sedw sedw komentáře u knih

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

King ve vrcholné formě, všechny příběhy byly parádní, kdybych měl ale vyzdvihnout, tak vyberu Velký řidič a Dobré manželství. I zbylé dva však bavily od začátku do konce, jen u nich chybělo tak velké napětí, jako u zmíněných. Co je na této sbírce super, je její rozmanitost. Každý příběh je úplně jiný, takže není šance, aby se dostavil stereotyp.

04.03.2023 5 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Jeden z nejlepších knižních thrillerů, které jsem měl možnost číst. U mě na pomyslném vrcholu společně s knihami Chrise Cartera.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

U této knihy upřímně nechápu vysoké hodnocení. Na Kinga i v rámci žánru mi přišla spíše průměrná. Četla se dobře, ne že ne, ale z mého pohledu neměla vůbec nic navíc, co by mě nutilo ji číst znovu.

26.05.2020 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Velmi krátké, velmi zábavné. Zpětně jde poznat, že se jednalo o prvotinu, což mělo ale i svá pozitiva - hlavně úderný příběh, který šel rovnou k věci, bez dlouhých popisů, na které jsem si u Kinga zvykl, ale nikdy mi úplně nepřestaly vadit. Klidně bych tuto knihu doporučil všem, kteří nic od Kinga nečetli, aby zjistili, jestli to je autor pro ně.

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Z dvojice Běh o život/Dlouhý pochod pro mě vítěz. Obě knihy mají podobný námět, ale tato byla více o psychologii postav. Do příběhu jsem se dokázal vžít a měl jsem pocit, jako bych šel pochod s postavami. Kniha měla vlastně velmi depresivní atmosféru, ale i tak byla neskutečně zábavná a čtivá.

Erik Erik Shaun Tan

Tak toto byla dokonalost. Týden jsem knihu "četl" každý den a pořád mě dostávala. Je neuvěřitelné, jak někdo jen s minimem textu a několika obrázky dokáže odvyprávět tak silný příběh plný emocí.

21.05.2020 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Kinga miluji a stále je to můj nejoblíbenější spisovatel. A i tato kniha byla parádní, ale místy mi přišlo, že měla hluchá místa. U Kinga jsem zvyklý, že jsou některé části více roztahané, ale málokdy jsou hluché, což se tady stalo. Každopádně mi k srdci přirostly postavy a i zápletka byla dostatečně zajímavá, aby mě bavila až do konce.

21.05.2024 4 z 5

Budoucnosti Budoucnosti * antologie

STEPHEN BAXTER – Prach reality (5/10) – Příjemná povídka, která ale ze začátku vypadala mnohem lépe. V průběhu se stočila do abstraktních úvah a nakonec tak nějak vyšuměla.
PETER F. HAMILTON – Jak rostou stromy (10/10) – Nejlepší povídka sbírky a i díky ní stojí za to knihu mít. Detektivní příběh, kde sci-fi prvek hraje velmi důležitou roli. Bavilo od začátku do konce.
PAUL McAULEY – Jak se tvoří historie (6/10) – Povídka se zajímavou premisou, která ale začala přešlapovat na místě a ani povedený závěr vyznění nezachránil.
IAN McDonald – Příběh Tendeléo (9/10) – Další paráda na závěr. Povídka, která popisuje několik let v životě dívky ve světě, který začínají osidlovat mimozemské "předměty". Jde v podstatě o krátkou kroniku, ale velmi dobře psanou a napínavou.

04.07.2020 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Už u druhého díla od Kinga je vidět velký posun a začíná se naplno projevovat Kingův styl. Kniha je výrazně delší, než Carrie a je opravdu dobrá. Ne tak dobrá, jako některá z dalších děl, ale s jejím přečtením nešlápnete vedle.

28.05.2020 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Volné pokračování Osvícení, které ale pro plnohodnotný zážitek znát nemusíte. A i když jeho kvalit nedosahuje, tak rozhodně nejde o ztrátu času, ale velmi silnou knihu.

26.05.2020 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Krásné propojení reality a snu, skutečného příběhu a fikce. Velmi poučné čtení, které je ještě silnější tím, že je příběh inspirován skutečností.

Christina Christina Stephen King

Horor o vraždícím autu? Budu upřímný, ke čtení jsem přistupoval s velkými pochybnostmi a od knihy jsem vůbec nic nečekal (možná jen zklamání). Ale nakonec to vlastně byla skvělá zábava. Napínavý, děsivý a zábavný příběh, přesně tak, jak jsme u Kinga zvyklí.

26.05.2020

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jedna ze dvou Bachmanovek, které jsem četl (druhá je Dlouhý pochod), obě podobné téma a obě v podstatě dokonalé. Kniha je o hodně lepší, než film, který inspirovala. Na to, jak je poměrně krátká, tak je v ní parádně vykreslen svět, postavy, je plná napětí. Velmi doporučuji všem, bez ohledu na literární preference.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Moje druhá kniha od Merleho, oproti Malevilu úplně něco jiného, ale neméně skvělé. Nejvíce mě mrazí z toho, že nejde o čistou fikci. Děsivé, ale přesto úžasné dílo.

21.05.2020 5 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Zbožňuji českou sérii Kladivo na čaroděje, takže jsem s nadšením sáhl po této, pro mě dosud neznámé sérii, která je svým tématem a zasazeném velmi podobná. A první díl je velká jízda a měl jsem problém knihu při čtení odložit. Postavy jsou zajímavé, svět je promyšlený a dostatečně originální, nechybí akce, napětí, emoce a velké zvraty. Moc se těším na další dva díly, pokud budou držet kvalitu prvního dílu, mám novou sérii ve své TOP 10.

24.03.2022

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Moje první setkání s Ketchumem a byl jsem hodně překvapen. Na dobu vzniku velmi drsné a šokující dílo, které mě s úspěchem dokázalo šokovat i v dnešní době. Horory čtu a sleduji hodně, takže mě něco jen tak nepřekvapí, ale toto jsem nečekal. Velmi napínavé, hustá atmosféra, kniha se četla jedním dechem.

24.03.2022 5 z 5

Vzdálené obzory Vzdálené obzory Gardner Dozois

Guyal ze Sfere (9/10) – Velmi příjemná povídka delšího rozsahu, která by se dala přirovnat k fantasy road movie. I když jde o sci-fi z daleké budoucnosti, jde o budoucnost, ve které se lidé vrátili opět na začátek, ztratili většinu vědomostí a pokroků… Guyal se vydává na cestu, aby opět tyto ztracené vědomosti objevil.

Starý stý (3/10) – Nezajímavá povídka, jejíž smysl mi zůstal utajen. Nebavilo.

Bulvár Alfa Ralfa (9/10) – Povídka z doby, kdy lidstvu nehrozí žádné nebezpečí, vše je kontrolováno, programováno, každý si může vybrat, čím bude. Dvojici milenců však chybí dobrodružství, a tak se vydají mimo bezpečnou zónu, ke starému počítači, který jim může ukázat pravdu.

Miliontý den (3/10) – Opět povídka, jejíž smysl mi unikl. V době vydání možná vzbudila rozruch svou vizí, ale já jsem se jí pronudil ke konci.

Bumbardón (7/10) – Příjemná oddychová povídka o cestovateli, který hledá medicínu a cestuje přes znepřátelené krajiny. Při cestách narazí na posádku nesoucí bumbardón, strašlivou zbraň dnů minulých.

Koranda (6/10) – Veskrze průměrná povídka ze severských zemí, ve které skupina válečníků z rozdílných klanů vyráží na smrtící cestu s cílem získat ruku Korandy.

Křídla noci (10/10) – Povídka z daleké budoucnosti, kdy kvůli mimozemské hrozbě je země rozdělena na velká města, ve kterých se koncentruje život, přičemž největším z nich je Řim, a lidé jsou rozděleni na kasty podle jejich „povolání“. V povídce sledujeme výpravu nesourodé trojice osob různých ras právě do Řimu.

Bledé růže (7/10) – Poměrně zábavná a vtipná povídka, která parafrázuje Utrpení mladého Werthera a odkazuje na klasicky literatury let minulých. Pojednává o tom, jak se lidé baví v době, kdy jedním otočením prstenu dostanou, co si přejí.

Výroční projekt (1/10) - Toto bylo zcela absurdní a mimo mé chápání, nejhorší povídka sbírky.

Pomalá hudba (8/10) – Povídka o střetu dvou lidí, kdy každý má jiný pohled na svět. Muž, který starý způsob života již opustil a vydává se „zemřít“ a žena, která se k němu opět navrací, chce mít děti, být soběstačná… Povídka je o společné cestě těchto osob a jejich vzájemném poznávání se. Velmi příjemně se četla, ale v hlavě příliš dlouho nezůstala.

Mapa (5/10) – V zásadě průměrná povídka o průzkumníkovi, který chce díky mapě najít ztracený poklad a najme si námořníka, který ho má dovézt na požadované místo.

Dinosauři (9/10) – Velmi dobrá povídka o střetu dvou civilizací, které jsou ve válce a řeší, jak dosáhnout míru. Velmi dobře napsané, napínavá a originální zápletka.

Umění smrti (7/10) – Příjemná povídka o lidech, kteří v podstatě nemohou zemřít a ze způsobů smrti dělají hru a umění. Děj příjemně odsýpal a rozuzlení bylo překvapivé.

Sestra Alice (10/10) – I přes nepříliš velkou délku epický příběh, který řeší budoucnost celého lidstva. Příběh, kdy svět v podstatě ovládají jednotlivé rodiny, které dosáhly nesmrtelnosti a chtějí stále více. Jde o součást delšího cyklu, který bych si velmi rád někdy přečetl.

Záznam o Angele (3/10) – Prvních pár stran mi přišlo hodně zajímavých a myslel jsem si, že to bude super čtení. Nakonec ale převážila zmatenost a velká nuda.

Geneze (5/10) – Na začátek opět zajímavý námět, ale povídka byla tak natahovaná, že jsem ke konci měl problém ji dočíst.

Dny Solomona Gurskyho (5/10) – První dva dny byly pecka, čekal jsem povídku na plný počet, ale čím později v budoucnosti jsme se ocitli, tím to bylo horší a hůře představitelné. Spousta nových vymyšlených výrazů, které nedávaly smysl stáhly tuto povídku do průměru.

11.04.2021 3 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Příběh, který bych přirovnal asi nejvíc k To. Parta kamarádů, nadpřirozené dobrodružství. Knížka mě hodně chytla, řadím ji mezi kingovkami mezi nejlepší. Bavil jsem se od začátku do konce a nemám co vytknout.

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Jak mám Kinga rád, tak tady jsem se fakt knihou protrápil. Škoda, protože podle popisu měla mít kniha vše, co by mě mělo bavit.

24.05.2020 2 z 5

Playboy. Antologie sci-fi povídek Playboy. Antologie sci-fi povídek * antologie

Výborně vybraná antologie s rozmanitými povídkami. Je jasné, že dokonalá antologie asi neexistuje, ale tahle patří mezi ty lepší.

RAY BRADBURY – Ztracené město na Marsu (5/10)
URSULA K. LE GUINOVÁ – Devatero životů (8/10)
NORMAN SPINARD – Hlídka u mrtvého (9/10)
DAMON KNIGHT – Maska (7/10)
KURT VONNEGUT JR. – Vítejte v pavilonu opic (9/10)
J.G. BALLARD – Mrtvý astronaut (6/10)
FREDERICK POHL – Schéma člověka (4/10)
ROBERT SHECKLEY – Cítíte něco, když dělám tohle? (5/10)
ARTUR C. CLARKE – Přechod Země (9/10)
DORIS LESSINGOVÁ – Zpráva o ohroženém městě (10/10)
LARRY NIVEN – Leviatan (9/10)
HARLAN ELLISON – Jedna kočka za druhou (8/10)
WALTER TEVIS – Apotéza paní Myry (10/10)
PHILP K. DICK – Cesta mrazem (7/10)
ROBERT SILVERBERG – Gianni (10/10)
DONALD E. WESTLAKE – Mezihvězdný holub (9/10)
HOWARD WALDROP – Dědicové zemské sféry (9/10)
BILLY CRYSTAL – Stanice Charley (8/10)
GEORGE ALEC EFFINGER – Pomalý oheň (5/10)
JOE HALDEMAN – Víc než jen součet částí (8/10)
CHET WILLIAMSON – Sen Yen Babbo a nebeští zástupové (8/10)
LUCIUS SHEPARD – Palebná zóna smaragd (8/10)
WILLIAM TENN – Podle pravidel ducha (10/10)
TERRY BISSON – Kancelářský románek (7/10)

21.05.2020 4 z 5