Roubas Roubas komentáře u knih

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Málo hvězdiček.
Napínavý a literárně dokonalý portrét norské tragédie, který se nečte jako literatura faktu, ale jako vrstevnatý kriminální román.
Odstrkované dítě, nedoceněný sprejer, podnikatel a politik, závislý hráč her, ufňukaný metrosexuál, fanatická zrůda. Nikdy mě z žádné knihy takhle nemrazilo. Ať už z konfrontace naivity a čistoty mládí, jejich strachu oproti chladnému vrahovi, nebo z fatální neschopnosti norských bezpečnostních složek v naprosto banální komunikaci a mobilizaci.
Nejšílenější je ona Breivikova víra v hlásané a vykonané, že začíná jakousi revoluci, že má stoupence. Doufejme, že pojde sám, v tichu, bez pozornosti, zapomenutý a s výhledem na těch pár stěn. Jak je řečeno v knize Zátah na ďábla - Sláva je vrahův poslední zločin.

06.07.2022 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Žádný horor, ani nervy drásající thriller, ale letní příběh s prvky tajemna o jednom mladém klukovi a jeho nalomeném srdci a o tom, jak se dá časem a životem (přáteli, prací a setkáním s novými lidmi a novou ženou) zase v pořádku slepit. Poutě a zábavní parky mají a vždycky měly pro zasazení příběhu své kouzlo. Především je to lidský, sentimentální a hezký příběh, takže fanoušci prahnoucí po krvežíznivých klaunech a děsivém domu hrůzy tady ostrouhají. Ti, kteří Kinga raději v lidštějších a více románových příbězích, zaplesají.

25.05.2022 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Atraktivní thriller, který přesně ví, co je třeba přisypat, aby fanda do patologicky narušených magorů otáčel stránky do nočních hodin. Sériový vrah, co zavírá holky do klecí, FBI, nějaký ten exkurz do neurologie a behaviorální analýzy, mytologické výjevy a pes jako nejlepší přítel člověka.
Vhodné dílko, jak proložit čekání na nového Cartera.

26.10.2021 4 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Pokud máte rádi desky, muziku, detektivky, kočky, hezký holky, někdy jste něco sbírali, nebo alespoň jedno z toho, budete u tohohle románu vrnět blahem. Je to precizní jak z hlediska formy, zápletky a zvratů, přes smrtelné hrdiny, od začátku do konce. S Nevadou by asi pátral rád každý chlap.

15.01.2021 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Vtipný a dojemný průvodce pokřiveným 20. stoletím z pohledu dvou lidí, kteří toho za život stihli až dost. Zásadní výsadou je, že Třeštík netlačí na pilu. Nechce čtenáře přehnaně dojímat a vynášet své rodiče do nebe jako hrdiny své doby. Naopak, je to celé psáno střízlivým nadhledem a jakýmsi nehodnotícím odstupem. Zároveň je kniha hluboká a intimní i ve své neukecanosti. A to je kumšt.

07.09.2020

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Malá a útlá knížečka o velkých a klíčových věcech. Humor, hořkost, láska, soupeření, všechny ingredience, který je třeba naházet do hrnce, aby se mohlo rozehrát povedené milostné drama hlavních čtyř aktérů. Kulisa chemičky vůbec není na škodu a všechno to slunce, koupání a hory, všechno to tak příjemně voní létem, kdy všem tak nějak víc oči dychtí po životě. Zaslouženě klasika naší literatury.

06.04.2020 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

V jednoduché zápletce a dobrých postavách je krása. Autorce stačí jedna dlouhá silnice, lesy, rozervané postavy, které žijí, protože se jim dostanete do hlavy, a to až na dřeň. Všechny ty kulisy vám do vyhřátého obývacího pokoje dostanou studený vítr ze severu Švédska. Žádné šokující zvraty, jen kvalitně odvyprávěný temný příběh, jehož největší výsadou je nepředvídatelnost předvídatelnosti. Dneska se průměrné knihy hodnotí nadprůměrně jen díky extrémním zvratům na poslední straně. Takové knihy se autorce, stejně jako mé maličkosti, zjevně příčí.

27.11.2019 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Pořád stejně čtivé, strhující a děsivé. Chris Carter ani v osmé knize nepolevuje ve svém standardním vysokém nadstandardu, servíruje všechno rychle po sobě, na nic se nečeká, nerozebírají se zbytečná traumata, ani se nepopisuje pitva oběti na deset stránek. Tahle série je prostě jedna z mála, která si udržuje kvalitu a je zaručenou jistotou pro každého lehce zvráceného fanouška.

02.11.2019 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Trochu mě mrzí, že jsem film viděl už několikrát, takže jsem nemohl díky hlavní pointě dostat pořádnou facku. Spíše než jako oslavu anarchie, vidím největší sílu knihy v kritice kultury lidského ducha v naší moderní, urychlené a hrozně stresové době. Takže nesouhlasím, že když všechno zničíme, vytvoříme poté lepší svět, protože si myslím, že doba jde dopředu, jen lidé a jejich bídné charaktery jí tlačí zpátky k pravěku a to Palahniuk vystihl přesně. Bohužel, jak se dočtete v zajímavostech, nebo v doslovech, může být podobná kniha pro slaboduché jedince vynikající inspirací. Když už nic, tak to alespoň podtrhuje jak temné a sugestivní dílo autor stvořil.

19.10.2019 4 z 5

Kruté mrazy Kruté mrazy Dan Simmons

Druhý díl, stejná kvalita. Je to černohumorná a především drsná jízda na plné obrátky, kde mrtvoly padají na zem po tunách a mlčenlivý Kurtz, i když někdy polomrtvý, vyvázne a všechny ty padouchy, i když jedním je i on sám, nechá míle za sebou. V prvním díle se více hláškovalo, zatímco tady Simmons přitlačil s temnější atmosférou, postavami i problémy. To ale samozřejmě není na škodu. Jde se na třetí.

24.07.2019 4 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Neuvěřitelný tah na bránu, barvité postavy, výborný humor a všechno, co si od drsné, béčkové gangsterky v áčkovém obalu přeju. Joe Kurtz je řízek, do kterého bych se zamiloval, i kdyby mi snad právě vymlátil polovinu zubů. Tohle je přesně ten typ příběhů, u kterých se usmívám blahem a mám radost, že tohle byl teprve rozjezd a další dva díly mě očekávají s otevřenou náručí.

28.06.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Adrenalinová jednohubka u které se musí povinně vypínat mozek, jinak se tam dá vyhnípat celkem dost věcí nesetkávajících se s realitou. Poprvé mi přišlo, že pár dialogů bylo dost na sílu, a to hlavně ty, kde se měly ze čtenáře tahat emoce.

03.11.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Vynikající debut. Stísněná atmosféra Orlických hor, námět z temné slovanské mytologie, uvěřitelné postavy a skvostný jazyk (naposledy jsem si takhle užíval obratnost u Jess Kidd). Autorka navíc umně brnká na to dětské v nás, na doby, kdy stín v pokoji byl jednoznačně duch a ne špatně pověšený oděv. Tuhle sentimentalitu ohledně doby, kdy všechno vonělo dobrodružství do temného příběhu zakomponovala výborně. Jediný vážnější problém mám v tomhle případě s rozsahem, kdy těch pocitů a popisů každodenních úkonů Petra bylo moc. Byť v některých momentech (strach, napětí, emoční vypětí) tyhle popisy jen prohlubují autenticitu situace.
Sečteno a podtrženo se nemůžu dočkat dalšího příběhu.

P.S.: Dneska už se v trestněprávní praxi detektor lži takřka nepoužívá.

06.10.2022 4 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Zasněžená jízda plná napětí a adrenalinu, která vás přinutí otáčet stránky a odložit spánek. Darby je skvělá hrdinka, které budete zuby nehty fandit. Jediné, co chybí k dokonalosti je přehršel závěrečných zvratů (nemyslím epilog, ten byl super), kdy některé jsou už krapet přitažené za vlasy, ale ruku na srdce, moderní thriller snese dost.
Když autor umí, stačí pět lidí, jedna dodávka, odpočívadlo a pár hodin v bílém pekle. V té jednoduchosti je krása.

12.07.2022 4 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Žrádlo. Chvíli trvalo, než jsem se začetl, mluva a jazyk jde ruku v ruce s rokem a dějištěm příběhu. Je úžasný, jak si autor vyhrál právě s reáliemi a detaily. Příběh jako takový ale v žádném případě není pozadu. Vrstevnatý děj, který není detektivkou v pravém slova smyslu jako spíše historickým románem o zločinu ze všech možných stran. Naprosto skvělá ústřední dvojice, ranař s dřevěnou rukou, nasáklý režnou a právník ztělesňující alespoň v rámci justičního systému zcela nadčasovou racionalitu. Možná, že toho hnusu, nemocí a beznaděje bylo chvílemi až moc. Sem tam jsem si řekl, že je to na efekt. Ale co, tu dobu těžko poznám líp než autor.
Ten příběh se do mě zažral jako do Wingeho tubera.

07.02.2021 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Jednohubka, které vládne především výborně představené prostředí indiánské rezervace a nejsympatičtější postava, Katina vlčice Obluda. Tohle prostředí zapadané sněhem, kde první soused je od vás deset kilometrů a všude jsou jen hory, sníh, lesy a zase sníh, je kouzelné a pro detektivku vytváří bezchybnou kulisu. Samotná zápletka je velice jednoduchá a celé pátrání mi přišlo spíše jako seznamovačka s postavami pro účely dalších pokračování, ale osobně už mám těch psychopatů plné zuby, takže obyčejné lidské pohnutky pro překročení zákona vítám. Je to především neokoukané, hodně se dozvíte o Aljašce a hlavní postava táhne, plus se k tomu pátrá a jezdí na sněžných skútrech. Za mě ano a doufám, že série bude co nejdelší.

22.06.2019 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Tim Weaver je jednoznačně jeden z nejlepších autorů, co tu momentálně vycházejí. Jeho knihy jsou tlusté, díky Mystery Press i krásné a napěchované vším, naprosto vším, co krimithrillery musejí obsahovat. Raker je buldok, který když se zakousne, je radost sledovat jeho práci. Hezky důkaz po důkazu, list po listu, záznam po záznamu, dokud se krůček po krůčku nezačne rýsovat děsivé cosi. Výborně tu fungovala aura kolem úhlavního vrahouna, která doopravdy naháněla husí kůži, Healy je postava, která mi mohla mít vlastní knižní sérii a do toho z vás ještě dokáže Weaver dostat i emoce. Doufám, že Rakera požene případ od případu minimálně do důchodu, protože tohle je vážně radost číst.

01.03.2019 5 z 5

Promrzlá buddystory napěchovaná hláškama a cynismem, kterou jsem hltal písmeno po písmenu. Svět, který Zahler vytvořil, mi dokonale učaroval. Nejlépe, jak asi příběh mohu shrnout: Představte si příběh, kterému dával drsňáckou kostru Clint Eastwood, je zasazen do promrzlého Sin City a černý humor a cynismus „hrdinům“ vložil do úst již zmiňovaný Tarantino. Plus je třeba přidat notnou dávku násilí. Temná kriminálka, která si nebere servítky s nikým a s ničím. V rámci žánru jako zjevení. Mystery Press se zdají být zárukou kvality.

18.07.2017 5 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Vynikající atmosféra amerického venkova. Při čtení se mi vybavilo tolik amerických filmů, až jsem tomu sám nevěřil. Vynikající záporné a hlavně reálné postavy, které by se daly použít do několika dalších románů, se nám tady střetávají v jednom příběhu. Pro mě Arvin byl kladnou postavou, přece i dobří lidé jsou někdy nuceni páchat zlo. Pro ty, kterým přišla kniha odporná, zvrácená... Přece jste neotvírali knihu s názvem ďábel s tím, že tam bude jednorožec a duha ne?

31.12.2016 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Hořkosladká dokonalost. Smekám. To, jak autor dokázal barvitým jazykem, plným úžasných přirovnání popisovat obyčejné každodenní situace, jako je například pohled kocoura, je neuvěřitelné. Výborně a hlavně vtipně vystihl všechny možné neduhy dnešní společnosti. Troufnu si říct, že tenhle lidský příběh s velkým srdcem by si měl přečíst každý. Hlavně si k četbě nevařte espreso z nějaké šikovné mašinky, co máte doma. Protože se po pár stránkách, stejně jako já, budete stydět, že to vůbec pijete.

16.10.2016 5 z 5