Satyrka Satyrka komentáře u knih

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Taková krátká knížečka, viktoriánská jednohubka o jednom děsivém příběhu. Kdo má rád barvitější popisy a větší hru se slovními spojeními a slovy celkově, ten nesáhne vedle. Pro mě příběh nebyl nic úplně nového (ano, jsem si vědoma toho, kdy byla kniha napsána), řada věcí se dala předvídat a vlastně jsem tam nenašla nic, co by mě postavilo ze židle. Já rozhodně nemusím mít v knize zabijačku, takže to nemyslím tak, že tam bylo málo krve nebo podobně. Zkrátka to byla taková klasika, což byl nejspíš i záměr. Děj je za mě přímočarý a hodně rychle ukončený. Určitě by se s tím dalo pracovat dál, ale to je jen můj názor a pohled, autorka to chtěla takto, a tak to tak je. Tečka. Zkrátka je to taková hororová historka.
Co se týče hvězdičkového hodnocení, nevím. Slohově a jazykově je kniha určitě skvělá, příběh je klasika. Nějak výrazně mě to však nenadchlo. Ale na druhou stranu si příběh budu určitě pamatovat.

06.03.2024

Smrtící kolotoč Smrtící kolotoč Alex Smith (p)

Jsem ráda, že jsem objevila takhle dobrou krimi sérii. Další díl, co se skvěle čte, postavy jsou sympatické, tým je perfektní, mají mezi sebou určité pouto a pro odlehčení je vždy dostatek vtípků a vtipných situací, Pete a jeho čaj už je legenda. Opět zajímavý příběh a tentokrát jsem to vůbec vůbec netušila. Nevěděla jsem, co si mám myslet. Až pár vět před úplným odhalením jsem si jen říkala: "Nenene, to je určitě tamten!" Kett je samozřejmě stále napůl bůh, a přemýšlím, jaká část těla ho ještě nebolí. Dcery stále stejné, ale možná už mi přijdou méně rozmazlené a drzé, co se objevila Billie. A hlavně je má konečně kdo hlídat, takže jich tu máme méně než v jiných dílech.
Co mi nejde do hlavy je to, jak to, že Savageová v nižší hodnosti měla zbraň, a teď v té vyšší ne. Pouští se do nebezpečných situací a mají jako zbraň maximálně to, co někde najdou. To to opravdu tak chodí? A opravdu tak chodí i to, že novináři a lidí od TV se tak šíleně zajímají o samotné vyšetřovatele spíš než o celý případ? To je ve více knihách a buď to u nás není, nebo jsem to přehlédla, což by zas nebylo tak divné, protože TV mám jen jako pozadí pro fotky a kaktusy...
Tak teď čekám až mi přijde objednaný další díl. Tuhle sérii moc doporučuji!

03.03.2024 4 z 5

Umři znovu Umři znovu Tess Gerritsen

Opět skvělý díl plný napětí, zvratů a buše.
Velmi cením část odehrávající se v Botswaně, ta mě hodně bavila a děsila zároveň. Vraha jsem myslela, že znám skoro od začátku, ale opět vůbec. Znovu to bylo překvapení.
Jen mám pořád pár otázek, aby mi to úplně celé zapadlo. Ale já jsem v tomhle docela puntičkář...
- Ráda čtu i části ze života postav, hlavně tedy to, co se děje Angele Rizzoli, no a mám chuť zabíjet stejně jako Jane. A mám na to stejný názor jako Jane. Frank i Janiny bratři mě hrozně štvou. Určitě jsem zvědavá, jak toto bude pokračovat.
- Crowe v tomto dílu vys*rá ještě víc.
- A mám trochu jinou představu o přátelství než jaké panuje mezi Maurou a Jane, ale tak existuje více typů přátelství.
Spoilery:
- Že to, co se stalo Debbie nebyla náhoda mi bylo hned jasné. To zase jo.
- Johnyho jsem za celou dobu vůbec nepodezírala, ale kdo ano, bylo jasné, že závěr a odhalení vraha bude nějaká překvapivá pecka. Ovšem na druhou stranu - kdyby nebyla, tak je to taky překvapení....

Opět určitě tuto sérii doporučuji!

08.11.2023 5 z 5

Mlčící dívka Mlčící dívka Tess Gerritsen

Tato série je velmi skvěle napsaná, zamotané případy, zajímavé osudy a životy různých postav, a navíc se ještě hodně dozvíte.
Jsem nadšená, minule tu byl Egypt, teď zase Čína, a přestože mě prvních pár stran moc nenadchlo, asi i protože, jak už jsem psala, nečtu dopředu anotaci, tak po těch prvních pár stranách mě to opět vtáhlo.
Tentokrát tu máme více Frosta a Rizzoli než Maury, a já jsem si je, hlavně Frosta, i víc oblíbila. A další postavy taky naprosto skvělé - paní Fang, Bella a Tam! Skvělí! Opět trochu mystična, opět jsem si připadala jako tichý pozorovatel, fakt doporučuji!
Trochu poznámek v podobě spoilerů:
- V Tamovi jsem viděla něco víc už skoro hned na začátku, co se objevil. Přesto jsem si říkala, že jen hledám něco, co není. A pak mi to závěr potvrdil a já měla Tama ještě radši.
- Že je něco špatně s Markem mi začalo docházet, když Jane poprvé spatřila ročenky. Ale že v tom má prsty i Patrick mě fakt do konce nenapadlo! Takže fakt klobouček!
Víc nemám co, jedním slovem perfektní!
PS: Vím, že přechylování je jedno velké téma, ale absolutně se mi to nehodilo k asijským jménům. "Liová" je prostě hrůza :D

22.10.2023 5 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

Další skvělý díl téhle série. Už ani nemůžu říct, který se mi líbil nejvíc, od dílu Dvojče mě baví každý - je to jízda od začátku do konce.
Téma opět skvělé, sice jsem nikdy netoužila navštívit Egypt, ale vždycky mě v dějepisu na škole nejvíc bavily starověké země. A potom i v počítačových hrách. Takže jsem téma uvítala s radostí. Opět jsem se i něco dozvěděla, což je super.
Tuhle sérii a tento díl určitě doporučuji.
Spoiler:
Sestru/spolupachatelku jsem začala velmi podezírat, když přišla pro Robinsona, že už potřebují odjet. Asi na to začínám mít čuch:D

10.10.2023 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Co všechno může změnit jeden člověk, co se přišel pomstít? Osud si z nás občas dělá srandu.
Počtení to bylo dobré, ale za mě průměr. Asi jsem čekala víc promyšlenějších tahů a psychicky silnějšího protivníka... nebo tak něco. Jak to je celé doopravdy jsem tušila/věděla ve chvíli, v které to nejspíš došlo každému. Zajímavý příběh, ale nijak výrazně mě nenadchnul.

28.05.2023 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Tahle kniha patří mezi ty zapomenuté, koupené před hodně lety, když jsem si ještě ani nečetla recenze a hodnocení. Takže jsem se rozhodla, že je na čase ji přečíst.
Zprvu jsem myslela, že to bude taková "young adult" detektivka. Detektivní zápletka je, jak píše komentář pode mnou, upozaděna. Nicméně téma bylo zajímavé, postavy se mi líbily, rozhodně bych knihu a příběh neoznačila jako nudnou.
Teď pasáž, které budou rozumět jen ti, co už knihu četli...
Co se týče Star Wars/ Hvězdných válek, táta mě jako malou do tajů tohoto světa uvedl, byla jsem hodně velkým fanouškem, zároveň jsem v tu dobu začínala psát, takže SW mělo velký vliv na moje příběhy a nejedna postava byla nějakou ze SW inspirovaná, takže Daisy v tomhle miluju! (I když Rey a "Žvejkal"... Ne, prosím:D) Nicméně si myslím, že kdyby šlo o něco, čemu nerozumím a neznám, asi by mě to v knize rozptylovalo a štvalo.
Hned ze začátku se mi líbil popis Harolda, protože jsem se s tímhle sakra ztotožňovala! :D
Nemoc Azy v jejím podání musí být opravdu hrůza. Jak mi to přišlo otravné jen z jejích popisů. A nejednou mi z toho jejího prstu nebylo dobře. Bylo mi jí líto a je mi líto všech, co tohle musí prožívat.
Když to shrnu:
Rozhodně docela jiný žánr, než normálně čtu, ale občas je potřeba udělat změnu. 3/5, ale ta lepší 3.

12.05.2023 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Jak je napsáno v poděkování: "Klíč je v tom čtenáře donutit, aby chtěl otočit na další stránku!" A to se povedlo, od začátku jsem chtěla otáčet další a další stránku. Kniha je napsaná velmi čtivě, a celou dobu jsem si říkala, že si zaslouží 4 z 5 hvězd, ale budu upřímná, konec by mohl být lepší. Ne že by mě zklamal, ale čekala jsem jiný konec, konec, který by celou knihu a děj podtrhl a vyzvedl ještě výš.
A .. Já nejsem zrovna mateřský typ a po dětech netoužím, i když už na to podle ostatních věk mám, ale tahle kniha můj postoj nijak nezměnila - myslím to tak, že můj postoj nezhoršila. Asi už jsem zvyklá čekat v knihách ledacos nebo nevím, samozřejmě to ale neznamená, že kdybych náhodou někdy děti měla, tak chci právě tuhle holčičku... A taky to neznamená, že to nebylo děsivé...

27.02.2023

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Druhá přečtená kniha od Lisy Gardnerové. První jsem četla Najdi ji a ta mě neuvěřitelně potěšila. Ani tento díl není výjimkou (ano, asi první série, co čtu na přeskáčku). Za mě nemá děj žádné zbytečné pasáže, baví mě, jak se stále něco děje, pořád se něco řeší. Opět střídání kapitol D.D - Adeline - někdy vrah - to se mi líbilo - Líbí se mi, že vše nevidíme jen z pohledu vyšetřovatelky, ale také z pohledu jiné osoby, u této knihy z pohledu Adeline, kterou jsem si dost oblíbila. Téma vězení mě v knihách láká, takže další plusový bod, a téma bolesti také plusový bod, takže já nebudu váhat, dám plný počet hvězdiček. Co se týče motivu, ten jsem tedy opravdu nečekala, ale (MINISPOILER) prachy hýbou světem.(KONEC MINISPOILERU)
Tahle spisovatelka mě zkrátka baví! Rozhodně si chci pořídit co nejvíc jejích knih v tomto žánru.

23.02.2023 5 z 5

Najdi ji Najdi ji Lisa Gardner

Tak toto... Po delší době zase kniha, která mě neskutečně nadchla! Vtáhla mě hned na první straně a nechtěla mě vůbec pustit. Od začátku do konce děj jede, plyne bez nudných pasáží. Zároveň si řeknete, že můžete být rádi za to, kde jste a vážit si toho. Střídání pasáží D.D., Flory z minulosti a Flory ze součastnosti jen dodávalo příběhu napětí.
Knihu jsem kdysi dávno koupila v nějaké akci, kdy jsem ještě nebyla zkušená ohledně sérií a hledání knih zde na Databázi, takže tohle je má první kniha od autorky a taky první kniha ze série, i když, přiznám se, že jsem trochu zmatená v tom, jak to jde popořadě. Určitě si ale pořídím i další knihy od Lisy Gardnerové, protože se trefila přímo do mého vkusu. Pokud se to tak dá napsat. Zkrátka tenhle styl čtu nejraději. Připomněl mi nedávno objevenou Kim Stoneovou (kterou jsem si zamilovala) v tom, jak děj plynul, šokoval a obsahoval dost překvapení.

Já rozhodně naprosto doporučuju! Ale pozor, je zde únos, sexuální násilí, násilí obecně a následky z toho všeho... Což je na druhou stranu dost zajímavé, dostat se do myšlení a přemýšlení někoho, kdo tohle zažil a přežil, dozvídat se, jaké následky to zanechá (přestože se jedná o fiktivní postavu).
Aneb Přežitím to nekončí... "Přežití není cíl, nýbrž cesta."

19.11.2022 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

"Frances se zdálo, že dřív čtenáři mívali větší trpělivost, nevadilo jim, když si vývoj příběhu dával na čas, když se děj některých kapitol poklidně vinul krásnou krajinou a moc se toho tam nestalo, snad až na nějaký ten významný pohled do očí."
...
Moje první kniha od této spisovatelky. Čekala jsem úplně něco jiného, dokonce i jiný žánr, nevím, proč jsem si myslela, že je Liane Moriarty něco jako Shari Lapena, takže moje chyba.
Styl psaní se mi moc líbil. Byl něco jiného než obvykle čtu. Jen proto jsem stále ze svého "wishlistu" (knihy, které si chci přečíst a pořídit) nevyhodila Sedmilhářky. Ale co se týče příběhu, nijak zvlášť mě nenadchnul a já četla dál jen proto, protože jsem čekala nějaké "wow". Ale kniha není špatná, příběhy postav byly zajímavé, jen jsem moc nenašla tu pointu. Ale asi jen proto, že jsem zvyklá na něco jiného.
Celkově tedy knihu osobně hodnotím "nemastná - neslaná", ale se skvělým stylem psaní.
...
Úryvek z příběhu, který obsahuje malé spoilerové informace:
"Henry, ty jsi byl můj druhý manžel," řekla Frances. "Ale já byla tvoje první manželka. A tudíž jsem byla tak hezká."
"Proč si svoje manžele pořád počítáš?", zeptala se jí Gillian.
"Čtenářky jsou nedůtklivé, když jim dělá potíže zorientovat se v postavách," vysvětlovala Frances. "Člověk jim s tím musí pomoct. Nikdo z nás nemládne"
"Jenže tady nejsme v knize," namítla Gillian.
"Já myslím, že přijdeš na to, že jsme," odvětila Frances. " A já jsem samozřejmě hlavní hrdinka."
"Mám pocit, že ti šlape na paty ta vytáhlá Ruska," poznamenala Gillian.
"Nešlape," řekla Frances. "Je to celé jenom o mně. Jen pořád nevím, do koho se mám zamilovat."
"Ach můj bože, vždyť je to tak jasné," prohlásila Gillian. "To by poznal i slepý." Pak vykřikla do nebe: "Že jste to věděly hned od prvního dne?"

11.11.2022 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Jeden díl lepší než druhý. Další série, která nezklame. Ukazuje svět z té temné stránky, ale také z té světlé. Robert skvělá postava, a to, že je někdy až neuvěřitelně dobrý se dá omluvit - to jsou všechny hlavní postavy, zvlášť v detektivkách, a navíc - vlastně doufáte, že i bude neuvěřitelně dobrý. Garcii je mi trochu líto, Robert ho dost zatemňuje a upozaďuje.
Tento díl mě i málem rozbrečel, trochu mě zabolelo srdce - (MINISPOILER), ohledně scény s Tracy... (Konec MINISPOILERU)
...
A navíc... Bylo mi líto toho, co asi autor musel prožívat během psaní knihy... Kvůli své ztrátě...
...
Sečteno a podtrženo - tuto sérii doporučuji, ale jak vždy píšu, hrozí noční můry i za dne.

21.10.2022 4 z 5

Pupíky 1-7: Mladé, krásné a proradné Pupíky 1-7: Mladé, krásné a proradné Maryse Dubuc

Tyhle komiksy jsem si ještě někdy v patnácti půjčovala v knihovně. Nedávno se mi naskytlo utratit pár tisíců jen za knihy a tak jsem si koupila tuto knihu, protože jako náctiletou mě tyhle holky velmi bavily. Moc se mi líbí kresba, vždycky se mi líbila (a přestože je Jenny taková, jaká je, stejně jako otec Vicky jsem vždycky měla slabost pro zrz :D) Ze začátku by se mohlo zdát, že jsou to jen vtipy bez hlubšího záměru, ale není tomu tak. Postavy se mění a díly jsou plné emocí i překvapení, hlavně ty poslední. Pro mě je tenhle komiks prostě top!

13.05.2022 5 z 5

Lovkyně informací Lovkyně informací Taylor Stevens

Bohužel pro mě tato kniha nebyla. Napsaná byla dobře, to ano, ale spíš jsem se k dočtení knihy nutila. Pro mě až moc akce a přestože se z příběhu dozvídáme hodně o Africe, já prostě na tohle nejsem a nesedí mi to. Umím si ale představit, že například mému tátovi by kniha líbila a byl by z ní nadšený :) (Taky mu ji asi daruji) Jednoduše jsem prostě sáhla po knize, která není můj šálek čaje.

12.05.2022 2 z 5

Společníci Společníci Katie M. Flynn

Naštěstí se kniha četla rychle, přesto jsem zklamaná. Je pravda, že bych byla ještě zklamanější, kdybych si nepřečetla komentáře a hodnocení knihy, které mě trochu připravili, že nemám čekat nic extra. "Musí přetrhnout okovy otroctví, aby vypátrala svého vraha..." To stojí na zadní straně knihy. Rozhodně to je hodně nadsazené. Ani nevím, co si o knize myslet, o čem vlastně byla a co jsem v ní měla najít. Jestli to, že žít věčně prostě nejde a že vše má svůj konec? Že nic nenahradí lidské tělo? Jediné, co z ní cítím je smutek a temnotu. Ne žádné pěkné pocity. Tak to vnímám já, ale jistě jsou určitě čtenáři, kteří si v tom našli víc než já. Čtenáři, co umí číst víc mezi řádky. Jak tu ale někdo napsal - jsou i horší knihy.

19.04.2022 1 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Po dlouhé době kniha, kterou jsem četla déle než normálně jiné knihy. Od autorky mám moc ráda sérii s Beatrice Kaspary. Za mě je moc dobrá, ale pak jsem četla Anonymitu od ní a Strobela a to už mě moc nenadchlo. Říkala jsem si, že kniha Cizinec, kterou také napsalo toto duo, bude snad lepší, aspoň námět se mi zdál super.
Začátek se mi docela líbil, šlo se rovnou na věc, pořád jsem si říkala, co se ještě může stát a vždy mě to lehce překvapilo. Ale závěr... Ne... Čekala jsem opravdu něco jiného, vysvětlení, proč se stalo co se stalo, mi přišlo nedostatečné, píše to tu plno lidí. A ta, MINISPOILER, hypnóza? Ne.. Takže docela zklamání, žádné "wow" na konci. Možná to Ursule a Strobelovi dohromady moc nejde...

17.04.2022 2 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

6. AUDIOKNIHA
Vlastně jsem ani nevěděla, co přesně čekat, když jsem knihu začala číst (poslouchat), věděla jsem jen to, že na celou sérii často někde narážím a že si chci první díl určitě přečíst.
Zprvu to vypadalo slibně, znělo to zajímavě, mě zajímalo, kam se David v pátrání dostane. Do určité části to bylo i velmi napínavé a já se nemohla odtrhnout. Jenže pak se to začalo hroutit. Přestalo mě to bavit, začalo to být ve stylu, který moc nevyhledávám a David mi začínal být nesympatický. Na mě tam bylo příliš mnoho akce, začalo se to opakovat a nic šokujícího jsem taky nenašla. Celé to ve mně vyvolávalo podivný pocit.
Další díly zkusím, protože vypadají, že by mohly být lepší. Uvidíme.

21.05.2024 3 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Zprvu jsem se nemohla začíst, ale pak už to bylo lepší. Pokud hledáte něco, co má sice temnější téma (predátoři na internetu, pedofilie), ale žádné brutality a velké zvraty, pak doporučuji.
Kniha plyne pomalu, střídá se minulost s přítomností, ale díky datům se to dá dobře sledovat, střídají se i pohledy jednotlivých postav, k vyřešení se prokousáváme celou knihu pomalu, zatímco se dozvídáme o životě Jean, ale i o tom, jak snadné některé věci dnes jsou díky internetu (dovolím si odkázat i na knihu V síti). Díky zkušenostem autorky, která novinařinu dělala, do tohoto oboru trochu nahlédneme. Oceňuji i pohled do světa člověka jako Jean. Takový psychický teror od novinářů a veřejnosti nikomu nezávidím. Kniha pro mě nebyla špatná, ale čekala jsem něco víc. Každopádně jdu do dalšího dílu, který jsem si pořídila společně s tímto.

03.04.2024 3 z 5

Příběhům o lásce věřit zakázáno Příběhům o lásce věřit zakázáno Javier Ruescas

Pěkný příběh s řadou hezkých mouder. Absolutně ale ne můj žánr, můj styl. Pro mě to bylo v některých chvílích docela předvídatelné, někdy až trapně, i když chápu, že tahle kniha nebo tento žánr asi nemá zrovna šokovat a vytvářet šílené zvraty (jak já to mám ráda), známost a sláva Caliiny rodiny a Gérarda mi přišla větší jak naší české největší celebrity, tomu mi prostě nešlo věřit, a přišlo mi, že něco takového už jsem někdy četla. Navíc jak všichni byli slavní nebo měli úspěch, tomu se mi taky nechtělo věřit, i když jsem člověk, co miluje šťastné konce. Doslov autora jsem četla, to vždycky, a jak jsem napsala, pěkný příběh. Toť vše pro mě. Myslím, že mi příběh brzy někam zapadne a nevím, zda si ho budu pamatovat. Pro mě je to 2/5, i když se kniha četla docela svižně, nicméně nechci být tak krutá jen protože to není můj žánr, takže 3/5. Ale kdoví - mému náctiletému já by se to třeba líbilo víc, určitě jsem kdysi takové knihy četla.
"..... Aby člověk miloval, nepotřebuje důvody....."

16.03.2024 3 z 5

Zajíci, utíkej Zajíci, utíkej Alexander Gordon Smith

Tak další díl, na který jsem nedokázala čekat a objednala si ho už teď (normálně kupuju jenom knihy z bazaru a v akcích).
Série rozhodně nejde číst na přeskáčku, spíš než jednotlivými případy se zabývá spíš Kettem a tím větším zlem, které není moc uchopitelné. Tohle je další díl, kde to prostě nemůže skončit dopadením jednoho padoucha, protože je v tom něco víc. Já osobně radši detektivky, kde se každý díl zabývá jiným případem, ale i tak jsem si tuhle sérii zamilovala. Tento díl už byl na mě ale trochu moc. Ano, je zajímavý tím, že tentokrát to celé vidíme spíš z pohledu podezřelého než z pohledu policisty, ale jinak autor Robertovi hrozně nakládá, tohle všechno se jednomu člověku jen tak nestane. I tak určitě půjdu do dalšího dílu, tahle série si mě svými postavami dost získala, hlavně protože postavy jsou pro mě velmi důležité. Pokud si s nimi nepadnu, nedokážu si ani pořádně užít příběh.
Zlouna jsem tentokrát opravdu neodhadla, a je pravda, že jsem byla dost z celého případu zamotaná.
PS (SPOILER):
Jsem čtenář, co rád šťastnější konce, takže jsem ráda, že autor nechává své hlavní postavy žít a přežívat vše možné i nemožné. Ani chvíli mě neobalamutil přes Billie a její kupování květin. Jen jsem trochu čekala, že podle toho, jak Billie "mluvila", že od Ketta radši odejde, ale naštěstí zůstala.
Co se týče "duchů", mám takový pocit, že jsem to už někde četla, takže mi to nepřijde jako přitažené za vlasy.

11.03.2024 4 z 5