Stauff Stauff komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jsou knížky, které se dobře čtou, jsou označovány za bestsellery, mají vysoké hodnocení čtenářů a po pár měsících od přečtení si nikdo moc nevybavuje jejich děj, zápletku, vtípky, poselství (pokud nějaké mají). No a pak jsou knihy, které z hlavy prostě nedostanete. Do této kategorie jednoznačně spadá i Spasitel. Mnozí ho srovnávají s Marťanem. Určitá podobnost tam je, ale Spasitel je lepší. Hlavní hrdina není stoprocentní hrdinný klaďas, je to člověk s chybami, bojí se věcí, kterých se obvykle lidi bojí je osamělý a nejvíc na světě ho baví učit děti.
Události, ke kterým dochází u hvězdy Tau Ceti mně nedovolily odložit knížku a přestat číst. Taky jsem si musel najít tuto hvězdu v atlasu a vyhledat nějaké informace o ní.
Třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tau_Ceti

Je to prostě dokonalý sci-fi příběh s nečekaným, ale skvělým koncem.

01.01.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Od první kapitoly mě kniha naprosto pohltila a nutila mě vyhledávat si pořád další a další informace. A samozřejmě mi dala spoustu námětů k přemýšlení. Taky mě přesvědčila o tom, že když je někdo papaláš, zůstane papalášem i kdyby na sobě měl sutanu a kolárek. Uchvátily mě skvěle popsané postavy, měl jsem pocit, že je fakt můžu potkat. A některé bych opravdu potkat chtěl. Prostě jednou větou, je to nádherný román z dost ponuré doby, kde se lidé, kteří touží po svobodě, nevzdávají.

18.06.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Sáhl jsem po této knížce a nic moc nečekal. Přišlo překvapení. Každou stránku jsem se bál, kdy se to podělá, ale smekám před autorkou, ustála to. Je to skvělá kniha a jsem rád, že jsem po ní sáhnul. Doporučuji.

18.01.2019 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Co napsat a neopakovat předchozí komentáře. Nikdy bych nevěřil, že přečtu knihu a navíc z ní budu nadšený, kde jsou hlavní postavy tak strašně nesympatické. A stalo se. Snad bych ještě dodal, že kdybych byl člověkem, který o Šumavě nikdy neslyšel a přečetl si tuto knihu, nikdo by mě tam nikdy nedostal ani na výlet.

21.01.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Úžasná kniha. Poprvé jsem ji četl v roce 1988, pomáhala mi přežít pakárnu na vojně. Od té doby je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Ten svět (Arrakis) snad musí i existovat, protože to vypadá, že Frank Herbert tam byl.

07.11.2018 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Hlavní hrdina byl dost často na ránu, ještě že to zachraňovaly víly. Byly sympatičtější než lidi. Příběh výborný, mohl by být ještě další, z toho světa.

02.06.2019 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Je těžké hodnotit jednotlivé díly, proto zhodnotím celou trilogii. Ze všech tří dílů, se mi nejvíc líbil první. Tajemno, hrátky s časem, postupné odhalování záhad kolem městečka. Skvělé. V dalších dvou dílech odpadlo to tajemno a odhalování záhad, ale vyrovnávalo to stále větší napětí a ve třetím díle už to byla víceméně akční jízda (což mi sedělo nejmíň). Jako celek je to vysoce nadprůměrné čtení. Jen od toho nečekejte nové Twin Peaks, to je jen klamavá reklama.

03.11.2020 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Nejprve jsem dlouho do knihy nesměle nakukoval v knihkupectví. Pak byly obchody uzavřeny kvůli viru a já se konečně rozhoupal a knihu si pořídil. Po objednání jsem se přistihl, že neustále kontroluji mail, jestli už se náhodou nebude doručovat. Prostě jsem se na ni neuvěřitelně těšil. Teď tady leží přede mnou. Přišla předevčírem. Hned jsem ji otevřel a někam mi zmizely dva dny. Prostě jsem ji nepustil a četl, často se vracel zpátky a s úžasem zjišťoval, jak čtivě se může napsat kniha podobného zaměření. No nebudu se dál moc rozepisovat, pár stránek na mě ještě čeká, tak snad jen řeknu, že když někdo opravdu moudrý napíše knihu, je radost ji číst. A chci pochválit překlad Dalibora Výborného. Je výborný:-).

23.04.2020 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Je tak neuvěřitelně snadné, ocitnout se na straně zla, kde jsou i všichni kolem vás. Takže je to bráno za normální věc. A nezáleží na tom, že tam zase tak moc být nechcete. Jenže postupně je z toho vlastně jediná šance k přežití, i když to je jen iluze...

24.03.2020 5 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Knížku jsem přečetl, no vlastně zhltl. Výborně popsaná atmosféra před Koncem i po něm. Když jsem v noci dočetl, nechtělo se mi jít přes zahradu, zamknout branku. Pořád se mi oči toulaly ve větvích stromů...

23.10.2019 5 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Když tuto knihu vezmete do ruky, hned si uvědomíte, že je prostě krásná, nádherně udělaná. A pak začnete číst... Příběh nehledejte, není tam. Ale ten text je prostě skvělý. Neumím si představit, co autor musel sezobat, aby z něj tohle vypadlo. Nebo mu možná prášky sebrali... Je to prostě "jiná" literatura, ale vůbec ne špatná. A Dvě sestry jsou boží!

23.06.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Čtivě napsaná oddechovka na víkend. M.Klevisovou mám rád a ani tentokrát nezklamala. Skvělý popis Hůrky a okolí mě donutil, abych pěknou dobu civěl do mapy a hledal okolo Nové Bystřice nějakou osadu, která by mohla být Hůrkou. Vřele doporučuji.

13.10.2020 5 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Po prvním dílu, který se mi opravdu hodně líbil, přišlo ještě lepší pokračování. Hlavní hrdina je pořád občas zralý na nakopání, ale v několika situacích jsem si musel přiznat, že bych to asi podělal ještě víc než on. Přes všechny jeho chyby, jsem mu stejně musel držet palce. Vraha jsem uhodl asi v polovině knihy, v podstatě ihned, jakmile se poprvé objevil, přesto to nebylo vůbec nudné čtení. A panu Brennerovi bych ještě nějakou tu ránu přidal:-).

26.01.2020 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Kniha, která mě donutila přeorganizovat si víkend. Prostě jsem ji nemohl odložit, dokud jsem nedočetl. Skvěle napsaný příběh, uvěřitelný hlavní hrdina a ty popisy Berlína... Pecka. Děkuju Ježíškovi, že mi naježil celou sérii, jinak bych asi ještě dnes mazal do knihkupectví pro další díl:-)

12.01.2020 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Napsat k této knize nějaký komentář, je pro mě celkem dost velká práce. Musím totiž dávat pozor, abych to nepřeháněl se superlativy. Ender Wiggin je postava, se kterou jsem se ztotožnil a to nejen v této knize, ale i v jejích pokračováních. Jedna z nejlepších sci-fi, co kdy byla napsána. Super, bomba, perfektní (to předsevzetí o nepřehánění se superlativy zjevně nevyšlo), prostě pecka a povinné čtení nejen pro fanoušky sci-fi.

04.12.2018 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Skvělá kniha, popisující operaci Anthropoid. V Česku všichni o atentátu na Heydricha slyšeli, mnoho lidí zná i další podrobnosti celé operace. Tady bylo zajímavé sledovat, že i ty nám všem známé okolnosti, musel autor cizinec objevovat.

08.11.2018 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Skvělé pokračování Problému tří těles. Zase jsem se nevyspal, zase jsem se nemohl vykopat do práce. Konec mě naprosto dostal a občas nepochopitelný Luo Ti se stal v mých očích úplně jiným člověkem. Pecka.

01.11.2018 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Klasika ze všech nejklasičtější. Celou sérii jsem včera dočetl asi potřetí. Poprvé to bylo začátkem devadesátek, teď mě oslovilo nové vydání, s novým překladem, od Arga. A zase to nemělo chybu. V dalších dílech této série dojde i na duchovní rozvoj, který připomíná přispěvatel pode mnou. Je určitě výhodou, pokud máte načtené i jiné Asimovovy knihy. Ságy o robotech, Ocelové jeskyně, Nahé slunce atd. Vše se v posledním díle této ságy krásně propojí. Tyto knížky prostě miluju.

02.02.2023 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

To byla jízda... Po pomalejším, rozvážně vyprávěném Hyperionu přišel nářez. Nemohl jsem se odtrhnout a vždy když se pospojovaly nějaké indicie z obou knih, jsem byl fakt literárně šťastný. Je to jedna z knih, kde jsem přečetl i údaje o vydání knihy a po přečtení úplně všech písmenek jsem sundal papírový přebal, jestli tam někde není ještě něco (není). Je to jedna z knih, které musíte číst, musíte mít, musíte znát.
A moje pocity po přečtení celé dilogie se naprosto shodují se slovy Petera F. Hamiltona, který napsal předmluvu. "Těm z vás, kteří budou číst Hyperion poprvé, závidím objevování, které mají teprve před sebou".
Dokonalé!

27.11.2020 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Při čtení některých úseků knihy, jsem ji zabouchl a musel ji rozdýchávat. Občas z ní totiž kape čisté zlo. Lidské zlo.

13.03.2016 5 z 5