Hannibal - Zrození

Hannibal - Zrození https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9812/bmid_hannibal-zrozeni-4eX-9812.jpg 4 347 50

Hannibal Lecter série

< 4. díl

Osmiletý chlapec Hanibal musí společně s ostatními členy movité rodiny opustit pohodlné sídlo v Litvě a prchnout před postupujícím Hitlerovým vojskem do lesů. Dlouhé měsíce se pak skrývají v lovecké chatě. Při pádu sestřeleného bombardéru zahynou všichni až na Hannibala a jeho sestřičku Míšu. Je nesmírná zima a k dovršení neštěstí přitáhne do jejich chaty tlupa banditů zběhlých z německé armády. Hrůzy, které následují, obrátí Hannibalův život naruby.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Alpress

Hannibal Rising , 2006

Monnyska
11.12.2023 5 z 5

Hodně čtivé, čtení jsem si užila a nemohla jsem se odtrhnout. Postava Hannibala je velmi fascinující, děsivá a velmi dobře propracovaná...

rafan65
08.04.2023 5 z 5

Tato kniha je moc pěkná ale zároveň hodně děsivá. Příběh mladého Hannibala je smutnou epizodou jak se člověk po traumatickém zážitku mění ve zvíře které vraždí vrahy své malé sestry. Opravdu hodně děsivá kniha ale stojí za přečtení.

darkchipmunk
05.10.2022 5 z 5

Hannibalův prequel jsem četla jako první, teď jsem teprve ve fázi Červeného draka, tudíž nemůžu moc porovnávat. Hannibal - Zrození mi připadá jako skvělá kniha, s bohatou a přesnou slovní zásobou a zajímavou charakterovou studií. S Hannibalem jako hluboce traumatizovaným dítětem i mladým mužem čtenář chtě nechtě sympatizuje, je tady ostatně hlavním hrdinou a krom objektu jeho lásky - paní Murasaki - tu žádná jiná kladná postava příliš prostoru nedostane. Všichni, včetně Popila, a koneckonců i Murasaki, jsou přinejlepším ambivalentní a poznamenaní těžkou dobou. To je nakonec i Hannibalův případ, a pokud lidé tvrdí, že je to typ psychopata, prostého traumat a postiženého od narození, doporučila bych jim, aby si Harrisův prequel přečetli a teprve potom se věnovali psychoanalýzám skrze popkulturu. A nebo se na to můžete vykašlat a diagnózy nechat pověřenějším. Knížku nicméně tak jako tak k přečtení doporučuju.

Marsí5
15.04.2022

(SPOILER) Sama za sebe musím říct, že na mě tato část příběhu působila spíše jako detektivka.
Od knihy jsem čekala odhalení trochu větší části Hannibalova života. Samozřejmě chápu jeho touhu po pomstě za to, co se stalo jeho sestře, ale přesto mi v ději schází jakýsi "přechod" ve stylu myšlení. To, co jsme se zde dočetli, mi uspokojivě nevysvětluje životní styl, kterým se Lecter po této etapě ubíral.
Také mi chyběla jakákoliv zmínka o jeho šestém prstu. Neříkejte mi, že by si za celou dobu nikdo ničeho nevšiml a že by se obzvlášť v tak kruté době nenašel nikdo, kdo by si z něj kvůli tomu neutahoval...
Kniha je určitě lepší než průměr, ale mohla nabídnout mnohem víc.

soukroma
03.03.2022 4 z 5

Překvapivé a děsivé: překvapivě mnohem děsivější než Hannibalovy činy byly válečné zločiny jeho prvních obětí... Místa děje (Litva, Francie a na závěr už jen krátce Kanada a USA) a závan Japonska prostřednictvím milované macechy byly tou příjemnější stránkou čtení. A naštěstí to bylo hodně krátké. 75%.

frantisek8863
08.09.2021 4 z 5

Poslední díl co mi chyběl do série Hannibala Lectera. Přesto, že to zde teprve vše začíná. Dobře napsané, držel jsem mladému Hannibalovi palce.

wullcann38
24.04.2021 3 z 5

Film mi přijde značně lepší.

Ivca72
08.01.2021 5 z 5

Hannibal Lecter je kult v knižnej i filmovej podobe. Kniha možno nie je dokonalá, no pre Hannibalistov povinné čítanie. Z jemného chlapca sa stáva chlap, poznačený všetkými a všetkým, čo v živote zažil. Nežný, surový, chladný, dôsledný.

Romanka89
06.12.2020 4 z 5

Knihy jsem četla v pořadí, jak byly napsány a za mě to tak má být. V tomto pro mě "posledním" díle se dozvíme, proč je Hannibal takový, jaký je, jaké bylo jeho dětství a proč se z něj stalo to, co se zněj stalo. Člověk si ho vlastně docela oblíbí. Celá série je skvělá, včetně filmových zpracování.

Venny345
11.11.2020 2 z 5

Ne, ne a ještě jednou ne. Já jsem byla tak zklamaná, když jsem do čtení musela nutit! Tento první díl jsem si půjčila, abych si mohla přečíst Mlčení jehňátek.
Ale první díl mě vůbec neoslovil! Knihu jsem dočetla vyloženě ze setrvačnosti a také proto, že nedokážu často odložit to, co rozečtu.
No, ještě uvidím, zdali se pustím do dalších dílů...

AndulinaU
12.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Zrození jsem si ze série přečetla jako první, chtěla jsem to mít chronologicky seřazené. Knížka byla dobrá, ale orientace v ní trochu horší. Ztrácela jsem se občas ve jménech i v jakém období se zrovna děj nachází. Zabití Míši bylo hodně smutné a nechutné. Nicméně ostatní vraždy mě až tak moc nebrali, byli to všechno lidé, kteří si to zasloužili. Těším se však na ostatní díly a doufám, že se dočkám pořádného masakru

Soboll
14.07.2020 5 z 5

Tak to byla jízda . Za 7 hodin zhltnutá kniha . Harris mě prostě baví ,Hannibal je skvělá postava a jeho začátky jsou více než sadistické ,ačkoliv se mu člověk nemůže divit po jeho zážitcích . Měla jsem mrazení ,nervy a z celého srdce jsem mu přála aby všechny našel a mohl se pomstít .

Luigi1
22.05.2020 4 z 5

Bylo to dobré,jen,čtení o něco slabší,škoda,to hororové vyobrazení mě trochu rozechvělo a rozesmutnělo.

blackoutzuzi
20.05.2020 4 z 5

Oproti ostatním dílům jsme se autorova standardu, na který jsme zvyklí, nedočkali a jak se říká "to nejlepší nakonec" v tomto případě tak úplně neplatí. Ani to vlastně není tak úplně možné. Čtvrtý díl se jednoduše nenese v duchu "Jsem génius a k večeři mi největší radost udělá pořádný kus lidského masa a sklenka Chianti."
Pro fanoušky celé série je ale tento poslední díl nutností. Hlavně proto, abyste alespoň lehce nahlédli pod pokličku toho, co se muselo stát, aby se z malého chlapce, který nadevše miluje svou malou sestřičku, stal všemi obávaný kanibal Hannibal Lecter. Slovíčko lehce používám záměrně, jelikož to místy působilo spíše jako podívaná z rychlíku - na duši narušeného člověka a jeho touhu po pomstě se autor bohužel primárně nezaměřil a obě tyto roviny "nakousl" jen tak zlehka. Škoda, zrovna toto téma by si zasloužilo více než 250 stránek.

Jeár13
25.04.2020 4 z 5

Filmové zpracování bylo skvělé, kniha zajímavá, kdyby to byl samostatný příběh byla by ještě lepší, ale do konceptu knih o Hannibalu Lecterovi a způsobů jeho propracovaných vražd mi tato kniha do děje absolutně nezapadala. Část příběhu osvětlila minulost o Lecterovi ale zkrátka už to není ono. Kniha je prostě jiná, nevím jak to jinak popsat.

Polinka92
04.04.2020 3 z 5

Ačkoli jsem byla z předchozích tří knih nadšená, tahle mě zklamala. Ano, byla zajímavá, ale nečetla se mi dobře.

Kuža007
27.03.2020 3 z 5

Vysoké očekávání. Nenaplněné ambice. Kniha, která vznikla, ale rozhodně vzniknout neměla. Jde vidět, že Harris se v tomto díle jaksi unavil a už se mu nechce psát další příběhy doktora Lectera, a sám nejspíš uznává jen svou původní trilogii. To samé si myslím já. Hannibal je konec příběhu o doktoru Hannibalu Lecterovi.

petrarka72
22.03.2020 3 z 5

Kniha, která doplácí na očekávání. Ústřední motiv, který se snaží mít nad svůj šokující základ i šokující vyústění, jaksi nefunguje, respektive je poměrně předvídatelný - a i když se Harris snaží budovat plíživou hrůzu přes všednodennosti (pravda, všednodennost mafie obchodující s uměním a bílým masem - a všednodennost studenta medicíny), moc se nedaří. Asi i proto, že čtenář zná "svého" Hannibala Lectera - a nepředpokládá, že zrození proběhlo za prožívání první lásky, při recitaci haiku a koupelí za svitu měsíce (i když i na ty dojde). Líbilo by se mi číst knihu ve stavu nevinnosti, tedy bez této znalosti; možná bych si ji užila více.

Aivinka
07.03.2020 2 z 5

Začátek jsem si užívala, ale pak začal příběh pokulhávat, nakonec stratil nohu a než jsem byla na straně stopadesát, měla jsem chuť ho utratit z milosti. Nápad je geniální, o tom není pochyb, bohužel provedení se moc nepovedlo. Nakonec jsem se ale přemohla a knihu dočetla... Jsem na sebe náležitě pyšná.

Ivan Kučera
11.02.2020 2 z 5

Veľké sklamanie, ktoré pôsobí skôr dojmom narýchlo spichnutého scenára k filmu, než ako plnohodnotný román. Vlastne je to skôr novela. Čo by, pochopiteľne, absolútne nevadilo. Vadí povrchný štýl, aký tu je prítomný a ktorý sa strašne nehodí k tomu, na čo som u Thomasa Harrisa zvyknutý. Ide o sklamanie obrovských rozmerov najmä po geniálnom Hannibalovi, ktorý už epickejší, zvrátenejší a vynikajúcejší byť asi nemohol. Toto je už len trpený dodatok/prequel, o ktorý nikto príliš nemal záujem, hoci nepopieram, že na prvý pohľad to nebol zlý nápad. Avšak práve v tom, že sme sa vinou tejto útlej a slabo napísanej knižky dozvedeli VŠETKO o jednej z najdémonickejších postáv americkej literatúry, sa ukázalo byť ako najväčší problém. Niektoré tajomstvá proste majú zostať nevysvetlené. Na prvý raz som si vravel, že je svojím spôsobom zábavné dozvedieť sa viac o Lecterovo detstve, o rodičoch, o sestre Miši, o jeho kanibalských provopočiatkoch. Ale naozaj je to napísané tak bez (autorovho) záujmu a chuti, bez farby a vône, skrátka hrozne sterilne, že ľutujem, že táto knižka vôbec existuje... hoci som v živote samozrejme čítal aj oveľa horšie. A film je na tom veľmi podobne. Harris bol k tomuto dielu svojím spôsobom prinútený, filmoví producenti totiž mali autorské práva na jeho postavu a vyjadrili záujem natočiť prequel. Mali právo urobiť to aj bez Harrisa, ale ponúkli mu spoluprácu a on (keďže Lectera ako jeho duchovný otec miloval) chtiac-nechtiac súhlasil, lebo mu bolo jasné, že to urobia s ním, alebo bez neho.

zfilmováno

Thomas Harris