Enderova hra

Čtvrté vydání první knihy Enderovské série. Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. A protože nejlepší obranou je útok, rozhodlo se pro protiúder. Zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt toho pravého vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že tím pravým je Andrew "Ender" Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stane hlavní nadějí na vítězství. Ovšem nároky na něj kladené jsou enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy - absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě... Enderova hra je vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Příběh je napsán strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co moderní světová science fiction produkce nabízí. Román odměněný cenami HUGO a NEBULA. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/47_/4761/enderova-saga-enderova-hra-ZXg-4761.jpg 4.5706

Enderova sága (1.)

Ender´s Game (1985)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser
Více informací...

boxas

Kniha mě překvapila, byla lepší, než jsem čekala. Jednoznačně MNOHEM lepší než film!

Chou

U mě to bylo nejdřív film a potom kniha. Když srovnám film a knihu tak u mě kniha vyhrává nad filmem. Jako většinou. Kniha mě prostě chytla a už nepustila. Na rozdíl od filmu jsem konečně pochopila postoje některých postav. Ikdyž jsem rámcově věděla co se bude dít, tak jsem stále nacházela nové a nové věci. V některých ohledech může kniha působit jako varování, před tím, čeho všeho je armáda schopná pokud k tomu má volnou ruku.

amaenium

Kniha se mi velmi líbila a okamžitě mě vtáhla. Bohužel jsem nedávno četla Armadu od Ernesta Clina a tak mi po chvíli došlo, co může následovat a s přibývajícími stránkami jsem o tom byla jen utvrzována. Ale jelikož se jedná o straší dílo, to první, musím říct, že taková myšlenka, na dobu, v které byla kniha napsána, je velmi zajímavá a originální. Ender mi přišel sympatický a líbilo se mi jeho myšlení a vnímání toho, co se děje kolem. Nemůžu se dočkat, až se pustím na další díly.

Toffee

Upřímně, čekala jsem víc. Dlouho jsem ji měla na seznamu knížek, které si chci přečíst, těšila jsem se a teď ... slovy klasika: "Když to srovnám s výletem na Kokořín..." Ne, že by nebylo zajímavé sledovat tu manipulaci s dětmi, to natahování jejich rozumových, psychických i fyzických schopností až na samý doraz, stejně tak balancování na hraně toho, kdy jde o hru a kdy o skutečnost. Jenže něco tomu chybělo. Místy to pro mně byl jen opakující se řetězec tréninků, tréninkových strategií atd.

Hellrampage

Ďakujem, majstre. Za to, že som mohol prežiť detstvo s Enderom a jeho súrodencami Petrom a Valentine. Za to, že ste ma na konci knihy 2x prekvapili tak, že mi skoro spadla kniha z rúk (a to sa nestáva často). Za pútavé a veľmi krásne dielo, ktoré som hltal a vžíval sa do každej udalosti, ktorá Enderom otriasla. A za celého Endera, ktorého ste sám stvoril a vytvoril tak tento skvost, ktorý si právom zaslúžil dve ceny. Ešte raz - ďakujem!

"Ačkoliv po těch letech s létajícími dětmi mi fotbal připadá, jako když se dívam na slimáky, kteří do sebe narážejí."

Welinie

Parádní čtení. Endera jsem si hned oblíbila, škoda že jsem se ještě nedostala k dalším dílům.

barunka.p
31.12.2016

Úžasná sci-fi kniha. Byla jsem z ní nadšená, a to nejsem velká fanynka sci-fi. Nádherný překvapivý závěr, doporučuji!

theale
27.12.2016

Nejsem sci-fi nadšenec, ale Enderova hra je opravdu velmi čtivá a zábavná.

orson
16.12.2016

Četl jsem už poněkolikáté a pořád se mi líbí. Film je o hodně slabší.

Bar16
08.12.2016

Knihu jsem četla v rámci výzvy, sama od sebe bych ji asi neotevřela. Hodně jsem se bála tématu, jelikož mě sci-fi nikdy moc nebralo. Nakonec se to nečetlo špatně, mile mě překvapilo, jak je kniha čtivá a příběh zajímavý. Jen jedinou věc jsem si nedokázala pořádně představit a to bitvy...

Martian
26.11.2016

Tohle pro mě bylo zklamání a sám Ender nesympatický.

Skaen
12.10.2016

Nejspíš moje nejoblíbenější sci-fi, inteligentní, zajímavá, čte se jedním dechem.

habs
01.10.2016

Další zajímavá sci-fi série, už se těším na další knížky.
Na Zemi je stále bipolární svět, ale ve vesmíru se společně bojuje proti mimozemské civilizaci. Cizáci jsou totálně odlišní od nás, lidí, což vede k válce kdo z koho.
Velice zajímavé téma, při čtení jsem stále čekal co se bude s Enderem a jeho sourozenci dít dál. Škoda, že Enderův bratr Petr nedostal v druhé půlce knížky více prostoru.

KikiEli
15.08.2016

Zase jednou skvělá kniha. :) Zajímavý příběh, výborně vykreslené postavy i jejich vývoj, děj má dobrý spád. Jednoduše jsem spokojená. :)

Aredhelka
02.08.2016

Kniha rozhodně nebude čtenáře nudit, nabízí skvělý a poutavý příběh :)

Schary
18.07.2016

Výborná kniha, s filmem se nedá srovnat. Děj od začátku odsýpá a má překvapující konec...

Šošán
22.06.2016

Kniha mě vážně bavila - napětí, čtivost, vykreslení vnitřních pocitů hrdinů, všechno. Nemám problém s tím, že to byli děti, právě ty mají neotřelý pohled na různé situace a věci a geniálních dětí se už pár narodilo, takže proč né...Sice neholduji válečné tématice, ale tady mi to prostě sedlo a těším se, až do knihovny přibude i pokračování.

SBH
14.06.2016

Card je mistrný vypravěč, kniha mě chytila v průběhu prvních pěti stránek. Vlastně co to kecám. Zamilovala jsem se při čtení předmluvy.
Jenže láska není racionální vztah. Sáhla jsem vedle. Ke konci příběhu jsem tak nasákla zoufalstvím, bezmocí, hrdinovým vyčerpáním a ztrátou motivace, že jsem ztratila souznění se všemi složkami díla. Mimochodem – pokud Ender planetu termiťanů zničil, který svět to nakonec kolonizoval?
Malý, přesněji šestiletý Ender je vybrán jako supergeniální dítě, které má zachránit Zemi před invazí inteligentního hmyzu, a dostává se do výcvikového programu armádní mašinérie, která z něj má vychovat bezcitného zabijáka se schopností analytického myšlení, tvůrčího přístupu a neustálého zdokonalování. A pochopitelně nadopovaného ctižádostí. Cíle je dosaženo, mimozemšťané poraženi, aby hrdina posléze zjistil, že celá válka vznikla v důsledku komunikačních obtíží a vzájemného nepochopení. Ach ne!
Jak jsem mohla já, zapřisáhlý pacifista, přečíst válečný román? Snadno, Card se čte hladce. Ale emocionálně jsem trpěla fakt jako zvíře. Na mysli mi tanuly legendy o dětských křížových výpravách. Hluboce nesouhlasím s větou, že lidé rozvíjeli mozek, aby se naučili lépe zabíjet. Já zastávám ten názor, že smyslem existence lidstva je zkomponování Dona Giovanniho.
Úplně stejné téma zpracoval Terry Pratchett v knize Johnny: Jen ty můžeš zachránit lidstvo, a podle mě nesrovnatelně lépe. Víc humoru, víc moudrosti, víc naděje, smysluplnější prozření. Takže příště sáhnu raději tímto směrem.
Míru zdar a mimozemšťanům zmar!

robin9739
16.05.2016

Hodně dobré Sci-fi má to co potřebuje a nic navíc hned vás vtáhne do života malého kluka který se musí stát zachráncem celého světa a tak rychle jak se mu to povede tak rychle máte přečtenou tuhle knihu všechno to má spád žadné dlouhé omačkování okolo a zakončení které vás dostane..

TéraProkesh
08.03.2016

Kniha semi hodně líbila, (spoiler)
ačkoli mě ze začátku až tolik nebavila...později jsem se začetla. Kniha vás pohltí, ale nenutí vás číst dál a dál (jako některé bestsellery). Knihu jsem nevědomky prožívala i v realitě :D Velice se mi líbí myšlenka o Termiťanech. Chvílemi mi připadalo, že věk Endera je přehnaně nízký (inteligence a myšlení odpovídalo spíš 15-letému klukovi). Trochu dlouhá byla část o bitvách v místnosti bez gravitace...Dobře je ale popsané jak Ender prožívá tlak. Časem se chystám si přečíst i Mluvčí za mrtvé.

thezelda
25.02.2016

Kniha zaslouží delší komentář, na který nemám nyní čas, proto nebudu psát nic - nicméně po přečtení některých (nejen) zdejších komentářů si nemohu odpustit poznámku:

SPOILER

Nechápu, jak někdo můžete říci, že etické dilema s vyhubením termiťanů je hloupé a nemístné. Myslím, že si dal autor dost velkou práci s tím, aby ukázal, že termiťanský útok na Zemi byl velkým nedorozuměním. Morální dilema tu bezesporu je a opravdu příliš nedokážu pochopit hlášky typu "bylo to buď oni nebo my"...opravdu je svět takto černobílý?

JaroslavB
26.01.2016

Geniální kniha, která opravdu nutí k zamyšlení - jakkoli frázovitě to zní - a svým způsobem vynikající filmová adaptace (i když si samozřejmě bere jen některé motivy z předlohy, ale s těmi které si bere se podle mého vyrovnává skvěle). Válka, genocida, paranoia, mediální manipulace, mýtus i náboženství i setkání s něčím opravdu "jiným"...to všechno, tenhle relativně krátký text tematizuje a staví na hlavu. Klobouk dolů.

Sargon
25.01.2016

Knihu jsem přečetl jedním dechem, totiž, ráno jsem nasedl do vlaku a pak skoro zapomněl přestoupit do jiného a než jsem odpoledne dojel domů, kniha byla za mnou. Byl to pro mne opravdu strhující, nezvyklý příběh, zvláště vykreslování Enderových pocitů a jeho vnitřní proměny. To, že nebylo zapomenuto na teorii relativity mne potěšilo, i když fyzika mohla být více promyšlená. Stejně si ale zaslouží 5*.

Jack Bauer
17.01.2016

Souhlasím s morte, já nevydržel ani do půlky, naprostá nuda tak jako vychvalovaná Duna.

david5746
06.01.2016

První díl série. Má to nápad, spád, skoro není co vytknout. Pokračování mě už nebavilo.

Phorbo
17.12.2015

Knihu jsem výjimečně přečetl dvakrát. Kdysi před deseti lety mi připadala úchvatná a okouzlující. Příběh Endera Wiggina mě dostal do sebe a nepustil až do poslední stránky. Teď, když jsem přečetl už něco málo scifi románů a antologií, mi už první kniha série tak dobrá. Je jasné, že Card se snaží něco sdělit, hlavně poslední kapitolou (hodně mi to připomíná Glukhovskeho Metro 2033, třeba se tu inspiroval). Děti jsou ovlivnitelné a dospělí mají nad nimi nadvládu ať už jsou mladí nebo staří... Starší vždy vládnou těm mladším... Ale každý ať si v tom najde co chce. Možná se jen opakuju. Určitě to už někdo napsal. Budu hodně zvažovat, jestli si přečtu další díl, i když ho v kindlu nosím už delší dobu spolu s dalšími dvěma základní série... Možná tomu dám šanci.

wildavk
16.12.2015

Tato kniha mě zaujala. O. S. Card je velmi inteligentní autor a má obrovský přehled.

tony64
01.12.2015

Na nektere spisovatele jste rozzlobeni,ze pribeh skoncil a vy chcete cist dal a dal...Card je dikybohu jednim z nich.

hoopoo
17.11.2015

Knihu jsem měl koupenou už před filmem, ale film jsem viděj jako první. Celkem se mi líbilo, že se film hodně držel své předlohy a moc nechápal věc i, které byly v knize navíc. Ale celkem zde byla dobře vykreslena psychika malého kluka, na kterého je kladen velký tlak a je směrován k předepsanému cíli. Kniha se četla jedním dechem a už se těším na další díly.

olle3
01.10.2015

Trochu mně vadily umělé, nepřirozené dialogy a nedomyšlenost a úplné ignorování některých logických skutečností, ale mimo to se dílo četlo dobře. Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, musí čtenář ignorovat některé technologické nesmysly, ale s tím jsem já problém neměl.
Co se mi velice líbilo, byly vnitřní myšlenkové pochody mladého Endera pod tlakem, který na něj byl vyvíjen, ale hlavně pointa a zvrat ke konci, který mne příjemně překvapil, a o to víc, že jsem to nečekal. To se mi u knihy už dlouho nestalo a právě to mám nejraději.

p.s. ještě jednou se mi to rozleželo v hlavě a musím znovu poznamenat, že mne příběh skutečně dostal ;)