snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Důstojné pokračování předchozího dílu.
Samotná detektivní linie sice není nijak exelentní, ale viktoriánský New York má své kouzlo. Posloucháno opět jako audiokniha s výborným M.Písaříkem.

06.02.2022 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

(SPOILER) Vyslechnuto jako audiobook.
Co se týče formy, je načtený velmi kvalitně.
Co se týče obsahu, přijde mi kniha spíš jako "obchodní produkt" šitý na míru než jako literatura. Je to totiž jen mix už osvědčených nápadů (příběh vidíme chvíli očima jedné postavy a pak druhé, přičemž se diametrálně mění to, kdo na koho šije boudu a kdo je čí oběť) a námětů oblíbených v literatuře "pro ženy" (manžel psychopat+domácí násilí=dokonalé manželství je divadlo), vše okořeněno hojností značkových produktů (až jsem si říkala, jak je to vůbec u literatury s product placementem).
Jelikož obálka a anotace jsou odpovídající žánru, tak se to dalo čekat.
A prostřední část (popis Jacksonových praktik) dokonce to, co jsem čekala, o dost předčila.
Bohužel mi naopak naprosto nekonvenoval konec, na můj vkus už překombinovaný a zatrpkle pomstychtivý. Až mě dokonce napadla otázka, jaké "kyselé hrozny" si to autorky v knize řeší. A podezření, že jejich žebříček hodnot se nakonec od Ambeřiných zas tak diametrálně neliší.
Vítala bych otevřenější verzi toho, jak asi spojení Amber a Jacksona dopadlo, která by ponechala prostor i mé fantazii.
Dvě hvězdy, ale z toho jedna je spíš díky kvalitě interpretace audioknihy, než za kvalitu předlohy.

16.12.2020 2 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Stylisticky sice zdařilé, jak se dalo čekat, ale žánrově dost neurčité. Sice se to tváří jako detektivka, dokonce v jednu chvíli se špionážním nádechem, ale řada věcí je spíše konstatovaná než odhalená, šerlokovských dedukcí je jako šafránu a papoušek se nakonec musí zachránit sám.
Pro mě osobně by větší pocta slavnému detektivovi bylo zachovat jeho existenci v plné kondici a ne fantazírovat o jeho chátrání.
Neurazilo, ale nenadchlo. Čekala jsem víc...(anebo mi něco nedošlo)

13.10.2020 3 z 5

Dům v Umbrii Dům v Umbrii William Trevor

Nenápadná, nejednoznačná - ale bohužel i trochu nevýrazná novela.
"Život se skládá z útržků" říká jedna z postav, jinde se píše o "kouscích skládačky".
Výbuch ve vlaku rozmetá na střepy život několika lidí. Pro stárnoucí Emily je to ale příležitost k tomu, aby doplnila skládačku svého života, v němž jí chybí funkční vztahy s muži. Vztahy, nichž by muži nefigurovali jen jako příživníci nebo ji dokonce nezneužívali. Což si Emily doposud kompenzovala pouze svými romantickými fantaziemi...
WT spoustu věcí nechává mezi řádky, nepojmenuje je přímo, nechává je otevřené - dává čtenáři jen indicie - skládačku si musíte doplnit sami.
Což je v pořádku - ale bohužel novele podle mě chybí silnější napětí nebo atmosféra, aby opravdu zazářila.

23.10.2019 4 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Jakési zamyšlení nad morálkou - každá z postav jedná svým způsobem amorálně, každá jinak. Všechny si ale za svým jednáním stojí a namísto aby zpytovaly svědomí, soudí ty druhé.
Námět zajímavý, sepsáno zručně - ALE - jsem ráda, že to není moje první setkání s autorem a nechápu, proč dostal Man Bookera zrovna za tohle (asi jako náplast za to, že ho nedostal dřív a z obav, že to s ním už půjde z kopce).
To neznamená, že by kniha byla špatná, ale je pro mě zatím z toho, co jsem od IME četla, nejslabší. Stačila by mi jen jako povídka - ale i ty měly v sobě vždy něco překvapivého, zde mi to všechno přišlo dost předvídatelné. Dále přičtu fakt, že oba hlavní hrdinové pro mne byli nezajímaví - ne uhrančivě nesympatičtí (jako třeba Robert z Cizinců ve městě) - ale jen otravní ješitní egoisti, se kterými je zbytečné marnit čas.
Nějaká atmosféra a napětí taky vcelku kde nic tu nic...
Ale to nejhorší je černobílost celého poslání té novely.
V jiných McEwanových dílech mě vzrušuje relativita se kterou pohlíží na různé krajní situace a vybočení z normy. Ta zde naprosto chybí. A díky tomu je to vlastně vcelku málo zajímavé - naštěstí ne moc dlouhé.
Sorry Iane a ManBookerova komise, ale u mne tentokrát za tři.

29.09.2019 3 z 5

Klub Klub Takis Würger

Příjemná stručná nenáročná (dokonce až oddechová) záležitost. Jednoduše vyprávěný příběh, který sice není úplně překvapivý (a asi ani ne úplně originální), ale svižně čtivě napsaný.
Nevím, koho napadlo dát na obálku nápis "román" - pro mě je to spíš novela. Což je možná jedno, jen kdybych to chtěla hodnotit opravdu jako román, budu postrádat sofistikovanější vývoj postav a košatější dějové linie.
Číst to ale bylo zábavné - jen se trochu obávám, že na tuhle knížku brzo pozapomenu....

15.06.2019 4 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Krátká novela, která obsahuje mnoho ingrediencí z autorových rozsáhlejších vrcholných děl.
Příběh hledání lásky na sklonku života vyprávěný se šťavnatostí autorovi vlastní.
Uvědomila jsem si, že GGM má něco společného s naším Hrabalem - oba umí psát o pochybných existencích jako by to byly "perly" - o courách jako o bohyních, o chlípnících neschopných mít normální vztah jako o básnících života, o bolesti nešťastné lásky jako o něčem krásném.

04.10.2018 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Nejsem cílová skupina této knihy, horory nečtu, sci-fi skoro vůbec a Kinga rovněž ne. Takže ani nesdílím zdejší hromadné nekritické nadšení.
Musím uznat, že kniha se čte velmi dobře, zejména druhá půlka odsýpá, protože už se člověk orientuje v postavách a jejich motivacích. A pracovat s napětím autor umí, to mu musím uznat. I tak je to ovšem z velké části snůška různých amerických klišé.
Najde se i dost nelogičností a nezřídka někdo jedná trochu podle hesla: "proč to řešit jednoduše, když to jde složitě".
Na knize je myslím dost znát, že byla vymyšlena v době předinternetové, většina postav totiž jedná jak kdyby internet neznala. Autor sice sem tam připomene, že o internetu ví, ale do zápletky ho nikdy nezapojí. Jeden příklad za všechny: když je novinářka vyzvána, aby e-mailem zaslala vydání Demokratu s důležitými informacemi, odmítne (protože:"e-mail je pro novinový byznys neetický") a svého spojence raději nutí vykopírované číslo přelouskat přes Kupoli. To je skoro legrační.
Čili celé by to pro mě líp fungovalo, kdyby to bylo datováno do dob, kdy internet nebyl, pouze pevné linky, telegraf a vysílačky.
I tak je ovšem konec kýč jak bič.

PS: ad překlad: nepřeložení výrazu "pacemaker" a naopak přeložení výrazu "Wonder Woman" mě fakt pobavilo. A na "zatr-patr" jsem chytla obstojnou alergii.

14.09.2018 3 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Spíš než psychotriller mi to přišlo jako zajímavě poskládaná "vztahovka" - velmi čtivě napsaná.
Příběh dvou kamarádek, jedné tragédie a kopy lží.
Bavilo mě to dosti, ale řekla bych, že to pro mě bude spíš taková "spotřební" záležitost, která dobře posloužila k odreagování, ale nebudu mít potřebu se k tomu někdy vracet. To by to přeci jen muselo mít ještě nějaký přesah - což nemá.
Jako oddechovku ale vřele doporučuji.

25.08.2018 3 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Doufala jsem v něco na způsob Kvítku karmínového a bílého - bohužel dočkala jsem se jen červené knihovny. Pohádkového příběhu v němž pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí.
K "dokonalosti" chybělo jen aby Hugh, Augusta, Micky a starý Greenbourn objevili shodné mateřské znaménko velikosti kordovského dolaru - a "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina". :-D
Můj první Follet - a obávám se, že raději poslední.
Jedna hvězda za námět, za první třetinu a za snahu - ale dalším čtenářům nedoporučuji a těch 85%, které tu kniha aktuálně má, upřímně nechápu.

28.10.2017 1 z 5

Warleggan - Nad propastí Warleggan - Nad propastí Winston Graham

Od prvního dílu se můj názor moc nezměnil, Poldark si drží svoji parketu.
Zajímavý a napínavý příběh (povětšinou podle hesla: "nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř") a věrohodně vykreslené prostředí a život té doby na tom místě.
Zároveň ale pro mě stále ploché nebo ne zrovna uvěřitelné charaktery postav a černobílé vztahy.
Co se týče dialogů, autor se od prvního dílu ke čtvrtému buď zlepšil, nebo jsem si zvykla (ostatně první díl pokládám celkově za nejslabší).
Pokud vás baví anglické historické reálie, "velké" příběhy, dlouholeté "ságy", historické náměty - nebo vás bavil seriál - tak mohu sérii doporučit - díky silnému příběhu je velmi čtivá. Jen nepočítejte s tím, že je to další Dickens nebo Hardy. Není. Je to prostě jen taková lepší (přičemž ale to "lepší" si dovoluji dvakrát podtrhnout) cornwalská "Dynastie" (pro mladší ročníky: mám na mysli svého času známý TV seriál).
Nakonec doušku jen ke čtvrtému dílu. Kdybych nevěděla, že to celé ještě pokračuje, klidně by to tu pro mně mohlo skončit. Všechny dějové linie se vlastně nějak uzavřely, naštěstí ne vždy jen jednoznačně happy-endově - což dávám autorovi ke cti - že pouze cukrová vata to není.

02.10.2017 3 z 5

Demelza - Dáma z chatrče Demelza - Dáma z chatrče Winston Graham

Nevím, jestli bych to četla nebýt seriálu, který se mi docela líbí hlavně kvůli vizuální stránce. Vzhledem ke kýčovitému obalu ale asi nečetla (a navíc ten přiblblý podtitulek "Dáma z chatrče"! Proč? Když v originálu je jen "Demelza"???).
Druhý díl pokládám za lepší než první - hlavně díky tomu, že má košatější děj.
Autor podle mně umí vymyslet zajímavou zápletku a silný je v popisu života různých společenských vrstev v dané době a lokalitě. Tyto aspekty obou knih jsou pro mně nejzdařilejší a ty mně velmi baví. Místy mi to připomíná knihy jako "Daleko od hlučícího davu" nebo "Na Větrné hůrce".
Ale si stále myslím, že W.Graham bohužel neumí dobře napsat postavu - hlavně ty ženské jsou ploché a přibližné - a vztahy vágní nebo jen jedno velké klišé - motivace jednání mnohdy nelogické nebo chybějící.
W.Graham jako autor mi tedy přijde spíš jen jako slušný dějepisec a nejlíp vyznívá když jen popisuje co se kde komu stalo, jak to tehdy chodilo, a nepouští se do větších dialogů nebo nedejbože nějaké psychologie svých postav.
A ještě malá výhrada na adresu nakladatelství: mrzí mě, že knihy vycházejí s takovým zpožděním oproti seriálu.

24.09.2017 3 z 5

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Četla jsem od této autorky několik knih, líbily se mi všechny, ale tuto pokládám za nejvyspělejší. Balancuje na hraně několika žánrů - historického, společenského, psychologického i milostného románu a tak trochu i detektivního - byť o to, dozvědět se, kdo je vrahem nějakého zločinu, zde nejde. Příběh se rozbíhá pomalu a poklidně, má relativně dlouhou (ne však nudnou!) expozici - aby se posléze rozjel strhujícím tempem a zaujal několika obraty. Ty sice jsou kauzálně předvídatelné, ale vyprávění přesto neztrácí napětí, protože čtenář se prostě nemůže dočkat, jestli to bude tak jak očekává a kdy a jak to přijde nebo nepřijde. Jde o jednu z těch knih, u jakých mě mrzí, když skončí - a je mi, jako by mě opustili dobří přátelé.

09.09.2017 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Přečteno jedním dechem - vypravěčův styl mě hodně baví. Bohužel konec byl na můj vkus už překombinovaný - a jedna z okolností osvětlujících zápletku mi připadala jako motiv z blbého amerického filmu - autor ale mou pozornost neztratil a nakonec mě ještě dokázal překvapit. Ihned sahám po Knize o Baltimorských.

09.09.2017 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Ach jo. Tuto knihu mezi nejlepší autorova díla rozhodně neřadím.
Útrapy jinochova dospívání nebo básnického dozrávání samozřejmě jsou zajímavá témata - tím spíše jsou-li prezentována brilantním jazykem - problém ale je, když se z jinocha před vašima očima líhne postava čím dál nesympatičtější - a bohužel nesympatická ne poutavě - ale prostě je to jen někdo, jehož bolesti mě nedojímaly a problémy nezajímaly - ba mě přímo odpuzoval.
A co se týče pohledu na tehdejší režim - s paradoxem toho, jaký koktejl a s jakými důsledky uměla namixovat bující komunistická diktatura plus láska plus mladický entuziasmus - s tím se autor dle mého soudu nepoměrně zdařileji vypořádal v "Žertu".
Jsem ráda, že toto není první kniha od Kundery, která mi padla do ruky, jinak by se bohužel pro mě mým oblíbeným autorem nestal. Knihu jsem pracně dochroupala jako projev respektu jen proto, že mým oblíbeným autorem je.

09.09.2017 3 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Pro mně částečně "červená knihovna" částečně "žánrový obrázek". Seriál pokládám za napínavější a celkově lepší - a myslím, že kdybych ho neviděla, tak knihu ani nedočtu. Smekám před BBC (i když ani oni z toho nedělají víc než jen romantickou mainstremovku opřenou o půvab a sexappeal hlavních představitelů).
Oproti seriálu jsou v knize vztahy méně dramatické, děj rozvleklejší, postavy "šustí papírem".
Žádné veledílo, jen průměrná oddechovka.
Škoda - námět je totiž podle mě docela dobrý a dalo se z něj dostat víc než jen "román pro ženy".

09.09.2017 2 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na Kinga spíš slabé. Námět jsem už někde viděla (H.G.Wells???).
V podstatě povídka, která pro mě osobně končí při závodě.
Další povídání o tom jak to s SC dopadlo, pro mě byla už jen nastavovaná blabla kaše.
Otevřený konec s tím, že váha dotyčného někdy asi dospěje na nulovou hodnotu, a ať si každý představí, co to bude znamenat, by mi vyhovoval víc.

04.11.2023 2 z 5

Král ve žlutém Král ve žlutém Robert W. Chambers

Zajímavé pouze z historického hlediska. Neb Chambers patří do jedné kultovní množiny s Lovecraftem, a jejich dílo evidentně nepřestává provokovat a inspirovat - byť mně se jeví už značně vyčpělé. Toto je samo o sobě už opravdu řádná vykopávka.

09.04.2023 1 z 5

Bez jména Bez jména Wilkie Collins

Bohužel dost pochybný překlad a díky tomu odkládám.
Škoda.
Pokud někdo přeloží lépe, s radostí si to přečtu celé.
Mrzí mě, že když už si nějaké české vydavatelství vyvzpomnělo na WW.Collinse, nezajistí kvalitní překlady.

15.06.2022

Potrat: historická romance 1966 Potrat: historická romance 1966 Richard Brautigan

Brautigana, jak ho znám z V melounovém cukru a z Hawklinské nestvůry, mi zde připomíná jen ta neobyčejná knihovna, jinak jde o téměř realistickou velmi "řídkou" story o nechtěném otěhotnění ve vztahu poněkud nepraktického kluka a nadprůměrně krásné holky.
RB se smrtí a vztahy umí zacházet velmi poeticky a surrealisticky, proto jsem byla zvědavá, jak uchopí téma potratu.
Neuchopil ho nijak, je ho konstatuje, více ho zajímá účinek Vidiny krásy na muže, což ještě ke všemu popisuje natolik nevynalézavě, že mě to postupně začalo až prudit.
Kladu si otázku, jestli ztráta místa v knihovně má být k dívčinu potratu nějaká metafora, ale možná že jen i autor sám cítil, že by se alespoň nakonec mělo přeci jen něco důležitého stát.
Zklamání.

31.12.2019 2 z 5