snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Klasická sousedská podezřívačka: klidná čtvrť plná zdánlivě idylických rodin kde každý má nějaké máslo na hlavě - což ostatně avizuje už přebal knihy.
Vcelku zručně napsáno s napínavým pingpongem podezření z jedné rodiny na druhou - jen bohužel jsem vraha správně tipla hned od začátku (a to nejsem nijak zkušený čtenář detektivek).
A jeden radikální dějový obrat ke konci knihy mi přišel až moc za vlasy přitažený a pochybně motivovaný.
Takže ve výsledku lehké zklamání.
Zajímavý konec - jsem zvědavá, jestli to je "cliffhanger" k pokračování nebo pootevřený konec jen tak.

06.02.2022 2 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Příjemná nevšední lovestory - Frankensteinovská variace z dnešní Prahy.
Zajímavý vypravěčský styl, který je formálně úsporný, dokáže ale vytvářet velmi živé obrazy - dokonce i s chutěmi a vůněmi.
Jelikož žiju v oblasti, do níž je příběh lokalizován, bylo to pro mne o to intenzivnější.
Konec mi na jednu stranu přišel trochu bez nápadu - na druhou stranu si neumím představit jiný.
Vlastně mě překvapilo, že takový sci-fi námět může v ryze českých reáliích takto dobře fungovat.

Game Game Anders de la Motte

Prima námět, ale zpracování naivní, místy vyloženě hloupoučké.
Henrik je antihrdina a vzhledem ke "kvalitám" jeho osobnosti mi jeho osud byl dost lhostejný a cítila jsem se být od něho zcela distancovaná. Kdyby se autorovi podařilo napsat postavu méně plochou, která by se mě nějak dotýkala a alespoň lehce vzbuzovala možnost, že by se mi (nebo lidem v mé sociální bublině) něco podobného mohlo stát, šla bych nejspíš s příběhem víc.
Ale pokud nebudete mít velká očekávání, tak jako nenáročná oddechovka to poslouží.
I když doporučila bych spíše teenagerům.

06.02.2022 2 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Nápad s reinkarnací zpočátku zajímavý, posléze už repetitivní a bezúčelný.
Autorka na hlavní hrdinku navěšela jako šaty na figurínu různé dějové linky (a způsoby smrti) jaké mohly potkat Angličanku z dobré středostavovské rodiny v první pol. 20 stol. díky čemuž se Ursula postupně stávala čím dál víc bezbřehá a všehoschopná - jako plastelína.
Zajímavější mi tak paradoxně přišly vedlejší postavy (např. Sylvie nebo Iziie), protože si i tváří tvář měnícím se okolnostem zachovávaly výrazný a hlavně konzistentní charakter.
Slibný byl moment, kdy si Uršula uvědomila svůj dar a použila ho vědomě, ale nakonec ani z toho už nic moc nevzešlo.
Asi by pro mne tentokrát méně (méně reinkarnací) bylo více.
Posloucháno jako audiokniha - skvělá Tereza Bebarová.

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Velmi velmi velmi znepokojivá kniha.
Mnoho provokativních a kontroverzních úvah.
Věrohodná vize - doufejme, že nikoliv prorocká.
Málokdy ve mně kniha vyvolá takový vnitřní dialog s autorem, chuť vznášet na něj otázky a námitky. Doptávat se a hádat se.

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Triviální módní komerční blbina polstrovaná product placementem.
Povrchně poskládaná populární kontroverzní témata (homofobie, zneužívání, rasismus a pod.), zbytečné popisy a detaily uměle nastavující děj a délku knihy. Plytké počínání rádokriminalistů je natolik bezradné a bez nápadu, že se tomu ani nedá říkat vyšetřování, všechny postavy tak nějak průměrné.
Čili celkově skoro brak.
Jedna hvězda Martinu Stránskému za interpretaci audioknihy, protože jen díky jeho podmanivému podání jsem to přežila až do konce.

06.02.2022 1 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Naprosto perfektní.
Celý příběh (tím myslím všechny tři díly) funguje jako dokonalá šachová partie v níž měl autor promyšlené všechny tahy až do finálového šach matu a celou dobu si se čtenářem pohrává jak kočka s myší (nebo jako Bishop se svými oběťmi).
A já mu to "sbaštila i s chlupama" a Samovi (chlapík podle mého gusta) věřila a nevěřila přesně podle toho, jak si mne autor vodil na vodítku.
Konečně dobrý originální (!!!) a skvěle propracovaný thriller o masovém vrahovi.

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Potvrzuje se, že tato série je špičková ukázka svého žánru.
I když zprvu působí, že je s předchozí knihou spojena jen volně, nenechte se zmást. V prvním i tomto druhém dílu sledujete stále jednu stavbu - jen pokaždé z jiného úhlu.
Vše se propojí až v díle třetím, což napoví (ne)konec Páté oběti, který sice ukončí jednu zápletku, aby zároveň otevřel další: nečekanou, větší a poněkud šokující.

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Poněkud ujetá záležitost ve stylu filmů Sedm nebo Saw, ale jako tento typ žánru to funguje bezchybně a dokáže i překvapovat.
Je zde dost mučení a různého násilí, ale drtivou většinu nechává autor odehrát ve čtenářově hlavě - explicitně popisuje buď až výsledek nebo schylování se k činu. Strach a nechuť nechá pramenit z fantazie, co bylo, bude nebo by mohlo být.
Zajímavost všemu dodává nečernobílý mix zvráceností a morálních apelativů - včetně důrazu na rodinné hodnoty v rodině, kterou fakt nikdo nechce.
Spíš než "série" je to třídílný triller a vřele doporučuji přečíst všechny tři díly v nepřerušené návaznosti. Děj je totiž nakonec docela komplikovaný a prošpikovaný velkým množstvím jmen a názvů a pro dobrou orientaci v příběhu je dobré mít vše v čerstvé paměti.

Ústav Ústav Stephen King

Zajímavý námět, zpracování samozřejmě řemeslně zručné, finále ale vcelku nepřekvapivé (pokud už od Kinga člověk něco četl nebo viděl ve filmovém zpracování).
Finálem nazývám poslední události přímo v Ústavu. Vše další jsou natahované řeči, které ještě po lopatě přežvýkávají morální aspekty příběhu pro případné natvrdlíky, kterým vše nedocvaklo z příběhu samotného. Pobavil už jen bankomat a názor na Trumpa.
Děti působí až příliš dospěle, na druhou stranu si moc neumím představit, jak by to mohlo fungovat, kdyby tomu tak nebylo.

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nádherné, magické a okouzlující.
Skrumáž dějových a žánrových linek ladně propojených do rafinovaného dokonale harmonického celku, který šlape jako krásný starožitný strojek, kde každé kolečko přesně zapadá tam kam má.
Vše podstatné je v anotaci a dodám jen, že kniha je krom uvedeného také láskyplnou poctou literatuře a vypravěčství. Jsme stále obklopováni velkým množstvím příběhů, takže to často už pokládáme za samozřejmé - ale díky této knížce jsem si uvědomila, že magie předávání příběhů je jedna z věcí, které z nás na této planetě činí jedinečný druh.

Terror Terror Dan Simmons

Silný příběh, nečekaně hutný zážitek.
Už samotná představa uvěznění v ledu na lodi je pro mě noční můra, děsivější o to víc, že děj knihy je inspirován skutečnými událostmi a nějací lidé něco podobného opravdu nejednou prožívali (fakta jsem si i dohledávala).
Reálnou rovinou se proplétá ještě linka inspirovaná inuitskými mýty, která všemu dává nádech magického realismu a postará se o působivé finále.
Posloucháno jako audiokniha a ta se zpracováním řadí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy poslouchala.
Ještě několik týdnů po doposlechnutí se mi kniha vrací a připomíná a je to pro mne doklad, že toto je mnohem víc než běžný horor.

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Důstojné pokračování předchozího dílu.
Samotná detektivní linie sice není nijak exelentní, ale viktoriánský New York má své kouzlo. Posloucháno opět jako audiokniha s výborným M.Písaříkem.

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Jako audiokniha moc příjemná záležitost, na níž je mnohem zajímavější poutavý kolorit viktoriánského New Yorku a ta dobová "pohlednice" než zapomenutelná detektivní zápletka.

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Klasika.
Film jsem viděla dost dávno a tak nebylo nijak na překážku si to nyní poslechnout jako audioknihu.
I když některé technické parametry (audia i řešení parku) úsměvně zestárly, samotný příběh a téma fungují stále dobře a pokládám je za nápaditější, hutnější, řemeslně zručnější a poctivější než mnoho dnešních thrillerových bestsellerových rychlokvašek.

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

(SPOILER) Napínavé, ale jsem na rozpacích z toho, jak to celé dopadlo.
Mě Rudy Baylor (resp. J.Grisham) zklamal trapnou love story a tím, jaký obrat nabral jeho život po vyhraném případu.
Autor se možná chtěl vyvarovat happy-endu ve formě skvělé kariéry a partnerky na úrovni, což je nejspíš dobře, ale toto je pro mne jaksi pochybné a poněkud neuspokojivé.

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Posloucháno jako audiokniha a byl to jedním slovem: zážitek - ale je to mnohem víc kvalitou zpracování audioknihy než knihou jako takovou.
Ta je totiž místy kýč jak bič a dějové a vyšetřovací linky mají dost nevyrovnanou úroveň.
Některé jsou vcelku obstojné, některé jen průměrné a jedna i docela pitomá.
Přehršel námětů a témat = tím pádem výsledek je trochu splácanec - jak když pejsek s kočičkou vařili dort - i když uznávám, že ono se to nakonec nějak propojí. Kupodivu.
Hodnotit nebudu - nevím jak. Audioknize bych hvězd dala hned šest, knihu jako takovou bych nejspíš ani nedočetla.

06.02.2022

Patrick Melrose I. Patrick Melrose I. Edward St. Aubyn

Autor se nejspíš snažil vypořádat nejen s traumatem z dětství, ale taky si srovnat účty s celou svou společenskou třídou.
Výsledek je sbírka bezobsažných a zbytečných existencí, co se bezúčelně plácají životem a jalově tlachají a při tom se dopouští bezcitností na druhých nebo na sobě samých.
Formálně brilantní, místy jízlivě vtipné, ale přes to co se obsahu a děje týče pro mě osobně nudné až iritující. Žít v dosahu takové společnosti, stane se ze mě bolševik.
Nenašla jsem nic, co by mne opravdu zajímalo a proto dočíst to byla docela fuška.
Hodnotit nechci, nevím jak - na jednu stranu uznávám že to má své literární kvality, ale pekelně mě to nebavilo. Druhý díl si odpustím.
Rozhodně doporučím raději seriál s Benediktem Cumberbatchem (famózním v každé roli).

06.02.2022

Kdo rozváže pás Orionu Kdo rozváže pás Orionu Aleš Rozehnal

Fascinující kniha - ale nečekejte Dana Browna a už vůbec ne thriller.
S Brownem Rozehnala spojuje pozoruhodné mysteriózní pátrání po památkách - v tomto případě pražských - a poutavé kombinování různých historických a vědeckých faktů a zajímavostí.
ALE! - co naprosto chybí (a tím se Pás od Brownových knih zásadně liší) je dramatičtější akce, a především záporný protihráč, jenž by hlavní hrdiny (nebo dokonce celý svět) ohrožoval na životě - a tím vznikalo i napětí.
Označení "thriller" je nejen mylné, ale dokonce kontraproduktivní, protože kdo čeká klasický thriller, může být zbytečně zklamán (možná proto tak překvapivě a nezaslouženě nízké hodnocení).
Kdo rozváže pás Orionu je spíše román s detektivním prvkem.
Román, ve kterém hlavní hrdina Artur svádí každodenní zápas "pouze" na poli práva.
Román, v němž detektivní pátrání spuštěné tajemným vzkazem vede postupem času k úvahám o vyšším řádu světa, otázkám o spravedlnosti, etice, víře - vede cestou od exaktních věd k metafyzice.
Pro mne velmi pozoruhodné a nesmírně podnětné (a mnohem zajímavější než honičky s padouchy).
Jsem přesvědčená, že se ke knize ještě vrátím - a vřele ji doporučuji.
Poslouchala jsem jako audioknihu a i tu mohu jedině doporučit - Martin Stránský je "sázka na jistotu".

10.10.2021 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Vyslechnuto jako audiokniha a doposlechnuto pouze díky vynikající interpretaci M.Stránského.
Co se týče D.Colea, autor jako by se neuměl rozhodnout jaký žánr chce vlastně psát a do jedné série zkusil nacpat morbidní triller, klasickou krimi, komedii i lovestory. Jen to pak místy působí už trochu jako parodie.
Tento díl je hodně vztahovka - na můj vkus až příliš "happyendová".
Kriminální zápletka je průměrná, nedomyšlená a předvídatelná.
Jednička série mne bavila (i když i ta je v mnoha ohledech dost naivní), dvojka a trojka už jsou bohužel zklamání.
Jedna hvězda za návrat Wolfa, i když i ten mě víc bavil coby nevypočitatelný "vlk v rouše beránčím" než tento "milovník".

25.09.2021 1 z 5