saruse saruse komentáře u knih

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Velmi zajímavé čtení o tom, jak učitelé mohou pracovat s dětmi s různými vývojovými a výchovnými problémy. Ústřední linka o dívce Venus - jak se později ukáže, tak o krutě týrané dívce... - je velmi silná. Doslova jsem držela palce na každé další stránce, aby ji učitelka probudila k životu. A aby pravda o její rodině vyplynula konečně na povrch!!! A aby někdo zatočil s tím jejím arogantním otčímem!!! Našla jsem v knize i dost rad pro rodičovskou výchovu. A spoustu příběhů o tom, jak to rodiče a učitelé mají s dětmi někdy těžké, ale důvěra, pozornost a vzájemný respekt pomůžou!

16.08.2016 5 z 5

Na večírku Na večírku * antologie

Povídky jako žánr jsem dlouho opomíjela, ale tenhle soubor je skvělý. Každá povídka má něco do sebe, Vieweghova nejslabší, tu bych snad i oželela, podle mě se to do výboru nehodí - jen prvoplánové sexistické obnažování, ale ostatní povídky jsou báječné čtení o nejrůznějších mezilidských peripetiích. Epsteinova "Slavnost přílivu" mi připomněla Otu Pavla a jeho rybářskou poetiku. Doporučuji. První povídku když tak přeskočte. ;-) :-)

04.08.2016 5 z 5

Voňavé (na)dělení Voňavé (na)dělení Blanka Hošková

Takové normální. Připomínalo mi to styl psaní Táni Vasilkové Keleové. Odpočinkové, nenáročné, rychle ubíhající. Rozhodně příjemná oddychovka, která ode mně nechtěla moc přemýšlení. ;-)

03.08.2016 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, hrozně mě bavil příběh několika generací v proměnách času, ale... ubírám hvězdičku, včera jsem dočetla a závěr mě hrozně zklamal. Přála jsem hlavní hrdince trochu větší drama. ;-) To je ale jen můj problém. Jinak vypravěčský styl velmi příjemný.

18.07.2016 4 z 5

Růžové moře Růžové moře Eva Vejmělková

Nejdřív jsem z knihy byla rozpačitá, i když některé pasáže přímo sváděly k vypsání citátu. Ale závěr mě dostal - najednou to všechno dostalo ten správný rozměr a zacvaklo to do sebe. Závěr je fakt mistrný. Takže tím pádem i kniha rozhodně stojí za přečtení.

07.07.2016 3 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Kdybych už neměla titul v Knižní výzvě "přečteno za jeden den", toto bych si tam hned načetla. Svěží čtení, mám ráda příběhy vyprávěné z pohledu dětí, formát vhodný jako drobný dárek někomu, obsah vhodný jako osvěžující přečtení snad každému. Opravdu milé. :-)

03.07.2016 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Perfektní. Opravdu skvěle napsáno, dějová linka, v níž se prolínají různé časové roviny a úhly pohledu všech hlavních postav, zdá se, že se v tom ztratíte, ale to ani náhodou. Naopak - stačí maličkost, drobná zmínka o čemsi - a vše do sebe zapadne jako ozubená kolečka a příběh se točí dál. Skvělé čtení.

20.06.2016 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

To je KNIHA!! Úplně mě to dostalo, nemám žádná výstižná slova. Snad jen, že by ji měli přečíst všichni rodiče, aby nenapáchali škody na svých dětech, že by ji měli přečíst všichni vnímaví čtenáři, kterým nevadí si u knihy pobrečet, že to prostě stojí za přečtení, pokud v knize hledáte emoce a život, jaký opravdu je, i se všemi nedorozuměními, zklamáními a (ne)vědomými ublíženími. Protože není vždycky všechno jenom růžové. Další kniha, u které jsem chtěla a zároveň nechtěla dojít k poslední stránce.

02.06.2016 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Úžasná kniha. Baťovský Zlín, Indie zač. 30. let 20. st., okupace Československa, židovské transporty, zimní Colorado r. 1989... Množství časových i místních rovin, přitom vyprávění plyne hladce, ovšem drama a emoce jsou v každém odstavci. Těžko se to popisuje, ale hrozně silně kniha přitáhne. Nádherný jazyk a styl psaní! Místy je to poezie! - tak nádherné prozaické pasáže popsané básnickým jazykem: "Vkleče se ponořil do záhybů žlutooranžových šatů a strhl ji k sobě. Vzpínal k ní ruce jako při horoucí modlitbě, zoufale a prosebně. Modlitba beze slov. Uvíznutí. Kůže a temně rudý mech koberce lemovaný havraními vlasy. Ta změť barev mu utkvěla v paměti. Slunce a krev." Doporučuji!!! Pět hvězdiček mi nestačí... ;-) :-) A velmi smutné pro mě je, že nelze už s napětím čekat na další knihy této dosud mladé autorky, protože již podlehla těžké nemoci... :-(

24.05.2016 5 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Dívám se do ostatních komentářů a většinou mi mluví z duše, obzvláště jeden, naopak jeden je podle mě hodně mimo. Kdo si přečetl doslov, kdo trochu zná situaci v Mexiku či kdo tam dokonce byl, ví, že takto to tam chodí. A kdo se z toho nechce zbláznit, ten žije, chrání holý život a nad věcmi příliš nepřemýšlí, protože by se zbláznil. Přesto i v tomto světě má své místo láska, přátelství, důvěra. Četla jsem to a nemohla přestat, před očima těžký život dívek a žen, ale i mužů, úplně jinou mentalitu, tolik odlišný svět od toho našeho. Četla jsem to a říkala si, že si nesmím už stěžovat na to jak a kde žiju, protože se proti jiným koutům světa mám královsky! A četla jsem to a obdivovala, jak autenticky je to napsané - jako kdybych si mohla vlézt do hlavy jedné mexické dívky a poznat díky tomu její život až do nejniternějších drobností. Doporučuji.

25.02.2016 5 z 5

Dáma z popela Dáma z popela Christine Trent

Výborné čtení. V pasážích, kde spolu hovořili ministři, státníci, kde se popisoval konflikt Severu proti Jihu versus názory Anglie, jsem se zpočátku trochu ztrácela, než se děj rozběhl a postavy do něj aktivně vstoupily. Hlavní hrdince se nedalo jinak než fandit. Zajímavý pohled na jednu neobvyklou, ale tolik důležitou profesi. Jednu hvězdičku ubírám za překlad a redakční úpravy - místy rušivé chyby. Ale jinak mě to nadchlo.

17.02.2016 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Smutné, ale výborně napsané, nezapomíná se na pocity všech členů rodiny, konfrontovaných s touto strašlivou chorobou. Smutné čtení o to víc, když někoho takového osobně znáte... A o to víc také oceníte, když spisovatel poodhalí běžný život s touto nemocí.

26.01.2016 5 z 5

Den, kdy se potkali Den, kdy se potkali Petr Hugo Šlik

Knížka na víkend, slovy samotného autora "pěkná a svižná novelka" :-), moc se mi to líbilo a předávám ji hned dál kolegyni v kanceláři. Vůbec mi nevadilo, že se na konci nesetkali, jak sliboval název, protože děj byl vystavěný na mnoha jiných a překvapivějších styčných plochách těch dvou, i když oni o nich nevěděli. V tom to bylo krásně napínavé a takové "neuzavřené", ale vždyť to tak bývá i v životě. Moc povedené!

25.01.2016 5 z 5