rode rode komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Na aristokratku jsem pohlížela velmi skepticky. Nelíbilo se mi to velké nadšení kolem celé série, ale když jsem na knihu narazila v antikvariátu, tak jsem si řekla, že to zkusím. A stálo to za to. Nečekejte nějakou duchaplnou zápletku, protože se jedná spíše o oddechovku, která je napsána tak svižně a vtipně, že jsem u knihy často několikrát doslova vyprskla smíchy.
Je až s podivem, že pan Boček dokáže vystihnout chování mladé slečny, která doposud bydlela v Americe a teď s rodinou opečovávají zděděný zámek Kostku. Každopádně v literatuře spíše nemám ráda sprosté výrazy, ale v této sérii se tam podle mě každé slovo naprosto hodí. (Fandím Vám, paní Tichá a ráda bych si s Vámi dala ořechovku!)

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ó můj bože! Knihu jsem měla půjčenou od kamaráda, ale už je na cestě z obchodu i do mojí knihovny. Backman napsal v podstatě obyčejný příběh tak originálně a krásně, že jsem chvílemi nevěděla, jestli se chci smát nebo plakat, ale byly by to spíš slzy porozumění, než lítosti. Jsem naprosto nadšená a už se těším i na pokračování, které mi dorazí ve čtvrtek!

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Opravdu nechápu, proč mě od toho většina fanoušků seriálu odrazovala. Prý je to moc politické a celkově za to knihy moc nestojí. A já říkám, že jsou to naprostí barbaři, kteří neumí docenit totálně skvělej příběh. Jediný co bych vytkla sobě je, že jsem nejdřív měla číst a pak koukat na seriál, ale to už se nedá nic dělat. Kniha mi alespoň objasnila pár věcí, které byly v seriálu nedostatečně vysvětleny.
Asi po polovině knihy jsem nadšeně kupovala druhý díl a teď už jenom každý ráno číhám na pošťačku, až mi ho konečně donese!

16.09.2018 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Ano, jsem hloupá, opět jsem naletěla davové hysterii a knihu si zbytečně koupila s nadějí, že nebude tak špatná.
Opakující se slova a fráze, nesympatické postavy, které autorka tvoří asi záměrně a k tomu velký marketingový tah.

05.09.2017 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Jestli někdo tuto knihu považuje za psychologický román, můžu tak pohlížet i na své slohové práce ze základní školy.
Jednu hvězdičku dávám za to, že se postavy nějakým způsobem ovlivňují, což ale občas čtenáře stejně mate. Nevíte kdo je kdo a děj se neodehrává jenom vpřed, ale skáčete napříč linkami, jak se autorce zachce.
Postavy jsou nesympatické a doporučuji teda nejdříve přečíst a potom až případně zakoupit, ať nejste zbytečně zklamaní.

16.08.2017 1 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Nečekejte žádnou akci ani napětí, což kniha ani neslibuje. Není to ani omluva, nebo snůška výmluv proč se stalo, to co se stalo. Je to prostě jenom zpověď bohaté holky, která se dostala do špatné situace.
Podle mě je ale kniha velmi dobrá, hlavní hrdinka mě nadchla a i styl psaní, který vypadá, jako by ho opravdu psala znuděná osmnáctiletá holka, která vlastně neví co dál...
Takže u mě dobrý!

23.07.2017 4 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

"Omnis habet sua dona dies." Jak by řekla paní Rabštejnová, aneb každý den má své dary!
Odloženou spravedlnost rozhodně neodkládejte, protože tato kniha stejně jako její předchůdkyně je skvělá. Možná o malinko více se mi líbila první část knihy, kde bylo z různých pohledů nahlídnuto do soudního procesu, kde každá osoba měla svůj specifický styl vyprávění. Specifický projev různých postav byl patrný i v druhé části knihy, kde mi malinko trvalo se v tom vyznat. Každopádně příběh je skvěle promyšlen do nejmenších detailů.
Také mě velmi pobavilo rozdělení advokátek do pěti kategorií - šprtny, mimoňky, sufražetky, sibyly a fifleny. Docela by mě zajímalo, zda se z tohoto rozdělení dá nějak vybočit, abych věděla, jakým chybám se do budoucna vyhnout.
Děkuji za skvělý příběh.

17.10.2020 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Moc doufám, že autor si řekne do třetice všeho dobrého a bude pokračování. Prosím o víc takových knih, které chytnou za srdce a nepustí. Všechny postavy jsou vystavěny tak skvěle, že když čtu, tak je úplně vidím před očima, které občas byly plné slz, ať už od smíchu, či ze smutku. Medvědín proti všem!

06.09.2019 5 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

No v temnotě jsem tápala hodně, ty zvraty v příběhu byly naprosto skvěle promyšlený, takže většina mých teorií, co se v domě vlastně odehrálo a jak se dostala mladá žena s dítětem do sklepa domu starého muže, který trpí bludy, byly rozmetány na kusy.
Líbil se mi již první díl této série a druhý mě jen utvrdil v tom, že paní Cara Hunter je naprosto brilantní spisovatelka a rozhodně už teď s napětím očekávám další knihy této autorky.

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Naprostá paráda, sice mi trvalo asi pět let od zakoupení si knihu přečíst, ale stálo to za to. Film jsem viděla až po přečtení a z toho jsem byla tedy zklamaná. Knížka je božská, možná kdybych sama hrála nějaké PC hry, tak bych byla ještě nadšenější, nicméně pro moji fantasy/sci-fi dušičku to byla stejně super jízda!

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Tento román nám má vlastně ukázat, že máme tolik možností, co se může stát, pokud uděláme něco jinak...
Na začátku jsou tři příběhy žen, které spolu vlastně nesouvisí a postupně začínají zasahovat jedna druhé do života. Krásně propletené, není to překombinované, a je to opravdu moc dobře napsaný román.

02.03.2018 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Sabine Durrant

Knížka dopadla až na moje očekávání. Konec byl velmi překvapivý a podle mě i velká bomba! Divím se, že jsem Pod kůží našla až v levných knihách a že kniha nebyla více známá při svém příchodu do ČR. Jediné co bych vytkla je občas dle mého názoru trochu krkolomný překlad. Jinak tedy rozhodně doporučuji. :)

21.06.2018 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Mít či nemít ráda Joeho, to je mi ale otázka. Hlavní hrdina který nemá rád tuhle moderní dobu. Lidi, kteří se honí za nejnovějšími výstřelky, musí se chlubit se vším co dělají a co mají rádi. To se ale naopak Joemu hodí, když se potřebuje dozvědět tolik potřebné informace. Na jednu stranu inteligentní kluk, který by určitě zaujal při rozhovoru, na druhou stranu tak trochu psychopat(?) a rozhodně stalker.
Trochu mě děsí to, že jsem mu vlastně celou dobu fandila, ale asi to bude tím, že každý v sobě máme kousek Joeho... a tím nemyslím jeho dokonaná díla - vraždy, ale potřebu vědět, co dělají lidi okolo nás, protože doba je taková, že nekomunikujeme, ale pouze "lajkujeme" aktivity a fotky se kterýma se chlubí naši známí na sociálních sítích.
Závěrem, kniha je podle mě něco nového, upozorňuje na chyby současné internetově aktivní společnosti a má určitě něco do sebe!

24.06.2017 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Velmi silný příběh, který ukazuje křehkost lidské duše, a také to, jak je lehké pokřivit něčí pohled na svět.
Na konci knihy jsem si trochu pobrečela, celkově byla velmi emotivní. Je zde nádherně popsáno zneužívání (celkem oxymóron) z té strany, kterou opovrhujeme a víme, že se stalo něco špatného, ale je zde také přiblížen druhý pohled, a to osoby, které se to stalo a která úplně nechápe, že se opravdu stalo něco, co se stát nemělo, že to vlastně opravdu byla láska a spříznění dvou duší. Nebo taky naopak, možná chápe, co bylo špatně, ale nechce si to připustit, aby se celý její život nerozpadl jako domeček z karet.
Pokud je toto, jak píše autorka... zcela smyšlený příběh, pak klobouk dolů, ale mám podezření, že minimálně z části se tohle autorce opravdu stalo, a proto jsou všechny ty pocity a vše co je v této knize napsáno, tak lehce uvěřitelné.

17.10.2020 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Naprosto skvěle napsaná kniha, která formou dopisů směřovaných manželovi popisuje všechny události Kevinova života z pohledů jeho matky. Ta se snaží snad omluvit nebo jen pochopit, kde vlastně nastala chyba. Hlavní hrdiny žene snaha dosáhnout toho, aby někdo, kdo vás nemá rád, vás rád měl, případně aby vás nenáviděl co nejvíc na světě. Jak víme, je zde tenká hranice a proto vlastně nevím jestli tuhle knihu miluju nebo nenávidím.

06.09.2019 5 z 5

Spánek Spánek C. L. Taylor

Knihu jsem si koupila, protože autorku zbožňuji a mám doma všechny její knihy. Spánek Vás ale rozhodně nenechá usnout na vavřínech, protože budete muset číst. Jedná se o zápletku, kdy Anna utíká před svojí minulostí, ale jak už to tak bývá, tak minulost vás vždy dostihne a tady to nebude jiné. A je to jak jinak než skvěle promyšlená jízda. Budete podezřívat každého a nakonec to bude někdo úplně jiný, Taylorová to zkrátka umí.

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Může obsahovat spoilery, které ale pravděpodobně tušíte už před tím, než si knihu odnesete z knihkupectví...

Pokud pomineme to, že většina mužských postav v thrillerech jsou poslední dobou psychopati, kteří na své manželky nejdříve působí jako naprosto dokonalí muži, ale po svatbě jim přecvakne kontrolka v mozku a chovají se jako ti nejstrašnější lidi pod sluncem, tak příběh sám o sobě byl velmi dobře napsaný.
Rozdělení na dvě vypravěčky, kdy se strany změní v polovině příběhu, byla velmi dobrá volba. Z textu jde nádherně poznat, že se změnila hlavní hrdinka a čtenáře příběh naprosto pohltí. Já sama jsem četla a četla v podstatě jsem knihu přečetla během jednoho celého dne.
Moc se mi líbí, že na rozdíl od ostatních knih na podobné téma, je tato kniha pro mě nejvíce uvěřitelná, nejsou zde žádné překombinované zápletky, ani nesmyslný konec.
Každopádně ať tato sesterská dvojice píše dál, těším se na další díla.

29.09.2018 5 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

V druhé části knihy byl můj výraz - jakože cože? Jak to teda všechno je?
Manželka mezi námi je nabytá plna zvraty, čte se tak lehounce, že přečtete půlku ani nevíte jak. Možná ale, že těch zvratů tam bylo trochu víc, než bylo nutné, proto za mírnou překombinovanost ubírám jednu hvězdičku.

20.08.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jsem tak trochu na vážkách, knize jsem sice udělila čtyři hvězdničky, ale příběh jako takový byl pro mě tak nějak jednoduchý. Přesněji ta hlavní gradace, nechci prozrazovat nic z děje, takže se k tomu nebudu blíže vyjadřovat.
Každopádně to bylo čtivé, s označením BESTSELLER spíše nesouhlasím, ale tak už jsem si zvykla, že se slovy BESTSELLER označují i nákupní seznamy.

07.09.2018 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

První co je důležité zmínit, je že kniha má v sobě přemíru zvratů, díky kterým na konci skoro každé kapitoly zůstanete sedět s otevřenou pusou. Celkově se mi zápletky a celá kniha opravdu moc líbila a rozhodně ji doporučuji. Ovšem označení thriller je zde asi použito trochu s nadsázkou, ale i tak rozhodně nelituji, že jsem knihu koupila.
Téma je tak trochu sci-fi, i když nikdy nevíte... v dnešní době tinderu a dalších internetových seznamek jsme možná jen o krůček pozadu k seznamování se přes DNA... chybí tu někdo kdo by to objevil, ale co my víme, možná už se na tom pracuje.
Takže kdo ještě váhá s přečtením, určitě do toho běžte, kapitoly jsou krátké a rychle to odsýpá. Najednou se ocitnete na konci a ani nebudete vědět jak.

07.09.2018 5 z 5