richard7959 richard7959 komentáře u knih

Nepřítel Masaryka Nepřítel Masaryka Olin Jurman

Nechci tady v žádném případě nabourávat autorův smysl pro historii. Pro každého člověka, který se chce dozvědět něco o životě Radoly Gajdy a jeho působení v Legiích a následně v NOF v Československu, je tahle knížka studnicí informací. Kvituji, že si někdo s tímto tématem dal práci.

Co ovšem nelze pominout, je styl, kterým autor svůj příběh vypráví. Název "Nepřítel Masaryka" určitě navnadí, ale v tomto případě je to až moc osobní. Celá kniha je vesměs jakousi ubrečenou esejí o tom, jak zlý Tatíček ubližoval nevinnému generálovi a hrdinovi od Zborova. Nemám idealizovaného TGM, ani si nedovolím odsuzovat Gajdu za jeho působení u NOF, protože každá doba má svá úskalí. Nikdo není absolutní hrdina a absolutní zlořád. Ale tady se autor pouští na hodně tenký led. Snaží se Gajdu bránit před splikeneckým čecháčkovstvím, ale poskytuje minimum informací o zdrojích, které by věrohodně potvrdily, že byl tento "hrdina" skutečně soustavně nálepkován, aniž by si to někdy zasloužil. "Masaryk" hraje v tomto díle roli zabedněného politika, spiklence, podrazáka a můžu pokračovat donekonečna. A nazývat TGM diktátorem, to chce asi taky trochu odvahy. Jednoduše, této knize chybí nadhled. Žádná snaha o objektivitu, jen směšné výlevy.

Rozhodně se nestavím proti mírně kontroverznímu nápadu postavit svoje dílo na tématu "Hrad" vs "nedoceněný hrdina" - klidně to tak mohlo být. Pravda ale asi není tak jednoduchá a zřejmá, jako ji vidí tady pan autor. A když už nic, tak ten ubrečený styl psaní opravdu kazí požitek ze čtení.

PS: Kromě pravopisných chyb a nesmyslů se tu ještě objevuje kapitola, která není dokončená. To je prostě materiál tahle kniha...

18.12.2020 1 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Kratší a svižnější počtení. Nenadchlo jako Ashburn, nezklamalo jako nesmyslné a patetické Carrow. Panty a dveře tu zase vrzají a vrzají v každém pátém odstavci (nevím, jestli je to překladem nebo autorka kdykoliv má příležitost, miluje zdůrazňování toho, že dveře klapou a vrzají v pantech). Začátek příběhu zajímavý, postavy sympatické a uvěřitelné, popisy tajemného prostředí malebné - je z toho cítit nostalgie a sem tam příběh lehce zahraje na znepokojivou strunu hororového žánru. Konec knihy už tradičně úsměvně přehnaný, v tomto díle u uspěchaný, stále se ve finále jede podle stejného vzroce, objevují se nesrovnalosti v ději atd atd. Slabých 60 %.

03.10.2020 3 z 5

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

Vynikající kniha. Stejně jako příběhy o Warrenových (autor sám s nimi několikrát spolupracoval) jsou i Sarchieho výpovědi mrazivé. Spousta lidí si pravděpodobně bude stěžovat na zmínky o náboženství a důležitou roli křesťanství v boji proti zlým duchům a démonů, ale s tím už se každý musí popasovat sám. Kniha možná nedosahuje takových kvalit jako Démonologové od Geralda Brittela o Edu a Lorraine Warrenových, ale rozhodně ji doporučuji jako takové DLC právě k Brittelovu dílu.

17.05.2020 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Asi moje třetí nejoblíbenější kniha od Kinga. Hned po Osvícení a TO. Je tam hodně emocí, které opravdu berou za srdce. Hlavní postava se vyrovnává se smrtí manželky a zažívá další strasti života - nejistota, strach, podezíravost a vnitřní boj. Myslím, že prvky strachu a hrůzy jsou až druhořadé, přesto fungují. Napětí by se dalo krájet a čtenář těžko od stránek odvrací oči. Přečteno cca za pár dní a téměř jedním dechem. Mike Noonan je vedle Looser Clubu a rodiny Torrencových pro mě srdcovou postavou.

27.02.2019 4 z 5

Hadí zámek Hadí zámek Bram Stoker

Tohle opravdu napsal rok po vynikajícím románu Dracula? To už musel být opravdu na dně.

12.09.2017 1 z 5

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

U knih se většinou nebojím a hodnotím literární jazyk, jeho malebnost a konstruktivitu, ovšem zde to bylo irelevantní. Pokud si člověk opravdu připustí, že by se takové případy doopravdy mohly stát, tak to otřásá základy dnešního agnostického myšlení. Tohle je opravdu jediná kniha, která mě dokázala před spaním pocuchat nervy natolik, že jsem se opravdu necítil bezpečně. Naposledy se mi něco podobného stalo po zhlédnutí Vymítače ďábla od Friedkina.

03.04.2016 5 z 5

Nákaza Nákaza Guillermo del Toro

Skvělé počtení. Upířina trochu z vědeckého spektra, ale stále velmi kvalitní materiál. Už se těším na pokračování.

29.02.2016 4 z 5

13. komnaty Andreje Babiše 13. komnaty Andreje Babiše Luboš Y. Koláček

Autor se na samém začátku snaží čtenáři namluvit, jak moc vlastně nezávisle k "hrdinovi knihy" přistupuje, ale už od první kapitoly se přesvědčíte o opaku. Čtení opravdu hodně kazí stále opakující se fráze o Babišových kladných stránkách, které snad mají být jakousi podprahovou sugescí nebo reklamou. Je to jako zasekaná gramofonová deska, která svojí monotónností akorát čtenáře obtěžuje až rozčiluje. Hrůza.

08.08.2015 odpad!

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

Nedoporučuji číst před spaním.

21.06.2015 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Stephen King v nejlepších letech!

21.06.2015 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Když se člověk prokouše tou polovinou nudy, kde se místo napětí a děsu dočká tak možná popisu neřestí obyvatel městečka, určitě knihu nakonec ocení.

21.06.2015 4 z 5

Čarodějnictví - Globální historie Čarodějnictví - Globální historie Wolfgang Behringer

Skutečně nestranná, na informace vyčerpávající, z různých úhlů vědeckých disciplín pojatá kniha, prosta všech politicky zkreslených nesmyslů. Na čarodějnictví je zde nahlíženo jako na skutečný fenomén spjatý s historií lidstva. Nejsou tu žádné unáhlené závěry, pouze teorie a hypotézy, které tyto teorie podporují. Nečekejte univerzální pravdu jako v pojetí marxisty Bedřicha Šindeláře, který se tématem čarodějnictví také zabýval, ale který za vším viděl spiknutí Západu, katolíků a zlé buržoazie a východisko u Lenina. Behringerova monografie je skutečné vědecké dílo a rozhodně stojí za přečtení.

14.04.2024 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Něco ze života mistra Stephena Kinga podáno tou nejvtipnější a nejpřátelštější formou + nějaké ty rady pro začínající spisovatele.

11.02.2024 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Stále kvalitní dílo od mistra hororu. Tohle však patří k těm slabším. Explicitně násilné, nabušené skvělými a vtipnými hláškami, ale na druhou stranu béčkové a laciné, což se vzhledem k době, kdy tohle dílo vzniklo, dá jednoduše omluvit. Mezi největší slabiny - jak už to tak u Stephena Kinga bývá - patří konec, který je znovu tak nějak prosviští vzduchem jako splašený pták (v tomto případě vrabec), napětí zmizí s rychlým sledem událostí a máme tu konec. Kniha jako náhled ke starším Kingovkám rozhodně dobrá.

11.02.2024

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Mary Sharratt je opravdu úžasná spisovatelka. Celý román se četl jedním dechem, nenudil ani na vteřinu. Mluva, reálie, popisy té doby, to všechno měla skvěle nastudované. Opravdu jedinečné dílo.

03.12.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Rychle to odsýpá. Autorka nezahlcuje čtenáře zdlouhavými popisy, jde rovnou k věci (jestli je to klad, nebo ne, to už záleží na vkusu každého člověka). Hlavní příběhová linka celkem průhledná od samého začátku, ta druhá, vedlejší, je mnohem zajímavější a na konci knihy skvěle graduje. 7/10

09.03.2022 4 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Už jen ten nápad vydat antologii na základě soutěž je skvělý. Díky různorodosti povídek a žánrů - romantika, humor, cynismus, horor, postapo, budoucnost - si každý přijde na své.

03.02.2022 4 z 5

Genocida Genocida David Bischoff

Neuvěřitelná konina. Ale nutno podotknout, že jsem se u toho docela zasmál. Nejlepší část knihy je asi prvních 50 stran, pak už jen čistá parodie.

27.11.2021 2 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Prostě vynikající záležitost.

17.09.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Zatím bez hodnocení, ale ten překlad a ty hrubky... To snad někdo dělal na poslední chvíli.

03.09.2021 2 z 5