rozina351 rozina351 komentáře u knih

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek. Má to atmosféru, má to styl, Hercule Poirot si v klidu pojídá pralinky a pije horkou čokoládu, ale kvůli nefunkčnímu radiátoru skončí na monstrózním děsivém sídle ovládaným odporným tvorem Simeonem Lee. Atmosféra je hustější a třeskutější než ta největší zimní plískanice! Takže doporučuju velkou zásobu pralinek, pár decek horké čokolády (nejlépe s rumem) a tento literární skvostík si vychutnat pěkně v teple!

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Tak toto byla síla. Zhmotněná noční můra každého dítěte. Skvělá práce s emocemi, je vidět, že autoři mají téma prožité do morku kostí.

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Po dlouhé době je tu kniha skutečně evropské úrovně i rozměru. Konečně téma zabývající se něčím odlišným, než česko-německo-komunistickými traumaty. Autor používá překrásný metaforický a přesto plně srozumitelný jazyk, dokáže barvitě i plasticky vykreslit doznívající secesi i nástup avantgardy jako pozadí pro vývoj výrazné umělecké osobnosti Františka Drtikola. Při čtení jsem si užívala každou stránku.

14.01.2021 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Tato kniha je prostě...dobrá! Ačkoli se jedná o nemaskovanou ženskou literaturu, celým příběhem nás provází příjemná kriminální zápletka zjemněná přítomností dětských postav. Kniha je prostoupena vůní muffinů a kávy a děj se odehrává v příjemných kulisách australského pobřeží. Ženské postavy jsou vykresleny velmi realisticky a každá přináší silný příběh. Sedmilhářky jsou druhou knihou od Liane Moriarty, kterou jsem četla, a ani tentokrát jsem rozhodně nebyla zklamaná.

05.12.2020 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Poprvé jsem tuto knížečku v kolibřičím vydání přečetla na vysoké. Byla jsem naprosto okouzlena, jak rychle a suverénně mě vtáhla do světa imaginace a úplně mě vytrhla ze zkouškového frmolu. Nádherný příběh a uchvacující ilustrace. Teď knížku sjíždíme pravidelně s dětmi a každé čtení má úspěch! Příběh je něžný, pohádkový, se šťastným koncem, nechybí ani humor - s Florimonem a Tradamilou strávíte vždy krásnou půlhodinku, která vám zlepší náladu na celý den.

29.05.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Pro děti naprostá pecka a já se také bavila. Pro kluky jako stvořené a ani holky si díky odvážné, akční a počítačově gramotné En přijdou na své. Strhující příběh krásně odsýpá, postavy jsou sice z mého pohledu mírně nepropracované, ale to je v literatuře, kterou čtou hlavně kluci možná výhoda. Napětí a dynamika děje je rovnoměrná až do konce, nenajdete zde žádné nudné pasáže. Kniha splňuje vše, co od dětské literatury očekávám.

13.04.2020 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Nejdřív jsem četla s nedůvěrou, téma vzájemně se zabíjejících dětí mi pro young adult přišlo příliš drsné, ale děj je skvěle vystavěný a čtení skvěle odsýpá. Velmi dobře popsaný model totalitní společnosti. Nápad výborný, občas trochu hapruje jazyk (nebo překlad?), ale výborný čtenářský zážitek to byl, vo tom žádná!

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Velmi podmanivé čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Tak naturalisticky vylíčená geniální lidská zrůda nemá v ničem, co jsem dosud přečetla, obdoby!

31.01.2021 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Silné téma, silný příběh. Knihu jsem přečetla až v dospělosti a nevím, zda bych z ní měla větší trauma v dětství, nebo teď, když mám děti. Příběh je každopádně strhující, sem tam probleskne předvídatelné schéma (hodní antifašisti x zlí fašisti), ale určitá schematičnost, přehlednost a jistý patos nejsou v dětské literatuře na škodu. Kniha určitě stojí za přečtení.

09.06.2020 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Moje topka a srdcovka, četla jsem několikrát. Výborné čtení, pokud chcete porozumět jakékoli totalitní společnosti vystavěné na principu ideologie. Dobré i pro pochopení principu fungování církví a sekt. Tři silné charakterní ženy, tři dcery Číny reprezentují dramatický osud své země, který se dotýká nejintimnějších oblastí jejich života. Nejsilnější věta knihy pro mě bylo vyjádření otce autorky, když po několika desetiletích prozřel zrůdnost komunistické ideologie: "Přijmi mou omluvu, která se zpozdila o celý lidský život."

Neopatrné panny Neopatrné panny Jaroslav Havlíček

Neopatrné panny jsem plánovala přečíst už na gymplu, ale nějak jsem se nikdy nedopracovala k sehnání knihy. Díky tomuto projektu http://www.jaroslavhavlicek.cz/ke_stazeni mám Havlíčkovo dílo jako na dlani. Havlíček dokáže na úsporném prostoru mistrně vylíčit povahu postav, které nechává zajít až na samý okraj mezních situací, kdy se láme chléb a tříbí charaktery. Velmi oceňuji, že v jeho díle je vyvážený mužský a ženský element. Hrdinky povídek Neopatrné panny naplňují svůj osud zcela v souladu s názvem knihy. Stejně jako v ostatních Havlíčkových dílech se i zde uplatňuje téma osudovosti, nevyhnutelnosti, určenosti okolním prostředím. Havlíček tematizuje hloubku lidských citů a tragiku člověka hozeného do situace, kdy jsou karty už rozdány a jakákoli chyba či zaváhání se člověku stává osudným.

31.03.2021 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Dobrodružná klasika, čtivé, napínavé, místy trochu schematické a nelogické, ale určitě se jedná o jednu z nejlepších foglarovek.

17.06.2020 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jedna z mých dívčích TOP knih. Nechybí jemný humor, věrné přátelství, vznešené ideály ani silné city! Krásné popisy kanadské přírody i mezilidských vztahů na pozadí viktoriánské éry. Anna je hrdinka, se kterou se lze dobře identifikovat, takže pro dospívající dívky se zájmem o historizující čtení ideální četba.

06.02.2020 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Taková krásná klasika kvalitní romantické četby pro všechny citlivé duše!

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Už jenom za Manon odpouštím Nezvalovi Stalina! Pro mě nádherný text když si chci zlepšit den. Jindřich Štyrský mu vyčítal barvotiskovost, se zapojením ratia souhlasím, přesto příběhu a Nezvalovu básnickému jazyku vždy podlehnu.

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Moje další guilty pleasure - dílo, u kterého plně vnímám poplatnost Jiráskovým idejím, schematičnost postav a kostrbatý humor - ale kniha se mi prostě líbí! Roztomilý milostný příběh na pozadí jiráskovské interpretace dějin a šťastný konec - to je prostě hezké čtení pro sychravý podzim. Jiráska netřeba čtenářům vnucovat, ale !ani démonizovat!

14.11.2019 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Syn byl z knihy nadšen, mě trochu vadí motivy oživlých hraček a problematika smutných vyhozených věcí na mě působila dost depresivně. Pro děti se ale jedná o příjemné čtení, pokud mají rády Toy Story, může to být to pravé ořechové.

02.02.2022 4 z 5

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Alena Wagnerová

Velmi zdařilá biografie, která půvabně zachycuje fin de siecle, konec belle epoque a následné dějinné turbulence v rakousko-uherských kulisách. Kniha se velmi příjemně četla.

11.12.2021 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Oh la la, tak to bylo něco pro mě. Provence miluju a díky této knize se ihned ocitnete uprostřed parného provencalského léta. Laskavé, milé čtení, které pohladí po duši stejně jako provencalské rosé nebo tarte au citron :-)

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Jako oddechové čtení pro děti to nemá chybu!