Chraň nás od zlého

Chraň nás od zlého https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209620/mid_chran-nas-od-zleho-pNS-209620.jpg 3 186 67

Ralph Sarchie pracuje jako policista v 46. newyorském okrsku v jižním Bronxu. Kromě toho se ale zabývá i tajemnem, jak tomu sám říká. Vyšetřuje případy démonické posedlosti a asistuje při exorcismu, při vymítání nejhoršího – a nejnebezpečnějšího – nepřítele lidstva. V této knize zobrazuje neuvěřitelné skutečné zločiny a případy nelidského zla, které nebyly nikdy vyřešeny, objasněny ani pochopeny. Vyškolen v rituálech exorcismu a jako očitý svědek mnoha případů démonické posedlosti líčí své zkušenosti s dosud nevysvětlitelnými jevy, které na stíny přicházející z temnot vrhají nové světlo. Seznamuje čtenáře s hierarchií pekla na zemi a odkrývá odporné rituály kněze Pala Mayombeho. Vypráví strašidelné historky ze života: příběh mladé dívky, jejíž nevinnost je pošpiněna inkubem; o domě napadeném zlomyslným duchem nevěsty zavražděné v 19. století; o smrtelném hříchu; o zloději duší; o bloudění ztracených duší; o nešťastném muži, který se měnil ve vlkodlaka; popisuje temné stránky soužití se sousedy věnujícími se satanismu a jiné. Všechna tato odhalení jsou znepokojujícím spojením mezi „tradičním“ zločinem a mrazivými hrůzami nadpřirozeného světa.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Noxi

Beware the Night , 2001

Nunee
Nunee
08.01.2024 2 z 5

Jsem v rozpacích...na jednu stranu jsem u některých případů měla opravdu husí kůži, ale celkově na mě kniha působila dost rozporuplně. V mnoha bodech si autor vysloveně protiřečil.

snílkařka
snílkařka
30.10.2023 3 z 5

Kniha o tomto tématu nebyla špatná ale dala se přeložit a nebo popsat ty příběhy či příhody lépe... Mě to mnohdy přišlo psané moc na přeskáčku že jsem si kolikrát říkala při čtení tak který příběh vlastně vypráví první...Jinak taky věřím že něco mezi nebem a zemí....nebo taky mezi Bohem a ďáblem může být a existuje...a u těhlech tématech je za mě vždy mít k tomu opatrnost a respektovat tyto světy.

JointlieKat94
JointlieKat94
29.03.2022 3 z 5

Na úvod bych chtěla dodat, že nevěřím v Boha, což, dle autora znamená, že bych neměla věřit ani v ďábla, a přitom věřím, že se takové věci dějí. Tak bych to možná měla přehodnotit? :)

Kniha nebyla špatná, ale z čeho jsem byla špatná já, bylo "utíkání od tématu". Normálně jsem strašpytel a podobné věci mě děsí, tuto knihu jsem četla i před spaním, ale tady zrovna v nejlepších chvílích autor uskočil do jiného případu a bylo.. taky mi tu vadila ta spousta slov o Bohu všemohoucím a podobným věcem.. těch několik posledních stran bylo doslova utrpením.

Dočetla jsem, ano, i s tím sebezapřením jsem všechny ty informace zhltla a abych pravdu řekla, je to asi 5 minut od dočtení knihy (3:52, noční směna), a z knihy si nepamatuji asi ani jedinou historku. Maximálně jednu (tu s tím telefonem), jinak vůbec nic, a to jen kvůli tomu, že autor snad ani jednou nevydržel u jednoho případu bez odbočky k jinému. Ale žeru mu to, věřím, že se to stalo.

Jinak asi nic pro mě.

callahanh
callahanh
09.07.2021 4 z 5

Zdejší komentáře jsou docela protichůdné, což o knize vypovídá asi nejvíc. Je úplně jedno, zda se vše stalo tak, jak je popsáno, nebo Sarchie fabuluje, podstatou je, že někdy se dějí věci, které se zkrátka racionálně nedají vysvětlit. Je pravda, že autor leckde čtenářům vnucuje svou víru, na druhou stranu se asi není co divit, protože nikdo neví, co by s nim jedno jediné setkání s opravdovou ďábelskou posedlostí udělalo a je možné, že opravdu silná víra ho ochrání, i když někdy je jeho agitace trochu za hranou a možná až manipulativní. Osobně problém knihy vidím spíše v tom, že jednotlivé epizody, byť jsou děsivé a leckdy sugestivní, se v určité fázi začnou opakovat a tak nějak pozbydou právě oné hrůznosti a upadnou ve stereotyp, z něhož se už nedokážou zvednout. Po dočtení knihy tak je velmi těžké vybavit si nějaký příběh znovu, aniž by se nepletl s některým dalším. Někdy se to celé čte trochu obtížněji a psáno je to toporněji, ale není to nic úplně zásadního. Ve výsledku tak jde o docela slušnou hororovou jednohubku, jejíž důvěryhodnost je možná někdy na vodě a často se mění v náboženskou agitku, svůj účel ale vesměs splní. 70 %

Pája961
Pája961
11.06.2021 4 z 5

Jak kniha, tak film, jsou naprosto skvělý. Musím se přiznat, že u knihy jsem se fakt bála a při každém sebemenším zvuku v bytě jsem sebou trhla a poslouchala, jestli se zvuk ozve znovu. Doporučuju lidem, kteří se rádi bojí!

Meggie7
Meggie7
05.10.2020 3 z 5

skutečný příběh policisty z New Yorku... opravdu se toto v dnešní době děje? trochu mě to děsí, ale asi ano. zajímavá, místy děsivá

Fenix188
Fenix188
23.08.2020 5 z 5

Dobrá kniha. Kdo jednou potkal démona, tak ví..

rutto45
rutto45
18.08.2020 2 z 5

Lacná alternatíva Blattyho Exorcistu.

Vampirosa
Vampirosa
27.07.2020 3 z 5

Pro čtenáře, kteří jeví zájem o temné síly a boj s nimi, je tohle rozhodně zajímavé čtení. Kniha má určitě něco do sebe, ale časem může začít trochu nudit, protože některé případy jsou si vesměs velmi podobné a v každé kapitole je zdůrazňována důležitost víry v Boha. Chápu jeho nezaměnitelnou roli, ale není třeba si ji připomínat každých 5 minut. Zaujme jen vybrané čtenáře.

vera4669
vera4669
07.06.2020 2 z 5

Za mě bohužel nic extra, některé pasáže jsem musela přeskakovat...neurazí ani nenadchne

Lukáš987
Lukáš987
26.05.2020 5 z 5

Za mě super kniha, čtivá a napínavá (řekl bych lepší jak film) - Ve filmu je použito jen nepatrné množství knihy - což je škoda. Možná se vám bude zdát, že je tam moc náboženství, ale to k tomuhle tématu prostě patří. Protože jestli tady něco je, tak nám to Sarchie alespoň trochu přibližuje a vysvětluje. Pokud tuto knihu přečtete, rozhodně doporučuji i knihu Démonologové (Ed a Lorraine Warrenovi) o kterých se v této knize Sarchie hodně zmiňuje..

richard7959
richard7959
17.05.2020 5 z 5

Vynikající kniha. Stejně jako příběhy o Warrenových (autor sám s nimi několikrát spolupracoval) jsou i Sarchieho výpovědi mrazivé. Spousta lidí si pravděpodobně bude stěžovat na zmínky o náboženství a důležitou roli křesťanství v boji proti zlým duchům a démonů, ale s tím už se každý musí popasovat sám. Kniha možná nedosahuje takových kvalit jako Démonologové od Geralda Brittela o Edu a Lorraine Warrenových, ale rozhodně ji doporučuji jako takové DLC právě k Brittelovu dílu.

doffydee
doffydee
13.10.2019 5 z 5

Řekla bych to si takhle:

Přečíst ZAPRVÉ knihu a posléze vyhledat stejnojmenný film, který nemá., za mě, s knihou NIC společného co děje týče. Upřímně? Za mě bylo zklamaní ve formě filmu! :D Kdyby se režisér řídil knihou byla by to bomba!

DOPORUČENÍ: Kdo nevěří na duchy a démony, vymítaní apod, tak tu knihu prosím nečtěte :) Nebude se Vám zaručeně líbit!

Já jsem knihu četla 2x.
Poprvné jsem ji začala číst večer před spaním, po přečtení pár stran jsem usoudila, že bude lepší knihu číst za bílého dne. I přes to, že jsem knihu začala číst přes den, tak jsem ji nedočetla, skončila jsem někde v polovině. Proč? Byla jsem tak strašně kur*** posraná - hlavně v noci a později dokonce přes den. Snažila jsem se neposlouchat, jak mi doma křupou parkety a praská v topení, však to asi znáte :)

Po druhé jsem se tedy odhodlala, že to prostě dočtu - dočetla jsem, ale měla jsem pár neklidných nocí, mám-li být upřímná.

Za mě asi první duchařská tedy hlavně démonská kniha, která mě dostala fakt do kolen a bála jsem se...

Kniha jde defakto hned k věci a vy víte o co jde - začíná to velmi ''klidně'' od nějakých počátečních příznaků posednutí až samotné vymítaní ďábla. Autor mistrně popisuje posedlost, že je až tak uvěřitelné, vy se bojíte zda nejste posedlí i vy a doslova se modlíte, aby někdo nebo NĚCO neposedlo Vás.
Tyto fáze popisuje hlavní postava Ralph Sarchie.

Co se týče boha - je pravda, že to tam je ale pouze z jednoho a jediného prostého důvodu - bez boha a víru v něj to protě nejde - pokud tedy potřebují vymítat ďábla.
Nejsem věřící a knihu v náboženském duchu bych si nikdy nekoupila, ale tady v této knize to prostě bez boha nejde - i když je to pro někoho ''děsná'' nuda :)

Za mě krásných 5*****
protože jsem se fakt bála a tak to u hororu má být - BÁT SE, bát se jít v noci na záchod, či se bát podivných zvuků, které si samozřejmě chcete logicky odovodit, ale buďme upřímní někdy i když se 100% snažit věřit, že škrábaní ve zdi jsou jen trubky - tak máte prostě stáhlé půlky k sobě a není Vám dvakrát příjemně :)

- myslím si, že kniha by měla být daleko lépe ohodnocena :)

Leena
Leena
26.05.2019 1 z 5

Za mě tedy neskutečná nuda..Spíš mi to připadalo jako osvěta za víru v boha, scény popsané vesměs v náboženském duchu a nudně..Nedočetla jsem..

yandýs9
yandýs9
28.04.2019

Byla chyba vidět nejdříve film a pak sehnat a číst knihu. Byla jsem zklamaná a od půlky až znuděná. Zdálo se mi, že se to pak nikam nehýbalo, a byl to jen kolotoč podobných příběhů. Pro příště si budu pamatovat, že nejdřív kniha a pak film!

Termina
Termina
23.01.2019 4 z 5

Snažila jsem se najít více knih od autora ale bohužel nejspíš žádné nejsou .. když už duchařina tak takováhle je pro mě více než zajímavá ..

Alexxxka
Alexxxka
14.01.2019 2 z 5

Nemůžu si pomoct ale pro mě to byla celkem nuda...

Zboznujuknihy
Zboznujuknihy
26.12.2018 3 z 5

Kniha nebyla úplně špatná, jen mi trošku vadily ty dlouhé, nábožensky zaměřené pasáže.

the_res13
the_res13
11.09.2018 3 z 5

Po shlédnutí filmu byla pro mě kniha spíše zklamáním. Čekala jsem jeden strašidelný příběh, místo toho jsem se dočkala zkrácené verze Bible s přílohou 1000+1 důvodů proč milovat Ježíše. Zpočátku byli sice příběhy poutavé, ale už od poloviny knihy jsem v nich nacházela stále víc a víc stejných prvků, takže ani fakt, že se jedná o skutečné příběhy, na čtivosti nepřidal. Pro kolegy nevěřící mohu tedy doporučit pouze filmovou verzi.

jane4229
jane4229
21.05.2018 3 z 5

Jednotlivé případy jsou dobré, snad i trochu děsivé při představě, že by se to stalo vám, ale to okecávání okolo byl děs. Pořád dokola to samé a přeskakování podle toho, jak si Sarchie vzpomněl najednou na jiný případ, to taky dost narušuje. Tentokrát musím říct, že se mi film líbil víc, i když toho moc s knihou společného nemá.