snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Milá záležitost. Autorovy představy budoucnosti (pro nás už minulosti) jsou úsměvné (tím nemyslím směšné). Postupně je to dokonce i napínavé. Potěšily mě některé myšlenky na závěr o smysluplnosti cestování v čase.

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Náměty jsou prima, ale zápletky už spíše průměné a vyřešení případů pro mne mnohdy až banální. Kupodivu mi to zde ale vůbec nevadí. Baví mě ten kraj, mrav a postavy. Takže i když z objektivních důvodů nedávám zrovna vysoké hodnocení, k autorovi se ještě ráda vrátím a jak odechovku toto ráda doporučím. Jen od toho coby od detektivky nemějte příliš vysoká očekávání.

04.11.2023 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavý příběh, ale na můj vkus příliš žensky smířlivé. Kdyby k tomu bylo přistupováno syrověji a postavy byly více rozporuplné a ne tak černobílé, mohlo z toho být mnohem víc než jen jímavá vyprávěnka pro ženy.

Fáma Fáma Lesley Kara

Prima námět a celkově lepší než jsem čekala - alespoň v audio podobě. Mám však podezření, že při klasickém čtení by mě ta hlavní postava a některé popisy jejích dojmů a domněnek připadaly místy otravně užvaněné.
Audiokniha je ale vydařená.

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Nevkusný námět a užvaněněná nelogická nuda.
Vyšetřovatelka je nesympatická frustrovaná zanedbaná poloalkoholička a závislačka a pochybná matka, která povětšinou netuší, co její děti celý den dělají a zda mají co jíst. Padouši mají zločinné spiknutí hrozivé a důmyslné asi jako Bratrstvo kočičí pracky. Povětšinu času se všichni jen bezradně potácí od ničeho k ničemu a sčítají mrtvoly. Vrchol všeho tvoří piromanská scénka (ta v kapli), která je jak z béčkového hororu.
Škoda, že tam alespoň nebylo víc překladatelských perliček typu: "Někdy jsi až moc chytrá pro svoje dobro" nebo "objala si boky", to by se člověk alespoň něčím pobavil.
Doposloucháno jako audio s krajním sebezapřením, doufala jsem alespoň v ten "zvrat z kterého mi spadne brada", ale padaly mi jenom víka očí neb rozuzlení bylo nepřekvapivě nepřekvapivé.

04.11.2023 odpad!

Hora duchů Hora duchů Kyle Perry

Obávala jsem se trapné duchařiny a to jsem se naštěstí hodně spletla.
Atraktivní prostředí Tasmánie a velmi zašmodrchaná story. To je klad i zápor zároveň.
Vyslechnuto jako audio, kde si člověk navíc nemůže zalistovat zpět, aby si něco ověřil, takže ke konci jsem v tom ději měla chvíli guláš. Tím spíš, že zde je celá síť příčin a následků a ne jen jeden zloduch.
Ale i tak to pro mne bylo napínavé a to tím spíš, že autorovi se podařilo namixovat paletu zajímavých postav, i když ani on se neobešel bez obvyklých klišé, ale zde mi to vadilo méně než jinde.
Fakt, že skoro každý měl nějaké tajemství, skoro každý byl nějak podezřelý, všemu dával tu správnou šťávu.

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Mnohem napínavější, než jsem na základě hodnocení očekávala. Bohužel mě ale snad každá z postav nějak něčím iritovala. Přičemž nejproblematičtější to pro mě bylo u Jasmíny. Domnívám se, že by stačilo, kdyby autorka tolik netlačila na psychologii, příběhu to nijak neposloužilo a ty postavy to mi to spíše odcizovalo než prohlubovalo.
Vyslechnuto jako audio a to tentokrát pokládám za problematické - doporučuji vyslechnout předem ukázku. Hannah je naprosto exelentní, otec adekvátní, ale Lena-Jasmína bohužel spíš nepříjemná. Jen mám podezření, že to je spíš disharmonickou a ambiciózní režií a ne schopnostmi rétorky.

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Poutavě podaný příběh z naší novodobé historie. Sice vlastně nijak v ničem překvapivý, ale v tom je svým způsobem jeho síla - ve vědomí, že takovýto příběh vůbec nemusí být výjimečný.
Jen malá technická: Vlatně to není detektivka, byť se to tak zpočátku tváří. Ale on tam vlastně nikdo nic nevyšetří, rozuzlení padne hotové coby pointa. Nicméně to vlastně nevadí, alespoň mě ne.

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Velmi zdařilý kousek a v audio podání Vasila Fridricha přímo lahůdka. České venkovské prostředí nasáklé pohanskou mythologií funguje až překvapivě dobře. Hororové výjevy jsou pro mě sice zbytečně doslovné - konvenovala by mi větší míra neurčitosti ohledně toho, co se děje doopravdy a co pouze v představách hlavního hrdiny - ale není to nic, co by mi snižovalo zážitek. Velmi jsem se obávala finále neb v určitý moment mi přišlo že už z toho nelze vybruslit, aby to nebyla úpná pohádka nebo úplná pitomina, ale autorka z toho nakonec našla cestu ven. Těším se na další.

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Tak co to tu máme? Jeden na první pohled zajímavý, ale při bližším ohledání nesmyslně nepraktický nápad s dražbou výkupného. Jednu asociální vzteklou čůzu, co má problém se svým egem a autoritami. Jednu bezprizorní rádobypolicejní jednotku fungující jak banda skautů při bojovce. No a především kopu nesmyslů, nevkusu, patosu a slizkého citového vydírání. Třešinkami na tom vypečeném dortíku jsou: jasnovidka a koťátka. Ble.

04.11.2023 odpad!

V rouše beránčím V rouše beránčím Simo Hiltunen

Velmi podivná a znepokojivá záležitost, ze které si odnáším pocit, že Finsko je polorozvojová země, kde je domácí násilí a týrání dětí národním sportem a policie ještě nedospěla k forenzním vědám. Celé je to ale zároveň dost sugestivní.

To nejnapínavější pro mě nakonec nebylo ani odhalování sériového vraha (popravdě značnou část knihy mě vůbec nezajímal), ale odhalování toho, kdo je Lauri Kivi a jak nakládá a naloží sám se sebou. A nejen on. Celé je to poskládané z podivných antihrdinů, kteří se točí v chronickém koloběhu zla. Není tam snad nikdo, kdo by někomu ze svých blízkých více či méně neublížil, i proto mi zde ty skutečné vraždy nakonec nepřipadaly jako to nejhorší. Vždyť nečekaná bezbolestná smrt zde opravdu není to nejhorší co jeden na druhém páchá. Nenajde se tam snad ani jediný zdravý vztah. Zároveň ale ani nikdo, komu by přeci jen na někom nezáleželo - čili za bezcitné se to označit rozhodně nedá. Je to volání po nějakém východisku, upřímné, byť spíše skeptické.

Nejsem si vůbec jistá, co si o tom myslet.
Snad jen, že byť to není bezchybné a je tam řada pitomostí, má to větší grády (a koule) než módní série ve kterých jde hlavně o to vymyslet co nejzvrhlejší způsoby vraždy.
PS: Jen tu mám trochu pochybnosti o překladu.

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Zajímavý námět ale naprosto diletantsky zpracovaný. Má to tolik logických a jiných děr, že to jsou spíš síťované punčochy než ucelený příběh. Tam, kde si autor už vůbec neví rady, buď někam rychle odbočí, nebo to zakecá nějakými "zajímavostmi" nebo přinejhorším nasadí záhadného D..
Konec zcela bezradný. Celé jaksi nedodělané.
Měl mi to někdo sebrat, když došlo k odhalení první vraždy na hřbitově, a žila bych v domnění, že jsem přišla o nevšední detektivku. Takto musím žít s vědomím, že jsem promrhala pár hodin života.

04.11.2023 1 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Výborná zápletka! Dokonale prokombinovaná, několikrát měnící směr. Ani chvíli nic není jak se zdá.
Jak vidno, když člověk umí psát, svede vyrobit kopu napětí aniž by vymýšlel nesmyslně sadistické vraždy.

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl mi přišel o něco slabší než předchozí dva. Možná jsem se pouze už moc namlsala. Přeci jen se mi zde ledacos zdálo už moc přitažené za vlasy. Má to sice zajímavý námět točící se kolem kyberšikany, ale zároveň tu opět najdeme zbytečně úchylné vyžívání se v mučivých způsobech vraždění. Hrdinové a celé islandské prostředí (a tato série) mě baví a tak dám autorce ještě šanci, ale pokud se dál bude snažit nahnat si čtenáře zbytečným vymýšlením obzlášť úchylných postupů zabíjení, o jednoho přijde.

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Zápletka je dost zajímavá a vrah nečekaný.
Bohužel ale další autork/a, která má zapotřebí kořenit zápletku samoúčelným sadismem. Nejsem citlivka, ale mít jako zdroj zábavy - a čtení (poslouchání) populární beletrie pro mě nic víc není - vyprávění o tom, jak někdo umírá zvrhlou a velmi mučivou smrtí se mi příčí.

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Čtivé a zdařile prokombinované. Hrdinové nejsou sice nijak extra originální (ale dají se vůbec ještě vymyslet nějací, jací tu ještě nebyli?), ale jsou sympatičtí. Až na ty jména, tedy. Huldar mi zní jako nadávka a Freyja jak postava z fantazy - nemůžu si pomoct :-). A to nemluvě o těch ostatních. Ale neva, člověk si nějak zvykne. Je vždy osvěžující v tomto žánru zabrousit do jiných reálií než těch anglo-amerických. Zde je navíc pikantní, že jde o tak malou zemi.

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Mladá vyšetřovatelka, které to (jediné) myslí a banda chlapů, kteří jsou vesměs víceméně neschopní a umí jí jen házet klacky pod nohy. Jako žena bych měla jásat, ale přišlo mi to už až příliš okaté a podbízivé vůči cílové skupině čtenářů. Jinak celkově průměr.

Povznesení Povznesení Stephen King

Na Kinga spíš slabé. Námět jsem už někde viděla (H.G.Wells???).
V podstatě povídka, která pro mě osobně končí při závodě.
Další povídání o tom jak to s SC dopadlo, pro mě byla už jen nastavovaná blabla kaše.
Otevřený konec s tím, že váha dotyčného někdy asi dospěje na nulovou hodnotu, a ať si každý představí, co to bude znamenat, by mi vyhovoval víc.

04.11.2023 2 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Opravdu zajímavě prokombinovaná záležitost s originálním koncem. Byla jsem napnutá jak kšandy a doufala, že autorka to bude mít vymyšleno až do konce a nespadne nakonec klec jen na základě nějaké blbosti (jak by to bohužel zakončila Shari Lapena). Kladně hodnotím že byť jde o co jde, autorka zůstala věcná a nesklouzla k citovému vydírání. Výborné audio.

La Loba La Loba Alan Russell

Jádro zápletky patří mezi cca tři nejčastější v tomto žánru a zápletka jako taková je děravá jak řešeto. Zajímavé na knize ale je líčení života na Aljašce a všelijaké ty trapperské pozoruhodnosti. Díky tomu si ji nejspíš budu pamatovat mnohem spíš než jiné i zdařilejší kousky z tohoto žánru. Konec překvapil přestože byl svým způsobem předvídatelný. Ale nevím proč jsem od knihy čekala něco sofistikovanějšího než zrovna tohle - asi že kvůli tomu polárnímu prostředí jsem podvědomě knihu řadila po bok Simmonsova Terroru, což byl můj naprostý omyl.
Vyslechnuto jako audio, které bylo velmi vydařené hlavně kvůli podání Mattvyeda. Nevylučuji, že číst to klasicky, hodnotila bych to hůř...