Sabina335 Sabina335 komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu si pamatuji ze školy a po letech díky čtenářské výzvě 2021 jsem po ní opět s radostí sáhla. Úžasná kniha, plná citu a lásky.

05.01.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Vrcholné dílo Boženy Němcové, které by nemělo chybět v žádné knihovničce. Kniha krásně popisuje krásy venkova a životy venkovských lidí. Velmi dojemný příběh.

07.04.2020 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

(SPOILER) Moc krásně napsaný příběh mladé dívky s rakovinou. Svou diagnózu bere velmi smířeně. Nechce ublížit lidem okolo seve - své mámě a tátovi. Na podpůrné skupině potká chlapce, který se do ní zamiluje, ale ona se zdráhá, protože mu nechce ublížit tím, že umře. Nakonec je osud spojí a prožijí navzájem pár moc krásných dnů dokud opět nezasáhne krutý osud.

21.01.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Velmi oblíbená dětská kniha z mého dětství. Milovala jsem i jako večerníček!

15.01.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Musím přiznat, že Kaštánek mi v knihovně leží již delší dobu a vlastně se teď sama sebe ptám, proč jsem po ní nesáhla už dřív? Kniha mě jednoduše nadchla hned od první kapitoli. Začátek je neuvěřitelně napínavý a díky velmi krátkým kapitolám máte touhu číst dál a dál (sama jsem byla překvapená, když jsem na jeden zátah zhltla 50 stránek a knihu jsem odložila vlastně jen kvůli tomu, že už mi ve vaně stydla voda :D). Knihu hodnotím velmi pozitivně, napínavá až do samého konce, úžasný a velmi překvapující motiv.

28.08.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasicky roman, ktery jsem precetla diky ctenarske vyzve 2023. Zpetne me mrzi, ze jsem ve skole tuto knihu v ramci povinne cetby nikdy necetla.

19.09.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po roce opet precteno do ctenarske vyzvy 2023 a znovu me neprestava kniha a jeji myslenky prekvapovat

06.02.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Kniha má velmi krátké kapitoli, je čtivá a napínavá.

Příběh vypráví 15letá Lina, kterou i s její rodinou odvedou jednou večer sovětská vojska. Jsou naloženi do vlaku, kde se těsnají se spoustou dalších. Celou cestu tráví uzavření ve vagonu, téměř bez jídla a vody. Jediné co je obklopuje je tma, strach, nejistota a smrt. Téměř 6 týdnů cestovali, než dojeli na Sibiř. Zde jsou uvězněni v pracovních táborech, sužují je nemoci, strach a všudypřítomná smrt.

03.09.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Na Malého prince je potřeba uzrát, jak je již tady níže v komentářích poznamenáno. Knihu jsem četla jako povinnou četbu na základní škole. Ani nevím proč, ale po více než 10 letech jsem se k ní vrátila a musím uznat, že ji teď beru z jiného úhlu pohledu. Kniha vede k neskutečnému zamyšlení, je potřeba číst hodně mezi řádky.

12.10.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Kniha má trochu pomalý rozjezd. Děj se odehrává na předměstí: zemře jedna ze sousedek a samozřejmě je podezřelý hlavně její manžel. Policie zjistí, že měl poměr s jednou ze sousedek. Postupně se však ukazuje, že každý ze sousedů má své tajemství, která jsou díky vyšetřování policie odhalena. Děj je napínavý až do samého závěru. Za mě doporučuji!

01.11.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Velmi krásný, dojemný a přitom krátký (cca 100 stran) příběh o velmi silném přátelství. Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo má rád kvalitní literaturu a krásný příběh. I když je tato kniha řazena do povinné četby, což většinu čtenářů může odradit, čtu tuto knihu již po několikáté a díky čtenářské výzvě jsem se rozhodla o ni rozšířit svoji knihovnu (do teď půjčovaná pouze z knihovny).

13.02.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Velmi krásná dětská knížka.

16.01.2021 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

(SPOILER) Velmi krasne napsany divci roman o divce Katce, ktera zije s rodici na zamku, kde jeji rodice pracuji. Ona travi leto na pokladne zamku a prodava vstupenky. Ve svych volnych chvilich chodi s kamarady k rece. Zamiluje se do pomocnika na zamku, ktery se tu toto leto objevi a provadi skupiny turistu. Tato nestastna laska ji donuti k zaludnemu cinu, ktery mel byt jen trestem pro Petra, ktery si ji nevsima, ale nakonec celou zalezitost musi resit policie. I pres vsechny trable tim zpusobene ji ale Petr odpusti. Trosku skoda, ze konec neni trochu vice rozepsan, ale jinak velmi krasna knizka.

15.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Všechno to začalo 2. 5. 2005, kdy Alan Karlson utíká z okna domova důchodců, kde se právě chystá oslava jeho stých narozenin. Od tohoto dne potkává spoustu zajímavých lidí a hlavně se mu stane spousta velmi komických věcí. Alan postupně nabírá svou cestou nové přátele, se kterými zažívá neuvěřitelnou legraci, ale občas i strasti. Kniha je napsána velmi vtipně. Jednotlivé kapitoly jsou proloženy vzpomínkami Alana na své mládí, které je velmi zajímavé. Mě kniha osobně bavila a ráda si ji ještě někdy přečtu znovu.

30.06.2020 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Po mnoha letech opět přečteno. Velmi krásná vzpomínka na dětství. Jednoduše napsáno. Na našeho malého půlročního čtyřnohého divočáka zlatého retvívra jak dělané. Velmi jsem se smála, když vše co jsem četla dělá i ten náš malý raubíř :)

18.01.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

V knize mi ze začátku vadilo, že každou kapitolu vypráví někdo jiný (tři ženy) a dělalo mi problém se orientovat. Jakmile jsem si po pár stranách zvykla, tak se kniha četla sama.
Příběh byl napínavý, dramatický, postavy byly navzájem propojeny více, než se na začátku zdálo. Vraha jsem začala tušit v poslední třetině knihy, ale i tak jsem byla napnutá až do konce a nemohla jsem se dočkat celého vysvětlení.
Dlouho jsem odolávala filmovému zpracování, protože jsem nejdřív chtěla přečíst knihu, ale už brzy se na něj podívám. Snad bude alespoň stejně dobrý jako tato kniha.

15.04.2021 5 z 5

Jonas Jonasson píše podle měvelmi "specifické" knihy, které opravdu nesednou každému. Já mám jeho knihy ráda a druhý díl staříka se mi velmi líbil. Alanova dobrodružství prostě neznají mezí.

02.01.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Básnickou sbírku Kytice si jistě všichni pamatujeme ze základní školy, kdy jsme tuto sbírku museli přečíst v rámci povinné četby a ne jeden z nás se musel naučit báseň Polednice. Není to tak dlouho, co na motivy této sbírky byl natočen film Kytice, který zahrnuje nejznámější básně sbírky, které jsou velmi nádherně zpracované.

07.04.2020

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Neuvěřitelně napsaná zpověď Lalea, který zažil hrůzy Osvětimi a dělal všechno pro to, aby přežil. I přes všechny hrůzy, které v koncentračním táboře zažil a viděl umřít stovky nebo tisíce lidí, se dokázal nad všechno "povznést" a našel v táboře svou životní lásku. Velmi dojemný příběh, který i přes všechny tyto hrůzy mi vykouzlil úsměv na rtu a naprosto mě dojal.

06.04.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha má trochu pomalý začátek. Na prvních téměř 60 stranách se prakticky nic zajímavého neděje. Ale pak v malém, odlehlém hotelu odříznutého od světa, díky sněhové vánici, dochází k sérii vražd. Díky vánici nejde v hotelu elektřina a silnice jsou úplně zasypané sněhem, takže se k nim nikdo nedostane. Kdo je tím vrahem? Je to někdo z hostů? Nebo je snad v hotelu někdo, kdo tam nemá co dělat? Znají se hosté mezi sebou a má někdo z nich důvod k pomstě? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, tak si rozhodně tuto knihu přečtěte a nebudete litovat!!!

29.03.2020 5 z 5