Sauron Sauron komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Nejlepší díl té nejúžasnější trilogie která kdy byla a bude. Neříkám ,,kterou jsem kdy četl" protože lepší už udělat NEJDE. Uznávám že když jsem to četl poprvé, tak mi přišlo že to lidi přehání, ale na to abyste pochopili knihu tohohle typu musíte mít trochu času. Mě to trvalo dva roky.
Ale rozhodl jsem se připomenout že Tolkien byl křesťan a spoustu z toho do té knihy vložil. Zamyslete se nad tou knihou, a najdete pravdu.

22.07.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četl jsem když mi bylo 8 let. Jediné co si z toho pohlazení po duši pamatuji je, že si to musím přečíst znovu a pochopit to.

12.06.2022

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

K zájmu o starověké mytologie jsem byl přiveden už dřív, ale tahle mě přinutila pro ni básnit, diskutovat, přemýšlet, číst, poslouchat, a v neposlední řadě i vymýšlet nové a absurdní nelogické příběhy. Dodnes se toužím dostat do antického Řecka a prožívat společně s Prométheusem, Héraklem, Argonauty i s Perseusem všechny tyto úžasné dobrodružství.

24.09.2022 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Od Lindgrenové bych skutečně čekal příběh který by byl víc pro menší děti. Sám jsem dítě, a třebaže to byla moje první ,,velká kniha" , bylo mi jasné, že to je silně neobvyklé, ať to, že to je od spisovatelky, která typicky píše vtipně a dětsky, i to, že tam je na knihu pro mládež až moc smrti a hlavně emocí. Mnohým to vadí, ale když jsem to četl, tak jsem byl nadšený, a bylo to právě tím, že to byla skutečně dobrodružná kniha, ne pořád ten nějaký hrdina, co ztratil kartáček na zuby, a jde ho hledat až na konec světa, huuustý.
K té smrti, tak ta může být pro děti opravdu nepochopitelná věc. Ale, na druhou stranu, mě bylo příjemné pomyšlení že nebe bude takovéhle, plné dobrodružství, o kterých se jen zdá. Je na rodiči, zda to svému dítěti dovolí.
A hlavně; Ta největší odvaha je přece ta, že se dokázali postavit smrti!

30.07.2022 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Hahahahahahahaha!!!!!
Hahahaha!!!

15.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Zase jako vždycky, čtivá kniha která má smysl. Ale ať si Rowlingová říká jaký je Harry chudáček jak chce, ale přehnala to ! Aby jste rozuměli co tím myslím, tak prostě nemůžete nechat hlavní postavu použít vrcholné kouzla černé magie a ani nenapsat že toho pořádně lituje(a tím nemyslím to sectumsempra na Malfoye). Vím, měl těžké dětství a tak, ale stejně tak byste mohli obhajovat Voldemorta. Ale musím zase uznat že to je propracované, čtivé, a hlavně to spisovatelka neodflákla. Takže 4/5.

09.07.2022

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

(SPOILER) SPOILER!!!
Když jsem se chystal číst Společenstvo, měl jsem hlavu plnou spoustou doporučení jak je ta knížka skvělá a taky jakýchsi nejasných ,,temných" představ o ,,Sauronovu oku" a o Glumovi. Posléze jsem se ale dozvěděl že to VŠECHNO je ABSOLUTNĚ jinak(ne že by ty doporučení nebyla pravdivá). Zaprvé: Neměl jsem nejmenší ponětí o tom že tam je hlavní věc Prsten. Zadruhé: Frodo? Sam? Smíšek? Pipin? Aragorn? Kolik dalších postav tam je?! Takže, když to shrnu, vyrazila mi dech.A to jak svým úžasným propracovaným příběhem, tak i stylem vyprávění. Vyprávění bylo tak odlišné od všech knih které jsem zatím četl(a to včetně Hobita)! Byl jsem strašně zmatený. První část jsem bohužel přelouskal snad za tři měsíce a pravděpodobně bych ji tenkrát ohodnotil sice dobře, ale jenom proto že bych měl v hlavě pořád ty doporučení.Je pravda že některé kapitoly byli hrozně napínavé, viz. Větrov nebo stíny minulosti, ale celkový dojem nebyl moc valný. Pak ale přišla druhá část která můj zhoršený pohled na Tolkiena úplně od základu změnil. Od té knihy jsem se nedokázal odtrhnout, mluvil jsem o ní vždycky a všude(za což se velice omlouvám). Ale lhal bych, kdybych řekl že jsem pro Gandalfa brečel. Byl jsem velice, no, možná dojatý, to ano,ale nebrečel jsem(což mě později velice udivilo protože já mometálně Gandalfa prostě miluju).Takže, skvělá kniha se skvělým vším,ale první část byla prostě moc zdlouhavá.Takže 4 hvězdičky z pěti.

02.06.2022 5 z 5

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

(SPOILER) Agatha Christie. Slyšel jsem předtím pouze audioverzi Vraždy v Orient-Expresu. Okamžitě jsem chtěl další knížky od ní a tak jsem vyhrabal tuhle. No, a bylo to tedy něco. Jenže Agatha, ta si ráda hraje s lidskou myslí. Ona do knihy zapletla toho tajemného D. Člověk si řekne:
No jasně, to bude Geraldina jako Dina. Od jedné z posledních kapitol jsem si myslel, že vím kdo to byl a že mi Agatha řekne jenom okolnosti vraždy. Myslím si kdoví jak nejsem chytrý.
Pak přijde závěrečná typická scéna-vysvětlovačka. Přijde Hercule Poirot a já se potměšile usmívám. A tři minuty po přečtení kapitoly já zírám do knížky jak Poirot když mu Edgwar řekne že je ochoten se rozvést. Tleskám.

13.11.2023 5 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

(SPOILER) Narozdíl od písečníků(jeddničky, dvojka je výborná), kteří jsou sice skvělí, ale za mně pořád kopírka Pottera, je tohle naprosto top. Originální, mimozemštani jsou skutečně nepřirození a nechutní, kniha má obrovský spád a samozřejmě ilustrace, bez kterých je ale nutno říci kniha trochu nepochopitelná.

25.10.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Já nevím, mám proti tomu spoustu faktických výhrad, ale mě to prostě žere. Magie, draci, a, přiznám se, i trocha dojetí. Je zajímavé, že tam máte Voldemorta, jako naprosto příkladového záporáka, naprosto nelidského a necitelného, a všichni ostatní jsou úplně normálně emocionální. Člověk, pardon, dítě to na první pohled nepozná, vnímá to jako normálního záporáka. Ona je vlastně taková hodně záporáků. Příjemné překvapení že i Brumbál má své chyby.

27.08.2022 5 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Rozhodně ta nejčtivější kniha kterou znám. Ale vzhledem k tomu, že mi je 11, ehm, musím tak nějak dodat, že jsem to, ehm, tak trochu četl ve špatném věku. I když, zas tak hrozně špatně jsem to nepochopil, do posledních 20ti stránek jsem to celkem chápal, ale pak už to bylo moc zamotaný. Snad až mi bude dvacet. Sbohem za 9 let !

19.08.2022 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Mělo by se to jmenovat Enderova PSYCHOhra. Je to skvělá knížka, přímo kulturní zlato literatury, ale mě bylo opravdu hodně málo let když jsem to četl(devět?), takže pro mě ta knížka opravdu nebyla.

Když jsem viděl film,byl jsem toho názoru že je skvělý. Pak, když jsem přečetl knihu,naštvalo mě že z toho udělali pohádku se skvělým nápadem.

23.05.2022 5 z 5

Paní Láry Fáry Paní Láry Fáry Betty MacDonald

Jako dítě jsem nikdy příliš neuznával poučné pořady, knihy, nebo škola hrou. Tato kniha mě definitivně přesvědčila, že je úplně v pohodě možné něčeho takového dosáhnout. Od té doby se na už zmíněné věci dívám úplně jinak.

05.09.2022 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Tak asi před rokem a půl jsem sem dal komentář s tím, že si to jednou přečtu znova a pochopím to. No, přečetl, a stala se z toho vedle Duny a Vládců loutek moje nejoblíbenější sci-fi, a jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Nápad, no, ten je spíš průměrný. Jako wow, ale čekal bych spíš nějakou kratší povídku.
Nápad je základ každé sci-fi. Dobrá scifárna musí (většinou) mít nějaký originální ústřední nápad(asi jsem teď řekl téměř každé knihy a teď jsem za hlupáka. Nu což...).
Ale to zpracování! Nesmírně čtivé, propracované, a ještě k tomu s morálním aspektem. No, co víc si přát. Sice ji dostal k vánocům bratr, ale už navždy bude trůnit v mé knihovničce.

08.05.2024 5 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Naprosto nechápu neznámost téhle série. Doufám, že v Kanadě je to trochu známější. Jestli pro své dvanáctileté dítě hledáte čtivou, dobrou, poučnou, a po všech stránkách dokonalou knížku, tak okamžitě nabíhejte do knihkupectví a kupte rovnou celou sérii!

08.02.2024 5 z 5

Havranova pomsta Havranova pomsta Kevin Sands

(SPOILER) Musím přiznat, že jsem si zabrečel jako už dlouho ne. Přesto jsem ovšem vždycky pro temné konce. Možná by mi Tomova smrt nevadila. Ale po nějaké době přemýšlení zpětně si myslím, že je to nejlepší zakončení série, které si dokážu představit.

08.02.2024 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Tohle mě nikdy neopustí.

22.09.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Já fakt nevím, jak se snažím, tak se snažím, pořád se do toho nemůžu začíst. Pan Foglar to fakt uměl psát, to musím uznat, ale prostě mě to nebere. To je asi tím že patřím do té dnešní mládeže, ,,co jenom sedí u počítače a furt píše nějaký recenze". Ach, ti pamětníci !

18.08.2022

Hobit - komiks Hobit - komiks Charles Dixon

Nádherné ilustrace a skutečně skvělé zpracování. Je zábavné se podívat jak si jiný člověk představuje krásy a tajemnosti středozemě.

17.08.2022 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

(SPOILER) SPOILER SPOILER SPOILER !!!

Hodnotím líp než jedničku kvůli tomu že děj běží rychleji, a také zmizel předchozí pocit že jediný, kdo tam něco umí je Aragorn a Gandalf. Technicky dokonalé, jediné k čemu může mít čtenář výhrady(a často taky má)je ta spousta mluvení o neznámých místech a legendách. Také některým vadí ,,popis toho kamení a krajiny všude kolem". Obě věci chápu, sám uznávám že jsem se v tom taky ztrácel. Ale spíš mě to vzrušovalo než nudilo(ne úplně, jenom trošku). Je však pravda že dějová linie Froda a Sama byla trochu nudná(aspoň pro mně). Kdybych se na to díval kritickým okem, řekl bych že je to špatné. Kdybych se na to díval déle, řekl bych že je to kniha pro lidi kteří jsou už trochu pokročilejší čtenáři, ne jako já když jsem to četl. NIC PROTI !!!

17.07.2022