SknihouVrukách SknihouVrukách komentáře u knih

Zajatie búrky Zajatie búrky Leigh Bardugo

Z druhej knihy Griši som sa trošku bála, pretože jednotka bola dobrá, ale nebola som z nej až tak nadšená. Avšak, tento diel je lepší.

Autorka vynyslela tak strasne zaujímavý svet a som veľmi rada, že do tohto dielu dala trošku viac politiky a dozvedeli sme sa niečo nové. Čo mi však na tejto sérii veľmi vadí sú postavy, ktoré mi prídu strašne plocho napísané. Alina je namyslená, arogantná. Mal, k tomu sa radšej ani nejdem vyjadrovať, lebo ma štval v celej knihe a Darkling (Temnan) mi príde taký meh. Jedina dobrá postava je tu Nikolai. On je omnoho lepšie napísaný a veľmi som si ho obľúbila. Začiatok je plný akcie a aj keď stred je taký vyplnkový tak koniec si opäť užijete. Táto časť je možno typický druhý diel, ale myslím si, že nás dobre prípraví na posledný diel. Zvraty sa mi páčili a veľa z nich som nečakala.

Autorka má úžasný štýl písania. Občas sa tu našli aj veľmi pekné myšlienky. Do príbehu vložila aj romantiku, akurát tá sa dúfam, že sa ešte trošku viac rozvinie v poslednom diely. Kniha obsahuje krásnu mapu a taktiež rozhovor s autorkou. Z neho som sa veľa informácií dozvedela o autorke a sérii. Musím pochváliť aj vizuál knihy. Obálka aj vnútrajšok sú veľmi krásne.

Ja vám knihu odporúčam. Nie je to najlepšia séria, akú som čítala, ale mne sa aj tak veľmi páči. Jediné problém mám s postavami. 4/5✨

17.02.2021 4 z 5

Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Jennifer L. Armentrout

Prvých 50 strán bolo pre mňa veľmi chaotických a nechápala som, čo sa to stalo s postavami. Avšak bolo mi jasné, že to má nejaký háčik a neskôr to všetko začalo dávať zmysel.

Tento diel bol od začiatku až do konca nabitý akciou. Boje, bitky a záchrana sveta tu boli priam na každej strane. A týmto všetkým na sprevádzali už naše staré známe postavy. Daemon a Katy sú proste suproví a milujem tú romantiku medzi nimi. Správanie Dee som v tejto knihe nevedela pochopiť a asi ani nikdy nepochopím. Mali sme tu aj nejaké nové postavy. Zvraty boli dychberuce a niektoré z nich ma zamrzeli. Autorka ma pri konci riadne šokovala, až som skoro zabudla dýchať (????) a skoro som mala aj slzy v očiach, čo sa mi často nestáva.

Kniha bola písaná z dvoch pohľadov, čo mu veľmi vyhovovala. Asi hlavne preto, lebo bonusové kapitoly z pohľadu Daemona v prvych dvoch dieloch má veľmi bavila. Autorkin štýl písania je neskutočný. Píše strasne chytľavo a od knihy sa nebudete vedieť odtrhnúť. Zvraty a tajomstvá ma stále poháňali čítať ďalej a knihu som nevedela odložiť. Séria lux sa zaradila medzi moje najobľúbenejšie a neverím, že už je koniec. Autorka túto sériu veľmi dobre vymyslela a zbožňujem aj jej fantasy stránku.Dufam, že s týmito postavami ešte niečo napíše.

Odporúčam vám všetkými desiatimi. Pokiaľ ste túto sériu ešte nečítala siahnite po nej. Nebudete ľutovať. Knihu hodnotím 4,8/5✨, lebo prvých 50 strán som si moc neužila.
Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem @zelenykocur.sk

30.12.2020 5 z 5

Rod zeme a krvi Rod zeme a krvi Sarah J. Maas

Zo začiatku som sa v deji veľmi neorientovala. Autorka nás hodila do nového sveta, plného nových postáv. Aj keď som zo začiatku nerozumela ako to vo svete funguje, po 100 stranách som sa do príbehu ponorila a všetko začalo dávať zmysel.

Autorka mala v tejto knihe neskutočný štýl písania. Určite bol zložitejší ako v sérii Trón zo skla, ale mne sa niečim strašne páčil. Začiatok bol pomalší, zhruba 250 strán bolo skôr o spoznávaní postáv, ale potom sa dej obrátil o 365 stupňov. Zrazu bol dej plný napätia, akcie a ja som tento príbeh čo raz viac hltala. Keď som si myslela, že si od akcie na chvíľu oddýchnem, autorka do príbehu vložila taký zvrat, že som knihu nedokázala odložiť. Posledných 170 strán som prečítala priam na jeden záťah, pretože tam sa dialo toľko veci, že som knižku nemohla odložiť. Autorka je jednoducho geniálna. Nerozumiem, ako mohla na 600 strán vložiť toľko informácií. Veľmi sa mi páčilo, koľko bytostí sa nachádzalo v jednom svete. Knižku dopĺňa aj krásna mapa, ktorá mi veľmi pomohla pri orientovaní v príbehu.

Postavy sú napísané typickým Maasovej štýlom. Hunt je alfasamec, Bryce hlavná hrdinka, ktorá rada provokuje. Ale mne tak strašne sadli a strašne sa mi páčilo to doťahovanie medzi nimi. Romantických scén tu nebolo až tak veľa, takže ak vám veľmi vadia, tak myslím si, že kniha sa vám bude aj tak páčiť.

Ja vám knihu rozhodne odporúčam. Mesto luny označujem ako najlepšiu knihu od Maasovej, ale taktiež za jednu z najlepších knih roka. Toto nebudete vedieť odložiť! 5/5✨
Za knižku veľmi pekne ďakujem @slovart_vyd a @booklabsk

08.12.2020 5 z 5

Zrodená z ohňa Zrodená z ohňa Sarah J. Maas

Ak mám byť 100% úprimná tak naposledy ma sklamal tretí diel Trónu zo skla Zrodená z ohňa. Prvé dva diely má veľmi bavili, pretože sa v nich stále niečo dialo, ale tu mi skoro celú knihu prišlo, že dej stojí na jednom mieste. Dej sa nebol schopný rozbehnúť a veľakrát som sa do knihy musela nútiť. Akcia prišla asi 140 strán pred koncom, čo je strašné veľa keď má kniha 540 strán. V knihe spoznávame nové postavy, ktoré sú fajn, ale zatiaľ mi neprídu veľmi výnimočne. Som zvedavá na ich vývin v ďalších dieloch. Hlavná hrdinka Celeana/Aelin mala nejaký charakterový vývoj, za čo dávam plus. Keďže kniha nebola až tak akčný, tak sa tu nestáli až tak veľké zvraty, ale celú dobu mi prišlo, že kniha na pripravuje na veľké veci, čo sa stanú v ďalších častiach. Autorka super píše, takže knižka sa dobre číta, ale mne sa kvôli tomu, že má veľmi nebavila strašne pomaly čítala. Posledný strany boli však super a podľa konca si myslím, že štvrtý diel bude riadna pecka. Fantasy svet sa mi v knižke veľmi páči, dozvedeli sme sa aj nové poznatky o féroch. Nebola to najhoršia knihu, ktorú som čítala, ale bola výrazne slabšia oproti minulým dielom. 3/5✨

22.11.2020 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Ak máte radi sériu Selekcia táto kniha je pre vás to pravé orechové. V knihe sa nachádzajú štyri poviedky, epilóg k prvej a celú knihu dopĺňajú krásne ilustrácie. Na knihe sa mi veľmi páčilo, že sme mali Selekciu z pohľadov iných, vedľajších postáv. Poviedky neboli nejak extra obsiahle a ich dej bol prakticky rovnaký ako v pôvodnej trilógii, len z iných pohľadov. Pokiaľ ste sériu čítali tak viete ako sa rýchlo čítala a táto kniha nebola výnimkou. Knihu je pomerne ťažké hodnotiť, kvôli tomu, že je to doplnková kniha plná poviedok. Ja vám ju môžem odporučiť. Bolo to pekné doplnenie pôvodnej trilógie. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo nové o postavách tak vrelo odporúčam. 4/5✨

09.10.2020 4 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

eľmi sa mi páči ako autor použil postavy z klasických rozprávok a do príbehu pridal veľa originálnych prvkov. Hlavné postavy (Alex a Conner ) mám veľmi rada a sú mi sympatické. Prvá polovica kniha je trošku pomalšia a väčšia ako sa deje až v druhej polovici. Posledných 50 strán je nabitých poriadnou akciou, ktorú som si veľmi užila. Posledná veta v knihe ma priam šokovala a nutne potrebujem vedieť, ako to bude pokračovať. Štýl písania je jednoduchý, ale nie je tak jednoduchý, že pôsobí odfláknuto. Oceňujem, že autor nedáva zbytočne do detskej knihy romantickú linku, ktorá by tam nemala podľa mňa zmysel. Knihe nemám čo vytknúť. Nie je to moja najobľúbenejšia séria, ale aj tak sa k nej rada vraciam. Odporúčam všetkým milovníkom rozprávok. Toto bolo jednoducho magické 4/5✨

09.10.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Čítala som ju v angličtine vo verzii so zrkadlovým textom, čiže moja verzia mala iba 110 strán- Bolo to iba pre-rozprávanie, preto v knihe neboli tak dobre vykreslené postavy a prostredie. Ku koncu sa mi plietli mužské postavy.

19.06.2020 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Táto kniha je proste must-read.

11.01.2020 5 z 5

Niečo si želaj Niečo si želaj Karen Rivers

Na knihu Niečo si želaj som sa veľmi tešila a bohužiaľ ma dosť sklamala a vo výsledku to bola priemerná YA kniha. Prvá časť knihy ma veľmi prekvapila. Bohužiaľ, druhá časť ma veľmi nebavila. Dej bol nezáživný,bez akcie. Skoro polovicu knihy ležali na deke a sledovali meteority. V knihe mi chýbal väčší popis postáv, a preto som si postavy neobľúbila. Tretia časť bola pre mňa dosť WTF, pretože som takýto koniec vôbec neočakávala. Na konci som úplne nepochopila druhú časť. Neviem,či to mal byť príbeh, ktorý hlavná hrdinka na začiatku písala alebo výplod jej fantázie,keď bola v šoku.

19.07.2019 2 z 5

Zostaň, kde si, a potom odíď Zostaň, kde si, a potom odíď John Boyne

Od knihy som veľa neočakávala a príjemné ma prekvapila. Kniha je pre mladších čitateľov, vydavateľstvo ju odporúča od 8 rokov. Nie som si istá, čo by som ju dala niekomu v tomto veku čítať. Očakávala som, že v knihe budú opisované boje, bohužiaľ to tam nebolo. Je to logické, pretože je to detská knihá. Štýl písania je nenáročný. 30 strán som prečítala asi za 10 minút. Opis postáv v knihe nie je veľký. Niektoré scény boli mrazivé.
Moje vekové odporúčanie : 10+

20.06.2019 4 z 5

Len to nikomu nepovedz Len to nikomu nepovedz Miroslava Varáčková

Od knihy Len to niekomu nepovedz som veľa neočakávala a kniha ma strašne prekvapila. Príbeh bol zaujímavý a hlavne dôležitej téme,šikane. Príbeh ubiehal a v žiadnej časti nenudali a bola som zvedavá,čo ešte dokážu Paula a Karči Eve spraviť. Knihe dávam 4,5⭐/5⭐,pretože romantika v knihe sa mi veľmi nepáčila prišla mi trošku nereálna.

28.04.2019 5 z 5

Zrodení pre smrť Zrodení pre smrť Gemma Malley

Wau. Od knihy som veľa neočakávala a som strašne prekvapená.. Kniha má bavila od začiatku do konca.

13.04.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Film so videla niekoľkokrát a ostatné knihy som čítala, túto sme doma nemali. Začiatky u Dursleyovcov ma veľmi nebavili v ostatných knihách a tu tiež veľmi nie. Od začiatku sa kniha graduje a veci, ktoré sa môžu zdať na začiatku ako blbosť začnú zapájať na konci do seba. Prostredie je pekne opísane, tak ako aj postavy. Čo ma zamrzelo bolo to, že niektoré moje obľúbené scény z filmu boli v knihe trochu inak.

28.06.2018

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Krásna knižka. Kniha sa dobre čítala, už len kvôli tomu ako autorka píše. Lara Jean je veľmi sympatická hlavná hrdinka. Občas mi prišlo, že sa tam opakuje stále to isté. Knihe nemám čo vytknúť. Čítala sa sama a na čítanie som sa vždy tešilo. Ak máte v obľube nenáročné knižky, toto bude vaša srdcovku. Ak máte radi akciu sklame vás tom 4,5*/5*

21.05.2018 5 z 5

První První Kiera Cass

Super záver hlavnej trilógie.

13.01.2018 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Po Selekcie, ktorá má moc neoslovila, prišla Elita. Jedným slovom Wau. Rozhodne je v knihe viac zvratov a napätia. Aj keď je v knihe otrávné Manon VS Aspoň, tak sa mi to fakt páčilo.

05.01.2018 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

No, neviem úplne ako takéto kratučké dielo hodnotiť. Poviem to takto, nebolo to najhoršie (ehm,ehm Hamlet), ale zase kvôli hlavne tomu, že je to krátke tak som sa nevedela do toho vžiť. Postava Lakomca bola zaujímavá a páčilo sa mi, že mal všetky charakteristické črty lakomeho človeka. Ale môj najväčší problém s týmito krátkymi dielami je to, že mi to po väčšine príde absurdné. Inak lakomec sa čítal jednoduchšie ako Hamlet a celkovo si myslím, že jazyk bol prístupnejší.

25.02.2022 3 z 5

Upírska akadémia Upírska akadémia Richelle Mead

Moje prvé stretnutie s upírskou beletriou. A musím uznať, že to bolo veľmi príjemné prvé stretnutie. Dlhé roky som sa chystala na túto úspešnú upírsku série a konečne som sa k nej dostala.

Hlavnými postavami sú Lissa a Rose,upírky iného druhu, ktoré po úteku pošlú naspäť na akadémiu. Obľúbila som si ich. Veľmi sa mi páčilo to, aká bola Rose ochranárska a pre Lissu by spravila všetko. Občas by sa jej síce zišlo nejakej väčšej logiky, ale inak som si ju obľúbila. Lissu som tiež mala veľmi. Veľmi sa mi páčili jej schopnosti a určite chcem o nich vedieť viac. A nemôžem zabudnúť na pôvodného Dimitriho. Asi viete, ktorým smerom to pôjde. Nemôžem sa dočkať na nejakú väčšiu romantickú linku.

Dej tohto prvého dielu je jednoduchý a predvídateľný, ale ku koncu sa tu objavilo aj napätie. Verím však, že autorka sa viac rozpíše v ďalších dieloch. Myslím si, že tam bude vidieť veľký posun a tiež v nich budú zaujímavé plot twisty, keďže týmto prvým dielom má dobre našliapnuté. Školské prostredie mi k tejto sérii strašne sedelo a celkovo bolo zaujímavé čítať o intrigách medzi študenti. Okrem školského prostredia tú máme aj kráľovské prostredie, o ktorom nutne potrebujem vedieť viac.

Štýl písania nebol najlepší, ale inak sa knižka čítala dobre. Na knižke a hlavne jej štýle písania vidno, že je trošku staršia. Do ďalších dielov sa púšťam, keďže ich mám doma a po veľmi dobrom prvom diely som zvedavá, čo ma čaká v tých ďalších. 4/5

Trigger warnings : self-harming

25.02.2022 4 z 5

Z krvi a popola Z krvi a popola Jennifer L. Armentrout

Na túto knižku som sa po všetkom hype neskutočne tešila a nesklamala ma.

Táto knižka mi jej vibeom pripomína ACOMAF v dobrom slova zmysle. Hlavnými postavami sú to Poppy a Hawke, ktoré som si neskutočne obľúbila, hlavne teda Hawka. Začiatok kniha ma extrémne bavil, keďže to opäť bolo niečo nové. Musím uznať, že stred bol mierne pomalší, ale koniec bol opäť super. Na konci sa stali aj zaujímavé zvraty, ktoré som sčasti bohužiaľ odhadla. Nie všetky, ale niektoré bohužiaľ áno. Ale aj tak si myslím, že boli podarené. Najviac, čo ma zamrzelo bolo to, že v tomto prvom diely ešte nie je takmer žiadny worldbuliding a svete vlastne nevieme nič. Ten by však mal byť rozvinutý v ďalších dieloch.

Romantiku v tejto knihe bola top, aj z toho dôvodu, že autorka sa hlavne zaoberá vzťahmi a postavami. Ale naopak je tu aj dosť akcie a napínavých scén. Nechýbali aj nejaké spicy scény, ktoré som si opäť užila. Títo dvaja (Poppy a Hawke) mali medzi sebou zaujímavú chémiu a z poslednej vety mi doslova odpálilo dekel. Ihneď potrebujem pokračovanie. Kniha je napísaná tým spôsobom, že neustále chcete čítať a nechcete ju odložiť. Keď som začala čítať, tažko som sa od príbehu odtrhla. Autorka má úžasný štýl písania.

Osobne si myslím, že aj keď tato knižka ma svoje muchy a podobných knih nájdete veľa, má v sebe niečo špeciálne. Podľa mňa je to príjemná a zaujímavá fantasy oddychovka, ktorá si zaslúži hodnotenia 4/5. Nemôžem sa dočkať ďalších častí.

14.01.2022 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Veronica Roth

Toto bola moja premiéra s Veronicou Roth takže som sa veľmi tešila. Divergencia má vynechala a Zárezy smrti na nezaujali. A teraz je tu autorka s dospeláckou scifi.

Začiatok knihy ma veľmi bavil a do príbehu som bolo priam zazražaná a za dva dni som prečítala asi 140 strán. Prvá časť sa mi páčila asi najviac. Zoznámili sme sa s novými postavami, ktoré boli úžasné. Sloane je proste badass a to ja môžem. Akurát je škoda, že s niektorými vyvolenými sme sa rozlúčili hneď na začiatku. Druhá časť má tiež veľmi bavila, ale prišlo mi, že ťa tretia sa trošku tiahla a v tejto časti má príbeh začal nudiť.

Vec, ktorá mi na knižke vadila najviac je to, že na to, že označovaná za adult scifi tak mi tak vôbec neprišla. Postavy síce boli staršie, ale proste oni sa správali ako tínedžeri. Veľmi sa mi páčil nápad paralelného sveta, pretože som asi nič podobné nečítala. S ním prichádzajú aj ďalšie postavy, ktoré pre mňa bolo mierne meh. Neboli zlé, ale ja som si ich neobľúbila. Musím pochváliť, že kniha nie je písaná len typickým pôsobom, ale ale aj pomocou rôznych záznamov či novinových článkov. Inak sa mi štýl písania autorky páčil a kniha sa čítala dobre. Nesmiem zabudnúť pochváliť aj našu slovenskú obalku. Na konci bol super cliffhanger, ktorý ma navnadil na druhý diel.

Jediná vec, ktorá má vadila je to, že tretia časť bola o dosť pomalšia a nudnejšia a preto knihu hodnotím 3,5/5

29.12.2021 3 z 5