snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Začátek byl hodně slibný, anglicky střízlivý, nicméně postupně se z toho vyklubala za vlasy přitažená vykloubenost jak z pera senzacechtivého amíka snažícího se vlichotit nějaké filmové produkci - jak je bohužel v tomto žánru běžné.
Závěr ale překvapil, a jako audio se to poslouchalo dobře - on Igor Bareš by dokázal poutavě podat i atlas anatomie.

15.06.2022 2 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

(SPOILER) Příjemné dílko o nepříjemných věcech.
Vše je nakonec sice trochu nedořešené, ohledně Petra zůstávají jen domněnky, ohledně vnitřního fungování samotné sekty nebo Rút taktéž. Dopadení viníků je ve hvězdách - nemluvě o tom, že se z dost velké části odhalí sami tím, jak se vůči Markovi zachovají. Vlastně neodcházíme v okamžiku kdy případ končí, ale kdy případem být začíná.
Celé je to ale sympaticky neokázalé a vcelku věrohodné.
Posloucháno jako audiokniha a vřele ji doporučuji - interpret Jan Maxián je výborný (i když má trochu mladší hlas a optimističtější projev, než by zde člověk čekal).

17.01.2021 4 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

Co jste zač Jean Brodiová? Ptám se, protože jsem během čtení na tuto postavu změnila názor nejméně třikrát. Čekala jsem, že to bude nějaký Igor Hnízdo v sukních, to jsem se ale sekla. Ve výsledku si o Jean nemyslím nic moc dobrého, ale nevylučuji, že kdybych novelu četla znovu, viděla bych ji zase jinak.
Pro mě jedna z nejpozoruhodnějších literárních postav, s jakou jsem se setkala.

06.10.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

V jednoduchosti je síla.
Kronika 20.století podaná stylem trochu pohádkovým (což mě napadlo dřív než jsem zjistila, že autor píše také pohádky) - tj. hodně jednoduchý sloh, jasně diferenciované dobro a zlo, dialogy jen nejnutnější, žádná velká psychologie, autor jde striktně po příběhu a sděluje jen dějová fakta.
Díky té stručnosti a přímočarosti - a díky tomu, že autor si našel příběh silný, výjimečný a opírající se o skutečné události - se kniha moc dobře čte. I přes hrůzy, jaké popisuje, je místy dokonce i docela vtipná, takovým tím typicky českým ironickým způsobem.
Za každou knihu, která umí účinně reflektovat to, co se u nás v minulém století dělo a čeho jsme chca-nechca dědici, jsem moc ráda. Nějak se s tím vypořádat musíme, i když leckdy neochotně nebo neradi.
Mlýn lze doporučit i mladým čtenářům (podle mně ideální kandidát na školní povinnou četbu) nebo těm, pro koho jsou podobná témata obvykle příliš náročná, pochmurná, sebemrskačská nebo citově vyděračská. Ani jedno z toho totiž Mlýn není, a to je jeho deviza.

23.12.2018 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Román o střetu různých světů. A nemám ani tak na mysli elementární setkání dvou civilizací, ale metaforické vnitřní světy jednoho každého člověka, tvořené jeho výchovou, vzděláním, zkušenostmi, vlastnostmi, žebříčkem hodnot, morálkou, záměry a očekáváními. Setkání takových světů může být mnohdy nepochopitelné, často konfliktní - ale sem tam dojde k vytvoření nečekaného průsečíku, styčného bodu - který člověka konfrontuje s vlastními limity a fatálně poznamená.
Román má vše, co má dobrý román mít - jsou v něm intriky, lovestory, dobrodružství, stupňující se napětí. Výborně napsané postavy, barvité popisy, věrohodné dialogy, fabulaci opírající se o zjevně slušné znalosti popisovaného prostředí. Moc pěkný jazyk - a v dobrém překladu. Chválím i zajímavý doslov.
Mohu jen vřele doporučit.

24.10.2018 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Lidově řečeno kniha o zabedněnosti.
Přiznám se, že jsem po ní sahala s představou, že půjde o něco ve stylu "Panství Downton". Díky psychologickému přesahu se ale kniha zařadila mezi mé nezapomenutelné.
Kolik šancí jsme v životě propásli jen proto, že jsme byli zaslepeni nesmyslnými cíli nebo ambicemi?
Kde končí zásadovost a začíná zaslepenost?
Kde končí loajalita a začíná absence individuality?
Vřele doporučuji.

10.09.2017 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Hořkosladká jednohubka, která by mohla nést podtitul: "O kurvách z povolání a o kurvách z povahy."

25.10.2022 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Jako audio se to poslouchalo přímo výtečně, rozuzlení překvapivé bylo, ale děj celkově nevybočuje z průměru. Autor vytvořil dost zajímavých falešných stop, ale dál s nimi nijak důmyslně nepracoval a mnoho potencionálně zajímavých postav nechal tak nějak bez užitku. Na druhou stranu je fajn, že to celé má vlastně střízlivé kontury a nejde o nějakou vykloubenost.

25.10.2022 3 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

To se moc nepovedlo.
Základní námět je dejme tomu obstojný, ale zpracování kulhá.
Způsob, jakým kriminalisté "pracují" a dosahují výsledků je skorem legrační, spojováky s Hadrovým panákem jsou křečovité, spousta hluchých míst, spousta za vlasy přitažených míst a pochybný závěr.
Zbytečná kniha.
Za námět a snahu jedna hvězda.

25.09.2021 1 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Historii píší vítězové.
To, že je tento detektivní román zasazený do alternativní historie, se na první pohled může jevit jen jako efektní zajímavost, ale ve finále se ukáže, že díky tomu přináší i pár zajímavých námětů k zamyšlení ohledně naší reálné současnosti. A tohoto přesahu si cením mnohem víc než řemeslně skvěle odvedené, ale přeci jen v podstatě tendenční detektivní zápletky.
Nakolik je náš pohled na naši společenskou realitu reálný a nakolik je postavený jen na nevědomosti?
A (pozor: trochu spojler) nakolik "nadlidští" si asi museli připadat konstruktéři "konečného řešení", když se ani za předpokladu vítězství nebáli toho, že je jednou bude soudit ne sice soudní tribunál, ale historie, následovníci, jejich potomci?
Nechováme se nějak v něčem stejně jako oni?
Zkrátka pro mě naprosto originální a velmi zajímavý je ten konstrukt, že i vítěz nakonec potřebuje před svými zcela loajálními lidmi zahladit stopy toho, jakými způsoby vedla cesta k vítězství.
Hodnotit nebudu, ale pouze proto, že jsem knihu nečetla, ale poslouchala jako audiobook, takže by to nebylo regulérní. Protože v tomto případě není provedený jako pouhá četba, ale jako vynikající dramatizace - proto i ji vřele doporučuji!

30.11.2020

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Taková jednohubka - fantaskně hororová "pohádka" pro dospělé. Díky krátké stopáži snadno stravitelná. Jestli to někomu (třeba japoncům) dává nějaký hlubší smysl, mně ne, přišlo mi to jen jako jakási fantazie - asi jako kdyby literárně zdatný člověk popsal svůj sen. Neurazí nenadchne - i když atmosféru to mělo, to zase ano.

04.10.2018 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Jedna z mých nejmilejších knih. Příběh o podobách lásky. Končí svým způsobem happy-endem - přesto není sentimentální ani patetický. Člověk, který ho napsal, musel být schopen velmi hlubokých citů a zároveň být nesmírně vnímavý k těm nejvznešenějším i nejpokleslejším stránkám lidské existence.

10.09.2017 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Pozoruhodná záležitost hlavně kvůli prostředí v němž se odehrává a díky nevšedním antihrdinům, kteří jsou všichni tři v podstatě odsouzeníhodní, přesto je autor dokázal vykreslit tak, že mě nesmírně zajímali. Nevěřila bych, že budu někdy držet palce primitivnímu esesákovi. Ale stalo se.
Temná záležitost odehrávající se v temné době a špikovaná hrůznými detaily. Ale tentokrát mi to nezavánělo pouze prvoplánovým sadismem jako je tomu v jiných současných trillerech. Celá ta optika zla, kdy je velmi relativní, kdo kdy je viník a kdo oběť a kde sem tam zaúřaduje rychlá "karma", je zde pečlivě propracovaná. Člověk tak snadno přistoupil i na nějakou tu nelogičnost.
Zlá doba plodí zlé lidi.
I v těch zlých se ale může najít síla nebo potřeba nebýt jen kolečko v zlém soukolí, ale jít si svou vlastní cestou, ne snad přímo kvůli idealistickému prozření, ale protože i pokažená bytost může mít svůj názor a může chtít si za ním stát.

04.11.2023 5 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Hlavní hrdina s měkkým a spíše romantickým jménem Matěj a stejně tak romantickým zaměstnáním "knihkupec" je ve skutečnosti alfasamčí hrdina jak z minulého století - zarostlej, chlupatej, hulí (takže smrdí), o zevnějšek nedbá a navíc je slušná mlátička a nerozbitný boxovací pytel v jednom. Romantickou notečku drží některé jeho vztahy a fakt, že jde o rytíře-zachránce.
Akční detektivka z českého maloměsta šlape až překvapivě zdatně - škoda jen toho ultranaivního konce - tam se nám z dosavadní ostré střelby nečekaně vyklubala přestřelka vodních pistolek na pískovišti. Ale naštěstí se ten trapas odbyl rychle a tak to zážitek z celého toho počinu nezkazilo nijak fatálně. Čili nejspíš dám šanci i dalším Matějovým osudům. Jen škoda, že je nelze pořídit také v audiu, tento kousek se coby audiokniha totiž vyloženě vydařil.

15.06.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Naivňoučká historka, o které se dozvíte vše už z anotace a prvních řádků.
Pak už si jen můžete počítat skóre nelogičností a nepravděpodobností - a čekat, kdy se té neschopné chuděře (pardon: hodně schopná hérečka to musela být) nějakým zázrakem podaří se zachránit, protože v tomto typu literatury samozřejmě ani na vteřinu nečekáte, že by se jí to mohlo nepodařit.
Nepamatuju, kdy jsem se naposledy tak těšila, až někdo někoho kuchne, přičemž mi tak od půlky knihy už bylo jedno, kdo koho kuchne. Hlavně aby už.
Poslouchala jsem jako audiobook, který vřele NEdoporučuji, i kvůli ne moc dobré interpretaci (kulantně řečeno) a podle mě i špatně vybranému hlasu.
Ale doposlechla jsem v rámci domácích prací a nejednou zavzpomínala na Vratné lahve: "Žehlils někdy?"
Druhá věc na kterou jsem vzpomínala, byl audiobook Sběratel od J. Fowlese na podobné téma - na rozdíl od tohoto výborný jako literatura i jako audiokniha.
Jedna věc mě ale fakt pobavila: a to je autorčin nápad, že cesta k záchraně vede přes pravidelné popíjení whisky. :-D Za ten má ode mě pěknou jednu hvězdičku.

14.12.2020 1 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Četla jsem někdy v osmdesátých letech a nyní s odstupem času poslouchala jako audioknihu.
Román je ponejvíce zamyšlením nad tím, jakým způsobem a jakými prostředky by se dala vybudovat "ideální" společnost od nuly - kdyby byla tvořena lidmi se stávající úrovní poznání a vyspělosti a kdyby byla osvobozená všech společensko-politických struktur a mohla na ně navazovat jen v libovolné míře. A čemu by musela čelit. Výbuch bomby je tu jen prostředek, který onen "bod nula" zajistil.
Byť román podle mě přeci jen poněkud zastaral, a je z dnešního pohledu už trochu naivní a roztomile idealistický, stále platí, že Merle v něm vytvořil řadu velmi živoucích a sympatických postav, se kterými člověka baví trávit čas - přestože to, jak dopadnou jednotlivé zápletky a situace, je místy poněkud černobílé, místy až příliš shovívavé a přeci jen často dost předvídatelné.
Ačkoliv východiskem románu je rozsáhlá katastrofa, přijde mi velmi optimistický a vzhledem k tomu, co se právě děje na světě, je to docela příjemná injekce víry v lidstvo.
A nakonec: ta audiokniha je prostě SKVOSTNÁ a takto zpracovanou audioknihu bych nadšeně zhltla do konce, i kdybych dané literární dílo považovala za úplnou blbost.

11.12.2020 4 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Velmi sugestivně vyprávěný napínavý i dojemný mysteriózní příběh, mnohotvárný a proměnlivý jako řeka, kolem níž se děj odehrává.
Okouzlující originální knížka, kterou můžete číst jako historický román, detektivku, duchařskou pohádku - a to vše v jednom úchvatném podání.
Nádhera.
Víc netřeba dodávat - přečtěte si to.

22.02.2020 5 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Skvost.
Sugestivní příběh, prozrazující nevšední vypravěčský a pozorovací talent autorky.
Jakoby člověk vylovil krabici s fotografiemi (vím, dnes už spíš jen projel historii na FB) a jednotlivé momentky se před očima složí do uceleného životního příběhu - dokonce několika.
Postavy tak silné, že mám pocit, jako by se staly mými příbuznými a proto je (jako skutečné příbuzné) miluji za to, že jsou - a sem tam nenávidím, kvůli jejich chybám a nedostatkům.
Velký respekt!

18.07.2018 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Velmi zdařilý kousek a v audio podání Vasila Fridricha přímo lahůdka. České venkovské prostředí nasáklé pohanskou mythologií funguje až překvapivě dobře. Hororové výjevy jsou pro mě sice zbytečně doslovné - konvenovala by mi větší míra neurčitosti ohledně toho, co se děje doopravdy a co pouze v představách hlavního hrdiny - ale není to nic, co by mi snižovalo zážitek. Velmi jsem se obávala finále neb v určitý moment mi přišlo že už z toho nelze vybruslit, aby to nebyla úpná pohádka nebo úplná pitomina, ale autorka z toho nakonec našla cestu ven. Těším se na další.

04.11.2023 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Výborná zápletka! Dokonale prokombinovaná, několikrát měnící směr. Ani chvíli nic není jak se zdá.
Jak vidno, když člověk umí psát, svede vyrobit kopu napětí aniž by vymýšlel nesmyslně sadistické vraždy.

04.11.2023 4 z 5