Slezadav Slezadav komentáře u knih

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Přestože Enderova hra si už dávno dokázala vydobýt svůj ohlas, stejně mě překvapilo, jak hluboce na mě zapůsobila.
Na jednu stranu napsaná velmi jednoduchým stylem, který svým způsobem odráží věk protagonisty. Na druhou stranu neskutečně hluboká sonda do témat jako manipulace, vyšší potřeba, právo jednotlivce, hodnota individuality, síla propagandy apod. Kdo chce, tak si v této knize najdu opravdu mnoho nádherně zpracovaných myšlenek a poselství. Oceňuji i to, že autor poznal, kdy je potenciál knihy vyčerpaný a neměl potřebu napsat mnohasetstránkovou bichli.
Ten kdo však nechce nebo to z nějakého důvodu v knize nevidí může dostat příběh, kde spousta věcí není úplně logicky v pořádku, postavy (krom Endera) jsou prakticky ploché a bez vývoje a ani samotný děj není nikterak hvězdný. Velké "odhalení" v předposlední kapitole je také docela předvídatelné.
I přes veškerá tato negativa byla kniha pro mne velice čtivá a hodně na mě zapůsobila prakticky vším, co jsem mezi řádky dokázal najít. Enderova hra určitě není perfektní, ale to není nic. Je to ovšem po čertech dobrá kniha, kterou bych doporučil i těm, kteří běžně sci fi v hledáčku nemají.

Osvícení Osvícení Stephen King

Osvícení je pro mě horor s velkým H. Samozřejmě kniha není úplně perfektní, to není žádná, ale Osvícení se tomu v rámci svého žánru pekelně blíží. Ačkoli v první polovině je stejně jako další Kingovy výtvory poměrně rozvláčná, ve druhé části mě naprosto pohltila a nemohl jsem se od čtení odtrhnout.

Působení hotelu Overlook na Torranceovu rodinu je příkladem mistrného budování napětí během celé knihy, které v závěru velmi napínavě a akčně vygraduje. Za geniální hororovou složku považuji to, jak hotel proti sobě poštve vzájemně nejbližší lidi. Osobně mi jedno z největších nepohodlí (které je u hororu/thrilleru žádané) způsobují příkoří, která se dějí dětem. Toho si tady malý Danny užije do sytosti.

Nakonec bych ještě rád ocenil náhled do alkoholikovy mysli. Věřím, že King moc pěkně zprostředkoval zkušenost vyléčeného alkoholika a přiblížil čtenáři, jaké pocity takového člověka svírají.

Celkově dávám nejvyšší možné hodnocení a Osvícení řadím k absolutní špičce hororového žánru. Napětí, strach, obavy, dokonce i akce. Všechno tohle v perfektním mixu odehrávající se ve vymrzlých horách v téměř prázdném hotelu, který je tak trochu zvláštní.

Tma Tma Ondřej Neff

(Aktualizované vydání 2023) Až nečekaně temné a depresivní dílo. Takové grimdark sci-fi z českého prostředí. Ústřední nápad zajímavý, provedení poměrně solidní, ač ne perfektní.
Oceňuji jednoznačně odvahu autora napsat knihu takto temnou, obsahující prvky jako znasilňování dětí, mučení, otroctví. Jednoduše asi většinu hnusu, na který si kdo vzpomene. Opravdu se mi líbilo, jak se povedlo držet bezútěšnou atmosféru po celou dobu knihy. Některé autorovy vize považuji za realistické a i poměrně pravděpodobné. Jiné už byly hodně za vlasy přitažené.
Po naprosto skvělé první půli knihy začala podle mne kvalita mírně klesat. Situace se stávala čím dál absurdnější. Postavy, které měly velký potenciál ho příliš nenaplnily a jednaly často tak, jak bych od nich nečekal. Velké časové skoky tomuto dojmu také moc neulehčovaly.
Možná je trošku škoda i velkého navázání na tehdejší politickou reprezentaci, protože myslím, že lidé mé generace, kteří dobu popsanou v knize zažili jako děti, jsou zřejmě posledními, kterým jména prominentních politiků dané doby něco říkají.
Teď už chápu, proč je Tma brána jako "legendární" české sci-fi i proč je naprosto bez šance na úspěch v zahraničí. První polovina knihy byla skvělá a dal bych 5*, druhá polovina by obstála asi tak na lepší 3*. Celkově tedy 4*, které přesně vyjadřují, že se mi kniha dost líbila, ale z trenek mě to nevystřelilo.

16.03.2024 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Další velmi dobrý Kingův počin. Ze začátku se rozjíždí celkem pomalu a připomíná i stylem spíše dětskou pohádku, ale postupem času se tón knihy zcela zásadně mění a nabývá na hrůznosti. V závěru už je to pohádka strašlivá a temná jako noc. Nicméně pořád spíše pohádka, než nějaký horor. Fantasy elementů je tady velice málo. Ano, do fantasy žánru se tohle dá asi také zařadit, ale ono by to jen s velmi nepatrnými úpravami mohlo fungovat i v našem světě. A to je dobře.

Je potřeba říct, že než se děj na plno rozjede, tak autor možná až přehnaně popisný a první poloviny knihy nemá přílišný spád a musím říct, že jsem se chvílemi i nudil. Moje (zatím malá) zkušenost s Kingem tvrdí, že to je u tohoto autore spíše normou, než výjimkou. Ani styl pohádkové vypravěče mi nebyl ze začátku úplně po chuti, ale ve druhé půli se buď změnil, nebo jsem si zvyknul.

Celkově dávám solidní 4* za knihu, která rozhodně nezklamala, ale nějaké mouchy má a o top dílo určitě nejde. Je to pohodová oddechovka, kterou bych doporučil klidně i dětem, i když raději už trošku odrostlejším.

04.03.2024 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která předkládá nelibou vizi budoucnosti a spoustu zajímavých otázek. V čem jsou lidé lepší než roboti ? Jakou má cenu víra o které každý ví, že je podvrh ? Velmi hluboká témata. Bohužel pro mě celkový dojem trošku mírně zmatený závěr, kde se autor pokouší některé z myšlenek prohloubit, ale jde až příliš hluboko a celkově závěr vyznívá celkem otevřeně a nejednoznačně. Někdo má rád mnoho prostoru pro vlastní interpretaci, mně to moc nesedí. Mercerismus mohl být z mého pohledu také rozpracován trochu podrobněji, ztrácel jsem se v tom, co je reálné a co ne. Možná autorův záměr, který jako čtenář úplně neoceňuji.

Nicméně kniha se četla velmi dobře, děj se posouval a náměty k přemýšlení to jen sršelo. Prostředí Země po katastrofické válce je velmi atraktivní. Několikrát mě napadlo při čtení srovnání s Asimovem, který se robotům a jejich psychologii hojně ve svém dílu věnuje.

04.03.2024 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

První díl ságy o Harry Potterovi jsem četl znovu po zhruba dvaceti letech. Byl jsem sám velmi zvědavý, jak se změní můj pohled na knihu, která odstartovala fenomén, který mě a mé vrstevníky provázel obdobím dospívání. Tenkrát Harry rostl s námi.

Z dnešního pohledu kniha zůstává zábavná, čtivá a je tak nějak dětsky roztomilá. Dospělý člověk při čtení na rozdíl od dítěte jednoznačně vidí, jak nerealisticky se dospělí v knize chovají. Kolik logických a příběhových děr tahle kniha má. Že celý školní rok se autorce povedlo nacpat do cca desti scén, které jsou od sebe týdny až měsíce vzdálené.

Nicméně vzhledem k cílové skupině knihy se dá drtivá většina negativ odpustit a zůstává nám krásná pohádka, zasazená do úžasného magického (a často velmi nelogického) světa, kam by se každý chtěl někdy podívat. Série o Harrym je také jedinou sérií, které věřím tématiku "magické školy". Možná tím, že hlavní hrdinové jsou děti a podle toho jednají. Jak spolu, tak s vyučujícími.
Ostatní knihy, které jsem četl a měly v sobě podobnou tématiku vždy padly do klasické YA pasti, kdy hrdinové byli de facto dospělí, ale pro účely "magické školy" jednaly/bylo s nimi jednáno jako s dětmi.

Celkově dávám 4/5. Funguje to moc hezky, ale na plné hodnocení je tam těch nelogičností a nesmyslů na mě až příliš.

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti Joanne Rowling

Poslední díl série o Harrym Potterovi je trošku jiný, než ty předchozí. Změnila se zejména struktura příběhu, která po celých šest předchozích knih byla pevně držená v režii školního roku v Bradavicích.
HP a relikvie smrti je pro mě nejrozporuplnější díl série. Obsahuje zcela grandiózní finálovou bitvu, což je nejspíš nejlepších několik kapitol z celé ságy. Celkově je závěr nad míru podařený až na několik drobností, které bych si představoval jinak. Lépe by se mi líbil závěr o dost temnější a drastičtější, nicméně mi bylo zcela jasné, jakým stylem Rowlingová svoji ságu zakončí. Je to ve stejném "noblebright" duchu, jako je koncipována celá série. Líbí se mi, že Voldemort je konečně tím krutým a neúprosným padouchem, za kterého byl celou dobu vydáván, ale většinou potřebné zlovůle a děsivosti nedosahoval.

Na druhou stranu tenhle díl obsahoval i méně podařené pasáže. Při zpětném pohledu téměř celá první polovina knihy působí jen jako přípravná vata, která by se dala výrazně zkrátit. Taktéž mi dost vadilo, že zde máme zpět plno nelogičností a navzájem si odporujících pravidel kouzelnického světa. A to jsem měl pocit, že po předchozím dílu už se autorce povedlo s touto neřestí vypořádat. Bohužel se zde opět opakují situace, které by bylo jednoduché řešit pomocí již popsaných kouzel nebo předmětů. Ve většině případů však postavy tento fakt zcela ignorují, nebo přijdou s absurdním vysvětlením, proč to nejde. Toto vysvětlení samo o sobě většinou popírá nějaké jiné pravidlo, které již bylo ustáleno. Skalní příznivci jistě mají plno teorií, jak by se vše dalo vysvětlit, nicméně už jen fakt, že tyto fanouškovské teorie musejí vznikat o něčem vypovídá.

Ač se mi kniha líbila a zejména závěr měl velmi pěkný spád, prostě nemohu dát plné hodnocení, protože světotvorba s jakou autorka přistoupila k celé sérii je sice na první pohled přitažlivá, ale ve skutečnosti neuvěřitelně mělká a chatrná. Také by se mi líbilo, kdyby postavy byly propracované více, než k několika emocím v každém díle, které zcela převládají. Nedá se říct, že by se postavy během série nikam neposouvaly, ale vzhledem k počtu stránek, které série má mi to připadalo velmi málo. Navíc byl u hlavních hrdinů každý posun až zbytečně akcentován, snad ze strachu aby nebyl nikdo, kdo si nevšimne.

Nakonec dávám 4* knize, která měla jedny z nejlepších, ale také jedny z nejzbytečnějších pasáží v sérii. Horší části byly snad už jen v ohnivém poháru. Mezi ostatními ji řadím někam k průměru. Celou sérii o Harrym oceňuji taktéž na 4*, protože je napínavá, čtivá, originální, nicméně v jiných oblastech jako už zmíněná světotvorba velmi zaostává.

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Skvělé pokračování Problému tří těles. Nejspíš půjdu proti proudu, když napíšu, že první díl se mi líbil o malinko více. I tato kniha má stejnou strukturu, kdy první dvě třetiny jsou jen přípravou na odzbrojující závěr.
Právě kvůli prvním dvoum částem se mi Temný les líbil o trošku méně. Spousta scén i celých témat ze začátku knihy mi připadalo ve finále zbytečných a myslím, že kniha mohla být kratší. Opět mám u autora pocit, že chtěl zpracovat velmi mnoho témat a v důsledku toho zbyl na některé jen povrchní prostor.
Cch'-sin nás opět zásobuje plejádou námětů k zamyšlení a většinu z nich moc pěkně rozpracovává. Oproti prvnímu dílu byl tento o něco méně technický, ale více nosných témat mířilo spíše do humanitních oborů. Celá teorie Temného lesa, včetně její mikroprezentace na Hvězdné flotile je naprosto geniální koncept, jemuž se povedlo roztočit mé mozkové závity na maximum.
Celkově hodnotím 4/5, ale přiznávám, že se dost blíží pěti. Jedna dolů zejména za velkou rozvláčnost v první polovině. Buď jak buď Temný les je stále skvělou až geniální knihou, která je právem považována za maximum, co soudobá sci-fi může nabídnout.

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Kniha dvou rozdílných polovin. Předchozí díl, Metro 2034, byl nemastná a neslaná slátanina a já doufal, že závěr trilogie bude lepší. Ještě v polovině knihy to ovšem vypadalo, že 2035 bude naopak ještě slabší a byl jsem připraven hodnotit pouze dvěma hvězdami.
Pryč je atmosféra prvního dílu, kdy si nikdo nemůže být jistý, co na něj v tunelu čeká. Tady se všichni pohybují metrem prakticky bez obtíží. A když se přece jen nějaké vyskytnou, jde to po povrchu. Pryč jsou totiž zákeřní mutanti i příliš jasný sluneční svit. Byl jsem velmi zklamán tím, jaké dějové brnění Arťom dostal. Příběh naprosto ztratil šťávu. Cokoliv špatného se hlavnímu hrdinovi dělo bylo odsouzeno k nezdaru, protože čtenář ví, že na konci kapitoly Arťoma zachrání nějaký stupidní Deus ex machina. Fakt těch zázraků je tu plno. Spousta postav se chová naprosto nelogicky, dialogy jsou zmatené a často nic neřešící. Vytáčely mě absurdně časté pasáže s nedokončenými větami. Opravdu velký špatný.
Druhá polovina knihy byla ovšem znatelně odlišná. Místo trapně béčkového akčňáku se posouvá k dystopickému románu s mnoha myšlenkami se kterými se hodně ztotožňuji a jejichž formulace mnou bude ještě nějakou dobu rezonovat. Autor velmi pěkně zaplétá čtenáře do pavučiny propagand a lží, aby v plné nahotě odhalil základy fungování nejspíš nejen postapo společnosti. Myslím, že volbou o něco drsnějšího konce by poselství knihy mohlo být ještě silnější, ale lidé asi opravdu potřebují spíše pohádky.
Opravdu jsem nečekal, že mi bude líto, že dávám pouze 3/5, ale kniha jednoduše obsahuje strašně moc pasáží, situací i postav, které autor jednoznačně nezvládl. Proto přetrvávají smíšené pocity, což je rozhodně škoda, protože myšlenky Glukhovsky prezentuje parádní. Celou sérii hodnotím nakonec také jako průměr. Kniha, která by kombinovala atmosféru a akci prvního dílu s poselstvím a myšlenkami toho posledního by byla excelentní.

04.03.2024 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Velice zajímavá a originální kniha. Nejedná se o ucelený román, ale spíše o soubor volně navazujících povídek se stejnou tématikou. Žánrově samozřejmě jde o sci-fi, ale z dnešního pohledu je zjevné, že už trochu vousaté. Každopádně tahle žánrová klasika nikterak nezklamala, ale nemohu ani říct, že bych se nějak světově bavil. Připadalo mi, že většina povídek se nějakým způsobem dotýká morálních a společenských témat a určitě obsahuje spoustu námětů k zamyšlení. Hodně z nich je stále aktuálních. Osobně mi možná k většímu prožitku chybělo trochu více akce, více původních Marťanů a možná i trochu krve. Styl, kterým jsou povídky psané je určitě vhodný i pro mladší publikum.

Nadace Nadace Isaac Asimov

První díl původní série o Nadaci. Je hodně znát, že základem knihy bylo několik volně svázaných povídek. Kniha není příliš dlouhá, přesto jsou prezentovány minimálně tři jasně oddělené dějové linky. Není prostor na vykreslení postav ani na pořádné rozvinutí děje. Tahle kniha nemůže stavět ani na ději, ani na postavách. Zbývají tudíž myšlenky a koncepty, které jsou zde ovšem brilantní a jsou tím, co drží celou knihu nad vodou a činí ji ve finále i dost zajímavou. Jedná se o něco úplně jiného, než nabízí třeba Předehra k Nadaci. Jsem rád, že jsem nejprve četl prequelové díly a měl jsme alespoň trochu vhled do situace (i když se dá zcela bez problémů začít tady). Jsem zvědavý na další díl. Možná trošku slabší 4*, začínám si všímat, že mám tendenci lépe hodnotit krátké knihy (což tato je). Možná proto, že skončí dříve, než začnou nudit.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Drtivá většina věcí, které mi vadily na prvním dílu jsou zde o mnoho lepší. Není tu až takový fokus na hobity jako rasu (ačkoliv druhá polovina je čistě putování Froda a Sama) a také ubylo poezie a zpěvu. Velmi mě bavila akcí nabitá první polovina, kde o napětí, zvraty a zajímavá setkání nebyla nouze. Druhá půle byla pro mě malinko slabší, ale překvapivě jsem se bavil i s hobity. Perfektně propracovaná charakteristika hlavních hrdinů (i Gluma), která nás nechává být účastníkem psychologických bitev, které každý z nich vede. Pan Tolkien je skutečně mistr výpravěč a po právu je jeho dílo klasikou žánru.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Absolutní klasika žánru. Spousta lidí sice zná Asimovovy zákony robotiky, ale málokdo si uvědomuje, co přesně znamenají a jaké problémy a paradoxy z nich mohou vzejít. Kniha je souborem povídek, které jsou propojeny skrze téma robotiky a postavu Susan Calvinové. Jsou zde samozřejmě i další postavy, které se vyskytují ve vícero povídkách, ale jak už je u Asimova zvykem nejsou základním kamenem díla.
Tady jde čistě o to předložit čtenáři k zamyšlení problémy, se kterými se bude potřeba v souvislosti s rozvojem robotů vypořádat. Jde jak o problémy technického rázu, tak zejména o morální dilemata. U většiny povídek jsem se skvěle bavil a lituji, že jsem tohle dílo nečetl už dříve. Skutečně jedno z mála sci-fi, které shledávám zcela nadčasovým a jsem přesvědčen, že nadejde doba, kdy budou právě témata obsažená v těchto povídkách daleko aktuálnější, než teď, neřku-li v době, kdy byla kniha napsána.
Hodnocení jednotlivých povídek:
Únik - 4*
Důkaz - 5*
Konflikt nikoli nevyhnutelný - 5*

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Velice nenáročné čtení plné různých klišé a situací notoricky známých z béčkových hororů. Nad jednotlivými scénami ani nad jejich propojením se nesmí moc přemýšlet, protože jinak vyplouvá na povrch ohromné množství logických děr a nesmyslů.
Nicméně má to i světlé stránky. Netypicky mě celkem bavil úvod, kdy hrdinka přijíždí poprvé do zděděného domu na malém městě, setkává se s tamními lidmi a snaží se začlenit do komunity. Oceňuji absenci jakýchkoliv nepotřebných romancí. Upřímně jsem ani nedoufal, že by se ro bez nich obešlo a byl jsem velmi příjemně překvapen.Ve chvíli, kdy se naplno začne projevovat onen Duch domi Ashbornů, šla podle mě kniha trošku směrem dolů. Některé scény se párkrát opakovaly, hrdinka měla dost příležitostí projevit svou hloupost.
Líbilo by se mi, kdyby se celá věc se strašidlem držela trochu víc při zemi. Některé scény byly až na sílu bombastické.
Můj dojem trochu zlepšilo, že jsme poslouchal jako audio. Přeci jen tam jde chvílemi trochu nevnímat. Při čtení knihy bych byl asi ještě kritičtější. Dávám slabé, ale přeci jen 3/5. Oproti prvnímu dílu Černé zimy, kterému jsem dal 2* toto bylo znatelně lepší.

16.03.2024 3 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Legendární kniha, očekávání byla veliká. Bohužel jsem si knihu příliš neužil. Tohle dílo pro mě jasně dokazuje, že dobrý obsah podaný špatnou formou tvoří nepříliš lákavý výsledek. Nelze Gibsonovi upřít originalitu, atmosféričnost a vizi. Nejspíš právem je tohle jedno ze základních děl cyberpunku. Na druhou stranu styl, kterým je kniha psaná a forma jakou jsou nám myšlenky i děj předávány byla pro mě na samé hranici stravitelnosti. První polovinu knihy jsem byl zmaten jako lesní včela. Neustále se mi opakovala situace, že nevím, kde postavy jsou, jestli je to realita, proč tam jsou atd. Spousta náhodných setkání a interakcí, nepochopitelné motivy. Hodněkrát jsem ani nevěděl o které postavě se zrovna mluví, dějové i časové skoky. Je to napsané tak neuvěřitelně chaoticky a zmateně, že jako čtenář jsem si prostě nedokázal vychutnat to dobré, co tahle kniha v sobě má. Snažím se namluvit si, že v druhé půli to bylo lepší, nebo jsem si alespoň na styl zvyknul a bylo to pro mě stravitelnější. Ale pravda je nejspíš to, že mě to přestalo zajímat. Nedokázal jsem mít ani o postavy ani o příběh příliš zájem a dočetl jsem spíše ze setrvačnosti.

Kladně hodnotím nápady, vize a atmosférické popisy. Celkem neutrálně vnímám charakteristiku postav a naprosto katastroficky způsob podání a celkovou zcela chaotickou prezentaci příběhu. Dávám 2/5 a další díly série raději vynechám.

04.03.2024 2 z 5

Třetím dílem se podle mě série o Harrym Potterovi dostává pryč z vod dětské literatury. Vězeň z Azkabanu už dá řadit spíše do YA skupiny, než k dětem.

Třetí díl je daleko temnější a výrazně méně roztomilý, než předchozí dva. Většina postav se chová daleko uvěřitelněji a znatelně ubylo logických nesmyslů, kterými byly předchozí knihy zcela zamořeny. Ne že by tento díl byl zcela bez chyb, ale rozhodně se série ubírá k lepšímu.

Líbí se mi, jak kniha měla díky mozkomorům mírně hororový nádech. Tempo skvělé, čtivost výborná. Také oceňuji, že se spousta postav hezky vyvíjí a prohlubuje, ačkoliv mnoho z aktérů zůstává stále v ploché a archetypální ulitě.

Osobně by se mi libilo, kdyby byl příběh ještě o neco temnější a konec mrzutější. Co jsem si zatím také moc neoblíbil je famfrpál, který mi připadá zcela stupidní a je mu věnováno velmi mnoho stránek. I přes tyhle nedostatky je to pro mě první díl série, kterému dávám 5* a předpokládám, že další díly se mi budou líbit ještě víc.

04.03.2024 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátá kniha v sérii poměrně dost klame tělem. Podle tloušťky jsem myslel, že bude přibližně stejně dlouhá, jako čtyřka, ale omyl, je daleko delší. Na rozdíl od zmíněného Ohnivého poháru, to ale není tak moc ke škodě. Ano, stále se vyskytují příběhové linky, které nikam nevedou, nicméně tady nejsou tolik do očí bijící. Přesto si myslím, že editoři mohli ještě trochu stránek ubrat.

Kladně hodnotím také postavy, které se v příběhu vyskytnou nově, protože přinášejí alespoň trochu svěžesti do velmi ustálených Bradavic. Líbí se mi, že Voldemort v téhle knize jedná jako správný padouch a ne jako chovanec Jedličkova ústavu, jako v knize předcházející.

Naopak ke sníženému hodnocení u mě velmi přispělo chování hlavního hrdiny. Ne, že by mi vadily jeho pubertální výštěky jako takové, ale spíše způsob, jakým se z Harryho pubertální floutek stal. To znamená lusknutím prstu mezi čtvrtým a pátým dílem. Myslím, že si autorka s tímhle přerodem mohla daleko více vyhrát, aby působil organičtěji.
Ještě dodám, že mi stále velmi vadí nekonzistence kouzelnického světa, kdy si autorka dělá zcela co chce, včetně toho, co bylo dříve popsáno jako nemožné a nakonec se vždy najde nějaké "kouzelné" vysvětlení. Určitě by sérii prospělo, kdyby existovala striktněji definovaná "pravidla" kouzelnického světa.

Celkově tentokrát solidní čtyřhvězda a nejspíš za mě po Vězni z Azkabanu druhý nejlepší díl série. Pořád je co zlepšovat.

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Asfalt mě velmi příjemně překvapil. Naprosto pohodová brakovka, u které jsem se na hodně místech řezal smíchy. Samozřejmě takovouhle knihu nelze brát úplně vážně a čekat nějak vysokou literaturu. To co měla splnit však beze zbytku splnila. Každá postava má svou roli a perfektně se jí drží, zamilovat si členy komanda není moc těžké. Velmi mě bavily různé situace, ve kterých byl Lukas oproti ostatním žoldákům "za debila". Zábavné hlášky převažují nad trapnými (což také není vždy standard) a Kopřiva zde dokazuje, že jde napsat kvalitní brak i bez explicitních sexuálních scén. Ne, že by bývalo vadilo, kdyby tam byly, je to jen poznatek.

Najde se i pár věcí, které bych vytknul. Za prvé je na brakovku příliš dlouhá. Ne že by mi to vadilo samo o sobě a je pravda, že se daří vysoké tempo držet docela dobře, ale poslední čtvrtinu knihy už jsem byl docela přesycen. Jako druhé negativum vidím závěr, který byl na můj vkus až příliš divoký a překombinovaný.

Celkově dávám slabších pět, protože k dokonalosti něco málo chybělo, ale bavil jsem se víc, než solidně.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Další pro mne velmi rozporuplná kniha. Na jedné straně skvělé téma kontaktu s inteligentním oceánem sulcu. Nádherně temně zpracované. Líbilo se mi, jak výzkumníci, kteří měli oceán testovat se sami stali zkoumanými. Skvělá byla i atmosféra izolované výzkumné stanice. Líbily se mi i spekulace a pasáže o tom, jak je ona inteligence tak fundamentálně odlišná od té naší. Úplně jsem v příběhu nenacházel nějaké důležitější vazby na potlačenou sexualitu, kterou zmiňoval doslov.
Co naopak knize velmi ubírá na atraktivnosti jsou sáhodlouhé popisy struktur, které oceán vytváří a zejména pak popis historie jeho zkoumání. To je de facto jen slovní průjem smyšlených jmen a názorů, které mi nepřipadaly ani trochu podstatné. Výsledkem je, že vše dobré, co kniha nabízí je naprosto rozmělněné v kaši nedůležitých poznatků, což bohužel u mě vedlo k nudě. V mnoha aspektech mi tohle dílo připomělo Clarkovu Vesmírnou Odysseu, která měla také velmi zdlouhavé pasáže popisující vesmírné jevy a velmi zpomalený děj. Právě šnečí tempo děje, velmi ploché postavy a zdlouhavé popisy historie zkoumání mi brání udělit vyšší hodnocení.
Celkově tedy dávám průměrné 3/5 za skvělý nápad, ale bídné zpracování. Myslím, že z tématu kontaktu s odlišnou inteligencí a psycho prvků, kterými působí na výzkumníky se dalo vytáhnout o mnoho více. Ale hlavně na tyhle náměty měl být napsán dějem i postavami lepší příběh. Samotná hloubka obsahu někdy nestačí a je potřeba to obalit trochu zábavnější formou.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi silné a v současnosti velmi aktuální dílo. Mohou roboti nahradit lidi ? Co se stane s lidmi, kteří už nemusí pracovat ? Kromě zcela očividného tématu výroby, rozvoje a vzpoury robotů tahle hra předkládá i o něco skrytější otázky na téma náboženství, kapitalismu, sociální rovnosti a dalších. Je úžasné, kolik toho Čapek dokáže sdělit velmi malým počtem slov a až neuvěřitelné, že tohle dílo spatřilo světlo světa před více, než 100 lety a ovlivnilo nejen literární žánr, ale celý vědní obor.
První dvě dějství byla naprosto fantastická a vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha končila úspěšnou vzpourou robotů. Třetí dějství mi připadalo trochu odpojené od předchozích a jen mírně natahovalo hru k samotnému závěru. Možná trochu škoda, že dílo Čapek napsal jako hru a ne třeba jako román, který by dával ještě více prostoru témata rozvinout.