stanislav0373 stanislav0373 komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Za mě perfektní kniha na tyto dlouhé večery, které si po podobném čtení přímo říkají. I když se nejedná o literaturu faktu, ale o román (což správně autorka zmiňuje hned na začátku), je příběh ve značné míře uvěřitelný. Prolínání nedávné minulosti s událostmi od padesátých let, doplněn dobovými texty a korespondencí, čtenáři nádherně dokreslí celou dobu a vývoj v Československu.

Během čtení ve mě kniha vyvolala mnoho různých emocí a stavů: smutek, beznaděj, vztek, ale i naději, úsměv a překvapení. Osobně si myslím, že je to spíše kniha pro ženy, nicméně svou zajímavostí může sednout komukoliv.

06.11.2023 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Tajemno a napětí se pomalu vkrádá do čtenářovy mysli. Ten ochromen atmosférou starého domu napjatě otáčí listy knihy, aby se dověděl, co skrývá se za...

Tato kniha mi ležela v knihovně dlouho a jsem neskutečně rád, že jsem se k ní mohl dostat a přečetl si ji právě teď. Sedl mi styl vyprávění i určitá klišé, která se v knize objevují. Konec příběhu byl strhující a skvěle podtrhl celý příběh.

27.10.2023 5 z 5

Tým v nemilosti Tým v nemilosti Sophie Hénaff

Bez velkého očekávání jsem se pustil do čtení oddychové detektivky s humorným nádechem. A vskutku, několikero humorných situací jsem nalezl. Oblíbil jsem si především kapitána Merlota, který ač byl na scéně vždy jen chvíli, dokázal mě rozesmát. Celkově pak knihu hodnotím kladně, ač ne pro každého bude šálkem kávy. Konec konců, francouzské komedie nejsou pro všechny.

24.10.2023 3 z 5

Paříž Katakomby Paříž Katakomby Jeremy Bates

Dobrodružný příběh party lidí, která leze tam, kam nemá, aneb špatný čas a místo. Klasický námět, nicméně v perfektním prostředí a s atmosférou, která mě nutila knihu nepustit a dočíst na jeden zátah. Katakomby jsou popsány tak realisticky, že jsem měl kolikrát pocit, že bych měl sklonit hlavu a začít s nastupující klaustrofobií zhluboka dýchat. Navíc má kniha perfektní spád, stále udržuje čtenáře ve střehu, neb neví, co bude za dalším rohem. To ještě umocňují sympatické hlavní postavy, jejíž prostřednictvím všechny ty zážitky prožíváme.

Za mě skvělá kniha pro fanoušky napětí a nevšedních míst.

22.10.2023 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Skoro deset let starý fiktivní příběh má stále co nabídnout. I přes, tedy alespoň pro mě, nezáživný začátek se děj příjemně rozvine a čtenář tak může pozorovat situaci z několika rovin. Pro mě opravdu osvěžující čtení, nutící se zamyslet nad naší neopatrností, zejména co se bezpečnosti dat týče.

Zde si myslím, že mnoho čtenářů vystoupí z komfortní zóny, neboť Elsberg má typický rukopis. Mnoho dialogů, minimum popisů, míst až špionážní zípletka.

20.10.2023 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Opět napínavý a neotřelý thriller s parádní zápletkou. Čtení tohoto dílu jsem si neskutečně užil, porce napětí, překvapení i lehčích pasáží byla skvěle vyvážená. Jen mi bohužel přijde, že konečné odhalení bylo trošku uspěcháno. Linie příběhu se dala ještě trošku protáhnout, neboť prostor by dle mě k tomu byl. Motiv, provedení a vše okolo tomu jen nahrávalo.

Končí to zajímavě (nechci spoilerovat), člověk by hned chtěl sáhnout po dalším díle, ale obávám se, že víc než dva "Cartery" za sebou číst nelze. Vím, proč tam jsou, ale ty kecy o jeho studiu, matce, inteligenci, neoblíbenosti oddělení, nespavosti a pití whisky jsou fakt pořád stejné, a to doslova. Už je to dosti trapné. Stejnou větu řekne pokaždé jiná postava. Kdyby raději dal na první stranu "životopis" hlavních postav, vyšlo by to lépe a nemusel by to furt šroubovat a rozbíjet tím rozjíždějící se příběh.

20.10.2023 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Robert Hunter po osmé, ale přesto si drží vysokou laťku. Za mě bohužel trošku slabší díl, nicméně žádné zklamání. Zcela nepokrytě musím uznat, že mě baví ty nové a neotřelé způsoby smrti. Žádné "bum prásk pích a plesk", ale pořádná řezničina se vším všudy. Samozřejmě jen na stranách knih, jinak jsem pacifista...většinou.

18.10.2023 4 z 5

Vinobraní Vinobraní Jan Kostrhun

Velice příjemné překvapení. Malebná novela popisující nejen život na vesnici, ale i pestrou škálu mezilidských vztahů s příjemnými prvky humoru.

"Poslechni, proč mně, proboha vykáš?" zeptal se vrátné tak zděšeně, jako kdyby po něm chtěli, aby narukoval.
"Každému vykám" odpověděla vrátná důstojně. "Mám na to befel. Aj mojému Tonckovi. Tady aj jemu vykám... Nejsme v hospodě, soudruhu!"

17.10.2023 3 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tato série se Slayer! (metalisti ví, ostatní ať neřeší) je velice povedená. Bravurně poskládaný příběh, skvěle načasované zvraty a zajímavá pointa. Nicméně zde musím bohužel jednu hvězdu ubrat, jednak za to, že ačkoliv byl začátek skvěle rozehraný, zdá se mi, že potenciál nebyl plně využit. Navíc se mi kombinatorika posledních stran úplně nepozdávala... Ale i tak to stojí za to.

17.10.2023 4 z 5

Případ plzeňských mordů Případ plzeňských mordů Jan Alenský (p)

Dobře vystavený detektivní příběh z dávných časů, který stihnete přečíst za dopoledne.

15.10.2023 4 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Vcelku povedená oddychovka s humorem a akcí hodnou osmdesatkovým akčním filmům. Nečekejte od toho putování s draky ani světovou "kotletovku". Prostě skvělý, lehký příběh na odreagování se od čehokoliv.

15.10.2023 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kingovy knihy je těžké komentovat. Obšírné popisy, velké množství zajímavých postav, místo, které se člověku vryje pod kůži. Atmosféra, hmatatelné pocity. A přesto je v nich to něco, co vás nutí číst dál, protože nevíte, kam to vlastně všechno spěje. Kingův rukopis je prostě vesměs stejný, nicméně vždy je příběh trošku jiný. A u Prokletí Salemu se dle mě nejedná jen o Draculu v jiném pojetí. A o to je to zábavnější.

13.10.2023 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Jako rodilý sudeťák z Mährisch Schönberg mám k tomuto tématu blízko. Ano, velká část rodiny je sice "náplava" ze všech koutů republiky, nicméně kořeny (včetně vzdálených německých) máme zde.

Historek z války a později z odsunu se tu vyprávělo nespočet, dnes, bohužel, vypravěčů ubývá. Ne všechny samozřejmě byly takto vyhrocené... Jednu o soužití Němců a Čechů, kteří zůstali sousedé navzdory režimu mám obzvlášť rád. dnes už se sedmnácti statků nezůstalo nic. Ale to se hodí spíše k pivu, nežli sem.

Volbou doby a místa ťal autor přímo do živého. Počátek devadesátek, česko-německé vzájemné křivdy, skinheadi, cikáni... To by bylo, aby se něco nesemlelo. Přesto to, že se jedná částečně o fikci (neproběhl odsun), tak je doba nádherně popsaná. Mentalita lidí, názory, postoje, charaktery. Detektivní zápletka pro mě byla jen bonusem k úžasnému povídání o Sudetech.

Leoši, to se Ti povedlo!

PS: dnes jsem kvůli tomu, že jsem včera nedočetl posledních pár kapitol vstával ve 2 ráno. Nešlo spát. A pak jsem po dočtení stejně nemohl usnout. Chtě nechtě, člověk musí přemýšlet, porovnávat, hodnotit...

11.10.2023 5 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Výborné, dobrodružné zakončení úžasně akční série s originálními prvky. U celé série jsem se bavil, nevybavuji si hluchá místa. Celkově mě dostal svět, jeho pravidla, magie, nátura různých obyvatel a schopnosti čarodějů. Mám v hlavě ještě mnoho otázek, chtěl bych vědět více, ale to k tomu asi patří. Aneb další díl by nevadil...

09.10.2023 5 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Co se mi na této sérii neskutečně líbí je svět. Magie, syrová, neznámá a jen pro některé. Technika, ač primitivní, tak neskutečně sofistikovaná. Tajemství na každé straně, okořeněné napětím a akcí...

24.09.2023 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Pro mě naprosto úžasné putování se Stephenem Kingem.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - asi jedna z nejlepších povídek, a ač jsem dříve viděl film, zážitek mi to nezmenšilo, možná spíše naopak znásobilo. Perfektní vyprávění o neperfektních lidech.

Nadaný žák - toto není jedna z nejlepších, tato je skutečně nejlepší. Kdo nečetl, ihned napravte.

Tělo - tady jsem měl tu smůlu, že jsem nechtěně viděl film asi týden před čtením knihy. Tím pádem pro mě bylo "nutným" opakováním. Nicméně i tak pro mě skvělá povídka.

Dýchací metoda - poměrně krutý závěr knihy, který nechá čtenáři jen tušit, co vše je vlastně v pozadí.

King ve své životní formě (zase) :-)

21.09.2023 5 z 5

Rudá zem Rudá zem Adam Nevill

I přes značné negativní komentáře níže si myslím, že je to kniha zdařilá. Osobně mám rád tu dusnou atmosféru, kdy čtenář netuší, s čím si to vlastně zahrává. Ano, hlavní hrdinové se mi plně nevryly pod kůži, nicméně příběh má spád a se závěrečným vyústěním, jakkoliv očekávaným, jsem nakonec spokojen.

Kniha pro méně náročné čtenáře či pro ty, kteří si potřebují odpočinout mimo svou obvyklou komfortní zónu čtení.

21.09.2023 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Do této knihy (respektive audioknihy) jsem šel naslepo, jen s vidinou toho, že si zase přečtu něco od Žambocha. Trošku mě zaskočil začátek, propojení techniky a magie jsem vskutku nečekal, nicméně čím déle jsem četl, tím více se mi děj i postavy líbily. "Žambochovský" styl mi sedí.

Jelikož jsem nechtěl začínat jakoukoliv novou sérii čehokoliv, tak tady jsem šlápl vedle a budu muset ji pokořit celou, neb mě opět zajímá, jak tradičně netradiční hrdina skončí...

06.09.2023 4 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Ačkoliv se dostávám do věku, kdy si vybírám spíše objemnější knihy (a doufám, že se dožiji konce), neboť si rád vychutnám dlouhý příběh, zakoupení "Vagín" pro mě bylo spíše sběratelská záležitost. Bo, povídky jsou na mě krátké. Nicméně, když už má člověk doma knihu, ve které svou stopu zanechalo několikero velikánů perem se živící, byl by hřích si těch pár povídek nepřečíst...

Byl jsem celkem příjemně překvapen, potěšen a celkově mám z knihy dobrý pocit. O některé autory budu mít zvýšený zájem, zdali jim něco hezkého nevyjde, u jiných brzy zapomenu, že jsem od nich něco četl. Ale to k tomu asi patří.

Ideální čtení na malou chvilku klidu při letním shonu...

04.09.2023 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Další skvělá kniha z pera Jo Nesba. Chtěl bych napsat více, ale komentář od heavy66 z 21.02.2016 je naprosto dokonalý.

29.08.2023 5 z 5