Schullerka Schullerka komentáře u knih

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Krása. Oproti Romeu a Julii se mi to opravdu líbilo. Krásný překlad od pana Hilského, hříčky se slovy, všechno se to četlo jedna báseň. Po dni stráveném s Hamletem se určitě chystám pustit do dalších Shakespearů, ale budu se radši držet v jeho pozdější tvorbě. Přece jen dialogy byly zajímavější a příběh mnohem promyšlenější než u Romea a Julie. Opravdu jsem si užívala promluvy 'bláznivého' Hamleta. Jednoznačně doporučuji a pomalu se chystám na Othella nebo Macbetha. :)

04.06.2016 4 z 5

Strašidelný dům Strašidelný dům Virginia Woolf

Moje první setkání s tvorbou Virginie Woolfové. Některé povídky se mi líbily a pár jsem jich naopak vůbec nepochopila. :D Ale můžu říct, že mě přece jenom její psaní zaujalo a asi se časem zkusím pustit do nějakého jejího románu. :)

31.05.2016 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Nepředpokládala jsem, že mě to bude bavit, ale naopak jsem si čtení povídek moc užívala. I přes to, že nejsem zrovna milovník sci-fi, se těším až si přečtu nějakou další 'robotí' knihu od Asimova. :)

12.05.2016 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Knihu jsem si vybrala jako povinnou četbu k maturitě. Příběh byl vleklý, postavy ve výsledku každá nějak otravná, neustálé popisování zbytečností. Nejhorší na tom bylo použité nářečí, které kolikrát ani nebylo vysvětleno a německé věty, kvůli kterým člověk musel listovat na konec knihy, aby vůbec věděl, o čem je zrovna řeč. Navíc jsem měla jakýsi odpor ke čtení téhle knihy, vzhledem k tomu, že autorka byla aktivně se angažující komunistka. Vím, že politický a literární život je trochu něco jiného, ale mně tyhle věci přijdou důležité, a kazí mi pohled na určité lidi i jejich tvorbu, ač to spolu více méně nesouvisí.

A jedna vtipná perlička na konec. V téhle knize jsem poprvé v životě (a možná i naposledy) viděla slovo kusý (viz. Didakťák z češtiny 2016). :D

05.05.2016 2 z 5

Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Edgar Allan Poe

Některé povídky jsou úžasné (např. Černý kocour) a některé mě naopak vůbec nebavily (třeba Maska červené smrti). Styl psaní Poea je skvělý, a rozhodně si chci někdy přečíst víc jeho povídek. Líbí se mi, že pohled na horor je úplně jiný v dnešní době a v povídkách zakladatele hororu. Poe se obejde bez motorových pil a zombíků, a stejně ve vás může vyvolat strach.

05.05.2016 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Ač filmy jsem docela protrpěla, tak jsem se s jistotou, že kniha je docela něco jiného, pustila do čtení. Knížka byla krásně čtivá, občas i vtipná. Styl psaní se mi opravdu moc líbil. A upřímně, kdyby člověk četl bez přestávky, tak knížku přečte pomalu dvakrát, než zkoukne všechny filmy. :D

05.05.2016 4 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Neříkám, že to je špatné drama, ale mě to prostě číst nebavilo. Přišlo mi, že se tam pořád nic neděje a veskrze všechny postavy naprosto bezpáteřní (i když to byl účel).

04.05.2016 2 z 5

Kečupová mračna Kečupová mračna Annabel Pitcher

Tak tohle docela zklamání... anotace vypadala opravdu zajímavě, ale kniha mě nijak neoslovila. Ten nápad psaní dopisů odsouzenému vrahovi se mi opravdu líbil, ale... Tak nějak jsem čekala, že se dočkáme i Stuartovi odpovědi i ve formě neodeslaného dopisu, protože to by se mi na konec hodilo opravdu mnohem víc než to co tam ve skutečnosti bylo.

Také jsem nějak nečekala, že se to obrátí v přeslazenou romanťárnu a poslední věc, co bych mohla vytknout bylo to, že spousta věcí, na které se pořád naráželo ani vysvětlena nebyla.

Zasmála jsem se jenom jednou, takže ani knížka na pobavení to nebyla.

No bylo to takové od všeho trochu a dohromady nic.

30.03.2016 2 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Možná tu budu vypadat jako blázen, ale mě to jako tragédie nepřišlo. Tragédie byla hlavně chůva, která ve mně vyvolávala agresi. Jinak jsem se docela pobavila a párkrát se i nahlas zasmála (ne ironicky, ale že mi to opravdu přišlo vtipné). Láska nebyla ani náhodou realistická, během pěti minut se do nikoho nezamiluju tak, abych pro něj za pár dní zemřela. Ale dalo se to přečíst bez problému a zkusím od Shakespeare nějaké další drama, ale zabrouzdám spíš do jeho 'vyspělejších' děl.

03.03.2016 3 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Od Greena se mi tahle kniha asi líbila nejvíc. :) Netrčelo to na místě jako ostatní, nebyla tam nějaká 'srdcervoucí' scéna, jaká se u greenovek většinou objevuje. :) Bylo to takové pozitivní, lehké čtení na jeden večer. :)

03.02.2016 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha se mi líbila, ale četla se mi docela špatně. Popisné pasáže na mě byly někdy až moc detailní a zdlouhavé. Jednou bych si jí chtěla přečíst znovu, ale asi v jiném období mého života, kdy na knihu budu mít klid a čistou hlavu. :)

03.02.2016 3 z 5

Pokud hledáte čtivý příběh o hledání sebe sama, tak tohle je skvělá volba. Kniha splnila má očekávání na 120%.

Na téhle knize se mi líbila spousta věcí, na začátek určitě to, že šestnáctiletí kluci se chovali opravdu na šestnáct a ne jako v jiných amerických knihách - aneb teenageři, kteří jako by už všechno zkusili a chovali se na 20. Další věcí byl výběr jmen, Aristoteles bylo to nejlepší jméno, co autor mohl vybrat.

Překvapilo mě, jak moc dobře se mi kniha četla, pořád jsem chtěla číst dál a dál. A to navzdory tomu, že je to opravdu klidně plynoucí kniha a ne nějaké akční drama.

Asi to není kniha, kterou bych doporučovala na potkání, protože to určitě nesedne každému, ale mě neuvěřitelně oslovila a čtení jsem si moc užívala. :)

01.01.2016 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tak toto je šílenost, už jenom prvních pár stránek mi stačilo, abych v Kopfrkinglovi viděla psychopata. Ono je to vůbec celkově napsané divně. Opakující se věty a fráze, mně vadili, i když vím, že to byl autorův záměr. To samé platí pro nesmyslně dlouhé monology.

No tohle je zatím druhá kniha z povinné četby, co mě vůbec neoslovila a upřímně nedoporučuji těm, kteří knihu chtějí číst jenom kvůli maturitě. Fakt se to čte blbě. Pokusím se knihu dočíst, protože kouknout se na film si netroufám. Nemám na to dost silný žaludek. Ale pro ty, co to mají k povinné je filmová verze velmi věrná knize, takže pokud máte silnější žaludek, směle do toho.

edit: Ironií osudu jsem si tuto knihu vytáhla u maturity a málem na ní vyletěla. :D Paní učitelka si mě u zkoušení pěkně vychutnala. Takže radši si jí fakt k té matuře nedávejte. :D

30.11.2015 odpad!

Kreslený svět podle Annie Kreslený svět podle Annie Laura Lee Gulledge

Příběh byl docela obyčejný, ale myšlenka a provedení bylo nádherné. Kresby se mi opravdu moc líbily. Každou stránkou jsem se přímo kochala. Jednoduché kresby se mísili se složitými, perfektní s bláznivými... prostě krása. :)

05.11.2015 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Příběh se mi líbil, ale první půlka téhle útlé knížky se mi docela špatně četla. I tak jsem Krysaře přečetla na jeden zátah. Hodnotím 'jenom' třemi hvězdami kvůli stylu psaní, který mi nesedl, ale taky kvůli pocitu, že původní pověst o Krysaři s Hammelnu by se mi líbila víc. Dyk vlastně příběh obohatil jenom o romantickou linku, která mě ani tak nezaujala.

02.11.2015 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ve škole jsme ho poslouchali jako audioknihu a hlas Jiřiny Jiráskové mě tak nehorázně iritoval, že jsem měla chuť pokaždé, když se princ 'zasmál', třísknout hlavou o lavici. Příběh mě vůbec neoslovil, asi nejsem filosofická duše, ale nevidím v tom nic úžasného. Malý princ je podle mě docela přeceňované dílo, ale nejsem žádný odborník. Po poslechu jsem knihu rázně vyškrtla ze svého seznamu k maturitě. Nelíbilo se mi to a ani si nemyslím, že do příběhu někdy 'vyrostu'.

02.11.2015 1 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Autorka poslední knihu zpracovala opravdu nejlépe, jak mohla. Čtvrtý i pátý díl jsem si pořád říkala, že by bylo lepší, kdyby tahle série skončila třetím dílem, ale Město nebeského ohně zvedlo druhou polovinu Nástrojů smrti z bláta.

Příběh se celou dobu udržoval v běhu, nebyly tu žádné části, které by byly moc roztahané. Vyřešily se tu snad všechny otazníky, co se mohli nad sérií vznášet. Jediné, co mi na celé sérii nesedělo, byl věk postav. Clary, Jace a další hlavní postavy (hlavně Isabella) se prostě nechovali jako šestnáctiletí, ale spíš jako by jim bylo kolem dvaceti.

Jinak docela vážně přemýšlím, že si někdy přečtu i Pekelné stroje, ale určitě se v nejbližší době pustím do Bane Chronicles, protože přece jenom byl Magnus jeden z mých oblíbenců. :)

18.10.2015 4 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Čteno v angličtině a můžu jenom doporučit. Příběh rychle ubíhal, hlavní postavy mi byly sympatické, zápletka byla zajímavá. Moc se mi líbili i ilustrace.

Jediné co mi asi na knize nesedělo, byl trochu rychlý vývoj vztahu mezi Ollym a Maddy. Byl tam z ničeho nic takový velký skok, nebo mi to alespoň tak přišlo.

Jinak ale na prvotinu super knížka, a jestli autorka plánuje ještě něco napsat, určitě si to s chutí přečtu.
(Mimochodem ta česká obálka je vážně hrozná.)

04.10.2015 4 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Tahle kniha je perfektní! Nevím jak ostatní, ale já jsem si konec představovala všelijak, ale ne takhle.

Některé postavy jsem měla moc ráda a některé jsem naopak dost nesnášela. Kniha mě vtáhla do děje a stránky mi ubývali šílenou rychlostí. Že jsem nechtěně ignorovala průvodčího ve vlaku, když po mně chtěl lístek, se mi tedy stalo poprvé. :D

Pro mě jedna z nejlepších knih které jsem tenhle rok přečetla. Ursula Poznanski rozhodně umí psát skvělé knihy, protože Erebos mě okouzlil několik let zpátky a teď to samé dokázalo Saeculum. :) Rozhodně se chystám si přečíst i Pět. :)

19.09.2015 5 z 5

Ať tak či onak, škoda chvilek
jež neprožívá, necítí,
milenec, básník, smutný snílek,
nejbližším druhem zabitý.

Některé části knihy byly naprosto boží. :) Puškin nezklamal, chtěla jsem si Oněgina přečíst už dlouho, ale nakonec mě k tomu dokopala povinná četba k maturitě. Rozhodně si Oněgina za pár let přečtu znovu.

Četla jsem vydání z roku 1966 v překladu od Olgy Maškové. Takže jsem se nedočkala známého - Já píši vám, co mohu více... ale překlad, který jsem četla se mi opravdu líbil a některé pasáže, které se mi líbili jsem si prostě musela přepsat do sešitu. :)

09.09.2015 5 z 5