rozina351 rozina351 komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Vždycky, když čtu Máj, dostanu se do transu. Jambické verše v češtině působí velmi hypnoticky a romantický floutek - Vilém strašný lesů pán, který si řeší vztah s nezdárným otcem a ještě nezdárnější milou v předvečer své smrti, je a zůstává po staletí naprosto cool! Úvahy o nicotě, smrti, zradě zarámované nádhernými básnickými obrazy nemohou nechat žádnou po umění lačnící duši chladnou :-) A zpěvy se strašidly a duchy nemají chybu!

31.01.2021 5 z 5

Loučení k panně Loučení k panně Ludvík Vaculík

Já toho Vaculíka fakt nedávám. Cokoli od něj čtu, vnímám jako dokonale šovinisticky blbé a trapně plebejské. Jednou za pár let se snažím své předsudky odhodit a dát mu šanci, a ano - několik povídek jsem přelouskala bez znechucení - ale jeho většími prózami jsem vždy děsně zpruzena.

31.01.2021 1 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Mně se kniha nad očekávání líbila, skandální sexuální scény v generaci louskající bravíčko sice nejsou nijak výrazným tahákem, nicméně kresba zkostnatělé viktoriánské společnosti je geniální, stejně jako charakteristika všech hlavních postav. D. H. Lawrence má nesporný talent vylíčit velmi plasticky přírodní scenerie, čtenář téměř hmatatelně pociťuje anglické mrholení či pozvolné propukání jara. Za mě velmi příjemné čtení.

31.01.2021 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Kniha se mi velmi líbila, styl psaní je spíše dokumentární a strohý, jednotlivé epizody života Coco Chanelové nejsou líčeny nijak barvitě ani šťavnatě, ale velmi střídmě a subtilně. Kniha svou střídmou dekorativností velmi ladí se stylem této geniální návrhářky. Přímočaré výrazové prostředky dávají kontrastně vyznít závažným osobním dramatům silné a v mnohém ohledu kontroverzní osobnosti Coco. Kniha se podobá neokázalému pruhovanému tričku či výsostně jednoduchým malým černým. Coco Chanel před vámi přímo plasticky vyvstává ve své praktičnosti a uměřenosti, v černobílém kontrastu a břitkosti.

31.01.2021 5 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Po dlouhé době je tu kniha skutečně evropské úrovně i rozměru. Konečně téma zabývající se něčím odlišným, než česko-německo-komunistickými traumaty. Autor používá překrásný metaforický a přesto plně srozumitelný jazyk, dokáže barvitě i plasticky vykreslit doznívající secesi i nástup avantgardy jako pozadí pro vývoj výrazné umělecké osobnosti Františka Drtikola. Při čtení jsem si užívala každou stránku.

14.01.2021 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Odvěký a dosud nedořešený konflikt rozumu a citu na pozadí pevně semknuté rodiny. Kulisy staroanglického venkova jsou okouzlující, stejně jako obě hlavní hrdinky i jejich nápadníci. Krásné zpracování a pro mě opravdu výborný oddechový čtenářský zážitek.

14.01.2021 5 z 5

Pomeranče v podprsence Pomeranče v podprsence Ivona Březinová

Oddechovka pro puberťáky, oceňuji pozitivní vyznění, ale na můj vkus poněkud povrchní.

09.01.2021 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Fajn oddechovka, čtení me bavilo, ale hlubší dojem ani žádný aha!Moment se nekonal.

06.01.2021 3 z 5

Soudce a jeho kat Soudce a jeho kat Friedrich Dürrenmatt

Klasicky neklasická mrazivě břitká detektivka. Velmi příjemné podzimní čtení!

06.01.2021 5 z 5

Josef Fouché Josef Fouché Stefan Zweig

Poslouchala jsem jako audioknihu v podmanivé interpretaci Josefa Vinkláře. Z knihy jsem nadšená, Zweigovi jako bytostnému morálně pevnému humanistovi se naprosto dokonale podařilo vylíčit odporného politického bezpáteřního tvora, před jehož ohebností a úlisností zůstává rozum i světové dějiny v údivu stát. Protože být v čele Velké francouzské revoluce, přežít girondistické a jakobínské čistky, podílet se na odstranění Robespierra, významně se uplatnit za Napoleona, nechat se přes jakobínskou minulost povýšit do šlechtického stavu a nakonec ještě přicmrndávat Ludvíkovi XVII., to už chce pořádný politický kumšt a absenci páteře! Kam se hrabou dnešní politici s estébáckou minulostí, kniha mi dala uklidňující vhled v tom smyslu, že mocichtivé, patologické osobnosti se vyskytují napříč epochami a zvládly toho nesrovnatelně víc, než naši čeští žabaři. Kniha je strhující výpovědí o dějinách i o psychice člověka. Autorovi se podařilo udržet napětí až do samotného konce. Téma i způsob zpracování bych přirovnala k Mefistovi do Klause Manna.

04.01.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Moje vánoční srdcovka! Viktoriánká Anglie, duchařina, vánoční atmosféra na nejvyšším levelu, příběh o naději a víře v člověka, příběh, který dokáže oslovit i otrlé puberťáky na základce, no já to prostě můžu!

24.12.2020 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Tato kniha je prostě...dobrá! Ačkoli se jedná o nemaskovanou ženskou literaturu, celým příběhem nás provází příjemná kriminální zápletka zjemněná přítomností dětských postav. Kniha je prostoupena vůní muffinů a kávy a děj se odehrává v příjemných kulisách australského pobřeží. Ženské postavy jsou vykresleny velmi realisticky a každá přináší silný příběh. Sedmilhářky jsou druhou knihou od Liane Moriarty, kterou jsem četla, a ani tentokrát jsem rozhodně nebyla zklamaná.

05.12.2020 5 z 5

Školní výpravy do krajiny češtiny Školní výpravy do krajiny češtiny kolektiv autorů

Kniha má za sebou celkem slušné PR a prezentuje se jako ucelená didaktika a praktická příručka pro učitele českého jazyka. Souhlasím s autorem, že obsah ani objem učiva českého jazyka na ZŠ není atraktivní pro žáka ani pro učitele a neodpovídá potřebám současné společnosti. Běžně používané učebnice ČJ se sice prezentují jako "hravé a zábavné", ale ve skutečnosti jsou úmorné s příšerně nepřehlednou grafikou navrch. Nicméně tato kniha není praktická a už vůbec to není ucelená didaktika. Akcentuje několik nosných myšlenek, které aby člověk dešifroval v nepřehledném balastu přísně lingvistického metajazyka okořeněného narážkami na EDUin či knihy R.Čapka. Kdyby autor místo obsedandně rozsáhlého poznámkového aparátu věnoval prostor konkrétním nápadům či textům skutečně upotřebitelných ve výuce, prospěl by tím všem účám podstatně hmatatelněji. Zatímco pro didaktiku slohu a literatury už se dají vybrat docela kvalitní a hlavně skutečně upotřebitelné publikace (např. Máme rádi sloh, Hravé psaní - cvičebnice nebo Didaktika literatury - výzvy oboru), praktická didaktika mluvnice nám citelně chybí. Školní výpravy do krajiny češtiny přes veškeré ambice díru na trhu nezaplní - po dni stráveném ve škole nemám kapacitu luštit metajazyk, potřebuji konkrétní nápad či konkrétní text vhodný pro okamžitou realizaci ve výuce. Nepotřebuji další mnohomluvnou ideologii, potřebuji konkrétní matroš. Takže didaktiku pro češtináře please znova a lépe!

28.11.2020 1 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

Příjemné čtení o lidské nezdolnosti, možná trochu idealizované - například příchylnost Heleny a její vychovatelky mi připadala vně beletristického zpravování chvílemi až děsivá. Nicméně kniha je velmi čtivá a kvalitně zpracovaná. Helenin příběh je velmi inspirativní.

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Románová kvalitka. Výborné řemeslné provedení, postavy plasticky propracované. Příběh úpadku nerovnocenného vztahu.

Milenec Milenec Marguerite Duras

Za mě pecka. Nádherný jazyk, nádherný milostný příběh. Bravurní překlad Anny Kareninové. Příběh je umístěný do exotických kulis Francouzské Indočíny. Rozbitá země, rozbitá rodina, rozbitá hlavní hrdinka. Bloudění a tápání mladičké dívky v pánském klobouku a zlatých lodičkách představuje esenci francouzské ženské literatury.

Rok perel Rok perel Zuzana Brabcová

Poslouchala jsem jako audioknihu. Nebylo to úplně špatné, docela čtivé a děj docela odsýpal, ale po pár týdnech už si z knihy téměř nic nepamatuji.

28.11.2020 3 z 5

Průvodce začínajícího češtináře Průvodce začínajícího češtináře Martina Šmejkalová

Pro mě jako pro začínající češtinářku bohužel neupotřebitelné - příliš staromilské a nepřehledné.

19.09.2020 2 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Za mě bomba a obrovské překvápko! Připomínalo mi to svou atmosférou prózy Prospera Mérimeé. Čtení jsem si opravdu užila.

30.08.2020 5 z 5

Odměny a tresty ve školní praxi Odměny a tresty ve školní praxi Robert Čapek

Určitě velmi praktická a čtenářsky přívětivá kniha, rozhodně patří k tomu lepšímu, po čem můžete v pedagogické literatuře sáhnout. Jedinou výtku mám k tomu, že vybrané kazuistiky většinou staví učitele do role autoritářských ďáblů. Každý máme svá vlastní školská traumata, ale mě by v současné situaci právě více bodly kazuistiky, ve kterých učitel jedná inspirativně a profesionálně.

30.08.2020 5 z 5