Renek Renek komentáře u knih

Tři novely Tři novely Bohumil Hrabal

"Vlaky" i "Krále" jsem četl za poslední roky několikrát, tudíž jsem věděl, co čekat a jako vždy jsem se královsky bavil. Nejinak tomu bylo u novely Taneční hodiny pro starší a pokročilé, jejíž forma se mi líbila. Mělo to spád a určitou tragikomičnost, která mi byla velmi blízká. Za mě perfektní každým coulem.

06.08.2018 5 z 5

Sluneční prudké pochodně Sluneční prudké pochodně neznámý - neuveden

Letmé byť zajímavé první setkání s tvorbou Afrických básníků. Kniha neobsahuje mnoho textů, leč vyniká svým zajímavým a neotřelým zpracováním.

31.07.2018 4 z 5

Cikáni a jiná próza Cikáni a jiná próza Karel Hynek Mácha

Myslím, že kvalita Máchovi poetiky je v dnešní době už prakticky neoddiskutovatelná, proto jsem byl (stejně jako u Máje) uchvácen hlavně oním bohatým popisem přírody. Každopádně Cikáni mě přišli příběhově slabší. Zbytku bych se nebál dát hodnocení maximální. Jinak doporučuji Křivoklad v rozhlasové inscenaci z produkce Českého rozhlasu. To je opravdu zážitek.

31.07.2018 4 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Prostě klasika. Líbí se mi rozsah výběru, tudíž mi kniha pár dní vydržela. Je něco, co se o Bukowskim ještě nenapsalo?

27.07.2018 5 z 5

Tvrdej chleba Tvrdej chleba Charles Bukowski

Syrové, chutné, nutričně vyvážené. Prostě tak jak to mám rád :-) Šest hvězd.

22.07.2018 5 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Milá cestopisná jednohubka doplněná vtipnými kresbami ukrátila mi cestu z Luhačovic do Olomouce. Škoda, že kniha není delší.

19.07.2018 5 z 5

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Balzac je má srdcová záležitost a tudíž jsem tak nějak čekal, že se budu královsky bavit. Nezklamal jsem se. Jeho schopnost barvitě popisovat všechny ty drobné i velmi dramatické nešvary lidského soužití je fenomenální. Autor nad autory.

19.07.2018 5 z 5

Nebezpečí sklizně Nebezpečí sklizně Otokar Březina (p)

Mistrovské dílo lyrického titána české poezie. Básně burcující fantazii k nepříčetnosti. Velkolepá sbírka, ke které se budu rád vracet. Vřele doporučuji.

01.07.2018 5 z 5

Ostrovy uprostřed proudu Ostrovy uprostřed proudu Ernest Hemingway

Až na prostřední (pro mě slabší část), jsem byl s knihou spokojen. Netuším kolik toho bylo redukováno, ani mě to nikterak nezajímá. Celkem totiž "Ostrovy uprostřed proudu" působí mistrně a nepostrádají nic z autorova typického rukopisu. Za mě něco mezi výbornou a chvalitebnou.

11.06.2018 4 z 5

Tóma Bojar Tóma Bojar Antonín Sova

Musím říct, že mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetl. Zpočátku se mi zdála nezajímavá, ale to se naštěstí brzy otočilo. Sovův vypravěčský jazyk je květnatý a originální. Příběh interesantní. Renek doporučuje.

28.05.2018 5 z 5

Být milován, milovat Být milován, milovat Vladimír Holan

Mistrovský kousek protkaný originálními a nezaměnitelnými obrazy . Není to pro každého, ale jak zmiňuje autor v jedné ze svých básní "kdo sestoupil do poezie, už nevystoupí". Holanem se prokousávám velmi dlouho a ta námaha dostat se hlouběji a hlouběji, je velmi odměňující. Kolikrát mi až zatrnulo po přečtení té a té.

21.05.2018 5 z 5

Drobná prosa Drobná prosa Jan Neruda

Nerudových spisů tu budu komentovat ještě přehršel, takže zatím zůstanu u toho, že jde o zajímavý výběr. "Trhany" a "Různý lidi" jsem již četl, každopádně "Pařížské obrázky" a "Báby a baby" velmi zaujaly.

21.05.2018 5 z 5

Bereš mi rty : výbor z milostné poezie Bereš mi rty : výbor z milostné poezie Karel Vůjtek

Milé a příjemné počtení. Kniha nenuceně plynula a rozhodně neurazila:) Pořádný koncentrát touhy a vášně.

16.05.2018 4 z 5

Nový život Nový život Dante Alighieri

Zajímavý výběr z Dantovy tvory obalený mnohými informacemi ze života slavného florenťana.

14.05.2018 5 z 5

Menší cesty Menší cesty Jan Neruda

Neruda uměl psát čtivě. Jeho cestopisy mě krapet připomínají ty Čapkovy, tudíž jsem byl četbou velice uspokojen a už se vrhám na další.

11.05.2018 5 z 5

Filmové povídky Filmové povídky Ingmar Bergman

Musím s ostudou říct, že jsem dosud neviděl ani jeden z Bergmanových filmů, což vzhledem k tomu, že na filmy v posledních letech prakticky nekoukám, není nic tak prapodivného. Každopádně přečtení filmových povídek, mě důkladně přesvědčilo o nutnosti tuto kinematografickou mezeru co nejdříve zacelit. Sic mě trvalo než jsem se do knihy dostal a první povídka bůhví jak nezaujala, avšak ty další to bohatě vynahradily a posledních tři kusy jsem doslova hltal. Výjimečné texty.

08.05.2018 5 z 5

Píseň o Hiawathovi Píseň o Hiawathovi Henry Wadsworth Longfellow

Longfellow vzdal krásnou poctu severoamerickým indiánům, která v očích vzdáleného středoevropana působí až mystickým dojmem, něčeho pro nás tak těžce uchopitelného a cizokrajného. Řádky naplněné harmonií z dávno odcizených hodnot, jsou notně nadčasové tím, jak se nůžky kontrastu epoch a časů neustále rozšiřují. Proto věřím, že se kniha jen tak číst nepřestane.

29.04.2018 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Mistrná kniha od jednoho z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Remarque se dokázal vcítit do osudů porobených takovou měrou, že člověku při čtení až zamrazí. Přečteno prakticky na jeden nádech.

26.04.2018 5 z 5

Milión Milión Marco Polo

Po pár letech jsem se ke knize náhodou vrátil, když jsem se přehraboval antikvariátem a kdo by odolal? Krásná velká kniha s nádhernými ilustracemi Adolfa Borna vás přenese do tajemných dálek středověku a vyšroubuje fantazii člověčí do maxima.

25.04.2018 4 z 5

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Co nevyřčeného ještě dodat? Jařího knihy se čtou s lehkostí a chutí. Líbí se mi ten fakt, že dokáže i z těch nejobyčejnějších věcí vytěžit literární maximum. Jeho zdraví přístup k sebeironii a smysl pro humor je mi velmi blízký.

23.04.2018 5 z 5