shmaic shmaic komentáře u knih

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Mam z knihy velmi pozitivni pocit, ktery mi kazi tezka vaha tematu alkoholismu. Sam na sobe s nechuti pozoruji zbytecnou zalibu v piti a prave diky teto knize jsem si uvedomil, ze to neni normalni.

Vlastne ano, je, tady v Cesku to je normalni. Tady je nam ze vsech uhlu predkladana myslenka, ze bouchnout do sebe pivo na denni bazi je v poradku. Perfektne to podporuje narust minipivovaru, zvysovani ceskeho zivotniho standardu mereno rustem vyplat a stojici cenou chlastu, hospody na kazdem kroku a tak dale. Jdeme v patek na pivo, na chatu s sebou vezeme celou becku, na hory tahneme flasku svestky... Pak se jednou sestrelime trochu vic, to je taky fajn. Jenze nakonec to preroste v zavislost a ta je v pripade alkoholu v Cesku chapana jako "tata sel na pivo" nebo "panak pred spanim" a to je az do posledni chvile korektni... ve sronani s obsahem knihy to asi nezni tak dramaticky, jenze podle teto knihy to prave tak zacina.
Nikdy jsem si neuvedomil, jak snadno do toho clovek muze spadnout, dokud mi pod ruku neprisla tato kniha.
Mnozi mladi lide dnes sportuji mene a piji vice, nez nasi predkove. Kdysi na sidlisti byla hrozna ostuda jit po ulici pod parou, dnes bezne vidam lidi pod 18 let, zjevne opile a hlucne, nebot se neboji toho, ze by jim na to nekdo neco rekl. Rodice piji v hospode pred detma, pivo je tam levnejsi nez voda... Srovnejte si pristup k alkoholu v severskych filmech, kde jsou alkoholikove brani za odpad spolecnosti a ve filmech ceskych, kde ozrali ridi auta a je to komedie, dedek chlasta pri paleni slivovice ve sklepe a je to komedie, borec zboucha x piv a probouzi se s oknem... a je to komedie.
Tento stat je svym postojem k alkoholu, svou mentalitou naprosto zvraceny. Jeste bych chtel dodat, ze pokud v Polsku na kole fouknete, jdete do basy.

30.05.2016 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Kniha mi dala opravdu hodně. Nahlédl jsem do 60 let, kdy vznikal PC tak, jak jej známe nyní. Chvíli jsem dokonce měl v pránu pracovat na pixel přesně:-)
Zkrátím to - teď to, co jsem chtěl napsat - nehodlám recenzovat tuto knihu, chci se zamyslet nad namyšlenými iProdukt fanatiky. Tato myšlenka se mě drží zhruba od poloviny knihy a už mě pravděpodobně neopustí.
Často se setkávám s namyšlenými uživateli produktů firmy Apple, kteří tvrdí, že vše ostatní (Google, Linux) nestojí za zmínku. Tito lidé mnohdy nemají páru o tom, proč je jejich telefon / počítač právě takový "dokonalý". Jsou ve svých názorech na technologie neústupní. Mnoho z nich si nyní přečte tento skvěle zpracovaný životopis a bude cítit, že právě oni jsou ti opravdu správní, že zbytek uživatelů mobilů / tabletů / počítačů jiných značek vůbec nemá vkus.
Tak by mě teda zajímalo, jak se jejich názory vyvinou, až Apple, když už teda není pod Jobsovým vedením, začne vyrábět tuctové produkty bez Jobsovské invence. Já si myslím, že mnozí zůstanou u Apple i přes to, že tento životopis přečetli. Nejsem si jist, zda se Apple zvrhne v tuctovku. Pokud však ano (což např. když držím v ruce iPad Mini tento dojem vzbuzuje) a tito šašci budou dále tvrdit, že okna jsou hrozná a vykradla Apple (což je samozřejmě zkreslení reality, zde v životopise vidíme, že to Apple začal krást a pak brečel, když kradli od něj), moc mě to zahřeje na srdci. Bez výčitek je totiž definitivně budu moci zaškatulkovat do sféry šašků, co chtěli být v lepší společnosti tím, že nosí boty bílé barvy.
Osobně používám produkty s Androidem, s Ubuntu, s Windows i Apple OS. Dennodenně vidím, jak lidé nadávají na to, že jejich iPhone je zpomalený, že jejich Android nemá paměť nebo že jejich Windows je nahovno. Nic není takové, jak to viděl Steve - černobílé. Vše má své klady a zápory. Škoda jen, že právě my, multiplatformní, jsme pravděpodobně jediní, kdo se tom hodlá bavit a škoda, že právě nám dá tato kniha podstatně více, než ne technicky zaměřeným čtenářům nebo uživatelům fanaticky ctící pouze svou značku.
Na závěr této srdceryvnosti mě napadá něco, jako vtípek: Kolega s iPhonem mi na mém Androidu závidí všechnu tu funkčnost a otevřenost a já mu závidím, že může přijmout hovor hned a ne až za 5 vteřin:-D

24.01.2016 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Skvělé čtivo. Měl jsem strach, že jako znovuzačínající čtenář po několikaleté odmlce tohle nestrávím, ale ty obraty jsou tak nádherné... Třeba "krvácel jako zraněný zubr" :-)

20.01.2014 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nejde jinak, nez plny pocet bodu. Takovy epos je neco nevidaneho. Jsem zvedav na dalsi dily a doufam, ze budou stejne dobre a nebo jeste lepsi. Ta nezvratna beznadej a postupne odhalovani pravdy je zde dotazeno k dokonalosti.

24.06.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

nemohu jinak, než hodnotit naprostým maximem. takto neotřelý pohled na válku se ke mně ještě nedostal. nenásilné a nikdy nenudící vyprávění skládanky, jejíž díly nakonec v několika časových rovinách tvoří celek

03.08.2017 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Genialni kniha, to prozreni ve chvili, kdy zjistis, o koho se jedna...

17.12.2018 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

říkejte si, co chcete, ale tahle kniha je výjimečná a vynikající svou správnou kombinací mraziva a humorna. a je o učiteli literatury, tak co vám vadí ty ujsmanoviny? vždyť to nakonec dokonale zapadá...

30.05.2017 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Štefan nezklamal a ja nemohu jinak, nez 5 hvezd. Psycho thriller od a do z vcetne vseho zvrhleho a zvracen ho, co v Kralove podani pusobi tak prirozene...

23.12.2017 5 z 5

Městečko, kde se zastavil čas Městečko, kde se zastavil čas Bohumil Hrabal

sladkými slovy podané krásné i těžké chvíle života. kéž by kniha byla alespoň o kousek delší. mrzí mě, že jsem ji četl v týdnu a nemohl jsem u ní do sebe lít jedno postřižinské za druhým:)
pan hrabal ve mně dokázal vyvolat nostalgii na časy, které jsem nikdy nezažil...

04.10.2016 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

jeden z nej dílů o čarodějkách. kvalitou mezi jinými knihami Zeměplochy bych přirovnal k nejlepším dílům noční hlídky. nabité hláškami od začátku do konce, které v podání různých osobností, kterými jednotlivé čarodějky jsou, z příběhu vyčnívají jako stařenka Ogová v řadě baletek. v nejtěžších chvílích pozorného čtenáře pošlou smíchem k zemi.
jsi tak ostrá, že mám strach, abys nepořezala sama sebe!
byl sentimentální jako večer u růžové lampy...
a mnoho dalších, na které si teď nemohu vzpomenout, ale určitě byly hrozně vtipné:D
a ještě musím přidat velkou pochvalu panu Kantůrkovi, jeho překlady se napříč díly jeví býti konzistentní a do Pratchetovy tvorby vnáší něco více.

20.09.2016 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Pokud zde v komentářích čtenáři hlavní postavě vytýkají příliš ideální osobnost, buď knihu nečetli nebo ji, pravděpodobněji, nepochopili. Já jsem byl uchvácen a jdu na další Merleho knihy.

21.03.2016 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Toto jednoznacne patri mezi nejlepsi sagy, ktere jsem kdy cetl. Mravenceni me neustale posouvalo z uzkosti do deprese a do nadeje a pak znovu a znovu.

16.07.2019 5 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Naprosto peckovní detektivka plná zvratů, překvapení a se zdánlivě klasickou zápletkou, která se rozjede do advanced šílenosti. Nebudu spoilovat, ale rozhodně je to dost napínavé a dost dlouhé na to, aby se to knihy čtenář nabažil a aby jej rychlý konec dost naštval a překvapil.

02.09.2018 5 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Skvělá knížka, která v nadhledu ukazuje, jak je život jednoduchý, jen to v tu chvíli nevídíme a neuvědomujeme si to.

12.06.2018 5 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Smutná kniha netradičně ostře podávající realitu konce 2. světové války v severských státech. Místy i na můj vkus trochu vulgární, ale jaksi to tak celé nějak zapadá do surovosti tehdejších časů.

14.03.2018 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Skvela kniha, kdo pise, ze se v ni nic nedeje, od zivota asi zatim moc nedostal. Dean rekl, ze se jede do Mexika. No a ja jsem si rekl proc ne...

04.07.2017 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

skvela kniha, napinava az rak, ze me vylozene mrzi, ze jsem ji necetl jako maly.

31.05.2017 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Upiri se vraci stejne casto, jako syrova brokolice.

30.03.2017 5 z 5

Podzemní město Podzemní město Karel Poláček

Ten, kdo tohle má ve čtenářském deníku a nečetl to, vlastně vůbec nemůže tušit, o čem kniha je.
Přituhuje. Jsem zvědav na poslední díl.

09.10.2016 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

nádherná kniha. nejprve jsem nevěděl, zda je pro děti nebo dospělé. pak jsem to pobral tak, že je sice vyprávěna očima dítěte, ale pro dospělé. příběh s hloubkou a provázaností o tom, jak lidský život proteče mezi prsty a o tom, jakým nebýt rodičem.

31.07.2016 5 z 5