Sabča92 Sabča92 komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Robert Bryndza zkrátka a dobře psát umí. Do posledního dechu je jeho již čtvrtým dílem o inspektorce Erice Fosterové, tato vyšetřovatelka si nebere servítky, je tvrdovhlavá, chytrá a odvážná. Pro spravedlivost je schopna udělat cokoliv. V tomto díle tkví zápletka v záludnostech sociálních sítí, což je moderní problematika a velmi mě zajímalo, jak vše dopadne. Trošku mě mrzelo, že jsme znali identitu vraha již od první třetiny, ovšem i tak jsem si čtení užila a na konci jsem byla napnutá. Jeden z nejlepších konců :-)
Těším se na další díl a všem vřele doporučuju

27.08.2018 5 z 5

Černooká Černooká Anna Musilová

Knihu jsem slupla jako malinu protože Černooká je nesmírně čtivá kniha která mě nedokázala pustit. Hlavní hrdinky Viktorie mi bylo líto, její osud nebyl vůbec růžový. Autorka neskutečně barvitě popsala depresi hlavní hrdinky a ukázala, kam dlouhodobá deprese může přivést člověka.
Po dočtení mi dlouze bušelo srdce a nedokázala jsem se přenést přes velké množství emocí, které ve mně kniha vyvolala.
První půlka byla skvělá ale to co přišlo potom bylo ještě větší!
Knihu moc doporučuji. Na autorce je znát, že je sečtělá a její styl vyjadřování je skvělý. více v recenzi, ale za sebe obrovské DOPORUČENÍ!

29.06.2018 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Třetí případ Eriky byl nesmírně poutavý a napínavý! Případ zmizení malé holčičky starý 26 let byl obklopený tajemstvím a záhadami. Kniha byla prozatím nejlepší ze série a na Robertovi je krásně znát, jak se postupně vypsává a zdokonaluje. Dávám plný počet hvězd (v tomto případě škoda, že jsem už i předešlé díly hodnotila plným počtem, protože tento díl si to zaslouží oprávněně).

21.03.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tato kniha byla neskutečně čtivá a krásná.. Velmi jsem fandila jak Louise tak Willovi a přála jsem jim, aby spolu byli šťastní. Ten konec mě rozbrečel a velmi zasáhl. Autorka umí skvěle psát a příběh vymyslela skvěle. Jsem zvědavá na pokračování, které má vyjít na podzim a rozhodně si nenechám ujít film, u kterého mi asi pukne srdce.

15.03.2016 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Série o Erice Fosterové patří k mým oblíbeným thrillerovo-detektivním sériím. Smrtící tajnosti je již šestým dílem z doposud vydané a napsané šestidílné série oblíbeného Roberta Bryndzy. Pokud jste tuto sérii ještě nezačali číst/poslouchat, a máte rádi tento žánr, pak nevím na co čekáte. Robert Bryndza umí vystavět opravdu napínavý případ, a pokud sám neodhalí vraha v jednotlivých kapitolách, pak jen marně tápu a přemýšlím, kdo za zločinem opravdu stojí. Téměř čtyři roky uplynulo od chvíle, kdy jsem se naposledy setkala s Erikou, a ačkoliv je to dlouhá doba, do knihy jsem vplula jakoby nic. Oblíbené postavy včetně samotné Eriky mám zkrátka pod kůží. U šestého dílu jsem sáhla po audioknize, kterou namluvil skvělý Martin Stránký. Mám tohoto dabéra opravdu ráda, a i když ho mám navždy spojeného s agentem Boothem ze seriálu Sběratelé kostí (což je mimochodem boží seriál, který miluju a vám ho mooooc doporučuji), jako vypravěč dalšího příběhu Eriky mi dokonale sedl.

03.08.2023 4 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

Jestli něčemu bezesporu v young adult fantasy žánru nedokážu odolat, tak to jsou čarodějnice, romantika. Korunní princezny jsou první díl nové série, kterou jsem si naprosto zamilovala. Jedná se o další Humbooktip, který vám stejně jako holky z týmu můžu s klidným srdcem jen a jen doporučit.Hlavní hrdinka není jedna, ale rovnou dvě - sestry dvojčata! Wren a Rose jsou princezny, které byly rozděleny krátce po porodu. A zatímco Wren o své sestře ví, a celý život se připravuje na to, aby ji mohla zastoupit, Rose o ní nemá nejmenší ponětí. Wren je velmi odvážná, bojovná, své čarodějné nadání, které zdědila po své matce a babičce, skvěle ovládá. Nebojí se krve a je plně odhodlána zabít nepřátele vlastníma rukama. Rose je jiná, je jemná, jako své poslání vnímá stát se královnou a pokornou manželkou, věří, že se zamiluje.
Skvělá zápletka o záměně sester dvojčat mě bavila od první strany. Ačkoliv má kniha skoro pět set stran nemusíte se bát, že by se kniha nějak vlekla. Není ani nijak zdlouhavý začátek. Nechybí ani romantická a místy pěkně vášnivá linka. Jak Rose, tak Wren zahoří láskou, naštěstí ne k jednomu muži. Jejich romance není podstatou příběhu, ale jen ho krásně doplňuje. Zejména u Rose je ale důležitá, protože u ní dojde k největšímu vývoji. Z plaché a poddajné princezny se stává princezna rebelka. Je vám tedy jasné, kterou ze dvou sester jsem si oblíbila víc.
Dvojice autorek se věnovala každá své princezně, a myslím, že je to ve výsledku hezky znát, protože každá z dívek je trošku jiná. Svět, který ale obě vykreslily mě nesmírně bavil. Po dočtení poslední stránky je znát, že se jedná o sérii, je naznačeno, co by se mohlo dít v dalším díle, ale tentokrát tu není obrovský cliffhanger, který vám nedovolí spát, dokud nedostanete další díl. Já se na dvojku nesmírně těším a doufám, že neztratí svůj šarm.
Pokud jste si zamilovali první díl ze série Holubice a had, a máte rádi Disney příběhy nebo muzikálovou Princeznu a švadlenku, tak si Korunní princezny rozhodně zamilujete.

15.06.2023 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

Knihy Julie Caplin alias Jules Wake mám opravdu moc ráda. Jedná se vždy o příjemné čtivo plné romantiky, zajímavých hrdinů, povolání, dobrého jídla a pokaždé se odehrává v jiném městě Evropy. A samozřejmě nemohu vynechat ani skvostné obálky, které má na svědomí Kateřina Brabcová.
Nejkrásnější dárek je kouzelným a milým počtením ke kafíčku. Vyvolal mi úsměv na tváři a zároveň mě zamrzelo, že tento příběh nemá pokračování, protože jsem si hrdiny oblíbila - i za tak krátký obsah. Hlavní hrdinka této jednohubky je hrdinka z první knihy jmenované série Kavárny v Kodani. A já se musím přiznat, že jsem po těch letech na Avril zapomněla.

12.01.2023 5 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Vloni se strhl boom romantických komedií pro dospělé čtenáře s nádhernými ilustrovanými obálkami. Holka přes palubu je skvěle napsaná romantika pro oddechové letní čtení. Hlavní hrdinka Piper je dívka, která žije dneškem, miluje pozornost a ještě více sociální sítě. Netuší, že kromě nalezení sebe samé čeká Piper nalezení její minulosti, a možná i nové lásky. Ačkoliv je kniha v zahraničí z většiny milovaná, u nás se dělí čtenáři na dva tábory. Lidé ji buď milují, nebo jsou z ní zklamáni. Já se jednoznačně řadím do toho prvního tábora. Ano, uznávám, že se Piper velmi rychle změní z dámy na normální holku, mohlo tam toho být o její proměně více, ale to by tam bylo méně romantiky. Příběh mě bavil, rozlíval mi pocit štěstí na duši stejně tak, jako mě rozesmíval. Doufám, že u nás vyjde také druhý díl, který vypráví o mladší sestře Piper. Holka přes palubu je příběh složený z klišé, obalený dávkou romantiky, okořeněný erotikou a smíchaný s humorem.

11.10.2022 5 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Po přečtení této knižní lahůdky jsem si pustila i film a to obojí se řadí mezi moje nejoblíbenější romantické komedie. Má mě rád, nemá mě rád je naprosto perfektní romantická komedie od začátku do konce. Nic není přeslazené, erotické jiskření také nechybí, a do toho to správné množství slovních přestřelek. Kniha je pořádná jízda a vás zaručeně nepustí dokud ji nedočtete. Nejde ji prostě odložit, to vám garantuji. Lucy a Josh se nenávidí, jejich slovní přestřelky a rivalita je známá po celém podniku.
Oba hlavní hrdinové jsou naprosto skvěle napsaní a já sama jsem se v Lucy několikrát našla. Autorka se totiž zaměřila na maličkosti, které postavy dělají živými a realistickými. Právě díky tomu se v postavách i sami najdete. Lucy miluje knihy, a vždy snila, že bude pracovat v nakladatelství. Je milá a vždy se snaží, aby ji lidé měli rádi, což je hrozná vlastnost. Josh je vysoký, pohledný a sexy hrdina do kterého se zamilujete. A až dočtete celou knihu, zamilujete se do něj ještě jednou. S Lucy hrají neustále nějaké hry, a za dobu, co spolu pracují se opravdu skvěle poznají. Mezi Lucy a Joshem to opravdu jiskří. Ať už se hádají, pozorují, hrají spolu hry nebo se líbají, neustále je mezi nimi cítit napětí. Erotika v této knize se mi moc líbila. Ač byla spalující, nebyla odbyta dvěma větami, ale za to chyběly jakékoliv až vulgární výrazy. Ještě se mi nestalo, že bych četla erotickou scénu, kde by to bylo tak hezky napsané a popsané, a zároveň si to ponechávalo jistou úroveň. Zkrátka a dobře se tu nedočtete ani o bohyni, ani o roztříštění ani o přirážení, ale nebojte vášeň z toho sálá stejně.
Na trhu je několik romantických hate-to-love knih, ale já se u žádné nebavila tolik, jako u Má mě rád, nemá mě rád. Má skvělý rozsah, není nikde natažená, a je tu opravdový vtip. Pokud bych vám měla doporučit nějakou knihu z tohoto žánru, Má mě rád, nemá mě rád vyhrává první cenu, a předčila dokonce i mou oblíbenou knihu Nelíbánky.

18.05.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Půlnoční knihovna vychází již 9. února a já bych vás na ni ráda v této recenzi nalákala. Jejím hlavním motivem je cestování mezi paralelními vesmíry. Kniha je z velké části depresivní, takže u ní rozhodně nehledejte pohodu a už vůbec ne velký milostný příběh. Hlavní hrdinka Nora to nemá v životě snadné, navíc chybuje jako každý z nás. Myslela si, že už jí život nemá co nabídnout, a po všech prohrál a nezdarech se rozhodla jej dobrovolně ukončit. Zdaleka netušila, že tím všechno teprve začíná. Půlnoční knihovna si nehraje na žádnou velkou fantasy, vysvětlení knihovny je zde spíše jako představa nikoliv nějaký hluboký vědecký poznatek. Nořin život čteme z pohledu vypravěče a samotné čtení mě bavilo, zajímalo mě, co bude s hrdinkou dál. Kniha je plná nádherných myšlenek a citátů, které si nehrají se slovy, jsou pojaté prostě a úderně.
Půlnoční knihovna se mi velmi líbila, ano autor mohl knihu daleko více rozpracovat. Mohl se více zaměřit na ono cestování dimenzemi, mohl zvolit jiný konec. Přesto ale jsem si knihu užila a za sebe mohu říct, že jsem s koncem spokojená.

26.01.2022 4 z 5

Návrat Návrat Nicholas Sparks

Nicholas Sparks je můj nejoblíbenější spisovatel️ a já pravidelně sahám po jeho knihách bez toho, aniž bych si potřebovala číst o čem jsou. Mám z jeho 22 románů přečtenou přesně polovinu. Návrat je Sparksovým nejnovějším překladem který u nás vychází přesně rok po vydání ve své domovině. Poslední autorovy romány se nesou trošku v jiném duchu, než na jaký jsme zvyklý v době jeho největší slávy. Romány jako Volba, To nejlepší v nás nebo Zápisník jedné lásky zdaleka nic nepřekoná, ovšem po letech si troufám říct, že je zpátky starý dobrý Sparks! První polovina Návratu se nese v lehce detektivním oparu, ale opravdu jen lehce. Ovšem druhá polovina knihy je přesně tak srdceryvná, romantická, osudová a bolestná jako jsme od autora zvyklí.

Návrat je srdceryvný příběh o hledání samu sebe, o lásce i naději a o tom, jak se během pár minut může člověku změnit život. Pokud milujete knihy Nicholase Sparkse nebo máte rádi romantické příběhy s hloubkou, tuhle knihu rozhodně nutně potřebujete!

23.12.2021 4 z 5

Cyklistka je další román, který líčí osudy inspirované skutečnou žijící postavu české historie, Blanku Battaglia. Autorka se opět velmi pečlivě věnovala rešerši, kterou spojila se svou fantazií a vytvořila příběh Cyklistky. Poncarová je bezesporu autorka, která má neuvěřitelný cit pro psaní. První polovina knihy vypráví o mladé Blance, a jejích dvou největších životních láskách. Kniha je z devadesáti procent vyprávěna chronologicky ale sem tam se objevují kapitoly z přítomnosti, kde se setkáváme se starší dámou Blankou. Cyklistka v sobě ukrývá velmi jemnou romantickou linku. Není ničím náročná, ale spíše než popisování vzájemného poznávání a zamilovanosti Richarda a Blanky vypráví o jejich následcích. U společných momentů jsem se příliš neculila, za to u popisování stesku a bolesti ze ztráty lásky jsem se velmi vcítila do pocitů Blanky. Poncarové se nesmírně podařilo popsat tu nekonečnou prázdnotu a bolest ze ztráty milované osoby.
Anotace a kapitoly ze současnosti prozrazují příliš mnoho z děje. Celkově musím zhodnotit, že se mi první polovina knihy líbila víc. Celá kniha má nádhernou stylistiku, kterou je radost číst. Ovšem trošku mě mrzelo, že se autorka nevěnovala více postavám samotným. Postavy přicházejí a pak zkrátka mizí ze scény.
Cyklistka je jemný příběh dívky, která milovala pocit svobody na pedálech. Toužila být svobodná ale zároveň dovedla neuvěřitelně milovat.

05.10.2021 4 z 5

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Měla by sis s někým promluvit je jiná než ostatní příběhy, které jsem doposud četla. Hlavní hrdinka Lori píše příběh o svých psychických trápeních a i o trápeních svých pacientů. Každý z nás byť sebevětší introvert si čas od času potřebuje promluvit. Obecně platí, že sdílené trápení je poloviční trápení. Kniha je plná krásných myšlenek, které nemusí být nijak hluboké, jelikož jsou výstižně pravdivé. Za mě tato kniha funguje naprosto jako terapie. Měla by sis s někým promluvit je zcela unikátní kniha, která se ale rozhodně neřadí do lehké literatury.

17.08.2021 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Po této knize jsem pokukovala už velmi dlouho jelikož byla v zahraničí velkým hitem. Kniha má skvělou a chytlavou obálku, magický svět a originální námět.Tato kniha je rozhodně výjimečná a jiná než ostatní young adult fantasy. Velký plus získává za to, že se jedná o stand alone. Svět, ve kterém jsou knihy živými tvory, ke kterým se musíte chovat velmi jemně, jinak se z nich vyklubou obrovské příšery z kůže a inkoustu. Tohle samo o sobě zní naprosto perfektně. Svět veleknihoven, knižních bestií a k tomu skvěle napsaní hlavní hrdinové. Už jen tyto ingredience tvoří knihou jinou a originální za což rozhodně tleskám. Dalším plusem je magie, kterou ovládají čarodějové, kteří kouzlí zcela jinak, než jak jsme u podobných příběhů zvyklí.
Kouzla rodu Thornů obsahují také lehkou romantickou linku, která je v knize jasná od prvních stran ale zároveň je velmi nenucená a doplňková. Mezi hlavními hrdiny to sympaticky jiskří a jejich vztah se vyvíjí postupně. A nebojte, žádná erotika tu není.
Kniha se mi líbila ale mám k ní své ale. Na mě byla asi moc dlouhá, kdyby byla tak o 80 stran kratší, vůbec bych se nezlobila. Chvílemi byl děj dost utahaný i přesto, že v knize bylo spoustu akce a věcí, které se tam děli. I přesto si ale rozhodně stojím za tím, že pokud máte tento žánr rádi, tuhle knihu nesmíte minout. Navíc je v knize opravdu spousta pěkných a i vtipných myšlenek, lepíky jsem nešetřila.

08.07.2021 4 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Ian je můj oblíbený spisovatel jehož každá kniha je jiná. Příběh se odehrává v alternativní realitě osmdesátých let ve Velké Británii. Technologickou vyspělostí však svět připomíná spíše blízkou budoucnost. Technologie nás předběhly, a tak už v té době si lidé mohli pořídit vlastního robota. Ti jsou vyráběni jako společníci a pomocníci v domácnosti.
Hlavní postavou příběhu je Charlie, který se rozhodne pořídit si Evu, zbude na něj ovšem jen robot Adam. Třicátník Charlie nemá smysl života a jen tak přežívá. Z dědictví po matce si koupí androida Adama, který se tak stává jeho společníkem a vyplňuje vnitřní prázdnotu.
Stroje jako já se tváří na první pohled jako román o robotech a umělé inteligenci, ale nenechte se zmýlit, jedná se o knihu o lidech a jejich chybách. Je možné, aby byl robot citlivější než člověk? Je sex s robotem nevěra? Kdo má vlastně svědomí, lidé z masa a kostí nebo ti z kovu a plastů?
Knih o robotech vyšlo nespočet, ovšem Stroje jako já nejsou typickým sci-fi románem, je to spíše filozofická kniha zamýšlející se nad životem lidí. Řeší otázku závislosti na moderních technologiích nebo vyššího zájmu o tržní novinky než o lidské chování a psychologický stav. Kniha obsahuje velké množství zajímavých a krásných myšlenek, které rozhodně stojí za přečtení.

24.03.2021 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Dlouhá trať je sbírka sedmi krátkých povídek, které spojuje společné téma sebevraždy. Předem vás musím upozornit, že kniha je opravdu silná. Kniha na mě měla podobný dopad, jako když jsem zkraje roku četla Vrány. Hrdinové jednotlivých povídek se neznají, každý příběh je svůj a hrdinové se nijak neprolínají. Jediným společným prvkem v jejich životech je ukončení života, ať už se jedná o ukončení svého života nebo někoho, koho mají postavy ve svém životě. Hanišová má perfektní slovní zásobu a na jejím vyjadřování je to znát. Proto jí nedělalo žádný problém každou povídku oddělit i stylisticky. Nejvíce se m dotkly povídky Vrátíš se?, Pozůstalost nebo Zbytečný člověk, která byla ale nejdelší z celé sbírky.
Viktorie Hanišová zkrátka další knihou nezklamala a já nadšeně budu čekat co dalšího napíše.

24.11.2020 4 z 5

Anna z ostrova Anna z ostrova Lucy Maud Montgomery

Anna dospěla a v jejím třetím dobrodružství ji čeká vysněné studium na vysoké škole. Kolem Anny se to hemží nápadníky, které ale ona vskutku rychle odmítá. O její srdce se začne ucházet také její kamarád z dětství Gilbert, kterému dá ale také košem. Kdo si nakonec získá Annino srdce? Anička je literární postava, kterou nelze nemilovat. Její duše je jako ptáček nepolapitelná, stále si poletuje ve svém vysněném světě a duší zůstává tak trochu dítětem. Zároveň si ale nic nenechá líbit. Na univerzitě prožívá zajímavá dobrodružství a já se zalíbením očekávala, kdy její srdce zahoří láskou. Nebo spíše prozří, že láskou již zahořelo.Anna z ostrova je o uvědoměním si samu sebe, o získání představy, kam se člověk chce posunout a samozřejmě o lásce. Anniny osudy jsou dětská literatura, která skrývá obrovské množství postřehů, které osloví i starší čtenáře.

04.05.2020 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Knihy podle skutečných událostí tolik nečtu. Ovšem na knihu Vzdělaná jsem se nechala nalákat téměř okamžitě.Mormoni jsou na první pohled stejní lidé, jako my ostatní, ale na druhou stranu žijí ve vlastní realitě a na základě vlastních pravidel. Tara Westrover se narodila do jedné takové rodiny, kde spolu se svými šesti sourozenci žila. Nedokáži pochopit, jak někdo dobrovolně vstoupí do takového života. Tara je za mě hrdinka s velkým "H" neboť to, co prožila a to, jak se dokázala odtrhat ze starého života, který pro ni byl jediným, který znala, bylo opravdu odvážné. Její příběh není o mormonismu, jak sama uvádí, je o její rodině a jejím životě.
Vzdělanou si prostě musíte a potřebujete přečíst! Není to žádná oddechovka, je to silný příběh ke kterému tak musíte přistupovat. Při čtení jsem brečela, bála se a byla napnutá, co bude dál. Kdyby měla kniha další strany, vůbec bych se nezlobila. Kniha mě rozhodně zasáhla. V ději je i dost surových scén ze kterých mě mrazilo. Ovšem přesně takhle Tařin život vypadal a je vlastně dobře, že to Tara ukázala veřejnosti.

04.05.2020 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Od Neala Shustermana jsem četla všechny knihy, které u nás vyšly. Je znát, že knihu napsal Neal. Jeho dystopické světy mají něco málo společného a hlavně mi přijde, že vybočují z davu. Sucho je skvěle napsané, bavilo mě a já byla zvědavá, jak to celé dopadne. Bezvodí a obavy z ní je velmi aktuální téma. Sama jsem u čtení měla stále u sebe sklenici vody.
Závěr mi přišel urychlený a nedotažený. Jinak rozhodně doporučuji a jsem zvědavá na film.

10.01.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Chirurg bylo mé druhé setkání s autorkou a po povídkách Dědina, se kterými jsem nebyla unešená, jsem byla dost spokojená. Jakmile jsem s knihou překonala prvotní rozpaky nad tím, že se v knize nenachází kapitoly ale pouze celistvý text a druhý, že je kniha napsaná v hovorové češtině. Ale po překonání těchto věcí jsem se neskutečně začetla.
Ačkoliv se v knize nenachází příliš sympatických postav, zajímalo mě, jak to celé dopadne. Autorka bravurně popsala lékařské postupy, jejich chování a především skvěle vystihla mužského hrdinu. Doteď nechápu, jak to mohla tak skvěle napsat. Těším se na autorčiny další knihy :-)

22.11.2019 4 z 5