Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Po knize jsem sáhla náhodou, ovlivněna krásnou obálkou, a čekala jsem další young adult romantiku, ale nic takového se nekonalo, což mě mile překvapilo. Vcelku originální příběh a zajímavé historické pozadí, pěkný jazyk, já byla spokojená.

01.12.2022 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Trochu moc zázračných záchran v poslední chvíli, trochu moc deus ex machina, co ale musím přiznat je, že se mi vůbec nechce Ravku opouštět a propadám se do ní hlouběji a hlouběji...

08.09.2022 3 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Nebavilo, nedočteno.

28.05.2021

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Medvěd a slavík je dobrá kniha, plná ruské historie, mytologie, pohádek a magie, přeci jen ale jede na vlně young adult, ze které už jsem vyrostla. Užila jsem si to i tak, nicméně nemůžu se ubránit srovnání s tematicky hodně podobným Nesmrtelným příběhem Catherynne M. Valente, který mne oslovil o mnoho víc (a taky byl dospělejší). Takže, pokud se vám Trilogie zimní noci líbila a rádi byste něco podobného, zkuste ho, kniha je to u nás hanebně nedoceněná :)

15.05.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale byla jsem spíš zklamaná. Možná jsem toho finského podivna přečetla už tolik, že jsem trochu přesycená, ale tohle mě prostě moc nebavilo. Autor píše čtivě, ale dost věcí bylo jen naznačených, nedotažených, jakoby si s nimi ke konci už nevěděl rady, a tak vyzněly trochu do prázdna. Wow efekt se nekonal.

03.05.2021 3 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Velmi slušný román, který je striktně dokumentární, nečekejte tedy velká hnutí mysli ani citu - a popravdě, u literatury faktu to je asi v pořádku. O životě oděvní legendy jsem se dozvěděla dost, o tom, jaká byla jako člověk, už mnohem méně.

17.02.2021 3 z 5

Skřítek: Cesta do tmy Skřítek: Cesta do tmy Antti Leikas

Finské podivno mám moc ráda, ale Skřítek nijak zvlášť neoslnil. Na první pohled jde přitom o super téma, které se bohužel ztratí v nelogickém chování postav a doklopýtá do prazvláštního rozuzlení, které nedává smysl a které ani moc rozuzlením není. Škoda.

29.12.2020 3 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Inspirace Geniální přítelkyní více než zřejmá, přesto jsem si knihu užila a přečetla ji za dva dny. Kvalitní lehčí čtivo.

27.01.2020 3 z 5

Café Šafé / Café Szafé Café Šafé / Café Szafé Łukasz Dębski

Útlá sbírka zábavných povídek o svérázných návštěvnících jedné krakovské kavárny, zasmějete se, pobavíte a trochu dojmete (skvělá povídka o Gagarinovi). Tohle by mě hodně bavilo jako pravidelný blog.

02.11.2019 4 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

Vskutku krásná kniha obsahem i provedením - magické ilustrace dodávají pochmurnému příběhu další rozměr. Od Nesse jsem zatím nic nečetla, tohle bylo velmi dobré seznámení.

27.10.2019 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Podzimní počasí právě venku panující nesmírně svědčí nostalgickým povídkám této krásné sbírky...

15.10.2019 4 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

Já jsem od knížky vzhledem k popisu čekala úplně něco jiného, rozhodně ne memoárové čtení, které má zkrátka pomalejší tempo a nevyhne se méně záživným pasážím. Nicméně nebylo to špatné, nostalgická nota mi docela seděla.

09.10.2019 3 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Silná atmosféra a kombinace skutečnosti a magičnosti je hlavním tahákem této čtivé prózy, stejně jako skoro až básnické obrazy. Pravěk se vám odvíjí před očima a s postavami není těžké se ztotožnit. Má první kniha od Tokarczukové určitě nebude poslední.

03.10.2019 5 z 5

Když jedné zimní noci cestující Když jedné zimní noci cestující Italo Calvino

Ačkoliv mi hodně pomohl doslov, nemohu říct, že jsem knihu pobrala zcela. Jednou bych se k ní ráda vrátila a četla ji znova, novým pohledem, lépe informovaná o autorových záměrech, ale až s větším odstupem.

23.09.2019 4 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Znepokojivý příběh jednoho podivína, který je ještě divnější, než si myslíte na začátku. Nebylo to špatné, ale vzhledem k mistrovství autorových jiných knih jsem očekávala o hodně víc.

11.09.2019 3 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Čtivá, ale to je asi to hlavní, co se dá o knize říct. Krátký příběh venkovské holky, semleté tvrdou realitou doby - osud, který mohl být vlastně poměrně všední. Za týden už nebudu vědět, že jsem ji četla...

02.07.2019 3 z 5

Když život ještě býval náš Když život ještě býval náš Marian Izaguirre

Jak příběh, tak prostředí mě velmi oslovilo, tajemství hlavní postavy jsem prokoukla poměrně rychle, souběžné vyprávění mě bavilo, stejně tak jako poznávání skutečných spisovatelů v okruhu známých hlavní hrdinky. A pak samozřejmě myšlenka, že domov či vlast je důlek v rameni milovaného člověka...

24.04.2019 5 z 5

Černá Venuše Černá Venuše Angela Carter

Naprosto úžasnej soubor povídek. Hledala jsem, čím bych se nasytila po opětovném přečtení Nočního cirkusu, Databáze mi nabídla v podobných knihách i dílo Carterové, které mě rozhodně nezklamalo. Fantazie se mísí se skutečností, mýty s literární klasikou, je to dráždivé, otevřené, smyslné a tak čtivé!

05.11.2018 5 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Soubor zručně napsaných, avšak značně depresivních a znepokojivých povídek, ke kterému se nemíním vracet. Téma stáří a ztráty paměti, tedy i vlastní identity, je v nich zpracováno s otevřenosti a přímočarostí. Smutné čtení.

21.09.2018 3 z 5

Moje kočka Jugoslávie Moje kočka Jugoslávie Pajtim Statovci

Kdo je had a kdo je kočka? A koho se bát víc? Magický realismus sluší balkánské literatuře velmi. Knížku jsem "stáhla" za dva dny, stylově na trajektu z chorvatského ostrova Vis a na zahrádce bungalovu u moře v Primoštenu.

29.06.2018 4 z 5