roman9276 roman9276 komentáře u knih

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak tady mě Shari Lapena slušně pohoupala. Začalo to jako peckózní thriller, záhadná nehoda, vražda a pomalu se odkrývající tajemství. Jenže přibližně v polovině to začalo bejt dost předvídatelný a s každou další stránkou mě to přestávalo bavit. Posledních pár listů mě teda dost překvapilo, ale celkovej dojem to vlastně už nezachránilo.

06.10.2018 3 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

(SPOILER) Tohle je klenot. Od prvních stránek jsem byl naprosto unesen. Veronika Opatřilová vytvořila knihu světového formátu, se kterou jsem se dlouho nesetkal. Hluboké myšlenky, nádherný popis přírody, já nemám slov. Hned jsem se musel vrátit po dočtení na začátek, doma jsme probírali různé a možné verze konce, protože autorka nás nechala trochu tápat. Mám chuť si knihu přečíst okamžitě znovu, tak hlubokou stopu ve mě zanechala. Obě postavy jsem si zamiloval, každých pár stránek jsem měl jednu radši více a jednu méně, pořád se to střídalo, každých pár stránek mě jedna postava štvala trochu víc a pak se to zase otočilo. Konec přišel jak blesk z čistého nebe, když jsem si říkal, že mi zbývá pár stránek a najednou tam byly překlady básní a já zůstal v šoku. Autorka vytvořila i playlist na spotify k tomuto dílu a to mě ještě více přeneslo do dané doby. Děkuju za tento zážitek!

16.05.2024 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Překvapil mě rozdíl mezi filmem a knihou. Film mám velice rád a odteď mám rád i knihu. Pro mladší ročníky určitě strašidelné, pro malé děti to musí být horor, ale Gaimana zbožňuju a píše skvěle, proto jsem rád, že mám Koralínu ve své knihovně, je to neobyčejná knižní postava, která si pozornost rozhodně zaslouží.

11.01.2024 4 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Autorka je skvělá, doufám, že příběhy s Kim budou vycházet co nejdéle! Angela nám tady docela přitvrdila a na knize je to znát. Určitě jeden z nejlepších dílů série.

04.12.2023 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Víc takových knih. Kniha se krásně a lehce četla, neni to bůh ví jaký složitý čtení a občas mi přišlo, že překlad nebo slovosled byl trochu krkolomnej, ale to je snad jediná výtka, kterou bych k tomuto krásnému příběhu měl. Opět jsem o knize téměř nic nevěděl, když jsem jí začal číst, a o to větší překvapení se konalo, když jsem postupně poznával postavy. V polovině knihy jsem na několik momentů přestal dýchat, někdy jsem měl i slzy v očích, což se mi moc často neděje. Fantastická romantika, která pohladí na duši.

27.03.2023 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Dějově tedy asi nejslabší díl, protože víceméně polovinu knihy rozebíráme Katnissin duševní stav a chudák holka do pozadí celý revoluce vůbec nevidí. Ale jakmile jsme se dostali do třetí "arény" tak se to slibně rozjelo. Celkově konec byl hodně náročnej, smrt Finnicka mě hodně zasáhla, ale smrt Prim mě rozšvihala úplně na hadry a obrečel jsem to. Za mě skvělej konec, protože jsem byl od začátku tým Peeta a potěšilo mě, že nakonec se vrátili do 12. kraje a zůstali spolu.

20.07.2021 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Ale ale, copak to tady máme za překvápko. Další knížka, kterou jsem vzal do ruky na doporučení a věděl o ní úplný kulový. A jaký bylo surprise, když mě knížka vtáhla skoro okamžitě do děje. Sympatický postavy, napínavej děj, trénink ve vesmíru byl boží. Tajemná nyxia a její těžba na planetě mimožemštanů? Uuuu ty vole jakože první díl byl super, tak sem napnutej jak sviňa, co se bude dít dál.

12.11.2020 4 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Nádherný zpracování příběhu, boží ilustrace a já sakra potřebuju okamžitě další díl! Když jsem tohle dostal, všechno ostatní šlo stranou a já to prostě musel číst hned. Harley je prostě láska.

31.08.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda, nebo lež je moje první setkání s Colleen Hoover. Z počátku jsem se nemohl začíst, ale přibližně po první čtvrtině mě kniha vtáhla do děje. O knížce jsem nic nevěděl, přesně tak to mám nejradši, tudíž pro mě tady postupné prostupování do hloubky děje je víc matoucí a ohromně napínavý zároveň. Autorka vytvořila skvělou atmosféru obestřenou velkým tajemnem. S každou další stránkou se moje vnitřní pocity míchaly jak polívka a kniha mě bavila víc a víc. Přibližně za půlkou knihy už začínáte tušit, škoda toho lehce odbytýho finále, ale i tak to bylo napínavý jak kráva a těšim se na další setkání s touhle autorkou.

28.07.2020 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

V českym rybníčku je tohle něco neotřelýho a originálního. Thriller s detektivní zápletkou, která mě během prvních pár stran totálně vcucla a nepustila. Děj plynul skvěle, stránky ubíhaly rychle a hlavně jsem byl mega napnutej, jak to bude dál, kdo je vrah a hlavně proč vraždil. Vraha jsem po dlouhý době tipl správně, avšak to, proč vraždil mi vyrazilo dech, hlavně ten návrat do minulosti, kdy se vrah přiznával, to mě dost rozsekalo. Na to, že je to young adultovka, tak na jednu stranu postava Adama, kterýmu bylo patnáct, na mě chvílema byla dost přemoudřelá, na druhou se mi líbilo, jak to měl v hlavě srovnaný a jak vždycky chránil mladšího bráchu. Alešova velice povedená prvotina a mega se těšim na jeho další knížku, která bude určitě stejně skvělá jako tahle.

11.06.2020 5 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Pokračování Eragona jsem se upřímně bál. Všude na mě vyskakovaly zklamaný články a recenze, jak knížka stojí za prd. Odhodlal se a vrhl se na ní a vlastně jsem byl příjemně překvapenej. Samozřejmě, není to román, téměř žádný pokračování o Eragonovi a dozvídáme se o něm opravdu málo, ale něco přece! Povídky ze světa Alagaësie mě hodně bavily, kniha je krátká a přečte se velice rychle. Já jsem oproti většině byl naopak rád, že jsem se do tohohle úžasnýho světa vrátil a těšim se na další příběhy. Já jsem čekal to nejhorší a bál jsem se číst, a to mně asi ušetřilo zklamání, páč mám Eragona v paměti, tak mě tenhle malej vejlet do světa dračích jezdců udělal velkou radost.

09.06.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Zvláštní a vlastně ne až tak úplně nereálná představa toho, že vyschne pitná voda, a když otočíte kohoutkem, tak nic neteče. Nejdřív se berou útokem obchody a dělají se zásoby tekutin, ale i ty časem dojdou, a když nenakoupíte nebo nemáte zásoby, tak jste v prdeli. Autoři to tady popsali dobře, že stačí tři nebo čtyři dny a z lidí se stanou zvířata, která se nebojí ničeho a jsou schopná všeho pro kapku vody. Napsaný dobře, čtivě, člověk je zvědavej, jak se situace bude vyvíjet. Velkej problém byly postavy ani jedna postava se mě nijak nedotkla a bylo mi víceméně jedno, co bude s jejich osudy, jestli přežijou nebo chcípnou. Další vada na kráse byl trochu moc uspěchanej konec, mohla to bejt docela cajk série. Myšlenka super, jenom to chtělo víc doladit.

04.03.2020 4 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

A mně se to líbilo. Film mně nadchl, proto jsem si toužil přečíst knihu. Opravdu mě to nezklamalo. Postavy jsou vlastně takovej tým fucked up outsiderů. Němá hlavní postava, kterou našli pohozenou u vody, co prožila dětství v sirotčinci. Kamarádka černoška, jež má naprosto neschopnýho manžela. Záporná postava vojáka, kterej nezvládá svou PTSP. Jeho trpící manželka, která svého manžela nepoznává a v kleci domácnosti je nešťastná. A nakonec ruskej špión, kterej je vlastně velkej klaďas. Dohromady to dávalo velice zajímavej pohled do 60. let, pro někoho možná ujetá romantika, ale já byl nadšenej. Období obrovský diskriminace černochů a všech lidí, kteří se nějakým způsobem vylučují ze společnosti, to samozřejmě vidíme i dnes. Někdo možná tvrdí, že je to ždímání otřepanýho tématu, nesouhlasim. Za mě skvělý čtení, atmosféra na jedničku, děj začíná pomalu, ale ke konci už brutálně graduje a je to napínavý jak svině, i když jsem viděl film. Konec výborně napsanej. Jsem rád, že kniha není jen bezduchý převyprávění filmu, ale je tam spousta věcí na víc, což jsem přesně chtěl. Za mě velká spokojenost.

19.02.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

No do háje, já sem nadšenej!! Pokračování smrtky se sakra povedlo. První díl nastavil laťku dost vysoko a musim říct, že Nimbus se jí teda pekelně držel a místama i překonával. Víc vražd, víc politikaření, víc intrik, víc zvratů. Autor tady dokazuje, že rozhodně umí, má nás čim překvapit a má rozhodně co dalšího nabídnout. Naštěstí tohle nebyl žádnej vycpávkovej díl. A kurňa ten konec? Nutně potřebuju další díl!

01.07.2019 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tohle bylo skvělý! Erika je moje oblíbená vyšetřovatelka, celej její tým mi chyběl a Kate Mossová tomu tady dodala skvělou třešničku. Napětí by se dalo krájet, celou dobu jsem byl nervní jak prase. Ve smrtících tajnostech byl asi nejlepší zaporák z celý série s Erikou, masturbující uchylák s plynovou maskou, zavražděná dívka pár metrů od svého bytu, všude litry krve. Parádní nečekanej závěr, prostě pořádná detektivka, jak se patří. Už se těšim na pokračování.

05.05.2019 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

To je furt a je to kvůli grilování, neměli jsme na grilování chodit, kdybych grilování odmítla. Úplně nekonečný a zbytečný to pořád vomílat dokola, totálně nezáživný. Bylo to tak votravný ty vole, že jsem snad ani nechtěl vědět, co se tam stalo. A jako tolikrát použít výraz safraporte? To sakra neznaj jinej výraz? V týhle knize je to použitý snad stokrát. Nehledě na to, že když už teda se dostanete do půlky a zjistíte, co se na tom slavnym „grilování“ stalo, tak už stejně je člověk tim tak znechucenej, že má chuť knížku spálit. Bohužel všechno podstatný se děje až na konci. Kdyby timhle autorka začala, tak by to možná můj názor změnilo. Absolutně největší blobost od Liane Moriarty. A to jsem si myslel, že tři přání byla kravina.

27.02.2019 1 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dva příběhy, dvou různých žen, které od sebe dělí skoro století. Na jedné straně Sophie, která se snaží zvládat život za 1. světové války. Na druhé zase Liv, která se pere se životem po smrti manžela. Obě je spojuje jen jeden obraz, a to, že ne jejich vinou se všechno a všichni obrátí proti nim a zůstanou úplně samy. To asi znáte všichni, ten moment, kdy si přijdete na celym světě úplně sami, kdy si připadáte na dně. Možná proto mě tenhle román chytil o něco víc za srdce. Konečně od Jojo zase skvělej počin. Poutavej příběh s originální zápletkou.

09.02.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Tohle je totální must read! Bral jsem do ruky jenom podle toho, že to čtou všichni, ani jsem nevěděl o čem to je, ale Šelma je nejlepší thriller, co jsem kdy četl. Theo je děsnej sympoš, sice prvních sto stránek je teda takovej rozjezd, ale potom?? Totální masakr, děj vás ani na chviličku nenechá vydechnout. Zbytek knížky na jeden zátah, totálně sevřenej žaludek celou dobu, neskutečný tempo, mega napínavý, neuvěřitelná atmoška celý knížky, ke konci jsem už byl podelanej až za ušima. Velmi slibnej začátek série.

29.12.2018 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Kristoff mi už Nikdynocí dokázal, že dokáže vytvořit skvělej příběh. Byl jsem trošku na vážkách, protože jsem si myslel, že kniha bude standalone a až někdy po půlce jsem zjistil, že je to první díl. Trvalo mi dlouho než jsem se začetl, ale u fantasy knížek to není nikdy na škodu pořádně pochopit nový svět i postavy. První polovina se tak trochu táhla, ale nakonec to vyústilo v luxusní příběh, kterej jsem ke konci hltal jako blázen, protože ty kráso, to byly zvraty. Pak už to jelo BUM BUM BUM! Doufám, že s pokračováním si autor pospíší.

20.03.2023 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Opět skvěle napsané, jen se mi zdá, že s třetím dílem autorovi trošičku dochází dech. Předchozí díly byly opravdu bravurní, ale Ztracený symbol byl o trošičku slabší. Skvěle vytvořená atmosféra, Robert je velkej sympaťák, trochu za mě slabší cliffhanger na závěr, ale tajemná atmosféra dávných mystérií mi přišla super.

14.11.2022 4 z 5