Simikik Simikik komentáře u knih

U Božího mlýna U Božího mlýna Josef Beránek

Kniha je velmi důkladným otevřením sebe samého před zraky lidí.
Děkuji za ni.

11.04.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nejsme úplně čtenář scifi, ale po sto stranách už nešlo přestat! Kniha vypráví příběh o rodině, která je nucena osídlit nehostinnou planetu bez dostatku vody a být její součástí. Vévoda je zabit, konkubína Jessica se synem Paulem jsou nuceni uprchnout do pouště, kde se nachází tvůrce. Mezi obyvateli planety se nese proroctví o Muad´dibovy. Zachránci a spasiteli. To se naplní. Popisované scény jsou tak živé a důveryhodné! Vlastní náboženství, které je popisováno v průběhu knihy, ikdyž není prioritní stojí za zmínku a přemýšlení. Mám chuť pokračovat v dalších dílech.

17.03.2018

Osm Osm Radka Třeštíková

Velmi svižně napsané. Začíná koncem a vyprávění postupně odkrývá, co se vlastně stalo. Myslím si, že do detektivky to má hodně daleko, ale moc se podařilo vybarvit emoce ve vztazích. Myšlenky jednotlivých postav a jejich charakter. Moc mě to bavilo a líbil se mi jakoby otevřený konec.

30.05.2024 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Radka Třeštíková má neuvěřitelný smysl pro napětí a současně humornou náladu. Chvílemi jsem si říkala, že jestli použije další klišé, tak knihu odložím, ale nakonec jsem za ta klišé ráda. Je to oddechová literatura, která má zabavit, pobavit, rozplakat. Slova hezky plynou a přitom člověk touží číst dál a dál. Smrt je součástí Radčiných knih, respektivě těch, co jsem četla. Líbí se mi, jak si pracuje. Tak neuchopitelně. Nesnaží se mocí mermo všechno vysvětlit. Nechává čtenáře mít vlastní prožitek, vlastní projekce a vlastní žití. Předpokládá, že každý má svojí zkušenost, kterou si promítne a mezitím nechá příběh běžet dál. Závěr je otevřený a přitom všechno pěkně uzavře. Znovu nemá potřebu dovyprávět celý příběh, to se mi zamlouvá, nechává to takovou chuť si přečíst další knihu, protože nikdy nevím všechno.

02.04.2020 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Kniha je sbírkou básní bez teček a čárek, jakoby bez konce. Chvíli mi trvalo než jsem pochopila, jak autorka píše. Zamilovala jsem se však do upřímnosti a otevřenosti. Oceňuji její odvahu jít "s kůží na trh".

07.06.2019 2 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Místa v knize nejsou zase takovým tajemstvím, ale kniha odhaluje okamžiky z dějin, které bych si běžně nedohledávala. Celá kniha je doprovázena skvělými fotografiemi.

10.05.2019 5 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Knihu jsem schroustla na dovolené za 1,5 dne. Příběh Veroniky je strhující. S pláčem i smíchem jsem pročítala jednotlivá slova. Kniha je takovým shrnutím toho, co se stalo, jak se to stalo a co se dělo od té doby až po dnešek (rok 2017). Kniha je rozdělená na několik částí a jednotlivé kapitolky jsou takovým uvažováním nahlas. Kniha je plná myšlenek o smrti, dětech, rodině, lidství a lásky. Někdy mi vadilo, že se autorka v knize opakuje a v jednolivých kapitolách se vrací k již probranému tématu. Přisuzuji to ale tomu, že je kniha psaná v průběhu celého roku a myšlenky plynou..
Kniha je vlastně takovou životní inspirací. Líbí se mi styl přemýšlení a to, jak jsou slova na papíře psaná s jistotou ve vlastní život. Někdy jsem ale byla zmatená z pojetí života. Chvíli se V. odkazuje na Pána Boha, chvíli na numerologii, chvíli na osud a v jiné části na vesmír... vím, že se nepovažuje za křesťanku. V knize se odkazuje na víru v "Pána Boha", že něco/ někdo je a naše bytí zde dává smysl.. Přeji autorce, aby tenhle smysl nalezla ..
Těším se až se ke knize třeba s odstupem vrátím a naleznu zase jinou inspiraci.

20.09.2017 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Nějak se to nedalo dokončit.. oproti všem jeho ostatním dílům tedy nic moc..

22.09.2020 2 z 5

Zive, strasidelne zive!

30.07.2020 5 z 5

Varvara: kniha o velrybím putování Varvara: kniha o velrybím putování Marka Míková

Dětská literatura pro děti i dospělé. Oceňuji realistický obraz o životě Velryb podaný příběhem. Jako učitelka mám ráda, když se z příběhu a s příběhem dá pracovat. Kniha se dotýká i tématu ztráty, smutku, lásky a životního příběhu. V jeden okamžik se zde potkává Biblický příběh o Jonášovi s realitou všedního dne. Moc hezky zpracované.

17.07.2020 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Lehké čtení na jedno odpoledne. Četla jsem knihu za kočárem..
Každopádně téma je dobré, nové, neočtené, spisovatelka si pěkně hraje s postupným odkrýváním celého příběhu a s každou další stránkou vás zasazuje do kontextu. Současně se v knize otevírá téma domácího násílí, oběti, způsob myšlení žen. Dávám čtyři hvězdy, kniha je dobrá, nezanechá ve vás žádnou hlubokou myšlenku, ale je to opravdu příjemné čtení.

05.09.2019 3 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Kniha je depresivní zpovědí psaná humornou formou Radky T. Musím říct, že jsem si ji užila a příběh byl nadočekávání realistický.

27.05.2019 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha je součástí červené knihovny, kterou až tak úplně nemusím. Nicméně, současně otevírá téma eutanásie a samostatného rozhodování člověka. Autorka nechává na čtenáři, zda souhlasí či nikoli. Celou situaci si prožíváme v časovém úseku šesti měsíců společně s hlavní hrdinkou knihy, která se zdá být originální a jedinečná, myslím si však, že to byl jen takový pokus a hlavní představitelka příběhu je obyčejná dívka vyrůstající na malém městě. Čas od času se objevuje prolínání pohledů a popis situace jiných hrdinů z knihy, to se mi zamlouvalo a bavilo mě číst i jiné charaktery. Autorka se samozřejmě zamiluje do invalidního, bohatého muže, o kterého pečuje v rámci pracovního úvazku na dobu určitou. On je ale se svým upoutáním na vozík nespokojený a je rozhodnutý odjet do Švýcarska, kde jsou ochotni mu udělat eutanázii. Úkolem Lousi Clarkové je přimět ho žít. V celém závěru knihy přiměje spíše sebe žít a nechat druhé činit vlastní rozhodnutí.

15.11.2018 2 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Kniha je napsaná moc dobře. Jen mě její děj trochu položil. Vím, že se ve světě dějí různé škaredosti, ale co je moc, to je moc. Příběh knihy se odehrává v Rusku. V Rusku ponořeném do tvrdého Stalinismu, kdy se pravda od lži téměř nedá rozpoznat. Stalin je vůdce. Někdo jej miluje z povinnosti a někdo si jej idealizuje. Pracovník MGB je jeden z těch, kteří nevidí to zlo kolem. Je úspěšný, má krásnou ženu a práce, kterou vykonává je ta nejlepší. Je zapotřebí pracovat pro budoucnost. V okamžiku kdy dostane vybrat mezi životem vlastní manželky a svojí kariérou se jeho pohled na současné Rusko zásadně změní. Vraždy a kriminalita, které oficálně téměř nejsou začíná vyšetřovat na vlastní pěst. Kniha je krutá. Otevřeně popisuje vraždy dětí. Vrah je sice nechutný psychopat. Ale kdyby Rusko mělo lepší vládu, mnohé z těchto vražd se nemusely udát. První příběh vypráví příběh rodiny, která zažívá hlad. Hlad, který zabíjí. Nejdříve to vypadá, že do knihy tento příběh nepatří. Nakonec se však ukáže, že dává rozzuzlení celému příběhu. Byla to má první detektivka a pravděpodobně poslední..

08.05.2018 3 z 5

Kam se ztratil Bůh Kam se ztratil Bůh Marek Orko Vácha (p)

Skvělé rozhovory se třemi vynikajícími postavami současného náboženského světa. Odráží současný, ale i trochu budoucí svět - dotýkají se migračních témat, náboženství ve světě a nutnosti změny.

23.01.2018 5 z 5

Jako v zrcadle, jen v hádance Jako v zrcadle, jen v hádance Jostein Gaarder

Miluji spisovatele Josteina Gaardera, takže když jsem objevila jeho knihy v knižním výprodeji ve skladové hale Jeneč, ani vteřinu jsem neváhala. Kniha je to tedy dětstká s nadějí a očekáváním smrti. Je ale napsána mile s Boží přítomností. Četla jsem ji jen po večerech před spaním na odreagování a zalíbila se mi.

11.06.2017 5 z 5

Maxipes Fík doma i na cestách Maxipes Fík doma i na cestách Rudolf Čechura

výborné! Znovu objevuji vtip a vkus dětských knih:)

11.05.2021

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Poprvé čtu tento příběh zrození Narnie a jsem ráda, že jsem vlastně přeskočila posloupnost příběhů. Prožívám teď takové ty "aha" momenty. Je to velmi jednoduché, dětské až předškolní čtení. Pro pracující matku zcela ideální!

08.10.2020 3 z 5

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Příjemně čtivé story o síle lidských emocí naplněné Japonskem od začátku do konce. Stačí pár stran a už se dá tušit, jak bude příběh pokračovat. Je to předvídatelné, přesto ale milé čtení. Možná právě ta předvídatelnost mě nutila číst dál a uspokojit si tak svoji touhu po dokončeném příběhu. Současně se autorce daří psát realisticky a uvěřitelně. Řádky příjemně plynou, navazují na sebe a vytváří dojem "teď a tady".

21.07.2020 5 z 5

Vítejte v opičárně Vítejte v opičárně Kurt Vonnegut Jr.

Povídky, které čtenáře chytí. Některé více, jiné méně. Jsou satirické, humorné i smutné. Dotýkají se etických témat, které jsou více než aktuální i v dnešní době. Nic nekritizuje, nepředkládá stanoviska, jen upozorňuje na daný problém a situace. Psáno čtivou formou, uvěřitelnou a lidskou.

23.02.2020 5 z 5