Roubas Roubas komentáře u knih

Advokát Advokát Michael Connelly

Vynikající právnický thriller bez hluchého místa a jakékoliv slabiny. Haller je ta správná persona, ke které čtenář chtě nechtě přiroste a tomu pomáhají i vedlejší postavy z jeho okolí, které jsou tvořeny o nic méně zajímavými charaktery. Connelly výborně představuje celý justiční systém jako veliký organismus, se všemi figurkami, neduhy a slabinami. Co se ústřední zápletky týče, je nápaditá a napínavá.
Moc se mi líbilo to vykreslení obhájců a přístupu k nim, které máme i u nás, že si všichni myslí, jací jsou to lháři a jak stojí na straně šmejdů, při tom nikomu nedochází, že se dřív nebo později může sám ocitnout ve srabu a nějakej ten advokát, co má ostrý lokty, se bude víc než hodit.

05.06.2022 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Žádný horor, ani nervy drásající thriller, ale letní příběh s prvky tajemna o jednom mladém klukovi a jeho nalomeném srdci a o tom, jak se dá časem a životem (přáteli, prací a setkáním s novými lidmi a novou ženou) zase v pořádku slepit. Poutě a zábavní parky mají a vždycky měly pro zasazení příběhu své kouzlo. Především je to lidský, sentimentální a hezký příběh, takže fanoušci prahnoucí po krvežíznivých klaunech a děsivém domu hrůzy tady ostrouhají. Ti, kteří Kinga raději v lidštějších a více románových příbězích, zaplesají.

25.05.2022 4 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Jess Lourey

Největší prohrou knížky je spojení Mystery thriller na obálce. Ten přitáhne velkou část čtenářů, který potom nedostanou, co si vysnili. Ale tím zápory končí.
O čem se nemluví je taková ta knížka na léto, kde se třináctiletá holka probíjí životem na americkém maloměstě osmdesátých let, zamiluje se, řeší problémy doma a do toho ještě začne někdo unášet místní kluky. Největší výhrou je Cassie. Ač jsem už poměrně odrostlý mladý muž, tý holce jsem hrozně fandil a těšil se na každej další čas strávenej jejíma očima. Pokud chcete věci přímo pod rypák bez špetky vaší účasti na příběhu, budete mít problém. Autorka totiž výborně pracuje s náznaky prostřednictvím mysli pubertální holky. Celou dobu tak nějak tušíte, že je něco hrozně špatně a tenhle pocit z vás nezmizí, i když Cassie zrovna vtípkuje.
Nemůžu se zbavit pocitu, že v tý knížce je mnohem víc, než jak se tváří.

06.04.2022 5 z 5

Outsider Outsider Anthony Franze

Mně se mnohem víc líbila první polovina knihy. Nejvyšší soud, vysněná práce, nový kolegové, právnické prostředí a přibývající vraždy šeptající spojitost s onou slavnou institucí. Thrillerová druhá půlka má tendence sklouzávat k béčkovosti a pozorný čtenář odhalí pachatele poměrně brzy. Je to dobrá jízda seskládaná z atraktivních ingrediencí, pokud nad tím nebudete moc přemýšlet.

16.03.2022 4 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Výborně vystižená atmosféra rodiny, kde všechno není tak jak by být mělo. Čtenář musí hodně koukat za text, aby si všechny informace a pocity našel, nebo sám vyložil, ale pokud na tohle přistoupí, funguje kniha náramně. V příběhu se dlouhou dobu v podstatě nic neděje, ale právě to, jak je autor schopen vystihnout pocity během "banálních" rodinných situací dělá Z popela super zážitek. Lidi tak nějak tuší, že by spolu měli hlavně mluvit, ale kolik lidí to doopravdy dělá. Poté vznikají mezery, díry a roky plynou.

27.02.2022 4 z 5

Co se stalo Co se stalo Caitlin Wahrer

Niterné zachycení toho, jak dokáže zločin rozložit rodinu. Chvílemi mi připadalo, že žiju s Hallovými, sedím v jejich obýváku a sleduju ty pohyby, pohledy, změny v chování, rostoucí chlad, obviňování a hledání cesty ven.
Celou dobu mi přišlo, že čekám na něco, co nakonec v závěru nepřišlo. Na druhou stranu jsem s poslední stránkou zjistil, že mi to vůbec nevadí. Komorní příběh, který nenásilnou formou pokládá důležité otázky.

16.02.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Pohlazení po duši, které občas potřebuje každý z nás bez ohledu na náturu. Příběh Eddieho je během války plný zvratů, utrpení, naděje a přátelství. Z knihy by byl rozhodně skvělý film.
Nejcennější jsou na Eddieho výpovědi ty malé skutky, které dělal, nebo hodnoty, za kterými si stál i na pokraji smrti, vysílený a zlomený. Protože laskavost, trocha pomoci druhému, to jsou možná ty nejzákladnější věci, které z dnešní sprinterské doby mizí s děsivou rychlostí. Útlá knížka připomínající, co je důležité a že chuť žít se dá najít i když už to vypadá, že není co hledat.

09.01.2022 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Sleduji tě je napínavý, zamotaný, temný a po velice dlouhou dobu nepředvídatelný thriller. Bavilo mě v hlavě převracet možnosti a různé zvrácené motivy, pokukovat po stopách, naťukávat si postavy, a hlavně takřka neustále nikomu nevěřit ani letmý úsměv. Mozaika nakonec hezky kousek po kousku zapadla na své místo.
Problémem dnešních thrillerů je mnohdy fakt, že přes čtyři stovky stránek prostě neudýchají. Někde za polovinou jim dojde šťáva a vy už jen tak obracíte stránky a čekáte na ono finále. Sleduji tě ovšem v klidu doběhne až do temného a poutavého konce, který prolistujete se zadrženým dechem.

03.01.2022 5 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

Svižný horor nesoucí se na vlnách devadesátek a pomrkávající po Kingově veledíle. Jenže Dítě tmy se odehrává v čistě českých reáliích, takže místo čtvrti s rodinnými domy, jsou tady paneláky a budova staré fabriky. Postavy jsou živé, dobře vykreslené a puberťácké problémy autentické. Líbí se mi ta klouzání po hranici, kdy atmosféra je vykreslená áčkově a následuje okouzlující, béčková akce.

21.12.2021 4 z 5

Sladké navždy Sladké navždy George P. Pelecanos

"Samozřejmě nebyl do Donny zamilovaný, aspoň mu to tak nepřipadalo. Ale nechtěl ji tak rychle ztratit. Nebo to možná bylo jen proto, že nechtěl prohrávat."

Další skvělý román. Washington pod rouškou kokainu a drogových obchodů, kde se dvanáctiletí kluci protloukají ulicemi se zbraní a pytlíčky drog, protože lepší budoucnost je nečeká. A v tomhle světě se pohybují plastické postavy se svými démony všedních dnů, které chtějí jen přežít a sem tam si pro sebe uloupit kousek štěstí. Tuhle špínu ulic a marnivost lidských osudů dokáže Pelecanos popsat asi jako málokdo.

04.11.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Atraktivní thriller, který přesně ví, co je třeba přisypat, aby fanda do patologicky narušených magorů otáčel stránky do nočních hodin. Sériový vrah, co zavírá holky do klecí, FBI, nějaký ten exkurz do neurologie a behaviorální analýzy, mytologické výjevy a pes jako nejlepší přítel člověka.
Vhodné dílko, jak proložit čekání na nového Cartera.

26.10.2021 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Nejsem jeden ze zarytých fanoušků, četl jsem od Kinga pár knížek. Ale tahle má něco do sebe. První, biografickou část jsem si užil asi nejvíc. Je tam krásně řečeno, že úspěch neroste na stromě a pokud jo, tak kurevsky vysoko a musíte za ním lézt pěkně dlouho. Rady ohledně procesu psaní, nebo samotné výstavby textu, jsou jednoduché, věcné a dají se skvěle aplikovat. Hlavně dokážou jakýkoliv text vytáhnout o úroveň výše.
Útlá, ale obsahově velká knížka pro všechny fanoušky Kinga, nebo pro všechny, co někdy sedli k počítači, nebo k bloku a zkoušeli naškrábat něco vlastního.

22.10.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Dobře vedené rozhovory, bez hodnocení, soudu, nebo umělého hledání senzace. Každý o téhle zemi slyšel, všichni víme, že je to peklo. Přečtení téhle skvělé knihy mi ale ukázalo jak obrovskou bezmoc, hlad a šikanu ze všech stran lidé v Severní Koreji prožívají.
Někde lidé denně bojují o holý život a někde pláčou, že jedno léto nemůžou k moři.
Něco, co by v jednadvacátém století už dávno nemělo mít místo. Bohužel má.

21.10.2021 5 z 5

Bezměsíčné noci Bezměsíčné noci P. J. Parrish

Taková ta detektivka, která nepotřebuje šokovat poslední větou, stavět z vyřezaných srdcí sošky nebo dávat dohromady detektivka s palicí vraženou v lahvi od whisky. Poctivý román z amerického jihu, kde rasismus chodí ulicemi. Maloměsto se všemi démony ve skříních, kde si lidi vidí do talíře, ale na potkání se na sebe i tak usmívají od ucha k uchu.
Louis je sice klasický zarputilý mladík s pořádným zápalem pro spravedlnost, ale ve všech situacích je jeho chování uvěřitelný a čtenář mu jde na ruku zcela přirozeně. Škoda, že další knížka je až 5. díl série. Přesně ten typ krimirománu, který už vymizely a při tom mají to největší kouzlo.

10.10.2021 5 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Americký jih je pro mě popkulturně nevyčerpatelná studnice skvělých příběhů, osudů v těžkých podmínkách, kde se nosí rasismus, předsudky a tvrdá práce. Bahnitá pole jsou teskným, pomalým a psychologicky těžkým příběhem, kde ani tak nejde o spád, zvraty, jako o atmosféru a denní chleba tamních obyvatel. Tne do rasismus, obou světových válek, těch směšných pánů, co si na hlavu cpali prostěradla a života na farmě. Velký příběh v malém kabátě.

07.09.2021 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Útlá knížečka o tom, že stačí mít kolem sebe pár dobrých lidí, aby i sebehorší trauma dostalo nafackováno. O tom, že nevadí, když někdo nechce dostávat lidi do postele, nebo se necítí připravený. O zapojení se, žití.

21.08.2021 5 z 5

Šedé duše Šedé duše Philippe Claudel

Román, který vám poeticky, krásným jazykem a jemně vrazí ránu přímo do břicha. A potom ještě jednu.

05.08.2021 5 z 5

Smutné město Smutné město Ross Macdonald

Úvod naprosto strhující. Weathera s batohem a pár dolarama vyhodí kamion v rodném městě, jako válečného veterána. Dvaadvacetiletý ranař chce, aby mu otec dohodil práci, ale po příjezdu zjistí, že jeho otec je už dva roky po smrti. Někdo ho zavraždil a nad městem vládne šeď podsvětí. První kapitoly jsou bezchybné. Každá je věnována jiné vedlejší postavě, od které se hlavní hrdina snaží získat informace, přičemž mu poctivě slouží dokonale a upřímně prořízla huba a železné háky. Postavičky jsou rozmanité, kouzelné a odráží to nejhorší, co dokáže svět korupce, drog a mafie vyplyvnout na zemský povrch. Následuje notná dávka akce. Jen se závěrečným rozuzlením mám lehoučký problém. Ne, co se logiky věci týče, ale formy. Rád odpustím.

26.07.2021 5 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Poetická, cynická, thrillerová, folklórně hororová a psychologická kniha. Česká vesnice jako hnusný, zlý organismus. Nepříjemný a plíživý literární zážitek. Čtete, čtete a víte, že se nic dobrého nestane, nemůže stát. Vzpomenete si na Kytici, na Strašáky s Dustinem Hoffmanem. Vynikající.

18.07.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Jazykově jednoduché, úderné a hravé. Příběh bezpochyby zajímavý, ale ne až tak originální, jak by člověk čekal. První polovina, zejména kapitoly z dětství hlavního hrdiny, mě vtáhla bez sebemenšího zaváhání. Postupem času mi přišlo, že příběh malinko ztrácí dech. Jako největší mínus vidím, že jsem se na konci o nikoho nebál a napětí nějak zapomnělo potichu zaťukat na dveře. Poslední kapitola výborná.

20.06.2021 4 z 5