snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Nejsem sice čtenář hororů, takže nemám moc srovnání, ale od knihy jsem dostala přesně to co jsem podle názvu, anotace a obálky čekala. Tak trochu román pro ženy a tak trochu pseudoviktoriánské bububu. A navrch porci docela sugestivně podaných surrelistických výjevů.
Uvítala bych tam ale některých prvků méně: hrdinku méně červenoknihovní, finále méně jak z béčkového filmu a tu podstatu všeho méně dovysvětlenou - zkrátka aby mi to spíš došlo po mém, než aby mi to někdo polopatě vysvětlil - ale to už je věc osobních preferencí.
Na druhou stranu chválím, že jsem si přeci jen do konce nebyla jistá jak to dopadne - v tomto typu zápletky byl možný jakýkoliv obrat kdykoliv.
A tak jako oddechovku určitě doporučuji.

25.10.2022 4 z 5

Posmrtné paměti Bráse Cubase Posmrtné paměti Bráse Cubase Joaquim Maria Machado de Assis

Překvapivě zábavná záležitost ve výborném překladu. Děj nemá smysl popisovat, vlastně je to příběh nenaplněného života - jde hlavně o ten styl, tak svěží a vtipný, že to člověk od knihy se seriózně vyvedenou lebkou na přebalu opravdu nečeká - a to, že je kniha z roku 1881 je až neuvěřitelné.
Za přečtení stojí i doslov, kde je pár zajímavých informací - ale tu užvaněnou předmluvu pokládám za omyl ba dokonce přečin proti samotnému dílu. Machado takovou nudnou předskokanku opravdu nepotřebuje vůbec k ničemu.

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Minule jsem autorku přirovnala k Chrisu Carterovi a tak jsem jako potvrzení nyní dostala "ksicht stažený z kůže" (viz. Dvojitý kříž). Návdavkem pak krom jiného mučení staré ženy, grilování koně zaživa a vaření člověka zaživa. Za to, že jsem to coby audio s přemáháním doposlechla, může Fieldsová poděkovat Janu Šťastnému. Jestli se jí těmi úchylnostmi daří získávat čtenáře, jednoho právě ztratila, bo pro mě je toto už za hranicí civilizovaného vkusu. Fuj.

25.10.2022 1 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Jako audio výborné a napínavé, bo Jan Šťastný umí. Kniha samotná je lepší průměr žánru, (přičemž je to rozhodně spíš thriller než detektivka), který má jeden vcelku zajímavý nápad se zfalšovanými oběťmi, ale jinak staví na komerčně osvědčené kombinaci nadprůměrné vizáže vyšetřovatele a explicitního sadismu. Jednu šanci autorce ještě dám, ale jestli se z ní nevyklube víc než "Chris Carter v sukních", tak já tou správnou cílovkou nebudu. Toužím víc po zajímavé zápletce než úchylných výjevech.

25.10.2022 3 z 5

Willard a jeho kuželkářské trofeje. Perverzní mystérium Willard a jeho kuželkářské trofeje. Perverzní mystérium Richard Brautigan

Kruťočká kraťoučká podivnůstka psaná tak něžně a poeticky jak to jen Brautigan umí...

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Po obstojném Přiznat vinu a neotřelém Muži z chatrče sešup dolů. Naprosto neoriginální moralitka, plná klišé všeho druhu, která doluje emoce z osvědčených zdrojů. I jakýkoliv libovolný díl běžného českého krimi seriálu má zápletku košatější a překvapivější. Zklamání.
PS: ...tuhle verzi Fantoma opery jsem neznala a rozhodně stojí za dohledání. Alespoň k něčemu mi tedy tahle knížka byla dobrá...

25.10.2022 1 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Zatím nejlepší Goffa, jakého jsem četla - pardon poslouchala.
O třídu výš.
I když se zde rozplétá jedna záhada, nejde vyloženě o detektivku. Spíš než o konkrétního vraha a konkrétní motiv jde o odkrývání celého pozadí -
- pozadí spojeného s jednou hořkou kauzou našich novodobých dějin, kterou mnozí z nás nechtěli vidět a leckdo kdo nepřehlédl, už třeba raděj pozapomněl. Co taky s tím. Dnes. A to je právě to.
Tentokrát se Goffovi podařilo napsat něco, co jde trošilinku pod povrch.

Vytržení Vytržení Petr Michálek

Docela ujetina, ale zárověň čistokrevný thriller, byť vyprávěný v jakoby psychedelickém víru. Na rozdíl od zahraničních thrillerů psaných jak podle šablonky, kde pachatelé jsou kus od kusu méně a méně překvapiví, zde tedy jsem ve druhé půlce nevycházela z údivu - jinak řečeno byla taky jak "u vytržení". Logiku děje bych zpětně prověřovat fakt nechtěla, ale tady si říkám: proč taky. Svůj účel to plní skvěle. A myslím že pro zlíňáky to má rozměr navíc.

Její konec Její konec Shari Lapena

Třetí kniha autorky, kterou jsem poslouchala - zatím nejlepší. Proč? Protože nejde o klasické vyšetřování zločinu. To Shari neumí. Shari umí zaplétat, pohrávat si (ne)důvěryhodností postav a jejich tajemstvími. Když vše řádně zamotá, rozsekne tajenku naráz, mnohdy bohužel dost banálně - což je pro detektivku poněkud handicap. A tady to nevadí! Protože tady je zločinů hned přehršel, některé dlouho hypotetické, dojde k takovým, které nečekáme a naopak se nestanou ty, které možná budeme čekat. Čili i když se jedna zápletka vyjasní a jednom případě už víme co a jak, je dál z čeho vařit.
Audio i napotřetí skvělé, dvojhlasný tandem Hudečková+Hruška jsou trefa do černého.

Továrna na maso Továrna na maso Miloš Urban

Nádherný jazyk a zapáchající genius loci, který čtenáři ožívá před očima. V tom je Urban geniální. Ale samotná zápletka jako taková vyvolává rozpaky. Dosti nezáživná jakobydetektivní story, která je spíš jen pozadím k traktování transgender tématiky - podané sice vkusně a s citem, ale tím pádem i trochu fádně. Takže to, co nakonec čtenáři utkví, jsou samotná jatka - ale příběh, který do nich autor naprojektoval, je bohužel velmi rychle zapomenutelný...

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Zdařilá prvorepubliková detektivní "pohádka". Pokud máte rádi filmy pro pamětníky a růžovými brýlemi nahlížené časy první republiky, je tohle oddechovka právě pro vás. Vydařilo se i jako audio v podání výtečného Vasila Fridricha.

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Zajímavé téma ztracené paměti a pochvala za to, že se to vraždění tentokrát obešlo bez explicitního úchylného fyzického sadismu. Nicméně způsob vyšetřovaní toho chlapíka, co se s kočkou potlouká po městě a sem tam dá s někým řeč, je u profesionálního kriminalisty docela srandovní a celá tu psychoterapeutická složka zápletky je taky z říše pohádek.
Za mě průměr, ale možná je na vině to vysoké hodnocení, kvůli kterému jsem čekala mnohem větší pecku.

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Hořkosladká jednohubka, která by mohla nést podtitul: "O kurvách z povolání a o kurvách z povahy."

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

V kabátku "zombie apokalypsy" se skrývá poněkud depresivní (zvláště pokud už člověk má zkušenost se ztrátou blízké osoby - což v určitém věku má myslím skoro každý) zamyšlení nad lidskou duší a jejím odchodem z tohoto světa. Síla vyprávění není v tom, že by autor nabídl nějakou nečekanou odpověď na otázky, které si v té souvislosti člověk klade, ale v tom, že vytvořil velmi reálný obraz událostí. Takže si lze snadno představit, že by se toto opravdu dělo. Nám. A to ani člověk nemusí být Švéd.

Temná nevěsta Temná nevěsta Laura Restrepo

Trapná nezajímavá obálka ukrývá pozoruhodnou perlu sdělovanou nádherým jazykem a tlumočenou v lahodném překladu.
Anotace sice otrocky popisuje děj, ale naprosto nevystihuje podstatu. Mix fabulace, dokumentárně působících popisů a vyprávění různých aktérů se skládá jak puzzle do barvitého obrazu jednono koutu světa a doby. Obrazu hořkého a přitom magicky podmanivého.
Je opravdu velká škoda, že toho u nás od této autorky nevyšlo víc.

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

Nenáročné příjemné ženské čtivo, které se dobře čte, ale je-li na něm něco opravdu zajímavého, pak to jsou historická fakta, nikoliv literární um spisovatelky.
Šlo z toho všeho vytřískat mnoooooohem víc.

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Jako audio se to poslouchalo přímo výtečně, rozuzlení překvapivé bylo, ale děj celkově nevybočuje z průměru. Autor vytvořil dost zajímavých falešných stop, ale dál s nimi nijak důmyslně nepracoval a mnoho potencionálně zajímavých postav nechal tak nějak bez užitku. Na druhou stranu je fajn, že to celé má vlastně střízlivé kontury a nejde o nějakou vykloubenost.

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Zábavný originální koktejl, v němž autor smíchal paletu fantastických či mýtických bytostí, prvorepublikové "četnické humoresky" a "region razovity".
Velmi nápadité a i jazykově zajímavé, protože autor dílko špikuje i lokálním nebo archaickým výrazivem.
Audio mi bohužel tentokrát naprosto nesedlo (nepochopitelně těžkotonážní s absencí nadsázky kterou v sobě knížka vydatně má) - a raději jsem tedy dočetla klasicky.

Ať vejde ten pravý Ať vejde ten pravý John Ajvide Lindqvist

Pozoruhodně ohavňoučký příběh.
Všechny postavy jsou více či méně odpudiví outsideři, někteří sice sem tam vzbudí lítost, ale když se někomu pokusíte fandit, vzápětí vás stejně něčím zklame. Přesto to má svoje charisma. Nejspíš proto, že autor nikoho nesoudí a vše jen nepředpojatě popisuje - a ta zápletka je zkrátka napínavá. V knize, kde žádný "hrdina" není, se komukoliv může stát cokoliv - a taky že stane.
Nevšední znepokojivá podivnost.

15.06.2022 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Akční únikovka, v níž si párek outsiderů poradí s neuvěřitelným nepřítelem a nebezpečím. Nepravděpodobné, ale ne nemožné. Podáno tak, že to člověk před očima přímo vidí jako by koukal na film.

15.06.2022 4 z 5