Štěpničák Štěpničák komentáře u knih

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Skvělá výpravná fantasy na styl Zaklínače. Spousta akce a povídkový formát drží čtenáře neustále v proudu dění. Postavy dokonale vystavěné na protikladech, které se doplňují. Stran je poměrně hodně, ale díky velkým písmenům a mezerám, plyne kniha velice rychle a již jste na konci. Za mě úplně nepatřím mezi čtenáře rozsekaného příběhu do povídek, ale v podstatě mi to zde nevadilo a knihu maximálně doporučuji.

18.07.2021 5 z 5

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Kdo by neměl rád Sherlocka Holmese. Jeho kultovní dílo rozhodně nadchne a určitě ho dočtete až do konce. Nicméně se nemůžu ubránit pocitu, že z Doylovy ruky si můžeme přečíst větší pecky. Chyběl mi zde nějaký aspekt překvapení. Nicméně dílo je to fenomenální a rozhodně doporučuji.

30.06.2021 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Temná kniha, která zamrazí nejednoho čtenáře. Navíc (pokud budeme věřit autorovi) se jedná o skutečný příběh což vás nenechá usnout. Umělecky napsané s krátkými kapitolami, svižně se čte. Ze začátku narazíte na problém s orientací v ději, ale jakmile se tenhle vlak rozjede, tak si budete přát vyskočit za jízdy.

06.04.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Za mě musím přiznat zklamání. Ze začátku přijde autor se skvělým nápadem, který postupně opadá, protože se s ním tolik nepracuje. Trifidi tvoří spíše pozadí událostí a až na posledních 60 stranách se jim více nevěnuje - což je za mě málo. Možná i kvůli jazyku byl celý text krkolomný a spíš jsem byl rád, že jsem knihu vůbec dočetl. Znám daleko lepší tituly sci-fi.

21.01.2021 2 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Robert Anthony Salvatore

Málokdy se mi stane, že narazím na druhý díl knihy a je lepší, než ten předchozí. To je ovšem tento případ. Kniha mě opět nadchla a s velkou dychtivostí jsem ji pročítal. Ohromně mě potěšila a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Nejlepší fantasy série ever !

29.10.2020 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Začnu nejprve pozitivně. Příběh, postavy a prostředí je naprosto skvělé. V postavách je ze začátku zmatek, ale tato trojkombinace drží pevně. Upřímně tato symbióza byla jediná co držela knihu od odložení. Negativní stránka ovšem zabolí. Kniha pravděpodobně neprošla korekturou ani editorskou úpravu. Množství překlepů, gramatických chyb, slov navíc - úplně kazí dojem. Místy jsem musel celé věty číst znovu, abych pochopil, jak je věta myšlena. Celkově kniha zajímavá, ale přes její vnitřní chyby určitě nedoporučuji.

07.09.2021 2 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Výborná napínavá detektivka, která má spád. Příběh vás pohltí a vyplivne až na poslední straně. Jazyk, kompozice, vyprávění... vše nahrává ke spokojenosti čtenáři. Až na podivuhodný konec velmi doporučuji.

20.12.2019 4 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Jedná se o první knihu ze série a je to znát. Více než příběh nás kniha provede jako průvodce. Čtenář se seznámí s postavami, magií..., aby je následně autor rozvinul v dalších dílech. Díky tomu mě tato kniha tolik nechytnula. Byly zde místa i pozitivní - vtipné situace, citelný sarkasmus, který knihu velice dobře doplnil. Celou dobu jsem však čekal něco - něco co nepřišlo. Snad v dalších dílech.

15.08.2022 3 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Za mě šlo o čtivý titul, který je na můj vkus až příliš mnoho kontroverzní. Kniha je plná čísel a grafů, ale na uvěřitelnosti tomu něco chybí. Není to špatný výlet do historie, ale možná by to chtělo jiného průvodce.

03.06.2022 4 z 5

Dějiny Rumunska Dějiny Rumunska Kurt W. Treptow

Velice dobrý průvodce historií Rumunska. Kniha poskytuje dostatečné informace od starověku až po 21. století. Na odbornou knihu velice čtivé a příjemné strukturování. Pozitivní je doplnění textu obrazovou přílohou. Pokud potřebujete pochopit historii Rumunska, tak je tato kniha dobrou volbou.

18.01.2022 5 z 5

Křižáci v Orientu Křižáci v Orientu Georges Tate

Parádní kniha se spoustou ilustrací. Pro laiky úplně ideální. Nicméně vše je psáno s velkou obecností a shrnutí událostí do pár odstavců Vás moudrým neudělají. Řeší se zde hlavně teologická otázka. Pokud hledáte průběh konfliktů, šáhněte po jiném titulu. Nicméně i tak je kniha skvělá. Jako základ poslouží dobře.

01.12.2021 5 z 5

Pohodová, rychle přečtená, oddechovka, jednoduchá... atd. Rozhodně se u ní zasmějete, ale rozhodně k ní přistupujte s nadhledem a z textu si nic neberte. Pohled autora na vztah je naprosto katastrofický, ale to připisuji celkové grotesce, která z daného titulu číší. Nudit se nebudete. Jednohubka mezi náročným čtením.

28.02.2021 3 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Za mě nejlepší fantasy. Má vše co očekáváte a ještě k tomu něco navíc. Jistě překvapí svou netradiční koncepcí. Prostředí, postavy, princip společnosti - vše krásně do sebe zapadá. Četl jsem jedním dechem až do konce. Menší mínus vidím v přehnaně dlouhých jménech (moje pomůcka: pamatujte si pouze první jméno a zbytek vypouštějte - jinak v knize je i přehled všech jmen). Velmi doporučuji. Tahle kniha se vám zavděčí, pokud ji otevřete.

28.10.2020 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Ke knize jsem se dostal díky nominaci na Magnesiu literu. Řekl bych, že se jedná přesně o ten typ, který bývá na takovouto cenu nominován. Rozhodně neočekávejte románek, který si přečtete jedním dechem - to se ani nepředpokládá. Není zde důležitý děj, ale to co je okolo. Není to vůbec lehká kniha, ale umělecká rozhodně. Doporučuji pro čtenáře, kteří mají hodně času na knihy, aby pochopili smysl celého díla.

28.10.2020 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Dlouho jsem se na titul těšil, ale když se mi dostal do ruky, zjistil jsem, že to není něco, co jsem očekával. Rozhodně bych osobně knihu nezařadil do kategorie fantasy. Jediné co mi to v tomto ohledu evokovalo fantasy byl vymyšlený svět, jinak ale neočekávejte magii, bestie, kouzelníky, či epické souboje armád. Nic takového zde nenajdete a s tím musíte předem počítat. Celá kniha připomíná příběh vikingů, takže vás kniha zasadí do severského prostředí. Pokud jste fanoušek těchto příběhů, tak směle do toho. V takovém případě budete určitě velmi spokojeni. Pokud jimi nejste, pak bych doporučil mrknout po něčem jiném. Mě osobně právě zklamala absence fantasy prvků, které tu mohli být opravdu zajímavé.

24.07.2023 3 z 5

Dohlížet a trestat Dohlížet a trestat Michel Foucault

Zajímavá kniha plná filozofických myšlenek. Rozhodně má co nabídnout, ale jedině bedlivému čtenáři. Pro někoho, kdo se v problematice tolik neorientuje, může představovat matoucí bludiště.

23.06.2022 4 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Tak trochu zklamání. Kniha je tak z 90% romantika, která v pozadí skrývá thrilerový podtext. Celou dobu čekáte, že se něco bude dít, ale až na posledních 50 stránek se toho děje opravdu málo. Slibné natahování hlavní zápletky vyvrcholí v trochu bizární maglajz. Spíš než nad vyřešením situace budete rádi, že jste na konci. To ani nemluvím o tom, na jak dlouho se dá natáhnout popis jedné scény. Pokud chcete romantiku, tak směle do toho. Jestli chcete napětí, tak ruce pryč.

28.02.2022 2 z 5

Dějiny křížových výprav Dějiny křížových výprav Hans Eberhard Mayer

Skvělá kniha pro někoho, kdo se chce v tomto složitém konfliktu zorientovat. Některé pasáže se četly trochu ztuha, ale celkově mě kniha příjemně potěšila. Hodí se i pro ne-historiky, ale upozorňuji na základní znalost historie.

01.12.2021 4 z 5

Zakázaná slast: Dva tisíce let křesťanské sexuální morálky Zakázaná slast: Dva tisíce let křesťanské sexuální morálky Georg Denzler

Naprosto hezky zpracovaná kniha o křesťanské intimnosti. Na to, že se jedná o odbornou knihu, četla se jedním dechem. Opravdu doporučuji pro všechny i pro nekřesťany. Jediné mínus vidím v opakování stejných úseků (ale není nad připomínání).

26.02.2020 4 z 5

Zrod velkoměsta - Urbanizace českých zemí a Evropa Zrod velkoměsta - Urbanizace českých zemí a Evropa Eduard Maur

Pokud neznáte základy ekonomie, politiky a historie, tak knihu nedoporučuji. Čtení je kvůli změti čísel těžkopádné. Na druhou stranu tu najdete dostatek informací o urbanizaci.

16.12.2019 1 z 5