Romanka89 Romanka89 komentáře u knih

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Další skvělá Keplerovka za mnou. Joona Lina mě vážně baví (snad kromě Paganiniho smlouvy). Už na mě v knihovně čeká další díl Lazar. Na detektivky jsem velmi vděčný čtenář, dokud to výslovně neprozdradí v knize, netuším kdo je vrahem, takže za mě skvělé.

17.04.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Od Kundery jsem asi dvakrát četla Nesnesitelnou lehkost bytí, která se mi velmi líbila, proto jsem od Žertu očekávala podobné pocity, avšak tohle dílo mi moc nesedlo. Občas mi chvíli trvalo se zorientovat o kom zrovna která kapitola vypráví a často jsem se v knize vracela.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě.

05.04.2019 3 z 5

Divoká jízda – 18 erotických povídek Divoká jízda – 18 erotických povídek * antologie

Na přebalu slibují: Z téhle jízdy se vám zatočí hlava! Nic takového se však nekonalo. Asi mám taky jinou představu o erotice, našlo se pár výjimek, které mi přišly zajímavé (Deník, Vikomtova milenka), jinak za mě docela ztráta času s touto knihou.

27.03.2019 2 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Příběh mladé ženy Alexis, která pátrá po historii své rodiny, kterou její matka úzkostlivě tají. Velmi dojemný příběh plný lásky, naděje, ale také nemoci a zrady.

Čtenářská výzva 2019: Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi (Řecko).

24.03.2019 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Krásná kniha i když smutná, zprvu si člověk musí zvyknout na Hrabalův "pábitelský" styl, ale pak je to nádhera. Plynutí krásných myšlenek. Mohu jen doporučit a určitě se ke knize ještě někdy vrátím.

Čtenářská výzva 2019: Kniha s oxymórem v názvu.

15.03.2019 5 z 5

Mladost - radost Mladost - radost J. H. Krchovský (p)

Autorova raná tvorba, jiná a přece stejná než novější díla. Je znát, že to psal mladý člověk, novější tvorba je propracovanější a ne tak monotematická. Tahle sbírka je jedna velká depka, ale mě se to četlo skvěle, mám ráda Krchovského, ať už novější či starší básně. Takže za mě plný počet.

13.03.2019 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Vzhledem k tomu, že už jsem četla od autora "Manželství, po jakém ste vždycky toužili", které mě absolutně neoslovilo, tak jsem této knize nedávala moc šancí, ale darovanému koni... Avšak Pět jazyků lásky je vážně kniha, která by podle mě mohla mnohým pomoci ve vztahových problémech. Narozdíl od výše jmenované knihy tam není tolik odkazů na křesťanství, jen pár, takže je to opravdu pro každého. Rozhodně ji doporučím svým známým, a jdu se zamýšlet nad tím, jaký je vlastně ten můj hlavní jazyk lásky?

11.03.2019 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Od tého khiny jsem mnoho nečekala, není to žánr, který běžně čtu, ale mile mě překvapila. Jediné co mě napadá že musím říci je, že ta ženská je prostě hustá! Má můj velký respekt a obdiv, má prostě "koule". Skutečná královna PCT, sama, v divočině, s Monstrem na zádech.

Čtenářská výzva 2019: Cestopis.

11.03.2019 4 z 5

Návštěvnice Návštěvnice Amanda Stevens

Po letech jsem přišla na to, že "trilogie" má další díly, zprvu jsem se bála že se budu ztrácet, když si už nepamatuji předchozí díly ale vůbec, vše důležité bylo řečeno a nebylo třeba si pamatovat předchozí díly. Kniha se skvěle četla, taková duchařská oddychovka. Jsem zvědavá na další díl.

02.03.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Příběh ženy, která přežila hrůzy koncentračních táborů a nakonec utekla. Kniha je nejen o hrůzách války ale i o životě před válkou, o lásce, o přátelství. Příznám se, že jsem u knihy plakala, je to nepředstavitelné, co lidé museli zažívat, jaké nelidské a zvrácené krutosti. Vždy, když čtu něco s touto tématikou, nutí mě to zamýšlet se nad tím, proč vlastně my si neustále na něco stěžujeme (teda já určitě)? Máme střechu nad hlavou, co jíst, své milované kolem sebe. Všechny naše běžné každodenní problémy, ať už vztahové nebo pracovní jsou naprosto malicherné. Važme si toho, co máme. Lidé co hrůzy války přežili museli být neskutečně silní. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, která má lichý počet stran

24.02.2019 5 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

Jakože jsem... Dál nejdu ve svém předstírání
ničemu tady nerozumím! (Nechci ani)
a snad mne to i ctí... Jen nevím, nač být hrdý
když sdílím tentýž svět se všemi těmi zmrdy.

Miluju jeho poezii.

24.02.2019 5 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Kdysi jsem jako malá viděla seriál, pak jsem se na střední škole dozvěděla, že je to podle knihy a konečně jsem se k ní po dlouhé době dostala. Velmi silný příběh/příběhy naprosto odlišných žen, které se setkaly ve vězení, kde se veškeré odlišnosti vnějšího světa stírají. Některé ženy jsem si oblíbila - Naděnka "Nicnežžena", Andy... Seriál si znovu zopakuji. Ještě nějakou chvíli asi budu vstřebávat dojmy z této knihy.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení.

16.02.2019 5 z 5

Noci, po nichž nepřichází ráno Noci, po nichž nepřichází ráno J. H. Krchovský (p)

Mám ráda Krchovského básně. Ráda je čtu znova a znova. Nikdy mě neomrzí. Patří mezi mé nejoblíbenější básníky.

Čtenářská výzva 2019: Kniha s černobílou obálkou.

10.02.2019 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Tohle byla jízda! Zpočátku jsem měla trochu problém zvyknout si na náročný jazyk, hutný text, neoznačená přímá řeč, takže jsem se někdy ztrácela v tom co jsou myšlenky a co přímá řeč. Ale když jsem si navykla, tak je to skvělá sonda do života dvou psychycky narušených žen, matky a dcery. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj.

10.02.2019 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Velmi pochmurná báseň o sociální nespravedlnosti, doplněná ilustracemi od Andrey Tachezy, které temnou náladu ještě prohlubují.

09.02.2019 5 z 5

Deník: Leden - Duben 1943 Deník: Leden - Duben 1943 Ruth Laskier

Knihy s touto tématikou se špatně hodnotí. Další z mnoha svědectví nacistických hrůz. Není to dávno co jsme se byli podívat v Osvětimy, při čtení jsem si ta místa přestavovala a běhal mi mráz po zádech. Rut byla chytrá a krásná dívka. Každý by si měl přečíst alespoň nějakou knihu s tímto tématem, nesmíme zapomenout.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc.

01.02.2019 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Dlouho jsem tuhle knihu nemohla sehnat, v knihovně k nesehnání, nová není, nakonec se mi zaštěstilo bazarovou a jsem ráda že ji mohu mít ve své osobní knihovně. Nejprve, asi jako většina, jsem znala film, patří mezi mé oblíbené. Komix jako žánr není můj šálek čaje, byl to vlastně můj první a asi i poslední komix, ale za to naprosto nezapomenutelné temné dílo. Člověka tem smutek, to zoufalství, které z obrazů a textů čiší, úplně vtáhne. Rozhodně se k Vráně ještě někdy vrátím.

31.01.2019 5 z 5

Mrzí mě to, vážně mě to mrzí, ale s touto knihou jsem se prala skoro 3/4 roku. Čtu i náročnější knihy, nevím co mi nesedělo, možná mi prostě nesedí Egypt, možná vážně moc nahuštěný text s minimem přímé řeči, těžko se mi to četlo, četla jsem mezi tím i spoustu jiných knih. Byly pasáže, které mě i zajímaly a bavily, ale více bylo těch popisných a pro mě útrpných. Připadám si vážně jako barbar ale mě toto dílo nesedělo.

28.01.2019

Egypťan Sinuhet - Patnáct knih ze života lékaře Sinuheta - II. díl Egypťan Sinuhet - Patnáct knih ze života lékaře Sinuheta - II. díl Mika Waltari

28.01.2019 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Netradičně docela útlá Kingovka, ale velmi čtivá a napínavá. Čekala jsem jiný závěr trochu, ale celkově skvělé.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu.

21.01.2019 5 z 5