Romanka89 Romanka89 komentáře u knih

Tak trochu lesana Tak trochu lesana Veronika Hotová Roncová

(SPOILER) Od knihy jsem očekávala trochu něco jiného, protože za "tak trochu lesanu" se považuju já. Hlavní hrdinka je pro mě spíš extra echt uplně moc lesana! :D Ač jsem knihu četla poměrně dlouho, zaujala mě. Těžkých témat je tam nahečmaných poměrně dost (vyrovnání se se ztrátou matky při porodu, dva vlastní potraty, nevyjasněný vztah s kamarádem, příběhy klientek na terapiích, příběhy žen na ženských kruzích...). Popisy regresivní terapie mi přišli zajímavé, v některých příbězích jsem se více či méně sama viděla, donutí to člověka se zamýšlet nad vztahem sám k sobě, pospojovat si různé životní události s aktuálním stavem mysli a přístupem k životu. Jen ten závěr. Během posledních deseti stránek prožijeme Bětčiny tři porody, letem světem. Očekávala jsem že zrovna těhotenství, příprava na porod, prožívání toho všeho, samotné porody, výchova, atd. dostane více prostoru, z toho "lesanského" pohledu, to by mě zajímalo. Třeba druhý díl? Nebo další podobné dílo od autorky? Třeba se dočkám. Mě kniha ale sedla.

21.07.2021 5 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Super komiks, který mi kápnul jakožto matce dvouleťačky do noty. Každý se v některém určitě najde, skvělá oddychová jednohubka.

06.07.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

(SPOILER) O Osvětimi už jsem pár knih četla, tahle patří mezi ty ne tak silné, ač jako matka s malým dítětem jsem ty jejich porody dost prožívala, prostě ten styl vyprávění mě tak nezasáhl jako třeba Mengeleho děvče. Každopádně moc se mi líbilo když "Máma" mluvila o porodu, jako o něčem přirozeném, co žena a její tělo zvládne, je třeba si věřit, je to instikntivní. Kéž by tento přístup byl dnes ve všech porodnicích, ale to už není ke knize ;-).
Spoiler? Vždy mám ráda když je v knihách odkaz na jinou knihu, film, dílo, cokoli a já vím o čem je řeč, přijdu si sečtělá a že mám přehled :D V díle je zmiňován na několika místech Mengeleho asistent, který své vzpomínky sepsal pod názvem "Byl jsem Mengeleho asistentem."

Čtenářská výzva 2021: Kniha z lékařského prostředí.

22.06.2021 4 z 5

Skála Skála Peter May

Skvělé, po Keplerovcích a Larssonovi něco zase trochu jiného, ani jsem nečekala že mě kniha tak zaujme, takže se určitě chystám na další díly série.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou po přečtení někomu darujete.

01.06.2021 5 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

Sérii mám ráda, začala jsem ji číst, když vlastně existoval pouze první díl, takže jsem pak napjatě vyhlížela další, pak zapomněla, pak zjistila že jsou třeba další dva na světě, takže nakonec jsem přečetla všechny díly. Nevím, jestli už je to věkem, mojí sečtělostí (samozřejmě oproti jiným mizivou, ale knížka ke knížce ;-)), náročností, ale mě to přijde napsaný jako středoškolská slohová práce. Opakování sousloví, Amanda je z Devlina tak hotová až mě tím štvala, malá slovní zásoba, nevím. Vlastně ani nevím proč si stěžuju, vím že je to oddychová nenáročná literatura ale prostě nečetlo se mi to moc dobře. No a závěr, takový typický americký happyend, že ano. Předchozí díly jsem hodnotila plným počtem, duchařina, hřbitovy, paráda, ale u posledního dávám pouze tři hvězdy. Už asi chápu co tím manžel myslí, když tvrdí že nemůže poslouchat knížky co psaly ženy, že to prostě pozná, tak tohle je jasná ukázka ženského psaní, asi mám radši mužské spisovatele.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih.

21.05.2021 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělé skvělé skvělé! Ač jsem dřív viděla film, ale už je to dávno a absolutně jsem si nepamatovala o co šlo, tak jsem se pustila do knihy, vlastně díky čtenářské výzvě. No není zbytí, budu si muset přečíst i další díly série, skvěle se kniha četla.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.

28.04.2021 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Ne zrovna jednoduché čtení, trochu jsem se s knihou prala, ale nelituji. Dlouho jsem ji odkládala. Ač jsem čekala trochu něco jiného (ze školy si pamatuju akorát tu její volbu, čekala jsem spíš příběh přímo z koncentračního tábora), zklamaná jsem nebyla.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, která je vyprávěna retrospektivně.

13.04.2021 4 z 5

Jak žít a nezbláznit se Jak žít a nezbláznit se Lidmila Pekařová

Celkem stručná (myšleno v dobrém) kniha o výchově od dětství až po dospělost. Obsahuje mnoho užitečných rad a poznatků doplněných konkrétními příklady. Párkrát to na mě působilo nereálně, jako když jednou povolím a malé dítě nebude jíst ve své židličce tak veškerá snaha přišla vniveč, to mi přijde trošku přehnané. Každopádně určitě je dobré mít nějaké návyky, a nedělat dítěti sluhu. Koupi rozhodně nelituji.

17.03.2021 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Další z mnoha knih s tématem holocaustu, avšak takhle je hodně, hodně jiná. Vypráví totiž příběh z pohledu malého chlapce, syna komandanta SS. Malý Bruno se svojí naivitou nechápe a nerozumí, proč lidé "za plotem" jsou hubení, špinavý, holohlavý, proč mají všichni pruhovaná pyžama, a tak touží život za plotem prozkoumat. Zaujalo.

Čtenářská výzva 2021: Kniha s pruhovanou obálkou.

16.03.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

A mě se to líbilo, očekávání jsem vlastně ani moc neměla, protože humorné knihy nejsou můj žánr. Byla jsem však mile překvapena, nejlepší scéna byla, jak chtěla bábinka udělat uzel na pupeční šňůře, to mě hodně pobavilo. Není to humor jako takový, že byste se popadali za břicho, spíš to, jak autorka dokáže i vážné věci popsat s lehkostí a humorem, přesto, že život na slepičí farmě, kde vstáváte ve čtyři ráno, bez vodovodu, elektriky, se spoustou dalších zvířat, rozhodně není žádný med. Ale jinak jako hrozná doba, jsem ráda že žiju teď, kdy mám co kecat do toho kde a jak bude naše rodina žít, jakožto holka z města bych farmu prostě nedala.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

11.03.2021 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Skvělé pokračování osudů Dana Torrance, přečteno jedním dechem. Jsem moc zvědavá na filmové zpracování. Jinak za mě jedno velké plus za odkaz na film Růžový plameňáci, obecně mám ráda v knize zmínky o jiných knihách nebo filmech a mám radost když vím o čem je řeč, ale tohle potěšilo dvojnásob, protože "flamingos" jsou moje oblíbená kultovka.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy.

25.02.2021 5 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Skvělá kniha, jedna z nejlepších o rodičovství co jsem kdy četla. Boří všechny zažité a slepě převzaté "hlášky", které nevědomky používáme, aniž se nad tím zamyslíme. Kniha o respektu k dětem, o tom, že nejsou náš majetek, ale mají stejná práva, mají své pocity a city, se kterými ještě neumějí pořádně pracovat, proto jsme tu my, abychom jim pomohli se s nimi vypořádat, ne abychom je za mě trestaly, ať už ignorací, posíláním na hanbu, bitím nebo ztrapňováním před ostatními. Podtitulek mluví jasně, jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe. Doporučuji všem rodičům.

15.02.2021 5 z 5

Můj strýček Oswald Můj strýček Oswald Roald Dahl

Tak tohle mě moc bavilo. Humorné, čtivé, lehce erotické krátké dílko. Nemohla jsem si v této nejisté době vybrat lepší knihu pro zlepšení nálady. Za mě vřele doporučuji.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž název je i jménem hlavní postavy.

15.02.2021 5 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Tohle dílo mě mile překvapilo tím, že bylo o mnoho čtivější než Zámek, s kterým jsem se dlouho prala, ač se mi líbil. Jak už tu bylo řečeno, pocity osamění, zoufalství a nepochopení se objevují i v tomto díle, které ale na rozdíl od zmiňovaného Zámku nebo Procesu je protkáno občasnou komikou, nebo spíš tragikomikou. Jsem zvědavá, jak si s tím poradili ve filmovém zpracování.

05.02.2021 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) To byla jízda, od začátku do konce velmi napínavé a čtivé, jako téměř všechny knihy od této autorské dvojice. Závěr mě znepokojil a přišel mi, upřímně, přitažený za vlasy, jako vážně? Jurek? Není mrtvý? Ale celkově knihu hodnotím výborně. Já jsem vděčný čtenář detektivek, většinou netuším kdo je vrah (nebo chybně), dokud to v knize přímo neřeknou. :D

Čtenářská výzva 2021: Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout.

25.01.2021 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Asi nejsem cílová skupina na tento typ literatury. Na můj vkus byla kniha moc dlouhá a ne moc dobře se mi četla, příběhy byly celkem čtivé, občas něco k zamyšlení, ale do čtení jsem se musela nutit a jsem ráda že už to mám za sebou.

08.01.2021 3 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Skvělé! Naštěstí jsem film buď neviděla celý, nebo si ho moc nepamatuji, jen zběžně, takže jsem si mohla knihu užít do sytosti.

Čtenářská výzva 2020: Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli.

31.12.2020 4 z 5

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Knihy jsem četla v pořadí, jak byly napsány a za mě to tak má být. V tomto pro mě "posledním" díle se dozvíme, proč je Hannibal takový, jaký je, jaké bylo jeho dětství a proč se z něj stalo to, co se zněj stalo. Člověk si ho vlastně docela oblíbí. Celá série je skvělá, včetně filmových zpracování.

06.12.2020 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Konečně jsem měla možnost si přečíst nepřepracované vydání. Znám to od Josefa Plevy (budu si ho muset také připomenout). Dostala se mi do rukou kniha z roku 1946, která obsahuje oba díly, tedy i život po zachránění z ostrova. První část, to je klasika, byť se hůře čte, obsahuje málo přímé řeči a pro nás zastaralý jazyk. Příběh je však nesmrtelný, to co Robinson vybudoval z ničeho na pustém ostrově, kde žil v podstatě šťastně, nepřipouštěl si žádné chmury a zabýval se prací na bydlení, prací na poli atd. Po objevení Pátka je to plné přátelství. Při čtení máte pocit, že jste obyvatelem Robinsonova ostrova. Druhá část, která pojednává o dalších cestách a dobrodružstvích Robinsona mě upřímně moc nebavila, do čtení jsem se musela nutit, obecně to není můj žánr, kde cestovali, s kým obchodovali, s kým bojovali, co kde zažili. Za první, klasickou a známou část dávám pět hvězd, ubírám jednu za druhý díl, do kterého jsem se musela nutit a byla jsem ráda, že to mám nakonec za sebou.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny.

27.11.2020 4 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Čekala jsem péčko, dostala jsem péčko, akorát to bylo tak moc prvoplánově napsaný, že mě to moc nebralo. A to cením nápad, že erotické scény byly inspirovány slavnými obrazy. To by se dalo uchopit trošku lépe podle mě. Ale jo, je to "béčková" literatura, a musím to tak brát. Mým oblíbeným žánrem se to nestane, ač mám jinak erotickou literaturu ráda, ale třeba markýze de Sade, Lady Fuckingham (ano, je to taky porno, ale staré, popsy aktů a orgánů jsou tak různorodé, pestré, až někdy roztomilé, tady bylo pořád akorát kun*a a š*kat, žádná snaha o jakákoliv synonyma.) Závěr mě nezaujal, čekala jsem, že vysvětlení bude reálného rázu, ale což, jako oddechovka, proč ne. Souhlasím s názorem, že by se kniha dala zkrátit, na povídku, to by mě možná pak i víc bavilo.

Čtenářská výzva 2020: Kniha poprvé vydaná v roce 2020 (nová kniha).

23.11.2020 2 z 5