Filosofská historie

Filosofská historie

Na jaře 1847 je již po několikáté zakázána studentská slavnost majáles. Mladí lidé se kvůli tomu bouří. Právě i studenti Vavřena, který chodí vyučovat do rodiny Roubínků, Frýbort, Špína a Zelenka. Vavřena se v rodině seznámí se slečnou Lenkou a zamiluje se. Ta bydlí se svou tetou, od které slýchá mnohé německé výrazy, a sestřenicí Lotty, které se také student Vavřena líbí. I přes zákaz se slavnost koná a celé město je tím nadšené. Včetně starší hodné slečny Elis. Potrestání za majáles rozmluví profesorům, především profesoru náboženství, hrabě Žorže. Při zkouškách propadne Špína a nešťastně zamilovaný do slečny Márinky odchází do kláštera. Na jaře 1848 jsou Frýbort a Vavřena zvoleni do armády a vydávají se do bojů do Prahy... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/71_/718/filosofska-historie-718.jpg 3.8376
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Dádina školička, Naše vojsko

jadunka

Snad všichni učitelé mě od čtení Jiráska odrazovali se slovy, že je to moc těžká literatura se složitým jazykem. Já jsem si však u této knihy nádherně odpočinula, připomněla jsem si historii a navíc jsem se ujistila, že i před více než sto lety byli lidé ve své podstatě skoro stejní jako jsou dnes. Doporučuji.

EvikU.

Styl psaní Aloise Jiráska je pro mě těžký na čtení. Proto ve mě jeho knihy zanechávají průměr.

PeťkaW.

Jakmile se řekne název téhle knížky, vybaví se mi hodiny přemlouvání, kdy jsem ji musela přelouskat kvůli referátu v sedmé třídě. Myslím, že chtít po dětech toho věku, aby četly Jiráska, je doslova mučení a není se pak čemu divit, že k němu mají odpor. U mě to dopadlo stejně. Jirásek si může být ceněný a opěvovaný jak chce, ale mně se Filozofská historie nebude líbit už jenom z principu, právě kvůli tomu, že jsem ji přečíst musela.

MartinObranec

Kniha se mi četla jak se říká sama, byla mou druhou knihou od Jiráska, která mne velice zaujala hlavně líčením doby z pohledu mích vrstevníků-studentů. Postavy byli dobře promyšlené a při čtení jsem si řekl, že se ani moc lidé za ty léta nezměnili. Děkuji ti Aloisi Jirásku, že jsi mi přiblížil tuto dobu mě už tak vzdálenou.

MayB2

Lehoučké čtení, které jsem si kdysi vybrala o prázdninách, abych načetla nějakého Jiráska – samozřejmě jsem si Historii zvolila kvůli nevelké tloušťce. Ale oslovila mě, takže jsem si jí od té doby přečetla asi ještě dvakrát.

Jessica007

Četla jsem ji jako povinnou četbu, takže už dávno. Líbila se mi, bavila mě. Pohled na tehdejší studentský život, pěkné.

tatafa

Velice čtivá a zajímavá kniha, která je pro mne, v oblasti klasické literatury, srdcovou záležitostí, protože mne oslovila jako úplně první klasika již na základní škole. Vřele všem doporučuji!!!

Angie91
19.10.2015

Knížka je čtivá, doslova jedním dechem, ale pravděpodobně bych jí doporučila starším čtenářům. Ke konci jsem ale měla problém s historickými fakty, neboť se Jirásek naprosto odvrátil od děje a postupoval jiným směrem, tak mi přišel ten konec velmi hektický. V přečtených mám od Jiráska určitě lepší knihy.

AnnieBarming
28.07.2015

Tahle kniha pro mě byla příjemným překvapením. Byla svižná a i ten jazyk a přemíru přechodníků jsem dala. Ovšem škoda názvu, který od této knihy jistě už odehnal a odežene čtenáře, kteří si pod Filosofskou historií představí příručku nebo přehled začátků filosofie.

lushi
19.06.2015

Rozhodně jsem nečekala, že mě Jirásek bude bavit a knihu si přečtu víckrát než jednou (podruhé jsem ji s radostí slupla před maturitou).
Trochu jiný pohled na studentský život ;) (rok 1847)

Damato
23.05.2015

K svátku v 9 třídě mi naši dali tuhle knihu. Byla jsem moc pyšná, hlavně na tu vazbu, protože mi připadala dospělácká a už vlastně tím pádem můžu číst dospělácké knihy. Samozřejmě, že obsah byl nádherný, dokonce si pamatuji, že jsem ji měla na přijímačkách a četla ji na chodbě, když jsme čekali na výsledky...Zaujala mě tak, že jsem vůbec nevnímala, že bych se měla bát, jestli budu studovat, nebo ne.

bob0985
05.04.2015

Po mnoha letech po přečtení této knihy ji hodnotím tak, že pro vlastní všeobecný přehled bylo dobře, že jsem ji otevřel. Z tohoto důvodu bych ji doporučil i jiným čtenářům. Způsob vyprávění a jeho rozvláčnost s popisem detailů by mě k jejímu novému přečtení nepřesvědčil. Musím říct, že mě Filosofská historie na mnoho let odradila od čtení literatury z té doby. S obavami jsem se pustil do Tolstoje (Vojna a mír) a musím přiznat, že tyto knihy jsou svižnější a mrzí mě, že jsem se k nim nedostal už dříve.

panjan
21.03.2015

Tak tady udělal pan Jirásek chybu, tím, že pojmenoval tuto knihu, jak ji pojmenoval. Název totiž mnohé odradí, když vzbuzuje pocit, že půjde o knihu historicko - filosofickou. Opak je pravdou, jde hlavně o příběh na pozadí historických událostí, kde aktéry jsou studenti filosofie.
Třeba filosofské stmívání, nebo zatmění, popřípadě padesát odstínů filosofie, by dnes bodovalo určitě lépe.

Plútarchos
19.01.2015

Vavřena, Frybort, Špína a Zelenka - čtyři studenti filosofického gymnásia v Litomyšli, navzájem výrazně odlišné postavy, bydlí společně v podnájmu u slečny Elis. Novela upoutá atmosférou studentského života, kde 'nedostatek prostředků je více než bohatě kompenzován veselím, milostnými zápletkami a hlavně nepoddajným, svobodomilovným duchem.' Směšné figurky maloměstského života, historický kontext roku 1848, sympatie k mládí, humor a satira - to vše je obsaženo v Jiráskově raném dílku. Asi si přečtu i další Jiráskova díla - 5 hvězdiček.

tynachvojkova
21.12.2014

Hrozně špatně se mi četla.

219katka
21.12.2014

Podle mě je tohle jedna z těch milých knih, na které během povinné četby narazíte. Je docela krátká, takže jsem ji měla rychle přečtenou a opravdu jsem si u ní odpočinula. Působila na mě velmi příjemně, jednoduchý příběh mě bavil a četla se mi krásně. Dávám čtyři hvězdy:)

helena19
25.08.2014

Bylo to moc zdlouhavý, ale že by to nebylo dobrý to vůbec.

Amandaa
11.07.2014

Tuhle knihu jsem četla jako povinnou četbu, měla jsem z toho strach a pořád jsem ji odkládala. Nakonec jsem nelitovala, že jsem si ji přečetla. Určitě bych se do toho nepustila znovu, ale kniha předčila očekávání.

Guepp
17.03.2014

Jsem dost překvapená! Opravdu mě nenapadlo, že se mi taková klasika, která je mezi naší generací poměrně dost neznámá a neprávem odsuzovaná, bude opravdu líbit. :) Přečetla jsem to jedním dechem! Obdivuji reformátory a lidi, kteří jdou proti normám kvůli svému přesvědčení! :)

Guepp
17.03.2014

SuzukiZ
26.02.2014

Revoluční rok 1848 z pohledu mladých studentů. Jiráskův styl trochu obtížnější na čtení, ale to je asi jediné mínus knihy. Téma (až na posledních 20 stran ze 200) je takové odlehčené, vhodné na nedělní odpoledne :)

JolanaC
23.02.2014

Překvapivě snadno se četla, příběh byl zajímavý. Zpočátku jsem byla nadšená, ale později moje nadšení upadalo.
Jazyk je přesně takový, jaký je ve všech Jiráskových knihách, ale v případě tohoto díla mi připadal mnohem více stravitelný.

MaxQ
17.09.2013

Této knize jsem se na škole úšpěšně vyhýbal a musím říct, že jsem o nic nepřišel. Já nevím, možná ve své době mohla někoho nadchnout, ale mě a dnes... to už ne.

makovec.h
15.08.2013

Před přečtením jsem očekávala, že se tím budu muset horko-těžko prokousávat, ale opak byl pravdou. Knihu jsem přečetla jedním dechem a byla jsem velmi mile překvapena, jak jednoduše a velmi příjemně se čte.

Yorika
22.05.2013

I když je to Jirásek, čte se velice dobře.Nekomlikovaný sice staromodní ale čtivý příběh.

exitus
23.04.2013

Jedna z těch povinných, co se pěkně čtou. Hezký, milý příběh, i když dnes již trochu zastaralý.

Bet
22.02.2013

Četla jsem jí na střední musela jsem se nad ní zamyslet,přečetla jsem jí jedním dechem. Stojí to za přečtení :-)

Andrejz
14.02.2013

Knížka mě mile překvapila. Rozhodně není zdlouhavá ani náročná a příběh je milý.

hortenzie
18.01.2013

Knihu mám od dob studií, velice dobře se čte. Myslím si, že pokud stále patří do povinné četby A.Jirásek, tak by tam mělo patřit toto dílo, či Poklad nebo novely typu Záhořanský hon, Na dvoře vévodském, Maryla, než třeba Bratrstvo. My jsme měli štěstí na chytrou češtinářku, ta nám dala do povinné četby F.L.Věka, a protože tou dobou šel v TV skvělý seriál, tak nám nečinilo potíže 2 díly přečíst. Hodně záleží na tom, jakou formou vás kdo k takovéhle četbě přivede.

Cybermud
11.01.2013

Poplatné době a autorovi. Nádherná květnatá čeština, která svými archaismy pohladí duši. Sálá z ní upřímná láska autorova k vlasti a národu, pro nějž celý život pracoval. Zároveň vzbuzuje smutek, že dnes zapáleni jsme jen pro to své a vyšších idejí nám příliš netřeba. Je ale faktem, že k Jiráskovi musel jsem se vrátit spoustu let po školní docházce. Jeho jazyk i poselství není četbou pro děti.

studenti láska česká literatura rok 1848

Alois Jirásek