Renek Renek komentáře u knih

Hlad Hlad František Halas

Ten člověk je samorost, nesnese srovnání a cesta k němu se klikatí stejně jako zmijí hřbety. Za menší obolus ústupku vám otevře studnici básnického bohatství, které jen tak někde nevyčtete.

30.01.2019 5 z 5

Vzbouření na Elsinoře Vzbouření na Elsinoře Jack London

Musím se přiznat, že ač zarytý příznivec Londonův, jsem měl zpočátku poměrně problém dostat se do knihy. Po první třetině se kniha teprve rozjede a poslední díl člověk čte s otevřenou pusou a bez přestávky.

29.01.2019 4 z 5

Modré hladiny Modré hladiny František Hrubín

Hrubín je pro mě pan básník. Jeho přírodní verše jsou protkané tak úžasně bohatou obrazností, že jsem si je okamžitě zamiloval. Klasika Romance pro křídlovku zas velmi sugestivně probouzí vzpomínky na vlastní dospívání a první lásky. Nemám co vytknout.

25.01.2019 5 z 5

Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Jen ty nám zůstáváš, ó lásko Victor Hugo

Hugova lyrika mi byla poměrně blízká, sice sem tam zakolísala, ale udržela si kvality až do samotného konce.

20.01.2019 4 z 5

Balady Balady Jiří Wolker

Pochmurná poezie leč plná života a touhy po životě. Wolker by dokázal i z toho nejcyničtějšího čtenáře vydolovat nemálo emocí a dovolit mu vcítit se do příběhů tak lidských, až srdce zabolí. Nevím po kolikáté jsem Balady četl, ale jistě se k nim budu vracet i nadále.

09.01.2019 5 z 5

Písně a lamentace Písně a lamentace Heinrich Heine

Lidské a nadčasové. Příjemná forma obohacená o životopis autorův a další poznatky. Zaujalo mě uvedení několika různých českých překladů "Lorelei" a jejich nemalá rozdílnost.

07.01.2019 5 z 5

Elegie Elegie Jiří Orten (p)

Nadčasové verše nesmrtelného básníka. Neříkám, že jsem nečetl pro mě osobně lepší Ortenovy věci, ale i tak se jedná o lyrický skvost hodný začtení se.

04.01.2019 4 z 5

O lidských vztazích II. Rodiče a děti : Dospívání O lidských vztazích II. Rodiče a děti : Dospívání Anton Terstenjak (p)

Knihu jsem obdržel z recese od svého kamaráda. Informace v ní jsou veskrze obecného charakteru, mnohdy již zastaralé. Leč pár nadčasových příkladů by se z ní vyzobat dalo. Jsou věci, které ve mě rezonovaly, ale bylo tomu tak 50 na 50.

04.01.2019 3 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Úžasná kniha bohatých vzpomínek. Díky tomu, že se básník znal se spoustou spisovatelů, malířů a dalších rozličných umělců, jsou to vzpomínky osvěžující, odkrývající mnohé známé postavy z úplně jiných úhlů pohledu. Líbí se mi, že kniha nemá strukturu klasických životopisů, ale jde si svojí vlastní cestou.

12.12.2018 5 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

Mistrovský kousek. Velice sugestivní a drsná kniha. Rozhodně ji zařazuji do desítky nejlepších knih od Londona.

13.11.2018 5 z 5

Když Bůh se směje a jiné příběhy Když Bůh se směje a jiné příběhy Jack London

Perfektní, dramatické, povídkám nechybí spád a solidní gradace. Tento výběr povídek mě opravdu sedl.

10.10.2018 5 z 5

V jeskyni mrtvých V jeskyni mrtvých Jack London

Fajn povídky rozličných kvalit. Některé patří k mým top, některé moc nezaujaly, ale i tak tleskám. Na špatnou knihu od Jacka Londona jsem ještě nenarazil.

27.09.2018 4 z 5

Malá dáma z velikého domu Malá dáma z velikého domu Jack London

Výjimečná kniha, pro mě však s relativně pomalým rozjezdem. Do první třetiny jsem chtěl knihu odložit, ale vyplatilo se vydržet, protože pak už to bylo jiné kafe.

23.09.2018 4 z 5

Povídky rybářské hlídky Povídky rybářské hlídky Jack London

Asi se budu opakovat, ale opět skvělé povídky, které nemají chybu :)

12.09.2018 5 z 5

Ztracená tvář. Díl II. (5 povídek) Ztracená tvář. Díl II. (5 povídek) Jack London

Výborné. Dosahující kvalit dílu prvního :)

06.09.2018 5 z 5

Ztracená tvář. Díl I. (7 povídek) Ztracená tvář. Díl I. (7 povídek) Jack London

Chytlavé, čtivé povídky plné akce a zajímavých zvratů.

31.08.2018 5 z 5

Pan Ječmínek aneb Paměti pijákovy Pan Ječmínek aneb Paměti pijákovy Jack London

Tuto knihu jsem právě dočetl potřetí, což jistě vypovídá o mnohém. Zajímavý pohled na věc (rozuměj alkohol) a to víc zajímavější a děsivější cesta k němu, kterou autor chtě nechtě musel podniknout.

29.08.2018 5 z 5

Syn slunce Syn slunce Jack London

Skvělá kniha, ze které člověk přímo ždímá dobrodružství. Navíc je námětově velice různorodá. London prostě uměl:)

28.08.2018 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Nádherná kniha, ke které jsem se s ostudou dostal až teď, i když Londona čtu roky. Silný příběh vyprávěný z psí perspektivy rozhodně zaujal.

26.08.2018 5 z 5

Ročník 24 Ročník 24 Jiří Šotola

Poezie lidská a mnohovrstvá. Konejšivá i znepokojující, ale hlavně živá, živelná a nadčasová. Díky za ní.

08.08.2018 5 z 5