StihOMam StihOMam komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Fredrik Backman podle mého názoru umí vyprávět. A to skvěle. Jeho příběh nabízí neuvěřitelně rozmanité postavy, které dohromady působí úžasně věrohodně, protože v nich pravděpodobně najdete i lidi ze svého okolí. Obdivuji se jednoduchým pasážím, ze kterých postupně vyplývá komplikovanost shrnutá v závěru knihy, že život je jednoduchý i složitý zároveň. Stejně jako hlavní postavy. Dokonce i děj. Analagoie zahrnuté v knize nádherně podtrhují příběh a umožňují čtenáři postupné prozření. Jsou krásnou ilustrací. Dokonale dotváří zmiňované motto knihy, jak je všechno jednoduché i nejednoduché. Co považuji za jednu z nejsilnějších stránek knihy je ale skutečnost, jak se autorovi podařilo zachytit vztah dcery, matky a babičky. Skutečně bravurně zachycuje rozlišné pohledy na stejnou lásku těchto lidí i na jejich bolest. A to všechno navíc s vtipem a důvtipem. Nemohu než ocenit pěti hvězdami a zařadit mezi knihy, ke kterým se určitě chci vrátit.
Už jen proto, že "jedna z vůbec nejlepších věcí na worsech je jejich nepromokavost."

18.04.2018 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Rozsahle popsaný návod na stesti?!? Na papire usporadane myslenky, s nimiz se kazdy se zajmem o toto tema jiz setkal a z nichz nektere uz pravdepodobne zcela prirozene aplikuje. Trochu mi nesedlo vypraveni formou dialogu, protoze Julianovy poznamky mi pripadaly tupe a narusovaly plynulost.
Jinak prijemne podane celozivotni pravdy a moudra.

16.04.2018 3 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Při čtení této divadelní hry se mi emoce zdají věrné, silné a nezpochybnitelné. Hořkost cítíte až na patře, zášť spaluje stránky v rukách, pomsta drtí slova do nejmenší tečky a láska – hřeje, bolí, hojí, trápí, hladí, spaluje, dává, bere. Příběh ze života. Jak silné přátelství snadno nahradí živá nenávist, která žene všechno ostatní do záhuby. Čekáte na to neštěstí, nevyhnutelné, protože nedržíte v rukou žádnou červenou knihovnu. Na druhou stranu se vám neustále tlačí na mysl průvodní slova „Jsem pohádka“ a ty jak známo mají šťastné konce.
Je to nadčasové dílko, které by v dnešním zpracování vyprávělo stejný příběh jinými slovy. Našli byste ho možná i pod štítkem „sebezdokonalování“ nebo „duchovno“ a dozvěděli byste se, jak pomsta a nenávist pohltí vaši duši, jak prokletí a sugesce ovlivní vaše veškeré následné počínání, jak sobectví dokáže zkazit charakter a jak silná vůle nakonec všechno promění v úspěch.

Citace:
MAHULENA: Ó, bij, bij … Ale srdce neraň moje … to krvácí i bez tvých ran!

16.04.2018 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Chcete knizku z knihovny, rychle nahodite par titulu a omylem se vam do rukou dostanou Sedmilharky, ktere Liane Moriarty rozhodne nenapsala. Pak zjistite, ze vlastne ani nemate v ruce "plnohodnotnou" knihu - damy prominte - ale omylem ctete blog. Do tretice omylu rano ve spechu sahnete v 5:53 po knize na nocnim stolku a letite na salinu. Co uz. Precteno. Ale jak hodnotit knihu, ktera knihou neni, obsah, ktery temer chybi, hlavni postavy, ktere jsou hereckami, a proc to cele srovnavat a vyzdvihovat na uroven literarnich del?
Kdyz si sahnu do svedomi, musim udelit alespon hvezdu za snahu publikovat, ale jinak je to blog kazdym coulem a z toho proste kvalitni literatura asi nevzejde.

13.04.2018 1 z 5

Filozof, který nebyl moudrý Filozof, který nebyl moudrý Laurent Gounelle

Laciné. Jako celek ve mně budilo dílko dojem nerozvinutého potenciálu, nelogicky našroubované součástky, snahu předhodit čtenáři téma, které je momentálně "in", zkrátka jednoduchý příběh o životní "pravdě" podaný nevěrohodně. Víc se mi toho bohužel nelíbilo, než líbilo, přitom nápad vštípit zlo do dobrácké kolonie je brilantní. Závěr? Už už se schylovalo k dobré pointě, ale opět: zase laciný.

28.03.2018 2 z 5

Za mě příliš mnoho jaderných bomb. Tato skutečnost byla bohužel umocněna i skutečností, že Analfabetka se mi dostala do ruky jako druhá, v těsném závěsu po Staříkovi. Tím pádem působila jako slabodušší sestřička, která nemá tolik dechu, nedosahuje stejné originality, neumí pobavit stejnou měrou, kráčí ve vyšlapaných stopách, vyvíjí se pomaleji. Nechci knihu přehnaně hanit; jistě stojí za přečtení a nepovažuji ji za plýtvání časem. Příjemným osvěžením jsou postavy Číňanek, starý pár držgrešlí a bohužel i švédská policie. Avšak díky srovnání se Stoletým staříkem, které se opakovaně vnucuje, působily téma, styl i forma opotřebovaně a zmiňované knihy od Jonassena se tak pro mne staly Holgerem 1 a Holgerem 2.

28.03.2018 3 z 5

Obdivuji autorovu vynalézavost i schopnost skloubit politicky prostoupené téma s humorem a doplnit je širokou paletou různorodých postav. Děj mě chytl skutečně rychle, nicméně mě postupně bavil čím dál víc. Příběh i celé zpracování se mi zdálo čtenářsky velmi potěšující, dostupné, ale současně stále oddechové.
Nálepka bestselleru je zde nepopiratelně na místě.

28.03.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Snažím se přespříliš nepodléhat reklamě a "úžasné" recenze beru s rezervou. Nejinak tomu bylo i při otevření této knihy, která si mě po 334 stránkách ale naprosto získala. Celý příběh, styl vyprávění, postavy, ovšem i obyčejné denní události nebo samo prostředí ve mně zanechaly skutečně hlubokou stopu. Po dlouhé době byla potěšena hlava i srdce. Skvělý dojem, který znovu vyvstává při vzpomínce na Oveho, mě doprovází i po 3 měsících po dosažení konce knihy. Dobré dílo, dobré.

28.03.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Dějově, stylisticky i formálně obsahuje podle mého Hadrový panák vše, co má správná detektivka mít. Nehodotím jako nejlepší krimi v mých rukách, ale hodnotím jako kvalitní čtení. Má očekávání Hadrový panák naplnil a proto i doporučuji - jako oddechovka dobré.

28.03.2018 3 z 5

Velká kniha pohádek, hádanek a zajímavostí na rok 2013 Velká kniha pohádek, hádanek a zajímavostí na rok 2013 Walt Disney

Detem se knizka libila, pro me byl plusem fakt, ze je pouze z knihovny. Hodnotim jako prumerne dilo, ke kteremu nejspis nebudeme mit potrebu se vracet.

22.10.2017 3 z 5

Ho’oponopono - Havajský rituál odpuštění Ho’oponopono - Havajský rituál odpuštění Ulrich Emil Dupreé

Jednoduše receno to podstatne. Kniha, ktera si sveho ctenare najde, pokud ji ma cist. A cte ji ten, kdo se chce ve svem zivote posouvat dal a netahat s sebou zadne krivdy, negativni prozitky ani nezadouci omezeni.

22.10.2017 4 z 5

Léčebný kód Léčebný kód Alexander Loyd

Tento knizni dar me prekvapil, ale co, rikam si, odskrtnu si dalsi bod vyzvy. Odskrtnuto mam, zaslouzene! Autori by meli mozna zvazit rozdeleni knihy na dve, klidne na tri utlejsi publikace. Jedna 100 strankova by obsahovala informace o lecebnem kodu (zarucene nejlepsi), jedna by byla naucne odborna z lekarskeho prostredi (zajimava a prinosna) a jedna by spadala do kategorie NEJ ... pribehy sveta (nuda).
Takto se vsak nabizi celek, kde jsou urcite pasaze omilany neustale dokola a premyslite, zda se tu pokousi o brainstorming, manipulaci nebo jen predpokladaji, ze ctenar je blbec. Trosku to ztezuje cetbu a zrejme i vnucuje myslenku zkratit si cas cekanim na TO ONO preskakovanim.
Samotne kody ... proc ne? Tem sanci dam. Knihu mi dal totiz clovek, ktery uz vi, co je to utect hrobnikovi z lopaty: diky kodum se mu to postestilo (?!).

01.05.2017 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Pestrobarevna skala hlavnich postav zasazena do zdanlive nezazivneho zameckeho prostoru vam da zazit neco neprekonatelne nearistokratickeho. Nadherne me tato publikace osvezila a pobavila zaroven. Jedine minus pro me bylo, ze teprve s posledni teckou prislo zjisteni, ze v rukach drzim novinku s pokracovanim... A moje netrpelivost a lacnost po dalsich osudech Mariiny rodiny mi nedala par mesicu spat.

23.04.2017 4 z 5

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Oblibena publikace, jistojiste i diky pametovemu optimismu. Jedna z prvnich prelouskanych knih, ktera mi natolik utkvela v hlave, ze neslo ji vyradit z knihovny. Ted ji ctu detem a zasnu nad tim, jaky informativni prinos tato utlounka knizka ma. Nicmene souhlasim s komentari ostatnich, ze nektere vyrazy mym malym cini potize.

23.04.2017 4 z 5

Anička a básnička Anička a básnička Eduard Petiška

Váša, Miládka, mistr všecka... to nabizi Petiska detem a myslim, ze jim se to stale libi. Jedna z mnoha publikaci, která neztratila svoje kouzlo. Vdeci za to pribehum napsanym pohadkovym jazykem, ale i ilustracim urcenym tem nejmensim.

23.04.2017 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Jean Giono nepotrebuje desitky stran a neplytva slovy pro sve proste sdeleni. Oslavuje zivot zcela lehce, prirozene a
predevsim nevtirave. Na konci pribehu pak zustava s podivem, co dokaze jeden jediny clovek: samotny autor, hlavni hrdina nebo kazdy z nas. Pri trose snahy muze vysledek byt stejny. Silne pozitivni emoce a nedocenitelny prinos pro spolecnost napric kulturami. Bylo pro me necekanym prekvapenim, jak hodne me tech "malo" spravne poskladanych pismen oslovilo.

22.04.2017 4 z 5

Reconnection - návrat k léčivé energii Reconnection - návrat k léčivé energii Eric Pearl

Zajímavé, nové, poučné, smysluplné - to vyhledávám a to mi kniha také nabídla. Léčebné metody uvedené na závěr fungují. Pokud máte k esoterice a samoléčení vztah, dejte publikaci určitě šanci. Pokud uvažujete o kurzu u autora, zapomeňte na to. Dostanete do emailové schránky menší "publikaci" ve formě smlouvy a ta z pera autora zcela jistě nepochází. Samotná Reconnection pro obohacení života zcela stačí.

20.04.2017 4 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Skutečně dětská knížka každým coulem a to na ní oceňuji nejvíce. Poutavé obrázky děti zaručeně zabaví během příběhů zpracovaných úměrně jejich věku. Navíc jsou ze života hmyzu, což je fajn pro dovzdělávání. Až na tu krávu Berušku nemám výhrad.

Pedagogický slovník Pedagogický slovník Jan Průcha

Jednoznačně skvělý doplněk nejenom při studiu.

Sociologie Sociologie Anthony Giddens

Nádhera! Zařadím svým dětem jako povinnou literaturu, protože knihu považuji za neuvěřitelně příjemné překvapení při studiu a také jako skvělý zdroj informací.