Renatka11 Renatka11 komentáře u knih

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Tuhle knížku jsem si dneska v knihovně půjčila vlastně omylem, když jsem si šla pro poslední Tokarczukovou, ale místo Vnímavého vypravěče požádala o Ztracenou duši. Nakonec jsem si tak odnesla obě a nelituju. Tahle jednohubka je nádherná graficky a nese hezké a jednoduché poselství, že je dobré občas zpomalit, abychom se měli šanci vrátit k sobě samým.

10.05.2023 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Nádherné rýmované pohádky, které od mého dětstvi neztratily nic na svém kouzlu. Některé pasáže si vybavim z paměti dodnes. Jak to bylo, pohádko... :)

08.05.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Wow! Tak to byla jízda. I 5 hvězdiček mi pro Charlieho a Algernon přijde málo! Nemám slov a chce se mi brečet! Prostě skvělé!!!

17.11.2020

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Milé, něžné a hebké jak kočičí kožíšek. Při čtení jsem vzpomínala, jak rádi a často jsme tyhle kočičí historky poslouchavali s dětmi při cestách na dovolenou a jak měla Herriota ráda moje babička.

16.02.2024 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

(SPOILER) Opět čapkovsky chytré, nadčasové, zábavné a dobré, od předmluvy až po závěrečnou oponu. Opět zajímavé téma a krásný jazyk. Čapka jsem si zamilovala teprve nedávno a jsem ráda, že mám z jeho díla ještě tolik k objevování. Až teď mě ale napadá, kolik by toho mohlo být, kdyby místo jemu určených 48 let žil právě on tři století...?

21.10.2023 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Musím přiznat, že podle skvělých ohlasů jsem čekala mnohem víc. Přestože příběh byl celkem jasný a předvídatelný už od začátku, nepřišel mi uvěřitelný ani sám o sobě ani jeho hrdinové. Bohužel to moc nezachránil ani styl psaní, který mě spíš nebavil, a celé se mě to prakticky nedotklo. Navíc jsem měla občas problém s nelogičností textu, ať už přímo z pera autora nebo zásluhou překladatele, který stále zaměňoval slovo "klouby" za "kotníky". Za mě proto slabší 3 * a první a poslední přečtená kniha od autora.

23.04.2022 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Těšila jsem se, že si mě legendárním Orient Expresem Agatha Christie konečně úplně získá, ale i ten, stejně jako Černoušci, jsou pro mě jen na 4 hvězdy. Ano, je to dobré, elegantní, překvapivě a chytré, ale bohužel asi nejsem typický Agátin fanoušek. Takže teď se s ni zase na chvíli rozloučím a uvidíme příště.

30.01.2022 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Krásné a úžasně čtivé! A mně hodně blízké, ať už postavou sympatické Marie, zmínkami o Trumanu Capotovi, Pani Dallowayové, benzínce u Lovosic nebo pařížskou Jardin des Plantes, s kterou jsem se nedávno seznámila v "Jsou světla, která nevidíme". Navíc jsem knížku náhodou symbolicky dočítala při dnešní plavbě na plachetnici. Hájíček mě opět nadchnul!

29.07.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nenáročná jednohubka s chvályhodným podtextem pomoci psům se smutným osudem, za který dávám čtvrtou hvězdu. V podstatě souhlasim s annou492, jen hodnotim o něco výš.

23.05.2021 4 z 5

Trochu jiný Backman, ale opět úžasně lidské, dojemné a něžné.

18.04.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Výborné čtení a další splněný rest. Strašně krásné a smutné. Lennie mi připomínal jak mého milovaného Johna Coffeyho, tak kliďase, náčelníka Bromdena, nebo spíš to, kým se Bromden zdál být, laskavého obra s duší dítěte.
Zpětně nechápu jak to, že mě před pár lety čtený Steinbeckův Sladký čtvrtek tak strašně nebavil, když dnešní odpoledne strávené s Lenniem a Georgem jsem si užila moc a už se těším na film.

24.05.2024 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Zvláštní silný příběh, kde se první 3/4 jen velmi pozvolna odhalují životy dvou hlavních ženských postav a otvírají se jejich staré rány, aby se v posledni čtvrtině vše rozjelo na plné obrátky. Zajímavé bylo, že i na mě příběh občas působil, jako bych se vracela v čase. Na druhou stranu mi ale některé momenty přišly bohužel málo uvěřitelné.

08.05.2023 4 z 5

Pampeliškové víno Pampeliškové víno Ray Bradbury (p)

Přestože mě vzpomínkové Pampeliškové víno z léta 1928, kdy autorovi bylo 12 let, neoslovilo tolik jako jeho tituly s tématikou science fiction, oceňovala jsem jeho něžnost a poetičnost, vyzařující rodinnou pohodu a bratrskou sounáležitost.
Nejvíc mě bavily asi právě rozpravy staršího Douglase s mladším Tomem, jako třeba tahle:
"Povídám, drž se mě a dávej pozor, aby se ti nic nestalo.
Můžeš se spolehnout, prohlásil Tom.
Nemám ani tak starost o tebe, uvažoval Douglas, jako spíš o to, jak to Bůh s tímhle světem koulí.
Tom o tom chvíli zapřemýšlel.
To je v pořádku, Dougu, pronesl nakonec. Dělá, co může."

19.10.2022 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Příběhy a postavy Petry Soukupové mám ráda a ráda se k ním vracím pro jejích opravdovost, plastičnost a různorodost. Všechno s nimi vždycky hrozně prožívám a přemýšlím o nich i mimo čtení, jakoby to byli členové mojí vlastní rodiny. K moři bylo před pár lety jedno z mým prvních setkání s autorkou a příběh o složitých vztazích čtyř sester se mě hodně dotkl tenkrát i teď napodruhé. O to víc si tak vážím blízkého vztahu se svou sestřičkou, který i přes odlišnostI povah a sem tam postojů a názorů přetrvává i v dospělosti.

17.06.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný příběh o úžasném člověku a nádherné rybě, který se mi i přes svou útlost ale nečetl úplně snadno. Obdivovala jsem starcovu moudrost, vůli, pokoru a odvahu. Jsem moc rada, že jsem se ke knížce konečně dostala, a těším se na dalšího Hemingwaye.

14.11.2020 4 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Po nespočetném zhlédnutí Menzelova skvělého filmu a nedávné návštěvě Kerska, včetně zastávky u Hrabalovy chaty a obědě v Hájence, jsem dostala chuť se s touhle klasikou seznámit i v její originální podobě a byla to vážně nádhera. Z knížky na mě kromě jedinečné atmosféry kerských alejí provoněné borovicemi polesí čišela i Hrabalova životní moudrost, pokora, láska k lidem a k přírodě, nadhled a smysl pro humor.
Kapitola Maminčiny oči, která se stejně jako pár dalších ve filmu neobjevila, mě dojala jako už dlouho nic.

17.04.2023 5 z 5

Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou Jolana Voldánová

Spoustu z toho, co v těchto rozhovorech z loňského roku zaznívá, zaznělo i v mnoha prezidentských debatách v průběhu ledna. Tady je ale hodně informací navic a ty známé jdou mnohem víc do hloubky. Bonusem pro mě bylo, že právě díky nakoukaným debatám jsem i při čtení rozhovurů pana Pavla téměř slyšela a viděla.
Komentář k nedávno dočtené knize Havel od pana Žantovského jsem ukončila tím, že "pevně věřím, že si v lednu zvolíme takového prezidenta/prezidentku, který na Havlův odkaz konečně důstojně naváže" a jsem šťastná, že se nám to zvolením Petra Pavla povedlo!

11.02.2023 5 z 5

Largo desolato Largo desolato Václav Havel

Skličující a depresivní tím spíš, že je to tak autobiografické. Havel své zkušenosti s vězením i životem po něm promítl do Leopolda, který dobrovolně vězní sám sebe ve svém bytě a čeká na to, až ho uvězní jiní. Na druhou stranu, jak už je u Havlovych absurdnich dramat zvykem, je i Largo desolato hodně vtipné.

24.11.2022 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Zajímavě napsané, uvěřitelné a neveselé. Četla jsem poměrně dlouho a proto mi asi i dlouho trvalo zorientovat se ve všech postavách a i pak mi některé přišly zbytečně navíc. Nejzajímavější a nejúplnější pro mě byl příběh Aničky s Mlladou. U jiných bych potřebovala něco dopovědět.

12.12.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Jedna rovina příběhu byla celkem napínavá, přestože ne moc uvěřitelná, zatímco ta druhá mi dost připomínala Padesát odstínů šedi a já jsem se smála větám, které byly podle všeho míněny vážně. Přestože knížce nemůžu upřít čtivost, další tituly Colleen Hooverové už vyhledávat nebudu.

31.10.2021 2 z 5