rozina351 rozina351 komentáře u knih

Karlík a velký skleněný výtah Karlík a velký skleněný výtah Roald Dahl

Za mě slabší než Karlík a továrna na čokoládu, ale děti to opět velmi bavilo. Nechyběla ta správná dahlovská fantasmagorie, napětí, děsivé momenty, ironie ani všemožné politicky, genderově či společensky nekorektní a nevýchovné hlášky, ze kterých babičky nadskakují a které děti tak milují.

30.08.2020 4 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Tak tuto knihu jsem si o dovolené neskutečně užila. Jakkoli se jedná o nijak sofistikované, zábavné čtení pro ženy ve středním věku, kniha je to prostě fajn a ráda na čtení vzpomínám.

30.08.2020 5 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Kniha nebyla špatná, ale nebyla to pro mě "TA" kniha. Některé situace mi připadaly málo uvěřitelné či málo propracované a nesympatický hlavní hrdina byl místy na tečku :-) Jako čtení na dovolenou docela fajn.

30.08.2020 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Poněkud drásavé čtení, taky jsem tuto "povinnou četbu" odkládala až do pokročilejšího věku :-) Nicméně je to bezesporu velmi kvalitní kniha, kterou jen tak z hlavy nedostanete. Remarque na minimálním prostoru mistrně a ve vší barevnosti rozehraje děj, postavy jsou plastické a uvěřitelné, ale to téma, to téma je tíživé až k nepopsání.

30.08.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Prazáklad všech postapokalyps. Pro mě velmi kvalitní a čtivé, ačkoli nejsem milovnice scifíček. Kniha je natolik důkladně řemeslně zpracovaná, že jsem vzala žánr konečně na milost a definitivně odhazuji vlastní sci-fi předsudky!

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Čtivé, zdařilé, zajímavá zápletka, překvapivé momenty, romantika, ironie i závažnost tématu. Jistě kvalitní četba pro puberťáky a všechny ostatní, kteří se nebojí adolescentních schémat. Pro mě velmi zajímavá ochutnávka dávno nečteného žánru.

04.08.2020 4 z 5

Puberťáci a adolescenti Puberťáci a adolescenti Michael Car-Gregg

Příjemné čtení, pokud se rozhodnete, že nepůjdete proti adolescentům, ale s nimi. Při čtení se možná otevřou traumata a témata z vlastní adolescentské éry. Doporučuju proložit nějakou echt pubertální beletrií (např. Deník Adriana Molea) a pokud to myslíte s puberťáky upřímně a nechcete (případně ze společenských důvodů nemůžete) je poslat do horoucích pekel ani nikam jinam, určitě naleznete nástin mnohých cest, jak s těmito entitami koexistovat.

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Dahl válí, kniha ideální na rodinnou dovolenou, pokud máte v dosahu cukrárnu. Dahlovská ironie potěší i dospělé, cukrářské téma zase všechny čokoládoholiky. Pro děti je čtení napínavá fantazijní jízda. A už dost, jdu si šňupnout kakaa.

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Toto není lehké čtení, přesto jsem knihu zhltla. Absurdita války ad absurdum, absurdní rozuzlení. Pro středoevropanku nerozmotatelná složitost Balkánu. Drásavé rodičovské téma.

04.08.2020 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Helenka Součková je prostě úžasná. A epizodka se šneky katarzně boží. Svěží, vtipná, hořkosladká a velmi reálná a realistická kniha. Velmi se těším na pokračování.

Vražda není hra Vražda není hra Alan Bradley

Moje druhé setkání s báječnou nerdkou Flavií de Luce a její potrhlou rodinou. Miluju Británii, staroanglické reálie, květované vzory, "bochánky" (scones) a sendviče a čaje o páté a milounké vraždičky a natvrdlé vyšetřovatele. Příznivci slečny Marplové si jistě přijdou na své. Zápletka druhého dílu se mi líbila ještě víc, než první díl, a do Flavie jsem zamilovaná od prvních stránek, takže hnedle šupajdím do naší folklorní okresní knihovny pro další díly!

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Báječná padesátková nerdka Flavie de Luce, její zákeřné sestry, mimózní tatík a matka zmizelá za krajně podezřelých okolností, anglický venkov par excellence, čaje o páté a květinové vzory a starobylé, chátrající staroanglické sídlo tvoří stylové pozadí svěží detektivky. Knížka jistě potěší, pobaví a nerdíky všech věkových kategorií i poučí.

Strašidelné prázdniny Strašidelné prázdniny Ivana Peroutková

Příjemné prázdninové čtení! Není to sice žádná osudová kniha, ale určitě potěší, pobaví a jistě neurazí :-)

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Ale jo! Krásný jazyk, napínavý příběh o osudovosti a posedlosti, pěkně vykreslené charaktery postav, místy mi to dokonce připomínalo Modlitbu za Owena Meanyho!

16.07.2020 5 z 5

Prsten od vévodkyně Prsten od vévodkyně František Novotný

Rozhodně napínavé a čtivé, ale přece jen taková "blbina". V knize byly autorsky nezamýšleně groteskní momenty, děj byl místy opravdu dost ujetý, ale jako oddechovka to nebylo špatné.

16.07.2020 3 z 5

Strážce duší Strážce duší Arnošt Vašíček

Poslouchala jsem jako audioknihu. Nebylo to špatné, napětí i tajemno je v knize krásně zpracováno, ale určitě to není kniha, ke které bych se potřebovala vrátit. Jako mysteriózně laděná detektivní oddechovka moc fajn.

16.07.2020 4 z 5

Jirkova zázračná medicína Jirkova zázračná medicína Roald Dahl

Fantazijní "dahlovka", trochu praštěná, trochu děsivá, trochu nevýchovná, hodně ulítlá - zhltli jsme za jedno odpoledne, příběh je poutavý a humorný, ale není to věc, ke které bych se chtěla vracet na rozdíl od Obra Dobra nebo Čarodějnic.

13.07.2020 4 z 5

Lauro, ty jsi ale číslo Lauro, ty jsi ale číslo Ivona Březinová

Oddechovka pro holky, ale žádnej zázrak :-)

12.07.2020 3 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Krásný příběh, Dahl využívá možnosti vypravěčské fantazie na maximum a plní dětem i dospělým ty nejbarvitější sny. Styl vyprávění je svěží, příběh lehce plyne i parádně graduje, nechybí momenty přímo děsivé a velmi velmi nevýchovné, což děti (i já) milujeme. Dahl umí na papír dostat nefalšovaný dětský svět oproštěný od všech dospěláckých hledisek, v tom mi připomíná skvělou Astrid Lindgrenovou.

23.06.2020 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Roald Dahl

Naprostá hororová pecka :-) Mám mírně otrlejšího chlapečka, kterému přesně takový styl sedí, nevím, jak by na podobnou knihu reagovaly útlocitné holčičky, ale Dahl opět válí: napětí, barvitost, magičnost, fantazie, lehká, dětem srozumitelná ironie, žádná výchovná klišé - knihu si báječně užijí dospělí i děti.

23.06.2020 5 z 5