Shindo Shindo komentáře u knih

Carrie Carrie Stephen King

Po pozretí dvoch filmových adaptácií Carrie (a zdesení pri zistení, že ich je omnoho viac) som sa konečne dokopal ku knižnej predlohe.

Kniha bola znepokojujúca už od začiatku. Mladé dievča vychovávané fanaticky veriacou matkou, z ktorého si všetci robia srandu v sebe objaví telekinetické schopnosti. Brutálny finálny žart od jej spolužiakov, ktorému predchádzal zdanlivý pocit, že aj ona môže byť obľúbená, v nej tieto schopnosti zosilní a odsúdi k zániku celé mesto.

Z poslednej časti knihy, už po maturitnom plese, priam cítiť stiesnenosť a "mesto duchov". Ako píše sám autor, mesto "už nebolo."

Zaujal formát knihy, v ktorom sa samotný príbeh striedal s výstrižkami z novín, správami zo súdu a úryvkami z (fiktívnych) kníh o danej udalosti.

05.09.2022 4 z 5

Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu * antologie

S fínskym podivnom mám skúsenosť už zo zbierky Lesní lišky.

Rovnako ako tam, aj tu sa našli slabšie poviedky alebo poviedky, ktorých význam som úplne nepochopil (Lampa, Galuboj). Pri poviedkach od Rosy Liksom ma zasa prekvapila ich krátkosť a údernosť. Nechýbalo ani napojenie na šamanizmus (Joik). Medzi moje naj zasa patrí Zkáza prodejny s alkoholem.

Oceňujem doslov na konci a medailóniky autorov.

03.09.2022 4 z 5

Otázky soudobé psychoanalýzy Otázky soudobé psychoanalýzy Vladimír Vavrda

Knihu som si prečítal v nádeji, že zmení môj pohľad na psychoanalýzu k lepšiemu. Ako nám povedal docent ešte na vysokej škole, "Freud si postavil svoju teóriu osobnosti na piatich ľuďoch a všetci mu to doteraz žerú."

Kniha je rozdelená na dve časti. Teoretickú a praktickú (alebo nie až tak teoretickú).

Teoretická časť ma utvrdila v tom, že psychoanalýza mi nesedí. Detská psychológia ani psychoterapia ma nikdy nezaujímala a vadil mi možno až prehnaný dôraz psychoanalýzy na zážitky v ranom detstve. Napriek tomu bolo zaujímavé sa niečo zasa dozvedieť. Penisy (a iné falicke objekty) kupodivu autor v teórii nespomínal a povinný oidipovský komplex sa tam mihol len raz. Nedozvedel som sa ani, aký je rozdiel medzi psychoanalýzou a psychoanalytickou psychoterapiou.

Druhá časť ale bola zaujímavá. Síce som nesúhlasil s tak veľkým dôrazom na interpretácie (som vo výcviku v inom smere) a v jednotlivých jej úrovniach som sa strácal, zvyšok sa však čítal celkom ľahko. Autor taktiež vyvrátil pár mýtov o psychoanalýze (napr. terapeut ako bezemočné biele plátno alebo roky rokúce trvajúca terapia). Potešili aj krátke kazuistiky z praxe.

30.08.2022 3 z 5

Psychologie životní cesty spjatá se zemí a jejími rytmy Psychologie životní cesty spjatá se zemí a jejími rytmy Arnold Mindell

Nech robím čo robím, procesovej práci proste nerozumiem (a to som sa zúčastnil niekoľkých prednášok a prečítal väčšinu kníh, ktoré od autora vyšli v českom preklade).
Aj napriek snahe nájsť súvislosť medzi šamanizmom, taoizmom, psychoterapiou a kvantovou fyzikou tam skrátka súvislosť nevidím.

Hoci je kniha od psychoterapeuta, pre mňa osobne sa pohybovala niekde na hranici ezoterických blábolov a seriózne sa tváriacej literatúry.

29.08.2022 2 z 5

Právě teď Právě teď Toni Packer

Otázky, otázky, otázky. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na štýl, akým bola kniha písaná.

Už mám nepravidelne odmeditovaných pár rokov (hoci sa stále považujem za začiatočníka). Zažil som skupinu, ktorá sa tak silno držala svojich rituálov, až to bolo vtipné (a smrdelo to kultom osobnosti ich učiteľa). Zažil som aj človeka, ktorému po štvrťstoročí zenovej meditácie a "povýšení" na učiteľa preplo a založil si vlastný new age skorokult, kde mieša jablká s hruškami.

Toni bola zjavne iná. Kým jej učiteľ, známy to americký róši, sa striktne držal formy a predpisov, ona všetko postupne odhadzovala. Kniha mi pomohla zamyslieť sa nad tým, prečo robíme to, čo robíme; aké predstavy o praxi si vytvárame a držíme sa ich. S niektorými názormi autorky som ale nesúhlasil (napr. v kapitole o zraneniach).

Treba ale brať do úvahy, že kniha má takmer 40 rokov a od doby jej vydania sa určite mnoho vecí zmenilo (minimálne pribudli škandály spojené s Merzelom a Seung Sahnom, ktorých autorka v knihe spomína a myslím, že aj Kapleau niečo mal).

A menšia poznámka: "Soen Sa Nim" nie je konkrétny zenový učiteľ ale čosi ako "titul", označenie zenového majstra v kórejskom zene.

23.08.2022 3 z 5

Zenga: Japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an Zenga: Japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an Markéta Hánová

Skvelý doplnok k aktuálne prebiehajúcej výstave. Publikácia je prehľadne rozdelená, s infom o každej maľbe a rozhovorom s majiteľom zbierky.

16.08.2022 5 z 5

Realita násilí - K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě Realita násilí - K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě Rory Miller

Kniha sa mi dostala do rúk v období, kedy som si po niekoľkých rokoch tréningu bojového umenia uvedomil, že polovicu času (posledných niekoľko rokov) som trénoval veci, ktoré možno vyzerali pekne, ale v reálnom boji nemali žiadne využitie (aj keď toto vnímam skôr ako výsledok zlých osnov školy a prístupu učiteľa). Knihu mi paradoxne odporučil jeden z ľudí, ktorí ma kedysi učili.

Autor má okrem praxe v bojových umeniach aj "výhodu" osobnej skúsenosti s násilím a nebojí sa teda byť kritický. Kniha mi v mnohom nasadila chrobáka do hlavy a pomohla pozrieť sa na celý môj doterajší tréning a očakávania omnoho kritickejšie a triezvo. Nácvik technik bojového umenia v telocvični nie je reálne násilie na ulici, kde človeku ide o život.

13.08.2022 4 z 5

Kejklíř z Lublinu Kejklíř z Lublinu Isaac Bashevis Singer

Kúzelník a akrobat, pre ktorého spočiatku nič nie je prekážkou a paralelne vedie niekoľko milostných vzťahov (pričom má doma milujúcu manželku) postupne naráža a padá, až skončí ako úplný protiklad toho, kým kedysi bol.

Dôležitú úlohu tu zohráva aj jeho ambivalentný vzťah k judaizmu. Kým si často robí z boha a náboženstva srandu, čoraz častejšie si začína uvedomovať, že napriek všetkému je v židovskej komunite pevne zakorenený.

Kniha mi trocha hlavným hrdinom a jeho milostnými vzťahmi pripomenula ďalšiu singerovku Nepřátelé: Příběh lásky.

09.08.2022 5 z 5

Krstný otec sa vracia Krstný otec sa vracia Mark Winegardner

Vec, ktorá pôvodnému Puzovmu dielu nesiaha ani po členky a je na ňu škoda času.

Puzo ako Talian vedel, ktorá bije a dokázal vo svojich knihách vierohodne zachytiť atmosféru. Winegardner je parazit, ktorý mi akurát potvrdil to, s čím sa pravidelne stretávam pri filmoch - ak vznikne kvalitné zahraničné dielo (áno, Puzo bol pre mňa primárne Talian), zaručene sa objaví nejaký vychytralý Amík, ktorý zákonite musí urobiť americkú verziu. Čo na tom, že tá vo výsledku ani náhodou nedosahuje kvality originálu.

08.08.2022 odpad!

Nedokončená haiku Nedokončená haiku Sumitaku Kenšin

(Nielen) nemocničné haiku a dôkaz toho, že je možné tvoriť ho aj na takto ťažké témy, o ktorých "sa radšej nehovorí".

V básňach bolo vidieť určitú pribehovú líniu a hoci som mal párkrát pri čítaní pocit poriadnej rany do žalúdka, zbierka celkovo pôsobila jedinečne a svojim spôsobom zvláštne.
Holt to nie je váš typický Bašó.

28.07.2022 4 z 5

Sledování změn Sledování změn Sajjid Kašua

Pocit vykorenenia a hľadania vlastnej identity, tak vlastný autorovym hrdinom (a jemu) je podľa mňa v tejto knihe najsilnejší a jej obsah vo mne doznieval ešte dlho po dočítaní.

Autorov (anti)hrdina živiaci sa ako ghostwriter prepožičiava klientom svoje vlastné zážitky, akoby chcel zmeniť bolestivú realitu arabsko - izraelského konfliktu. Do toho vzťah so ženou, do ktorého vlastne ani nechcel a s ktorou si za 17 rokov manželstva nemá čo povedať. Príbeh ešte viac zamotáva prelínanie reality a fikcie, príbehu hrdinu a príbehov postáv z jeho poviedok.

Veľmi oceňujem esej prekladateľky na konci knihy, ktorá vysvetľuje okolnosti autorovho života, jeho literárnych námetov a vzniku jeho diel.

24.07.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Muž, ktorý spadol na Zem a postupne podľahol zvodom civilizácie, ktorú asi nikdy nedokázal (a nemohol) úplne pochopiť.

Pomaly a postupne deptajúca kniha, ktorá pre mňa nabrala spád až v poslednej tretine. Záver bol silný a beznádejný. Film som nevidel, videl som však divadelné spracovanie (Lazarus), ktoré na knihu naväzuje.

15.07.2022 4 z 5

Nepřátelé: Příběh lásky Nepřátelé: Příběh lásky Isaac Bashevis Singer

Milostný štvoruholnik na židovský spôsob v povojnovej Amerike. Každá z partneriek hlavného hrdinu pre mňa symbolizuje niečo iné: Tamara triezvy zdravý rozum, Maša živelnosť, nespútanosť a chaos, Jadwiga oddanosť až za hrob (ktorá sa však v priebehu knihy mení). Horkosladký záver knihy zostava otvorený.

Každá postava bola špecifická, nenašiel som však žiadnu vyslovene "zlú". Jediný, kto ma štval, bol Pešeles.

11.07.2022 5 z 5

O smrti a životě O smrti a životě Irvin D. Yalom

Yaloma som vždy považoval za inšpiráciu a žartom hovoril, že skončím ako on: 90+ na krku a stále funkčná terapeutická prax. Jeho knihy mi pomohli a pomáhajú v osobnom aj pracovnom živote.

Táto kniha však bola najťažšia, akú som od neho čítal. Samozrejme, téme smrti sa venoval už v niekoľkých predošlých. Túto však pre mňa osobne už od prvých stránok sprevádzalo vedomie neodvratne blížiacej sa smrti.

V útlej, avšak obsahovo bohatej knihe popisujú ako Irv, tak Marilyn posledné mesiace spoločného života poznamenané diagnózou Marilyn (mnohočetný myelóm) až po jej dobrovoľné rozhodnutie podstúpiť eutanáziu (obvykle neplačem, ale pri Irvovom opise posledných momentov jej života nechýbalo veľa). A hoci som obom ticho závidel ich vzťah až pri čítaní knihy som si uvedomil, ako veľmi Irvovi na Marilyn záležalo.

Čo ma však zamrzelo, bolo zbytočné prechyľovanie cudzích mien. V českom preklade, ktorý som čítal bolo iba v texte; v slovenskom rovno aj na obale. Prekladateľom by mali za tento nápad zlomiť ruky.

Silná kniha, ktorá ide poriadne do hĺbky a dotýka sa najbolestivejších miest. Bolí o to viac, keď vedľa vás pri jej čítaní sedí človek, ktorého milujete a chcete s ním stráviť život.

07.07.2022 5 z 5

Rudovláska Kejle Rudovláska Kejle Isaac Bashevis Singer

Pre mňa osobne jedna z najhutnejších a najťaživejších Singerovych kníh.

Príbeh prostitútky, ktorá sa snaží odvrátiť od starého spôsobu života, keď sa jej v ňom odrazu zjaví "starý známy" a bývalý klient, ktorý sa ju doň pokúša opäť stiahnuť.
Príbeh o tom, že aj keď človek zmení prostredie, nepomôže mu to zbaviť sa svojich vlastných démonov. Do toho kritika judaizmu (a možno náboženstva všeobecne) v postave Bunema, ktorý vyrastal v rodine rabína a sám sa ním mal stať ale pochopil, že boh stále iba mlčí a všetko je márne.

04.07.2022 5 z 5

Pupalka 2 Pupalka 2 Pavel Janšta

Hoci nie som fanúšikom takýchto zbierok poézie od domácich autorov, toto bola výnimka.
Jednak mám rád haiku (tie pôvodné), taktiež ma zaujal spôsob spracovania knihy: japonská väzba, tvrdý papier, každé haiku v niekoľkých verziách (japončina, romaji, anglický preklad, český preklad) a jednoduché ilustrácie oddeľujúce jednotlivé kapitoly.

27.06.2022 4 z 5

Tančící Arabové Tančící Arabové Sajjid Kašua

Druhá kniha od autora, ktorú som čítal; prečítaná za dve cesty busom. Prvá kniha (A bylo jitro) sa mi ale páčila o niečo viac.

Autor v čiastočne autobiografickom románe opisuje život z pozície izraelského Araba, ktorá je v daných podmienkach spojená s predsudkami a často aj nenávisťou. Snahu patriť k "tej druhej skupine", nespokojnosť s tým, čo je a všadeprítomnú neistotu.

Bolo zaujímavé vidieť Židov ako "agresorov" (úvodzovky zámerne) a vnímať ich v rámci inej kultúry, než je tá naša. V tej so sebou nesú bremeno holokaustu, nacizmu a viacgeneračnej traumy.

Kniha sa v podstate čítala sama, hoci ma autor - rozprávač niekedy vyslovene iritoval svojim občasným až nihilistickým prístupom.

26.06.2022 4 z 5

Mystici a zenoví mistři Mystici a zenoví mistři Thomas Merton

Keby Merton žil dnes na Slovensku, vyhlásili by ho za heretika. Myslím si, že aj vo svojej dobe a v krajine, kde žil ju istým spôsobom predbehol.

Iste, našlo sa pár vecí, s ktorými som nesúhlasil. Beriem však na vedomie, že aj keď mal autor prehľad (a vhľad) o danej téme, stále ju písal z pozície katolíckeho mnícha.

Viacero vecí ma však zaujalo. Už spomínaný Mertonov vhľad do problematiky a hľadanie spoločných pojítok medzi jednotlivými spôsobmi spirituality. Demytologizácia zenu, aspoň tak, ako to mohol urobiť z jeho pozície. O niektorých formách spirituality, ktoré spomínal, som dovtedy nemal ani šajnu.

Zaujal ma aj výrok Thich Nhat Hanha na konci knihy, ktorý (parafrázujem) hovoril o tom, že na to, aby mohol byť buddhizmus v spoločnosti funkčný, musí byť flexibilný a angažovaný; ten dogmatický a rigidný je vhodný pre múzeá, nie však bežný život. A to kniha vznikla v 60. rokoch.

21.06.2022 4 z 5

Satan v Goraji Satan v Goraji Isaac Bashevis Singer

Rozsahom neveľký, avšak naozaj silný a až zlovestne pôsobiaci román. Dej ma vtiahol, fascinovalo ma prelínanie judaizmu, mágie, poverčivosti a bežného dedinského života so svojim rytmom a pravidlami.

10.06.2022 5 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

"Ať tě stíhaj ty nejstrašlivější kletby, a to od rána do večera, zítra, pozítří i do roka a do dne, ty komouši, fašoune, nácku, ateisto, zrzavej Antikriste, žejdlíku zkažený krve, připečenej shnilej zbytku, vřede morovej, muší mrdko, ponravi pšouku a žížalí lejno, zpotvořenej ksichte, pro kterýho i smrt v hrůze musela poslat zákeřnou chorobu, ty topornej tlustoprde, burane blbá, zrzavče zasraná!"

Uf. Tak toto teda bola fakt hlína. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na štýl, akým bola kniha písaná (celá v priamej reči) a občas som si vravel, že by mohla byť kratšia. Výsledok ale stál za to.

Hřbitovní hlína je v podstate obrazom života "tam hore" se vším všudy, vrátane volieb alebo zakladania klubu rotariánov. Jadrná írčina (teda tu skôr čeština); jeden veľký chaos, v ktorom hovorí jeden cez druhého a dej sa posúva v podstate len príchodmi nových nebožtíkov informujúcich miestne osadenstvo o živote "tam hore."

Veľmi pomohla hromada užitočných poznámok, slovník výslovnosti írskych mien a názvov a rozsiahly doslov. Poklona prekladateľovi.

P.S.: "Kurva kapradní" je odteraz jednou z mojich obľúbených nadávok.

06.06.2022 4 z 5