Re@ding_9-wine Re@ding_9-wine komentáře u knih

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Dle hodnocení ostatních knih (a také doporučení, co bych si od MH "určitě měla přečíst!"), asi nebude Serotonin patřit k autorově vrcholu, pro mě však představuje první čtenářskou zkušenost, a nutno dodat, že určitě ne poslední.
Kniha jen skvěle napsaná, bavily mě vypravěčovy komentáře v závorkách – (sebe)ironické, vysvětlující, trefné, drsné, často pro popis děje či situace "zbytečné".
Celkově mě ale vypravěč vlastně dost štval, protože se plácal v tom, co si zkrátka "sám uvařil" – ve svojí neschopnosti, zklamáních, v pokřiveném způsobu, jak uvažoval nad věcmi, vztahy, lidmi. Štval mě v tom, jak jednal, co (ne)dělal, prostě skoro ve všem. Vůbec jsme nesplynuli. :D Ale to nevadí, protože i to je úkol literatury. Pobouřit, klást otázky, zamýšlet se, nastavovat společnosti/čtenáři zrcadlo. A tohle se MH u mě povedlo.
Žijeme ve zlaté kleci. A jak dlouho ještě? Není to na úkor morálních, ekonomických, ekologických, (doplňsisám) hodnot?
SPOILER: Závěr ve stylu "já jsem druhé vtělení Kristovo na Zemi a teď se za Vás obětovávám" byl překvapující, ale pro mě osobně dost silný...

15.01.2020 4 z 5

Bedřich Smetana - Životopis Bedřich Smetana - Životopis Pavel Kosatík

Velmi přístupně, čtivě, vtipně, ale zároveň "poctivě" (rozuměj pracující s dobovým kontextem a materiály, deníky, sekundární literaturou apod.) napsaný životopis. Postava BS přede mnou opravdu ožila. Byl to opravdu člověk z masa a kostí, poznala jsem, co měl rád, jak žil, jak tvořil. No a když je náš velikán v textu párkrát titulován jako Fritzínek (tak mu doma říkali), je to už "jen" třešnička na dortu. :)))

07.05.2024 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

(SPOILER) Tak tohle byla pecka! Každá věta, každé slovo, každý motiv – vše pečlivě zvážené a výborně literárně zpracované. Nedávno jsem četla Na Větrné hůrce od E. Brönteové, tak se mi to tam chtě nechtě plete – tady je ten incest už "dokonalý" (vzhledem k tomu, že rychtářka má nejdříve Antoše jako schovance a bere ho v podstatě jako "vlastního syna", kterého si později vezme za muže), ale i láska je tu více méně dokonalá (avšak nenaplněná). Sylva se vzdá vlastního štěstí, aby uchránila toho, koho miluje. Není právě tohle důkaz bezpodmínečné lásky? Dílo je v určitých ohledech i nadčasové – neřešíme dnes vlastně podobné problémy? Partnerské (žárlivost, "nenačasování" lásky), mezigenerační (např. když Jírovcová synovi vyčítá, že si "jen užívá života" a že jeho otec "pracoval do úmoru, aby se on mohl mít lépe"), společenské (jak se vymanit ze zajetých vzorců - a lze to vůbec?). Za mě super sonda do obecně-společenských poměrů 2. pol. 19. st., ale i nitra obyčejného člověka.

15.01.2024 5 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

No konečně! Konečně jsem si přečetla (poslechla) "klasický" dějový román s "normálně" a uvěřitelně vykreslenými postavami, chronologicky a přehledně uspořádaným dějem a bonusovým přesahem v podobě nenásilného otevření mnoha témat (otroctví, kolonialismus, feminismus, "jinakost", spiritualita původních obyvatel Barbadosu apod.). Žádné přehnané intelektualizování, ale ani plytkost. Za mě po všech stranách super román.

07.01.2024 5 z 5

Nelituji: Život Edith Piaf Nelituji: Život Edith Piaf Carolyn Burke

Je neuvěřitelné, co všechno Edith přežila a kolikrát se jako "fénix z vlastního popela" zase znovu "zrodila". Celý její život je poznamenán bolestnou touhou po lásce, která vlastně nikdy nebyla tak úplně naplněna. Jak ale říká prof. Vojvodík - z absolutního štěstí se nejlepší umění nerodí, je to právě naopak...
Co se týče samotného životopisu, nejsem vůbec odborník na tento žánr, ale přišel mi celkem objektivní, množství dat, dobových ohlasů i různých názorů je seřazeno chronologicky do kapitol - ani příliš obsáhlých, ani příliš plytkých. Celkově to působí kompaktně a uvěřitelně.

09.07.2023 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Rychlé, stručné, hutné a svým způsobem těžké čtení. Nápaditá forma 50 slov/kapitola. Kompaktní sonda do (nejen ideologicky) těžkých 70. a 80. let s neutěšenou rodinnou situací...

08.07.2023 4 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

(SPOILER) Svatava byla super podnětná, co se týče různých aluzí, intelektuálních stimulů, prolínáním témat jógy, spiritismu i avantgardy. Některé obraty a přirovnání si mám chuť vypsat do "deníčku" a číst si je opakovaně. :D
Kniha je hluboká, ale přesto pro mě v něčem mělká. Zdá se mi, že příběh jaksi "nedrží pohromadě" (i když zvlášť ty celky působí celkem obstojně) a opět mě trápí neukončenost - co bude se Svatavou? S Džidduem? Jakou roli tam (ne)bude dál hrát František Kupka? Zůstanou v Paříži? Pro mě zásadní otázky, na které si nechci odpovídat sama...

31.05.2023 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

(SPOILER) Jonghje se rozhodla zemřít. Respektive stát se stromem, nevyrovnat se s vlastními traumaty. Systém (a její sestra) jí to však nechce dovolit. Jak to nakonec dopadne? Zblázní se obě? Opět jsem rozčarovaná z otevřeného (propastného!) konce - to se to autorům nechce dopisovat? Nebo se bojí, že jejich verze by nebyla ta "nej", a tak nechají každého z nás, ať se rozhodne pro vlastní konec? Nebo jsem úplně blbá a nepochopila jsem to? UPDATE: údajně je tady nějaké pokračování s názvem "Mongolská skvrna", které by mi snad mohlo odpovědět na moje otázky. :D

26.03.2023 4 z 5

O času a vodě O času a vodě Andri Snær Magnason

Kniha mi trochu připomínala film A Life on Our Planet od Davida Attenborougha, též svědka téměř stoletého. Fakta, osobní příběhy a nakonec trocha naděje. Ale zase ne moc, abychom neusínali na vavřínech... Místy se o mě pokoušela nostalgie, místy environmentální žal a ráda bych napsala, že místy i naděje, ale bohužel...

04.03.2023 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

To by bylo boží, kdyby byl ke každé výstavě takový knižní doprovod. :)

15.07.2022 4 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Kdybych knihu četla na střední, naladím se na ni asi dokonale. Teď (po deseti letech) mi to šlo poněkud hůře... Co ale oceňuji, je "čtivý" styl vyprávění, věcnost, schopnost autorky vystihnout dnešní (možná odvěkou, ale v každé době jinak) "zmatenost" mladých lidí, jejich pocity, život. Za mě tři a půl hvězdy, zde kontumačně tři.

31.12.2020 3 z 5

Homo sapienne Homo sapienne Niviaq Korneliussen

Jak hodnotit knihu, která sice nemá nijak zářné literární kvality (má je možná dokonce podprůměrné), ale v rámci okruhu svých čtenářů je naprosto průlomová?!
Chci se na ni vůbec dívat prizmatem naratologickým a literárněteoretickým, když vím, že se zabývá tématem LGBT v zemi geograficky izolované, čítající max 60 tisíc obyvatel?
Když vím, že ji autorka napsala v grónštině (!!!) (a následně ji přeložila do DJ)?
Když vím, že se mě tohle téma osobně týká a je důležité ho otevírat kdekoli ve světě?
Když vím, že schematičnost postav má možná svůj praktický účel – vysvětlit pomocí "archetypů" (starším) gróňanům v jejich jazyce, kdo vlastně jsou homosexuálové a transgender lidi, zbořit pár předsudků atd.?
Když vím, že v Grónsku se prodalo přes 1 000 výtisků, takže je to asi totální bestseller a mladí to asi totálně hltaj a po večer si o tom povídaj?
Chci. I přesto chci. A v tom případě z toho kniha opravdu nevychází úplně nejlépe. Ufňukanost, jedna dlouhá otázka a vlastně žádná odpověď, schematičnost situací i postav, povrchovost, přílišná (a místy "zbytečná") vulgárnost, "na sílu" urychlený děj (dá se tomu tak říkat?). Chvílemi mi přišlo, že se do všech postav a jedné knihy musí vejít pandořiny skříňky celého Grónska a jeho obyvatel.
5 postav, ale jeden hlas. Jednotvárné charaktery....
Bavily mě sice některé vnitřní monology Fii, oceňuji snahu o zařezení politické aféry i jakési hledání "grónství"/sebe sama v Inukových deníkových zápiscích, ale celkově hodnotím jako průměr.
Oceňuji krok překladatele zařadit na konec prózy slovníček, kde vysvětluje grónská slova i reálie.
PS: Jako fakt si dnešní cool grónská mládež píše něco jako "Tvůj milovanej, tvůj oddanej, tvůj bratr"?! Třeba jo, já nevím. Ptám se.

06.03.2020 3 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Přečteno za jednu noc. Nemohla jsem se odtrhnout. Prožívala jsem předposlední rok dlouhého devatenáctého století velmi intenzivně. Vědomě jsem přistoupila na "pohádkovost" vyprávění a vůbec mi to nevadilo. O každém roce by se mohla napsat podobně chytlavá kniha a já bych byla s každým rokem o něco chytřejší a emočně pohnutější. :D

05.01.2020 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Trochu nadsázky: Moje nejoblíbenější slovo knihy je "tatras".

05.01.2020 4 z 5

Fuck(t) drsná veganská kuchařka: 115 receptů Fuck(t) drsná veganská kuchařka: 115 receptů Matt Holloway

Dala bych 5 hvězd, ale to bych musela kuchařku číst v originále. Překlad je totiž naprosto katastrofální (ale nechci se rozohňovat). Oceňuji výkladovou + praktickou část, dokonce jsem se i po 10 letech veg stravování dozvěděla nějaké novinky. :) Recepty naprosto super! Cokoli jsem dle kuchařky uvařila, mělo kladný ohlas. Mám hodně ráda asijskou, indickou a mexickou kuchyni, takže pro mě ideální. Nutno ale dodat, že si vždy vystačíte s pár základními ingrediencemi a nemusíte shánět věci záhadných názvů (a chutí) po všech možných čertech. Nikdy předtím jsem veg kuchařku nevlastnila, protože mi žádná nevyhovovala... Tuhle jsem dostala jako dárek a jsem za ni fakt vděčná! (A to jsem si nemyslela, že to kdy o jaké kuchařce řeknu... :D)

31.12.2019 4 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Přiznám se, že feministické knihy moc nečtu, protože často sklouzávají k tomu, co bytostně nesnáším, a to je připisování ženám "roli oběti". V jistém slova smyslu ani tato kniha není výjimkou (ostatně už v názvu je slovo "past" a ne třeba "slast"), ale nutno podotknout, že populárně-naučný styl knihy v kombinaci s mnoha neoddiskutovatelně rozčilujícími, místy až skandálními případy genderové nerovnosti (před fakty nelze zavírat oči) mi tu nevoli částečně vykompenzovaly. Oceňuji, že na závěr nás autorka nenechává pouze ve výčtu všeho, co je špatně, ale podává i celkem konstruktivní návrhy, co s tím / jak z toho ven.

07.05.2024 4 z 5

Kudy? Tudy! Kudy? Tudy! Ivan Binar

27. května 1977, pátek, Vídeň: "Konečně mohu psát bez obav, že by mi nějaký blbý fízl čučel přes rameno". To mluví za vše. Osobní vzpomínky na normalizaci a následný nucený exil. Určitě znám i literárně "vytříbenější" deníkovou literaturu, ale každé svědectví se počítá.

29.07.2023 4 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Brilantně napsaná knížka (podobným stylem jako Skoncovat s Eddym B.), ale hvězdu musím ubrat za to, že nesouhlasím s tím, že by za smrt jeho otce mohl francouzský politický systém. Nemůže za to spíš obecná lidská nevědomost? Edukační systém, ve kterém se zpravidla nedozvíme nic o finanční gramotnosti, o nutnosti připojištění, i když jsem "obyčejný" dělňas v továrně? Kdo by měl mít zodpovědnost za můj vlastní (finanční) život? Tyhle otázky jsou asi na delší úvahy a možná toho vím příliš málo o francouzských poměrech, než abych mohla soudit, nicméně jsem naučená v životě nečekat, že se o mě někdo (rozuměj stát) postará, když nebudu moct pracovat nebo budu dlouhodobě nemocná, proto tuto obžalobu systému moc nechápu...

03.07.2023 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Drsná ukázka toho, co se může stát, když děti třídně a inteligenčně překročí mikrokosmos rodičů i celé vesnice.

03.06.2023 5 z 5

Z chýší do mrakodrapů - Dějiny architektury pro děti Z chýší do mrakodrapů - Dějiny architektury pro děti Christine Paxmann

Líbí se mi jak grafické zpracování knihy, tak to, že většina staveb je dobře známých, děti se s nimi mohly setkat ať už skrze cestování nebo v rámci nějakého "kulturního povědomí"/obecného vzdělání. Co se týče textu, součástí je slovníček, což je super, i tak si ale myslím, že kniha je vhodná pro děti cca 10 +.

26.03.2023 5 z 5