samkko samkko komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell byl dozajista jedním z nejinteligentnějších spisovatelů své doby. Čirá dokonalost.

07.05.2023 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Opravdu úroveň. Bylo to svižné, poutavé a mistrovsky napsané. Nikdy bych nikomu nevěřil, že popis rybaření může být takto geniální.

25.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

První polovina byla opravdu mistrovská! Nádherný popis přírody, skvělý wibe po celou dobu a četlo se to samo. Druhá polovina byla také skvělá, ale už to zaběhlo to takové té právní klasiky (soud a spoustu obhajovaní). I tak vás kniha ale bude pořád bavit a budete s velkým očekáváním čekat na samotný konec. Který mě bohužel nepřekvapil tak jak některé, ale i tak je to prostě mistrovské dílo. (Kdo neví chystá se i filmové zpracování na léto tohohle roku, s poměrně dost dobrou začínající herečkou, takže jakožto filmový fanoušek mohu říct, že se je na co těšit)

09.04.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Teda to byla síla. Opravdu mistrovská kniha která vás donutí se na nejednou věcí zamyslet. Konec je nádherný, ale poslední strana (o 20 let později) byla jedna z nejdepresivnějších částí co jsem kdys čet.

09.03.2022 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij se mi trefil do černého. Jak myšlenkami, úvahami, hlavní postavou, tak taky ponurým prostředím, občasnou surovou brutalitou a perfektním koncem. Dílo, které právem spadá na špici světové literatury. V budoucnu se k tomuto počinu rozhodně vrátím.

07.05.2023 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Geniální one man, survival horror který je zajímavý i ve svých nejhlušších místech (není jich tam moc). Nechápu jak Karika dokázal i přes minimum postav, stále držed a dokonce stupňovat napětí. Atmosféru zde tvoří slovenská příroda, mráz, samota, beznaděj a TMA. Konec je slast pro každého milovníka temných thrillerů.

Proměna Proměna Franz Kafka

Dokonalost!

12.11.2022 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Velmi silná kniha s neuvěřitelně složitými filozofickými úvahami. Moc se mi to líbilo a chápu proč je to v povinné četbě. Myslím si, že tahle kniha bude na paměti každého člověka i za dobrých sto let.

25.09.2022 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Tak nádherné a zároveň tak neuvěřitelně ošklivé. Nick Cave se opravdu musel potopit až na úplné dno své duše (teda jestli vůbec nějakou tu duši měl) a z ní nám přivedl, z té nejtemnější propasti všech hlubokých a ošklivých propastí, nepopsatelně úžasné dílo. Byť chudák němý Euchrid ani slůvkem s nikým za celých 300 stran nepromluví, budete ho znát pomalu lépe, než většinu svých kolegů v běžném životě. Extrémně buranské prostředí, které autor popsal intelektuálním a velmi symbolickým jazykem tvoří nádherně nevšední kontrast. A už jen první kapitola, kdy mladý Euchrid popisuje svůj vlastní porod, je nezapomenutelný zážitek. Celkově, i přes obrovské nadšení, na mne kniha místy působila tak depresivně a temně, že i já jsem schopen uznat, že se autorovi podařilo přejít velkou hranici všeho morálního a lidského. PS: atmosféra je nepopsatelná.

25.06.2023 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

I když jsem Pána prstenů nečetl, teď už se k němu nemám důvod vracet vůbec, protože tenhle neuvěřitelný svět jen tak něco nepřekoná. Všechna ta manipulace, intriky, tajemnství a nenávist se čte skvěle a já se s radostí pustím do druhého dílu.

15.09.2022 5 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Naprostý nářez, který sice není tak dobrý jako autorova předešlá kniha Není úniku, ale i tak je to bezesporu opět jedno z nejlepších děl žánru. Postavy jsou opět velice sympatické, brutalita taktéž nezaostává.... No prostě bomba od které se jen tak neodtrhnete. Nemůžu se dočkat na další knihu autora.

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Jedna z mých oblíbených knih. Nic moc k totmu psát nebudu, radši si to přečtěte a udělejte si názor sami, ale vždy, když se nad tím hlouběji zamyslím, tak nikdy nedospěju k jasnému závěru, zda bych se na dlouhý pochod přihlásil, či ne. A jelikož jsem ve věku kluků z pochodu, kniha má ke mě o to užší vztah a já ji prostě miluji!

10.05.2022 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Shrnu všechny tři díly. Nic lepšího, velkolepějšího, propracovanějšího a více epického ve světě scifi už nikdy nikde nenajdete.

10.05.2022 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Geniální, úžasné a mistrovské. O knize nebudu nic říkat, jen že dosti připomíná film Prokletý ostrov (2010) a atmosférou lehce i Maják (2019).

13.03.2022 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Akční zábava! A pozor není to žádná detektivka (což je plus). Kniha je napsaná neuvěřitelně svižně tudíž jsem ji měl zvládlou za tři dny. Pokud tedy hledáte, zábavný, akční, lehce temný a poměrně realistický thriller... Tohle je pro vás.

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Když přehlédnu hlavní zápletku, která je neuvěřitelně nereálná, dostanu brilantně napsanou knihu u které se budu bavit.

06.03.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Naprosto nechápu co s tím všichni mají. 88% tomuhle neoriginálnímu, úmorně nudnému a povrchnímu braku? To jste asi četli něco jiného, kde byl určitě velmi zajímavý děj, úžasná hlavní postava, úžasně propletený, mrazivý příběh a autorčin um. Protože to co jsem četl já, postrádalo všechny zmíněné prvky a ještě mnohem víc. Jak Tudor sama dodala v poděkování, že se jí každá další kniha píše obtížněji, tak bohužel, s jejím trápením jsem se trápil i já.

26.04.2023 odpad!

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Neskutečně přeceněné. Po většinu času jsem se nudil a musel donucovat do dočtení. Kniha má sice pár světlých momentů a trochu chytrého a smutného textu, ale mě to nestačilo.

21.09.2022 2 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Totální, ohraná (očtená) nuda naprosto o ničem s nepřekvapivou zápletkou a to celé téměř bez jakýchkoli emocí. Naprostá ztráta času. Tudor má mnohem lepší předchozí dvě knihy, které byly svým stylem vyprávění, postavami a krutou brutalitou originální a skvělé, zde ale máte pocit jako by to psal úplně někdo jiný. Dvě hvězdy za to, že se to četlo alespoň dost rychle a svižně to utíkalo.

19.06.2022 1 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

No teda nadšený nejsem ani trochu a Blake mě po skvělé Temné hmotě pořádně zklamal. Napsal totiž jednu z nejnudnějších a nejvykrádačtějších scifíček co jsem kdy četl. Postavy jsou slabé a neprokreslené, děj není tak zajímavý jak se může na první pohled zdát a konec si už ani nepamatuju (a to jsem to dočet před měsícem). Takže teda dost bída.

09.04.2022 1 z 5