Sixao Sixao komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ani se nechce věřit, že kniha vyšla před 70 lety. Naprosto skvělé od začátku do konce.

17.09.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha stále aktuální a nadčasová až mrazí. Remark z vlastní zkušenosti popisuje hrůzu a nesmyslnost války. V pouhých 18 letech s dalšími spolužáky dobrovolně odjíždí na frontu. Lehkým perem je čtenáři vylíčená realita a surovost boje, ztráta ideálů, vynucená zatvrzelost duše, ale i přátelství a soudržnost se členy roty.

"Je to ostatně komické, že neštěstí světa pochází tak často od malých lidí, jsou mnohem energičtější a nesnesitelnější, než velcí. Chránival jsem se dostat se k oddílu s malými veliteli rot; jsou to zatracení holomci."

20.03.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Audiokniha v nezkrácené verzi.
Jedna z knih, která přinutí k zamyšlení. Je to rozhodně pozoruhodné dílo a pečlivě zpracované a pro mě nové téma. Řádové sestry byly uklizeny do kláštera v pohraničí a celkově byla minulým režimem činnost církve potírána a démonizována. Při čtení resp. poslechu jsem si často uvědomovala, že desítky let byly generace Čechů a Slováků od malička vedeny k nenávisti k církevním představitelům, a velký podíl ateistů v naší zemi je toho důkazem. Přestože mí prarodiče byli věřící, rodiče pro mě kolikrát nepochopitelně "pánbíčkáře" zcela odsuzovali. Ano, i moc církve byla a je zneužívána, to je ale jiná kapitola. Kniha zase zaplnila střípky z poměrně nedávné historie a pomohla mi pochopit jisté souvislosti. Je těžké se vymanit z vlivu výchovy a o tom nakonec vypovídá i tato kniha v příběhu novinářky Leny. Rozsáhlost knihy a množství dokumentů odrazuje ale stojí za to přečíst si ji.

06.01.2024 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Oprášeno díky výzvě a po letech od základky tuhle klasiku dokážu mnohem více ocenit.

17.09.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nic pro netrpělivé čtenáře. Audiokniha s délkou 45 hodin, skutečný čtecí resp. poslouchací maraton. Rok trvající vyšetřování, hodiny výslechů a rozhovorů se svědky a podezřelými. Veškerý postup vylíčený do všech podrobností. Ale stálo za to vydržet do konce. Vraha jsem neuhodla ani náhodou.

11.03.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Kate s Tristanem se pokouší vyjasnit případ ztraceného Charlie. Tříletý chlapec je nezvěstný už 11 let. Utopil se v řece, stáhla ho bažina nebo se stal obětí únosu? Noční můra všech rodičů. Ano, děj byl velmi přímočarý a předvídatelný. Jak to celé dopadne jsem tušila už tak v půlce knihy. Ale to knize neubírá na čtivosti. Nechyběl emotivní závěr. Rozhodně doporučuji.
P.S. Potěšila mě mapa, která na mě vykoukla na str. 144, čímž plním bod letošní výzvy

13.08.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Knihu jsem viděla zfilmovanou před delší dobou, takže už jsem si vůbec nevybavovala podrobnosti. V paměti mi utkvěl jen základ děje: Kosmonauta Marka kolegové omylem nechají na Marsu a on se snaží sám přežít, dokud pro něho NASA nebude moct poslat záchranu. Aby nezemřel hlady, pěstuje brambory. Zvládá to až překvapivě lehce a s velkou dávkou humoru a jako správný americký hrdina si geniálně poradí s každých technickým problémem. Od románu jsem čekala, že bude Markova osobnost rozpracována víc do hloubky. Spousta popisů fyzikálních či chemickým procesů a různých Markových zlepšováků pro mě byla naopak nezáživná. Jsem nekonečné týdny sám na nehostinné planetě? I don't care, man.

08.06.2023 4 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Výborné, prostě Peter May v nejlepší formě. Jeho detektivky mají často přesah do historického románu a to mě na jeho knihách baví. Pod vyvráceným stromem v jihozápadní Francii jsou nalezeny kosterní pozůstatky německého důstojníka. Enzo už v důchodu je přizván k objasnění jeho úmrtí. Zároveň se pustí do vyšetřování čerstvé vraždy, ke které došlo poblíž nálezu z druhé světové války. Případy, které dělí více než 70 let, se staly na jednom místě nikterak náhodně. Nechybělo napětí ani romantika v příběhu Georgette a Paula. Potěšila mě připomínka ostrova Lewis a více zmínek o oblíbených místech pana spisovatele. Děj se hodně točil kolem slavného obrazu a uměleckých galerií. Letos na jaře jsem při návštěvě Paříže prošla i Louver. O to víc jsem si čtení užívala.

16.08.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Po delším hledání výborná detektivní série. Přečteno jako audiokniha a hlas pana Šťastného určitě přispěl ke kvalitnímu zážitku z knihy. Luc Callanach je sympaťák i když má taky svoje temné stránky. Kriminalisté z pera Petera Maye mi přirostli k srdci, Callanah je alespoň poloviční Skot a něco z jejich nátury a seveřanské vytrvalosti a profese kriminalisty jdou prostě velmi dobře dohromady. Po dočtení prvního dílu jsem se hned vrhla na další.

02.10.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Příběh zmizelé Harriet jsem nejdřív viděla zfilmovaný a naprosto mě uchvátila celá severská trilogie. Lizbeth v podání Noomi Rapace je prostě bezkonkurenční. Přečtení knižní předlohy byl restík a můžu s uspokojením konstatovat, že film je naprosto věrný a kniha skvělá, i když už jsem prakticky znala rozuzlení a nezažívala jsem to napětí, jako při prvním čtení jakékoliv detektivky.

04.07.2021 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Tak to byl mazec! Zhruba do půlky mi připadalo, že jsou vrazi tentokrát nějak moc naivní a příliš snadno dopadnutelní. To jsem ještě netušila, jaký uragán čeká na dalších stránkách. Tahle dvojice autorů ze Švédska dokáže mistrovsky způsobovat čtenářům naprostý šok. Musím to teprve vstřebat. Možná jsem si mohla čtení pomaleji dávkovat, ale nešlo to jinak. Fanoušci této série to pochopí :)

06.04.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Román je opravdu rozsáhlý, ale je tak barvitý a výpravný, že jsem s délkou neměla vůbec problém. Přes své nelehké dětství si Robert šel za svým snem a velmi jsem mu fandila. Nejdříve se učil u bradýře, nějaký čas sám vykonával praxi ranhojiče a poté podnikl na dnešní poměry neuvěřitelnou cestu do Persie, aby zde studoval medicínu. Musel překonat spoustu překážet jak v podobě předsudků tak kvůli rozdílům mezi vyznavači jednotlivých náboženství. Četba pro mne byla zajímavou exkurzí do 11. století.

10.12.2021 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Nee, takhle to nemělo skončit! A nemyslím teď práci policistů ale dějovou linku Avy a Luca. Tento díl jsem si vychutnala nejvíc, určitě i proto, že je prozatím poslední. Odpustím autorce pár nelogických bot, do kterých uvrhá hlavně Avu, a těším se na pokračování.

24.10.2021 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

(SPOILER) Uf uf, po tomhle si pro změnu musím přečíst něco oddechového a sladce romantického. Bylo tam už jaksi moc deprese, únosů, vraždění a zanedbávání dětí, vyšinutých lidí a náboženských fanatiků. K tomu drogy a co už je poměrně otřepané u severského krimi, závislost na alkoholu dokonce v kombinaci s prášky jednoho z hlavních vyšetřovatelů. Zapomněla jsem na něco? Jo, ještě ta uřízlá prasečí hlava. Dost mě rozčilovalo, jak se lidi z vyšetřovacího týmu pořád vzájemně naháněli a nebrali si telefon. Jaká to byla úleva, když ten poslední zásadní telefonát Holger přijal. Jinak vlastně pro vyšetřování nebyl žádným přínosem. Pro mě nejméně sympatický detektiv.
Celkově průměr.

18.09.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Jo Nesbø patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem si nemohla nechat novou knihu ujít. Není to úplně klasický napínavý thriler s dobrým koncem a rozuzlením na závěr, jak je známe ze sérií HH a dalších. Nevlídná a přesto krásná norská příroda, zapadlá vesnice, její svérázní obyvatelé a dva bratři, kteří si prošli ne zrovna šťastným dětstvím a pojí je zvláštní silné pouto. Drsné hory i výchova měly dozajista velký podíl na jejich pokřiveném pohledu na svět a byly důvodem, proč se tak často dostávali do konfliktu s ostatními. Do jaké míry bylo jejich jednání obhajitelné je však otázka k zamyšlení. Tady jsem se paradoxně přistihla, že fandím záporákovi. Roy mi přišel jako sympaťák, i přes jeho přehnanou spotřebu čističe automyček, ať nespoiluji. Fandila jsem mu do konce, aby se on i bratr Carl dostali z té mizérie. Závěr mě proto moc nepotěšil. Bylo mi líto jeho i dalších zmařených životů. Optimismus tohle čtení prostě zrovna nedodá.

06.01.2021 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Výborná kniha, přečetla jsem ji za pár dnů, protože jsem byla hrozně zvědavá, jak to s Merete dopadne, jestli ji najdou včas a zda to vůbec přežije. Napínavé čtení od začátku do konce. Vyšetřování odsýpalo, bavily mě dialogy, způsob, jakým se zapojil Asad a celkem i svojský přístup Carla k jeho šéfům. Závěr byl dojemný. V plánu mám i shlédnutí filmu, který byl natočený podle knihy. A další díly ze série Oddělení Q budou určitě následovat.

06.07.2020 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knihu jsem nejdříve viděla zfilmovanou a myslím, že tím jsem se připravila o všechny momenty překvapení. Čtení to bylo poutavé, jen jsem se často nemohla ubránit dojmu, že postavy jsou součástí unikové hry a potácí se od šifry k šifře v časově omezeném limitu. Zajímavé byly popisy výtvarných děl Mona Lisa a Poslední večeře pojaté zase z jiného úhlu, než v jakém je běžně vnímáme.
ČT:  Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy (součást série a štítek "tajemství")

25.01.2024 4 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

(SPOILER) King je opravdu mistr ve svém oboru. Jeho vyprávění chytne a nepustí až k samotnému závěru. První povídka se mi líbila nejvíc. Hlavně ten překvapivý a optimistický konec. Paradoxně je příběh podán s lehkostí, jakoby se ani neodehrával v prostředí věznice. Povídka Nadaný žák nabrala děsivý vývoj a opravdu jsem do poslední chvíle doufala, že se to vše ještě nějak urovná a vrátí k normálu. Vyvrcholení bylo o to víc šokující a smutné. Další povídka vypráví hlavně o přátelství čtyř kluků, kteří se v parném létě odhodlají najít mrtvolu pohřešovaného chlapce jejich věku. Nějaká zlověstnost při jejich dobrodružné cestě číhá za každým rohem. Ani jejich rodinné poměry nejsou zrovna růžovým obláčkem. Obecně dost špatně snáším násilí páchané na dětech. Tady ho není zrovna málo. Rozhodně kniha, která bude doznívat delší dobu.

03.02.2023 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Pokračování série je opět výborné. Děj se točí kolem obchodu s bílým masem a nucené prostituce. Nechybělo napětí a akce. Místy je kniha docela brutální. Mám jedinou výtku. Chápu, že autorka záměrně sbližování Avy a Luca natahuje, ale už mě to rozčilovalo.

02.08.2022 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tahle série je opravdu návyková past pro příznivce detektivek. Torkelův tým tentokrát vyšetřuje zavraždění celé rodiny, kde byli malí chlapci. Celé té tragédii přihlížela jejich sestřenice. Otřesená je na útěku a jde jí o život. Jako protipól sledujeme další vývoj v osobních životech Vanji, Sebastiana, Billiho i Torkela... Jejich práce při zajišťování a vyhodnocování technických důkazů mi přišla trochu chaotická nebo to nejspíš bylo nepřítomností Ursuly. Také mi úplně nesedělo, jak z 10leté holčičky na několika místech fyzicky udělali mimino. S výškou 146 cm mohla vážit 35 kilo a maminka by se s ní "v náručí" pěkně prohla. Ale jde o drobnosti. S mírnými obavami, kam se posune Bill, hned sahám po pokračování.
Čtenářská výzva - postava na útěku

20.01.2022 5 z 5