SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Pan Román. Poctivá, odpracovaná kniha s motivem dobra a zla, potřeby lásky, Kaina a Ábela a...Kalifornie.

02.11.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřina Tučková je pro mě geniální spisovatelka. I Gerta Schnirch i Bohyně jsou pro mě tématem nesmírně zajímavé, obohacující, přistupné, přesto ne laciné. Myslím, že si paní spisovatelka nasadila laťku hodně vysoko.

07.08.2019 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nestárnoucí. Přesná. Je vidět, že Josef Čapek měl děti a dokázal se do nich vcítit.

06.12.2020 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Fascinující vnoření do světa mravenců, který je nakonec pro čtenáře mnohem zajímavější, než lidská linka v knize (se svým hororovým sklepením). Závěr je...zajímavý, zanechává zvláštní pachuť, ale nekazí výsledný dojem získaný z přečteného příběhu. Rozhodně stojí za přečtení, protože se vymyká tradičním příběhům.

12.01.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Z literárního hlediska mě kniha zas tak vlastně neuchvátila. Trochu pluje po povrchu, šablonuje. Na motiv vrány jsem se nějak nenapojila. Na druhou stranu příběhová stránka je nervydrásající. Dlouho dobu se mi nestalo, abych měla problém nějakou knížku dočíst, protože mě její čtení doslova fyzicky bolelo. Přišlo mi to od autorky trochu prvoplánové, ale vlastně proč ne. Tyhle nenápadné příběhy domácího týrání se dějí, tak proč je čtenáři nepředhodit rovnou, donutit je se tomu podívat přímo do očí, i když by nejradši odvrátil zrak. Je odstrašující, jak se Bářina matka tak zacyklila ve své touze udělat z dcery dokonalé dítě podle svých měřítek, že už ani neni schopna nějaké sebereflexe nebo empatie. Vnitřní monolog otce neznáme, ale i když nejspíš nějakým sebezpytem prochází, nakonec je to jen frustrovaný slaboch, který není schopen překročit vlastní stín. A příběh končí, tak jak končí. Sebereflexí tak nakonec prochází jen čtenář...

22.05.2022 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Velmi "hutná" kniha, po jejímž přečtení jsem chvíli nebyla schopna číst nic jiného. Nadpřirozený, resp. mýtický, prvek je zajímavý, ale kniha by podle mě uspěla i bez něj tím, jak sugestivně dokázala zachytit mrazivou atmosféru polárních oblastí a usilí západního člověka si tyhle nepřístupné ledové oblasti podmanit. Tím, že se příběh odráží od historických faktů, je velmi fascinující. Odkryla se tím pro mě celá jedna kapitola objevitelských výprav, o kterých jsem do této chvíle měla jen mlhavé představy. Knihu samozřejmě pozvedá i výborný překlad.

29.06.2019 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Škoda, že mi není znovu o 20 let méně, to by byla ještě větší slast tuhle knihu v mladém věku číst. Ale i z pohledu dospělého jedince jsem spokojená a těším se, až ji jednou budou číst mé děti. Perfektně vymyšlené tajemné místo v Praze, kde nefunguje elektřina. Pointa zajímavá. Pro mě se jedná o velmi originální příběh, objev na poli dětské literatury.

19.09.2020 5 z 5

Taková ta kniha, co má pozvolný začátek, úderný konec a mezitím tolik stránek, že se s postavami knihy sžijete natolik, že Vám po dočtení budou sakra chybět. A hlavní hrdina je se svými malými přešlapy, které k dospívání patří, sympaticky lidský.

27.02.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Možná je moje hodnocení přehnané z důvodu čerstvého dočtení knihy, ale jsem jednoduše nadšená. Kniha se čte rychle, je poutavá a ve čtyřech povídkových úsecích před námi načrtává plastickou Dědinu. Tu lidskou a charakterovou s jejím vztahem k majetku, závisti, pomluvám, rodině, ale i smrti. Proč vybrala autorka třeba hned prvního vypravěče do svého vyprávění o Dědině, je pro mě trochu záhadou. Naopak mi nevadí, že se knihou netáhne nějaká zásadní provázanost příběhů, protože ty zde podle mého měli sloužit hlavně k zachycení atmosféry vesnice. Zároveň káždá část vyprávění je příběh sám pro sebe, který nenudí. Excelentní využití jazykové formy, které netahá za uši, asi ani není nutné zmiňovat.

01.05.2020 5 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Tak jestli tahle kniha opravdu patří v Polsku k nejprodávanějším, tak gratuluji sousedním Polákům k dobrému vkusu. Magický realismus střední Evropy. Místo jihoamerického pralesa tu je pouze evropský les, ale i ten dokáže být podobně tajuplný. K tomu příběh jedné vesnice na pozadí dějin, před kterými se nešlo uzavřít, i když byl Pravěk svět sám pro sebe.

03.01.2019 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Líbezné. To je myslím to správné slovo vystihující celou knihu. Nenechte se odstrašit poněkud zavádějícím začátkem, z kterého jsem získala dojem, že se bude jednat o zvláštně humornou knihu, jejíž humor mě ale bavit nebude. Opak byl pravdou. Svébytný hrabě Rostov mě nakonec bavil a dojímal a okouzlil. A velkou přidanou hodnotou je napínavý a trochu neočekávaný závěr knihy.

17.08.2018 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Takový můj "guilty pleasure" ze středověku. Hrdina je hrdina se vším všudy: statečný, moudrý, hodný, čestný, vtipný, se vším si poradí. Padouši jsou jasní padouši. Ale hezky se to čte a člověk má na konci spokojený úsměv na tváři a pocit zadostiučinění. A tak to má být.

16.01.2022 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Na jeden zátah se to nedá úplně číst, člověk by si to zcela nevychutnal. Některé fejetony mi přišly těžkopádnější, některé geniální, většina byla skvělá. Zahrádkáři jistě ocení ještě o něco víc.

06.12.2020 4 z 5

Malé klíče, velké pokoje Malé klíče, velké pokoje Bjørg Vik

Nízké hodnocení na Databázi knih mi nepřijde úplně fér. Jedná se o dobře napsanou knihu, malebnou, nostalgickou, s perfektně vystihnutým dětským pozorovatelem, který má nakročeno do světa dospívání. Pojem epizodický román naprosto vystihuje podstatu knihy. Možná to může být pro někoho problém, protože tu chybí nějaký výraznější dramatický oblouk, což ale nijak nesnižuje kvalitu knihy. Náš život se skládá z epizod, které až odstupem času tvoří příběh a přináší nečekané pointy.

07.08.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ke knížce jsem přistupovala jako k humoristické, což možná byla chyba - poprvé jsem se zasmála až na straně 80 (Volvo vs. Saab) a zapochybovala o svém výběru. Dalši pobavení pak přišlo už o něco dříve, kolem strany 200 následovalo dojetí a pak už se ve mně tyto dva pocity prolínavě střídali až do konce. Odkládala jsem knihu s úsměvem a slzou v oku...dokonalá kombinace.

04.11.2021 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Kniha je to svým způsobem dojemná, zahrnuje celé století a na příběhu dvou bratrů a rodinného mlýna zachycuje všechny zásadní dějinné momenty minulého století i proměnu (...?) společnosti. Formální stránka je zajímavě poskládána podle letopočtů s opakujícími se novinovými titulky toho konkrétního roku. Jen mě trochu zklamala stylistika spisovatele a určitá schématičnost popisu či šablonovitost postav. Přiznám se, že jsem podle zdejšího hodnocení čekala něco propracovanějšího, ale zase se to četlo rychle.

20.10.2020 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Výborně napsaná kniha, která by měla být v povinné četbě a překvapivě (často) není. Kdyby ji neměli naši v knihovně, tak ji úplně minu a to by byla velká škoda. Neprávem mi přijde Salivarová opomíjena a uváděna hlavně jako manželka Škvoreckého, protože touto knihou ho v mých očích překonala.

05.11.2017 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

O životě tohoto básníka snad ani nešlo napsat jinak než hutným květnatým stylem, kterým Loukotková disponuje a který toto dílo povyšuje nad obyčejnou biografii, jakých jsou stovky.

28.10.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Za mě skvělá a netuctová věc na poli české literatury. Taková směs pikareskního r. a Bildungsromanu odehrávajícího se kdesi v bývalém Sovětském svazu. Kniha má v sobě drsnost, špínu, bahno, toxicitu, ale taky jakousi naději a víru v hlavního hrdinu, že až dojde na dno, začne zase stoupat a bude lépe.

P. S. A navzdory nepopíratelné kvalitě se kniha výborně čte.

19.09.2020 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Opět velmi čtivá Třeštíková s lehce nesympatickou hlavní hrdinkou, která se vrací z Prahy, kde tak trochu neuspěla, do rodného města zpátky k rodičům. Sledujeme její pokus vybudovat si na malém městě svou vlastní existenci, na kterou by mohla být pyšná. Co na knize nejvíc doceňuji, je zachycení vztahu hlavní hrdinky s otcem, kdy je toho tolik co říct, ale slova často chybějí. Kolik svých blízkých máme rádi a neumíme jim pořádně vyjádřit lásku? Chtěli bychom se na tolik věcí zeptat, ale vlastně není nikdy ta správná chvíle. Tomuhle tématu věnovala autorka poměrně dost pozornosti a přijde mi, že v těhle pasážích je nejvíc uvěřitelná (i sympatická).

01.05.2020 3 z 5