Filmové povídky přehled

Filmové povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48161/filmove-povidky.jpg 5 78 78

Literární podobu scénářů nejvýznamnějších filmů slavného švédského režiséra doprovází studie Jiřího Cieslara.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Sasom i en spegel , 1977

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Filmové povídky. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Palec nahoru.

Eva2424
30.07.2021 5 z 5

Tak tohle bylo místy dost silné kafe. Povídky jsou každá jiná, ale všechny jsou hutné, plné emocí. Většinou těch temných. Krásně vyjadřují rozporuplnost lidské povahy, touhu po lásce a zároveň její odmítání a taky otázku, co to vlastně ta láska je? Je tady strach ze smrti, uvědomění si vlastní prázdnoty a osamělosti, absurdita žití a hledání Boha. Děj je často vypjatý, krutý, syrový.
Nejvíce se mi líbily Scény z manželského života. Bez obalu vylíčený vývoj jednoho navenek "ideálního" manželství neobsahoval jediné slůvko navíc, chvilku smutné, chvilku komické, ale tak pravdivé!
Poslední povídka Hadí vejce byla spíše napínavou detektivkou z Berlína roku 1923. Velice se mi líbila i Sedmá pečeť, z níž mě zaujal jeden citát o lásce:

"...láska je jen jiné slovo pro chtíč plus chtíč plus chtíč plus takhle velikánský podvod, faleš, prolhanost a vůbec humbuk."

Celkový můj dojem z autora je, že se k "lásce" staví velmi skepticky a redukuje ji na strach z osamělosti, potřebu někoho vlastnit a ten výše zmiňovaný chtíč. Možná to vyplývá z toho, že byl Bergman pětkrát ženatý :-)

ULtraAktuar
23.04.2021 5 z 5

Svého času jsem četl stále dokola.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Filmové povídky v seznamech

v Právě čtených1x