Streva Streva komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Nejlepší část trilogie - z detektivky se stal poutavý thriller, který nepříjemně vypovídá o lidské společnosti - byť ne se vším bych se v tomto s autorem shodla.

16.07.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Hooodně zajímavá sci-fi detektivka, a spousta dopaminu z objevování fyziky. Velmi osvěžující také v tom, že je pro nás z exotického - ani tak ne prostředí jako diskurzu.

16.07.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nejprv mě moc nebavilo, říkala jsem si - proč si vymýšlí něco, co se jinde na světě děje? Proč nepopíše to, co se děje? Zprvu na můj vkus vykonstruované (představa o tom, jak by potlačení převratu vypadalo) a hlavní hrdinky bez povahy. Ale postupně si mě román získával a bavil, autorka umí vyprávět příběh. Nakonec kritika paradoxně směřuje spíše k tomu, že ze zajímavého tématu vytvořila jen novelu s jednou linkou, přestože je téma dost výživné pro román.

16.07.2022 3 z 5

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

Kniha říká to co jiné zase jinou formou. Podstatou má být třetí cesta mezi autoritářskou (poškozené dítě) a příliš volnou (poškození rodiče i děti) výchovou. Co takhle se svým dítětem mluvit?
Pro mě příjemné opáčko - k těmhle věcem je třeba se vracet.

Podobné a mnou oblíbené knihy:
Aha rodičovství (+ druhý díl o sourozeních - ještě přínosnější)
Nenásilná komunikace - základ
Respektovat a být respektován - pokud to chcete nezáživně

07.07.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Lepší než první díl. Autorka už nebyla k postavám tak sadistická (nebo jsem se s nimi neztotožnila:)).

21.06.2022 4 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Nelíbilo. Svým způsobem mě uráželo, že závažná témata (válka, tábory, vzestup bolševismu) jsou pojímána anekdotickým způsobem, ale beru, že to je můj problém. Bohužel jsem nečetla monografii o skutečném Pravomilovi, ale působilo to na mě, že autor si chtěl něco pěkného napsat a než tvořit vlastní příběh, vypůjčil si - asi jaksi bez dovolení - cizí příběh i jméno, a je otázka, kolik si toho domyslel, myslím (nevím), že dost, třeba událost spojenou atentátem na Kennedyho, to mi fakt ani nepřišlo vtipné, naprosto zbytečné, vytržené zase jen jako anekdota na pár stránek.

Je zajímavé, že Pravomil - vypravěč v podstatě nemá žádné povahové rysy kromě vlastencetví a asi i houževnatosti, když to všechno zvládl tak nějak bez duševní krize hodné zaznamenání do deníku. Humor za mě byly spíše pokusy o humor, kterým se musel podřídit příběh. Autor si asi také chtěl napsat něco hezkého z první republiky s příslušně romantickými erotickými scénami - jinak nechápu, proč je prvních 200 stran, tedy asi polovina knihy, věnována celkem nezajímavému dospívání (ani se nedozvíme nic o Pravomilově povaze, krom toho, že je vlastenec a zarputilý), zatímco mnohem zajímavějšímu životu od začátku války až téměř do současnosti je věnován zbytek, jako by se s tím autorovi už nechtělo otravovat (např. dohledávat další prameny).

Také naprostá nevůle dodržet aspoň zdání formátu deníku - vypravěč píše v přítomném čase z bojových scén a nakonec i krátce před smrtí, byť deník nechal v hausbótu k nalezení (tedy nemá a nebude jej mít u sebe). O tom, že takhle tlustá kniha by se do sešitu fakt nevešla a že by deník pravděpodobně nebyl vypravěči ponechán při návštěvě vězení a gulagů (vč. vyslýchání:)) ani nemluvě. Za mě spisovatelský diletantismus.

Pozitivem je rychlý náhled na východní frontu a roli Čechů ve druhé světové válce a na vzestup bolševismu v tomto období pro na až tak zasvěcené (kam počítám i sebe). Napsané je to čtivě - za mě až podbízivě.

21.06.2022 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ale jo, když jsem se začetla tak dobré, znám ten kraj a tak mě to zajímalo. Přesto tomu něco chybělo, asi více nějaké šťavnatosti, nahuštěnosti, více tamního nářečí, ne jen občas slovíčko kurzívou, to působí spíše rušivě (s ohledem na to, že to nářečí znám). Autorka až obsesivně krásné momenty stavěla před katastrofy. Možná mi chybělo i nějaké obecnější sdělení nad rámec toho, že tehdy tam byl těžký život. Obstojně vykreslené ženské postavy, muži méně výrazní. Líbil se mi spíše začátek, snaha zachytit události kolem první světové v pohraničí už méně uvěřitelná. Jako debut ale super.

22.01.2022 3 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Bude se líbit těm a do té míry, do které řeši podobné problémy jako autorka a dokáží se s ní stotožnit. Za mě tak na půl, některé úvahy zajímavé, jiné jen plácaní v květnatých metaforách. Trochu se podivuji, že někdo napíše tohle a je hvězda. Mám i menší problém s tím, že autorka zahodila vše, co propagovala v předchozí knize (klasické křesťanství, boj o záchranu manželství), přijde to i po téhle knize? Na jedné straně říká jak žít, na druhé připouští, že sama je úzkostná a depresivní zároveň a bere léky - ale ok, to neznamená, že nelze souznit. Také je to zajímavý vhled do uvažování amerických demokratů (demokratek) - my jsme ti rozumní, aktivističtí, správní, jak jen to někdo může mít jinak? USA vykresluje tak, že bych v nich nechtěla žít. Ale celkový dojem spíše pozitivní.
Příšerný překlad slovíčka "self".

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Pěkný pokus o vhled do duše autisty, netuším, jestli to tak mají doopravdy, ale zdá se, že autor se snažil přiblížit s maximální přípravou, příběh sám o sobě zajímavý, ale nijak mimořádný. Líbilo.

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Úchylný děj psaný bohužel příliš normálním jazykem, tak mě moc nechytlo. Má být něco mezi hororem a humorem, ale ani jeden prvek není dost silný, aby knihu utáhl. Ale jako kuriozitka, pokud nevíte co s časem ok.

07.03.2020 2 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Vlastně zklamání, jak z knížky samotné tak z Forsythova života. Knížka spíše série obrazů a anekdot z autorova života, které jsou sice zajímavé, ale ne až tak. No a život samotný - přijde mi, že mu to trochu spadlo do klína a ve chvíli, kdy zjistil, že se psaním uživí, tak se rychle stáhnul za jakýchkoliv dobrodružství. Ale ok, je to spisovatel.

07.03.2020 2 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Moje první kniha od Forsytha. V podstatě suchý popis jednání postav k dosažení cíle + stručná závěrečná akce. Dnes už obsahově zastaralé, ale stejně zábavné a poučný náhled.

07.03.2020 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nevím, jestli to tak na dědině doopravdy chodí, ale věřila bych, že jo, aspoň jak to vnímám přes své babičky atd.. Celkově velké příjemné překvapení - čtivost, prokreslení postav a jejich úhlů pohledu, jazyk - že jsem to zhltla za jeden den.

07.03.2020

Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě Philip K. Dick

Zábavné, vtipné, překvapující postapo.

04.08.2017 5 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Drželo mě v pohotovosti, ale nakonec jsem asi po prvním přečtení ne zcela pobrala ... to se u Dicka stát může...

04.08.2017 3 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Obyčejná detektivka (se standardním detektivem - i když tedy tak moc nepije, jen kouří) v neobyčejném prostředí. Jaké odhalení bude za vraždami se dalo odhadnout docela brzy. Napsáno průměrným, ale čtivým, stylem. Trapná milostná scéna (no, tak já jako napíšu, jak to dělali, ale žádné detaily, ano, pro to tu nejsme). Líbil se popis třetí říše 20 let po (ale ne zas tak šokující vzhledem k naší komunistické minulosti).

04.08.2017 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Poezie v próze, která nenudí, atmosféra.

03.08.2017 4 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Asi to nejlepší od Párala - zajímavě a poutavě napsané, životné postavy a více fiozofie než v Kunderovi, né tak vtíravě. Četla jsem ale ve 20:)

03.08.2017 4 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Poněkud roztahané ale s atmosférou, ve střední části dosti napínavé (blížící se konflikt mezi hlavními hrdiny), kdy se očekávání nenaplní a zvrhne se v ulítlou a přílišnou převahou "klaďase" degradovanou závěrečnou scénou. Docela jsem zhltla, ale do dalších dílů nejdu.

03.08.2017 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Filozofický román, kdy vrcholem filozofie je "einmal ist keinmal". Na rozdíl od ostatních čtenářů jsem se s postavami sotva v něčem mohla ztotožnit a přišly mi ploché, vyfabulované, existující jen v tom jednom svém tématu (Tomáš - vztahy k ženám, Tereza - odkaz matky, fotografka - zrazování atd.), nemyslím si, že život takto funguje, každodennost je pestřejší. Možná kdybych to četla ve 20, hodnotila bych jinak, možná prostě zastaralo - v době vydání mohlo vzbuzovat zájem a obdiv. Po Žertu zklamání. Jedna hvězda za hladký styl (dobře řemeslně napsané) tak a jedna za vykreslení atmosféry normalizace.

03.08.2017 2 z 5