Romča11 Romča11 komentáře u knih

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Jizva je z části pojatá jako detektivní pátrání po minulosti jedné z postav a v knize se tak dobře prolíná současnost s minulostí. To mi pomáhalo se v příběhu minulosti lépe zorientovat, i když mě to zprvu trochu zmátlo.
Jizva by měla pojednávat o životické tragédii, která se stala v rove 1944. Bohužel se k těmto událostem dostáváme až skoro v závěru knihy a vlastně jen na pár kapitol. V příběhu je sice naznačeno, že se něco chystá. Avšak část knihy, která se odehrává v minulosti, spíše pojednává o životě postav před událostmi. To mi je velmi dobře přiblížilo, ale na úkor toho, že životická tragédie se zde odehrává krátce. Navíc je příběh vyprávěn z pohledu postav, které se této tragédie účastnily nepřímo a tragédii poznáváme převážně z jejích následků.
Další problém jsem měla se stylem psaní/jazykem, který autorka v knize použila. Občas jsem měla pocit, jako bych četla spíše popis událostí, než klasické vyprávění. Navíc v části knihy, která se odehrává v minulosti, jsem občas našla neadekvátní slova pro toto období (např. věta: Budeš se mnou chodit?).
Postavy byly skvělé, hned jsem si jich několik oblíbila.
Jinak je ale Jizva velmi povedená, dokázala mě vtáhnout a užila jsem si ji.

11.05.2023 3 z 5

Výborná kniha o Severní Koreji, o její historii, památkách a o tom, jaké to je v téhle zemi žít a studovat.
Tohle je další úžasná kniha od autorky o Severní Koreji.
Autorka v knize skvěle kombinuje informace o historii Severní Koreje s vyprávěním o svém studijním pobytu v této zemi. Kniha tak působí mnohem záživněji a čte se mnohem snáz, než kdyby se jednalo pouze o povídání o historii, osobnostech atd.
Tahle kniha mi už tolik nevyrazila dech, protože první se ke mně dostala autorčina další kniha o KLDR. Ale i přesto byly informace v ní velmi šokující. Člověk si během čtení knihy říká, že tohle v dnešní době na naší planetě není možné, ale ono je.
Jediné s čím jsem měla problém je, že se mi kniha i přes její záživnost špatně četla. Prokousávala jsem se jí dost pomalu, hlavně delšími pasážemi o té historii. Naopak informace o osobní zkušenosti s pobytem v KLDR autorky jsem přímo hltala.
Ale jinak jsou ty teoretické informace v knize zpracovány dobře a detailně. Bohužel jen méně záživně.
Kniha je opravdu dobrou sondou do běžného života a do historie KLDR. Otevřela mi oči.

31.12.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

To přirovnání k Malému princi bylo přesné! Tahle kniha je krátkým příběhem o chlapci, krtkovi, lišce a koni, ale je plná různých životních pravd a mouder. Taková velmi filosofická
Kniha se četla velmi rychle a to hlavně díky tomu, že neobsahuje moc textu. Ale když už text na stránce je, je to nějaké krásné životní moudro. Velmi se mi tyto moudra a pravdy líbily a tak nějak mě pohladily po duši.
Na druhou stranu kniha postrádá nějaký příběh. Příběhem je v podstatě to, že nejdřív chlapec potká krtka, spolu pak potkají lišku a ti tři pak společně potkají koně. Společně pak všichni putují světem a povídají si o životě a všem možném. A to mi prostě vadilo. Často mi to přišlo jako výkřiky do tmy. Zničehonic přišlo nějaké moudro a na další straně bylo další moudro, ale vůbec nesouviselo s tím předchozím. Vím, že je to autorův záměr, aby se kniha vždy nemusela číst od začátku do konce a dávala smysl i při otevření uprostřed a chápu to, ale vadilo mi to.
Kresby jsou ale v této knize opravdu nádherné. Každý jsem si musela pečlivě prohlédnout, protože mi přišlo blbé je jen zběžně prohlédnout. Byla to prostě pastva pro oči.
Tahle kniha je takovým pohlazením po duši, utišením a zároveň zamyšlením se nad světem a životem. Ta moudra, která obsahuje, jsou prostě krásná. Jednoznačně doporučuju!

01.11.2022 4 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Tak tohle je geniální komiks. Věrně zachycuje, jaké to je začít postupně ztrácet vlasy a pak vlastně zjistit, co že to ta alopecie vlastně je a následně se s ní naučit žít.
Autorka spolu s ilustrátorkou dokázaly velmi dobře čtenářům komiksu nemoc alopecie přiblížit. Zároveň se mi velmi líbilo, že se zároveň snažily čtenáře naučit, jak se k lidem s takovou nemoci chovat. Jak by si lidé s touto nemocí přáli, aby se k nim lidé chovali.
Také se mi líbily jednotlivé "zastávky" ve vyprávění příběhu Terezy, kdy jsme se měli možnost například zastavit u výběru paruky nebo se detailně seznámit s alopecií i trochu z medicínského hlediska.
Hlavně se mi líbil konec, takhle by to nejlépe dopadlo s každým pacientem s alopecií v ideálním světě. Tereza měla obrovské štěstí na lidi, které ve svém životě a okolí měla.
Kresby v komiksu jsou také naprosto úžasné. Moc se mi líbily.
Celkově jsem z komiksu byla velmi nadšená a každý by si ho měl přečíst.

16.04.2022 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Tahle tenounká knížka byla sondou do vod českého lékařství. Sedm povídek, které byly z pohledu lékařů nebo pacientů. Některé s otevřeným koncem, některé s uzavřeným. Některé se šťastným koncem, některé se smutným. Všechny příběhy ale byly něčím zajímavé. Některé až děsivé. Celkově se mi kniha ale četla dobře, povídky jsou kraťounké a odsýpají, knihu máte přečtenou za chvilku.
Povídky se mi vlastně dost líbily, člověk se zase něco nového z lékařství dozvěděl a mohl se na svět znovu koukat jinýma očima. Dokonce v jistých momentech mě kniha donutila se zamyslet nad vlastním životem. Některé povídky byly takové více na zamyšlení, jiné zase byly velmi dramatické a vtáhly vás do děje. Prostě povídky byly velmi různorodé.
Zároveň jelikož se jedná o formát povídek, příběh se nestačí rozjet a už skončí. A některé povídky mi vyloženě nesedly a připadaly mi velmi zvláštní. Nebyly zrovna můj šálek kávy.
Některé postavy mu byly velmi sympatické, nad jinými se jsem se pozastavovala a nad některými jsem vyloženě kroutila očima a nechápala jejich chování, zvlášť když dostávaly varování.
Prostě pokud máte rádi lékařské prostředí a zároveň formát povídek nebo něco kratšího na čtení, takovou jednohubku, tak tohle doporučuju.

22.11.2021 3 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Tahle kniha je převážně vtipná pro korektory nebo zaryté grammar nazis, kteří hledají chyby vždy a všude. Mně, které jen jednoduše větší pravopisné chyby jen bijí do očí, tento komiks tolik vtipný nepřišel. Zasmála jsem se jen u některých stripů. Většinu času jsem spíše dozvídala o konkrétních pravopisných chybách a jevech či snášela stěžování si na to, jak moc lidé neumí správně česky psát.
Komiks obsahuje pouze 150 stripů, takže ho máte prolítlý za odpoledne.
Co se týče samotného korektora, ten je vykreslen dobře. Věřím, že takto se chová a vyjadřuje korektor po letech praxe, kdy stále dokola vyhledává v textu a opravuje ty samé chyby. Ten byl vykreslen velmi dobře, ač mi byl velmi nesympatický.
Grafika je velmi jednoduchá a dobrá. V jednoduchosti je prostě krása.
Jednoduše musím říct, že mně tento komiks zase tolik vtipný nepřišel, tudíž se u mě z půlky minul účinkem. Jinak je ale dobře zpracovaný a věřím, že se u něj pobavíte více než já.

16.08.2020 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Musím vyzdvihnout, že tahle kniha krásně vykresluje chod a náladu Německa za časů Hitlera zevnitř. To je za mě její obrovská přidaná hodnota. Autor dokázal hodně dobře vystihnout plno emocí, které různými obyvateli Německa cloumali. Krásně ukázal, že zde nežili pouze lidé velmi loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni.
Autor také upozornil na organizaci Bílá růže, která zůstává často zapomenuta, ale opravdu v historii existovala a snažila se vyjádřit svůj odpor k režimu.
Autor si vybral dobré postavy a vykreslil je velmi dobře. Dokázal popsat, jak si k sobě hledají cestu a i muž, kterého Franka našla později krásně zapadl do příběhu. Obě postavy mi byly hodně sympatické, oblíbila jsem si je. Na druhou stranu dokázal autor dobře vykreslit i členy gestapa, vystihl jejich chování naprosto přesně, takže jsem je nenáviděla.
Příběh je vystavěný také velmi dobře, akorát v jednu chvíli byl retrospektivní, kdy postavy vzpomínaly, co se jim vlastně stalo, do té chvíle, než se potkaly. Ale příběh byl povětšinou plný zvratů a napětí, tak aby krásně udržel čtenářovu pozornost a chuť číst dál a dál. Ke konci knihy jsem napětím ani nedutala.
Styl psaní autora je také velmi příjemný, jednoduchý a srozumitelný. Popisné pasáže byly dlouhé tak akorát a životní příběhy hrdinů dokázal shrnout ve 3 kapitolách. K tomu velmi oceňuji, že autor vybral er-formu, ale i tak střídal pohledy obou hlavních hrdinů a občas i jiných postav, aby čtenář měl dokonalý přehled o situaci a co se děje.
Celkově jsem z knihy velmi nadšená a hodně se mi líbila, hlavně myšlenka toho, že by se člověk neměl nikdy vzdávat boje za správnou věc, i když je většina proti němu. Je důležité znát velmi dobře minulost, abychom stejné chyby už nikdy neopakovali. Jinak se budeme stále motat v kruhu a tyhle hrozné věci se budou dít znovu. Rozhodně doporučuju!

25.05.2020 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Za mě je tato kniha velmi dobře zpracovaná.
Z rozhovorů se čtenář částečně dozví, co k takovému jednání predátory vede. Dozví se to jak z pohledu predátora, tak z pohledu odborníka. Rozebírají se zde i různé sexuální poruchy jako je hebefilie.
V rozhovorech je probírána třeba i historie samotných zpovídaných, ale hlavně jsou zde do detailu rozebrány jednotlivé případy, co se vlastně stalo a jaké to třeba mělo následky.
V rozhovorech s odborníky se hovoří zejména o tématech jako je internet, který zapříčiňuje anonymitu atd.
Tahle kniha mé hrozně vtáhla, je velmi čtivá. Rozhovory jsou sestaveny velmi dynamicky, ale i krásné chronologicky. Občas se čtenář ztratí v dlouhých odpovědích na určitou otázku.
Kniha má rozhodně přidanou hodnotu, vyskytuje se zde plno informací, na které by se nemělo zapomínat a celkově kniha s filmem nabádají rodiče, aby se svými dětmi mluvili a tím takovýmto příběhům předcházeli, i když je to někdy těžké.

Prostě nemám nic, co bych téhle knize vytkla. Ale rozhodně bych doporučovala si ji přečíst až po shlédnutí filmu, poskytne vám to ucelenější obrázek o tématu celkově a odnesete si tak z knihy více.

24.04.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Druhý díl komiksové série Srdcerváči byl opět skvělý, dokonce snad lepší než ten první! ❤

Tento díl se zabývá převážně comnig outem Nicka a ukazuje ho tak, jak by měl ideální comig out vypadat, což bylo hrozně krásné. Celé je to pomalé, Nick má čas si rozmyslet, kým vlastně je, Charlie na něj trpělivé čeká a když se konečně vysloví okolí, přijme to docela klidně, včetně Nickovi rodiny.

Musím znovu říct, že komiks má nádhernou kresbu a opět skvěle vykresluje emoce, které z těchto kreseb jenom čiší a většině čtenářů jsou naprosto jasné.
Dialogy v bublinách jsou tentokrát opět přesné a trefné.
Postavy jsou opět vykresleny a nakresleny také velmi povedeně.
Dějový spád je tentokrát o dost pomalejší, jelikož se tento díl soustředí na jedinou véc a to je ten coming out, tím pádem je hodně kreseb z jedné situace.
Styl vyprávění je opět také dobrý.
Jediné, s čím nesouhlasím, je české slovo: vyoutovat. Nějak mi tam prostě nesedělo. Za mě je prostě lepší coming out i v češtině.

Celkově musím prostě říct, že mě druhý díl dostal víc než ten první a to hlavně tou upřímností a snahou dát Nickovi ten nejhezčí coming out a ukázat zároveň čtenářům, jak by takový krásný, klidný coming out měl vypadat. Bylo to mnohem více upřímné a ještě milejší než ten první díl.
Opět doporučuji, pokud si chcete trochu oddechnout, je to ideální odpočinková četba.

23.01.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Srdcerváči jsou romantickým příběhem dvou britských středoškoláků. Příběh je trochu jinak strukturovaný, jelikož se jedná o grafický román, musím však říct, že se mi líbil. Není to nic převratného nebo světoborného, ale je to milým pohlazením po duši, krásný romantický příběh s pár vedlejšími linkami. Je dobře vystavený, většinu času odsýpá a má pár hezkých zápletek.

Postavy mi byly docela sympatické, jen nékdy chvilkami, v některých scénách mi jejich chování nepřišlo úplně autentické, nemyslím si, že by se takhle v realitě zachovaly. Ale na druhou stranu byly Cahrlieho rozpaky roztomilé a někdy mi ho bylo také líto.

Kniha se velmi dobře a rychle čte, jelikož, jak jsem již zmínila, jedná se o grafický román. Měla jsem celou knihu přečtenou za jedno dopoledne.

Styl vyprávění autorky byl docela dobrý, jak jsem již zmínila, autorka neodbíhala moc od hlavní dějové linky, rozvíjela krásně příběh a dokázala u skvěle vykreslit emoce.

Autorka sama i celý komiks nakreslila, za což má můj obdiv a musím říct, že i její kresby jsou dost povedené a hezké, pastva pro oči.

Celkově jsem na této knize nenašla skoro žádné mínusy a velmi se mi líbila. Je to hlavně takové romatické, roztomilé pohlazení po duši, oddechová kniha na 2 hodinky za to ale s krásným příběhem.

10.01.2020 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Tohle je velmi dobrá knížka plná úvahy. Musí se tedy občas číst pomalu abychom pochopili co daný odstavec nebo daná stránka chce říct. Ale úvaha je dost dobrá a vlastně sní souhlasím. A samotný příbeh je ještě lepší. A má mnohem lepší konec než film. V tom mají lidi pravdu. :)

10.07.2019 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

K této knížce snad ani nemám slov z toho důvodu, jak je skvělá! Normálně bere dech! Tolik krásných filosofických myšlenek v jedné young adult knize?! Neskutečné! Miluju tu knihu! Knížka vypráví o Runem a Poppy. Ti se seznámili když jim bylo 5 a skoro hned se stali nejlepšími kamarády. Jenže, když je Poppy 8 její babička umírá, ale jelikož obě zbožňují dobrodružství, babička Poppy zadá úkol aby prožila dobrodružství a za celý život nasbírala 1000 polibků, ale ne obyčejných. Takových těch, co si bude pamatovat do konce života. A tak se nakonec vydává s Runem na tuto výpravu. Problém nastává když je jim 15 let. Rune, který pochází z Norska se tam kvůli tátovi a jeho práci musí vrátit. Dvojice se musí rozloučit. A co je ještě horší, Poppy přestane po nějaké době s Runem komunikovat, odepisovat mu na zprávy. A on netuší proč. Jak jsem říkala, tenhle román je dechberoucí! Tak plný emocí! S touhle knížkou budete s emocemi jako na horské dráze. Miluju ty filosofické myšlenky! V knížce mám zaležených víc jak 10 pasáží. A ty postavy?! Taky miluju! Nádherně vykreslené a popsané postavy! A popis emocí? Skvělý! Zkrátka knížka mi bere dech! Pokud vám nevadí, že to bude trochu přeslazené, jelikož je to stále young adult, tak směle fo toho. Autorka zde nádherně popsala ryzí lásku. Takovou tu lásku co chceme já i vy jednou zažít! A která holka by si nepřála, aby ji miloval kluk jako je Rune? Knize dávám 5*/5* a moc doporučuju. Možná se jí vyhněte pokud máte neradi velmi smutné příběhy. Ale jinak jděte do ní!

09.07.2019 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Knížka se mi hodně líbila. Domnívám se, že jsem kousek knihy četla již dříve, jelikož studuju němčinu už 8 let, a zastávám názor, že by se s četbou této knihy nemělo spěchat. Je tam plno věcí, které mladší lidi nemohou pochopit. Celá kniha je prostě o tom, jak Werther po Lottě touží. Vím, že mi to před pár lety vadilo, ale teď se mi kniha hodně líbila. Sice neholduju klasice jako moje kamarádka, ale tohle se mi líbilo. A ještě více se mi líbily Wertherovi filosofické myšlenky.

09.07.2019 4 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Kniha je velmi dobře zpracovaná, komiksová forma jen knihu hezky ozvláštnila a pomohla příběhu zaujmout pozornost.
Knihu bych rozhodně doporučila všem. Nesmíme zapomínat na naší minulost, aby se neopakovala.

09.07.2019 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Kniha je velmi zajímavá a skvěle napsaná. Vypravěč je kombinací vševědoucího a zároveň personálního. Občas člověka totiž udiví, kolik toho malé nenarozené dítě ví a v čem všem se vyzná. Filozofické myšlenky byly velmi zajímavé, ale strašně mi čtení zpomalovaly. Celkově byla kniha na mě dost těžká. Ale na druhou stranu pasáže, kde se něco dělo, mi rychle utíkaly pod rukama. Postavy jsou celkem dobře vykreslené.
Za mě 4*/5*, hlavně kvůli tomu, jak se mi kniha pomalu četla, ale jinak mě bavila a velmi zaujala.

09.07.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tatér z Osvětimi je historický román, který se odehrává (jak už bylo řečeno v názvu) v Osvětimi. Je to tedy další příběh z prostředí koncentračních táborů a druhé světové války.
Jako takový je příběh silný. To, čím si Lale a Gita a i všichni ostatní vězni museli projít, je strašné a já si dodnes kladu otázku, jak se to vlastně mohlo stát, kam vás různé okolnosti dovedou a hlavně co všechno dokáže populismus, který dostal Hitlera k moci.
Příběh je opravdu skvělý, asi zvláště proto, že ho napsal sám život. Jen se zatajeným dechem jsem četla o tom, čím vším si Lale prošel a jak se dokázal "oklepat" a bojovat dál.
Problém mám však se stylem vyprávění nebo jak to správně nazvat. Četla jsem už vícero knih z tohoto prostředí a tohoto období. První jsem dokonce přečetla, když mi bylo pouhých 12 a tehdy mě to natolik zdrtilo, že knihu jsem na dlouhá léta schovala do šuplíku a nechtěla ji ani vidět. Četla jsem Hanu, která mě rozplakala. Ale tuhle knihu prostě nenapsal sám Lale, ale pouze svůj příběh někomu převyprávěl a ten to sepsal. Navíc to měl být původně scénář. Kniha mi právě proto přišla spíš pouze jako popis a nedokázala jsem se do příběhu vžít jako u Hany. Moc tomu nepomáhalo, že Laleovi dlouhé měsíce vše procházelo a že mu prošli i velké věci. Chápu, že ten muž měl jen nesmírné štěstí, ale v kombinaci se zpracováním knihy jsem se prostě nemohla do příběhu vžít, nepůsobil až tak reálně. To mě hodně zklamalo. Tatér z Osvětimi mě nerozbrečel tak jako Hana a jiné příběhy. Mrzí mě to.
Ale co se musí nechat, tak příběh je napsán čtivě. Jsou zde někdy i krátké kapitoly, ale hlavně mě zajímalo, co se bude dít s Lalem dál a tak jsem se od knihy nemihla odtrhnout a slupla jsem ji jak malinu.
Postavy jsou také skvěle vykreslené. Je jasné, kdo je dobrý a kdo zlý. Nejvíc se mi líbilo jaký byl Lale gentleman za každých okolností. Ani Osvétim mu toto nesebrala.
Ale prostě mi u této knihy chyběl nějaký ten přesah, osobní přesah, takový ten styl vyprávění, který vás vtáhne do děje a zamává vám s emocemi. Jako by mi tam chyběli emoce.
Ale jedno se musí nechat. Takovou lásku, kterou našli Lale a Gita si asi přeje najít každý. Osvětim ji akorát posílila.

01.07.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Koláčky a spiklenci je druhým dílem, pokračováním knížky Muffin a čaj. Jedná se o český, contemporary, young adult román, který se zabývá lgbt tématikou a úskalými lidí z lgbt komunity v české kultuře.
Příběh této knížky je o Danileovi a Kitovi, jejich lásce a o tom, že ne vždy je všechno růžové a že někteří lidé z české kultury stále nejsou úplně otevření novým možnostem a nejsou schopni přijmout nová fakta.

Tahle knížka je skvělá! Už dlouho se mi nestalo, abych se začetla s tím, že nevnímám čas! Protože já čas kontroluju často.
Troufám si říct, že tahle knížka je ještě lepší než první díl. A proč? Kniha Muffin a čaj byla dost idylková a sluníčková, ale tehle díl? Ten odrážel realitu. Bohužel ne všichni rodiče svoje děti pochopí, když se dozví, že cítí lásku k někomu jinému než by podle společnosti měli. Rodiče si pak o nich myslí, že jsou špatní a přemýšlí, co ve výchově udělali špatně. Někdy je dokonce o to horší, že otec je násilník a cholerik k tomu, že je homofob jako v Daniho rodině. Autor krásně ukázal, že ne všichni lidé tady u nás v české kultuře tolerují nebo doknce lgbt podporují. Někteří si myslí, jaká je to zvrácenost a nechutnost. A při tom je to přirozenost, člověk se s tím už narodí.
Další silné téma v této knize je síla přátelství, kterou můžeme vidět, když se Daniho a Kitovi přátelé snaží jim pomoci, aby mohli být spolu.
A samozřejmě krásné a silné téma lásky.
Postavy, jak nové tak i staré, v této knížce jsou opět krásně vykreslené. Většina z nich je moc sympatická a i ty nové si zamilujete.
Kniha je, jak už jsem psala, hodně čtivá, jistými chvílemi jsem se od ní nedokázala odrrhnout a musela jsem číst a číst dál.
Příběh je také jistými místy napínavý, měla jsem strach, co se vlastně s Danim stane.
Příběh byl možná o malinko dějově slabší, ale to plně nahradilo to téma toho, že ne vždy je všechno idylkové a život prostě k nikomu není fér a je to boj.
Krásné jsou i úvahové pasáže, ve kterých nalezneme Daniho krásné a pravdivé myšlenky.
Jediné mínus této knížky je, že má jen 280 stránek.
Tohle si prostě musíte přečíst a pokud jste ještě nečetli Muffin a čaj, napravte to. Nebudete litovat. Jsou to skvělé knížky.

17.05.2019 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Další skvělý román z pera Petry Dvořákové, který pojednává o jedné české vesnické rodině. Právě na ní autorka ukazuje, že všechno není, jak se může zdát. Pod pokličkou se totiž místo rodiny mohou skrývat pláňata, která jsou hlavním motivem knihy.
Líbilo se mi, jak autorka díky vhodně zvolené době vyprávění na této jedné rodině ukázala, že ačkoliv lidé byli za komunismu nespokojení a s příchodem revoluce doufali, že se vše změní k lepšímu, ve skutečnosti tomu tak nebylo a vše zůstalo stejné anebo se některé věci dokonce zhoršily. Zároveň na tomto příkladu i ukazuje, že každý vnímáme svobodu jinak a že s příchodem demokracie někteří lidé svobodu nepocítili.
Cením si i mnoha dalších krásných myšlenek, hlavně o vztazích a to jak milostných, tak rodinných.
Styl psaní knihy je opět skvělý a čtivý, tak jak to autorka umí. Knihu jsem měla rychle přečtenou.
Postavy jsou také vykresleny skvěle, dokázala jsem se do nich vžít a připadaly mi naprosto autentické.
Akorát mi vadilo, že se děj často táhnul a některé popisné pasáže na mě byly dost dlouhé. To mi kazilo dojem z knihy a někdy jsem se do příběhu nedokázala vžít.
Pláňata jsou velmi čtivá kniha z doby přelomu režimů plná krásných a zajímavých myšlenek o mezilidských vztazích a osobní svobodě.

25.05.2024 4 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Velmi zajímavý a vtipný komiks o Jižní Koreji a o životě s Jihokorejcem. Zpracování knihy je skvělé v tom, že je to komiks, který velmi milou a zábavnou formou předává různé informace z prostředí Jižní Koreje a to přímo koreanistkou, která v Jižní Koreji žila a momentálně žije s Jihokorejcem.
Komiks je skvělý hlavně tím, že všechny informace jsou podány z osobního pohledu autorky, jak ona co prožívala a vnímala, a tím komiks působí mnohem lépe, uvěřitelněji a hlavně zábavněji. Mnohem lépe se díky tomu čte a mnohem více si toho člověk zapamatuje.
I struktura komiksu je skvělá, kdy zezačátku se dozvíme, jak se autorka do Jižní Koreji dostala, proč vlastně studuje koreanistiku, jak poznala svého muže a pak pár zábavných okruhů z jihokorejské kultury.
I grafické zpracování komiksu je velmi povedené, kresby jsou moc hezké. Akorát mě mátlo, jak se u hlavní postavy často měnil účes (krátké/dlouhé vlasy). Občas jsem nevěděla, zda se jedná o ni.
Navíc je komiks taková jednohubka, měla jsem ho za chvilku přečten.
Velmi povedený komiks, kde jsem se toho dozvěděla mnoho nového o Jižní Koreji a přitom se nasmála. Doporučuju!

06.02.2024 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Takhle zajímavou knihu jsem dlouho nečetla. Příběh je vyprávěn ze dvou úhlů pohledu a to z pohledu manželky a z pohledu milenky jednoho, toho samého muže a to se mi neskutečně moc líbilo. Umožňuje to v příběhu ukázat věci, které by bez toho nešly.
Líbilo se mi, jak byl v knize popsán vývoj obou vztahů a jak to jednotlivé postavy ovlivnilo. To bylo brilantní.
Díky těmto unikátním dvou pohledům na jeden příběh navíc kniha poskytuje mnoho důležitých témat k zamyšlení, což velmi oceňuju.
Zaujalo mě i téma módního návrhářství, které jsem měla skrz Lucii možnost blíže poznat. Zároveň se mi líbilo, že se obě hlavní postavy potkávají právě v Luciině salonu. To byla výborná scéna.
Příběh je napsán skvěle, velmi čtivě, má spád, odsýpá a je rozdělen převážně do kratších kapitol, kdy se vždy střídá kapitola z pohledu manželky a z pohledu milenky.
Líbilo se mi, jak byly popsány jednotlivé hlavní postavy, naprosto do příběhu zapadaly a nejvíc jsem nenáviděla toho muže, které vodil hlavní hrdinky za nos a naopak mi bylo líto Lucie, ale vlastně i Anny.
Téhle knize nemám absolutně co vytknout, je výborná.
Celkově se mi kniha velmi líbila, hlavně díky originální formě a moc doporučuju. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

30.12.2023