Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Prostě klasika, kterou miluji. Temné příběhy s jedinečnou atmosférou a pocitem neodvratitelnosti osudu, kterými si nechávám zas a znovu rozechvívat své nitro, zvláště o zimních večerech :-)

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Neuvěřitelně krásný příběh. Musel jsem si k němu ale hledat cestu. Pár stránek mi trvalo, než jsem se přizpůsobil pomalejšímu vyprávění, není to akční kniha, nemohu ji proto doporučit milovníkům rychle ubíhajících akčních příběhů s dramatickými zvraty. Poměrně myšlenkově i jazykově náročný text, nutící ke pomalení četby, a k promýšlení právě přečtených myšlenek, k vracení se k už přečteným větám a jejich opětovnému čtení z jiné perspektivy. Když jsem se ale naladil na stejnou notu a ponořil se do příběhu, zažíval jsem nádherné časy a chtěl jsem, aby stránky ubývaly jen pomalu, úmyslně jsme zpomaloval rytmus své četby. Úžasný příběh o lásce, dospívání, mladickém chtíči, radostném očekávání budoucnosti, a to vše v kouzelné atmosféře italské Riviéry s báječnými lidmi kolem obou hlavních hrdinů, Elia a Olivera. Mě osobně příběh dostal i tím, že se odehrává v polovině 80. let, blízko doby mého dospívání, což mi umožnilo vybavit si různé vzpomínky a atmosféru té doby. Doba, kdy tady byl ještě starý svět, se svým uspořádáním lidských vztahů, doba, kdy mladí lidé v 17 už byli téměř dospělí a měli vybranou svou životní cestu, doba, kdy vztahy mezi muži nebyly běžné, a většinou byly žity ve skrytosti, doba, kdy lidé s menšinovou orientací vstupovali do manželství, aby splnili očekávání rodiny i tehdejší společenskou konvenci. Ale zároveň doba, kdy se tato "zakázaná láska" žila neméně intenzívně, kdy lidé prožívali prudká vzplanutí svých srdcí, kdy lidé hledali své štěstí a svoje místo v životě, všechno stejně jako dnes. Snad jen - tehdy jsme měli velká očekávání, co nás v životě všechno čeká, dnes je víra v lepší budoucnost pro současné mladé lidi asi mnohem obtížnější. Kniha je psána velmi imaginativním jazykem, který do všech podrobností úžasně vykresluje atmosféru místa i doby a nejniternější pocity a pochybnosti Elia jako vypravěče. Těším se na pokračování příběhu v knize Najdi mě, stejně jako na film, který bych rád shlédnul, protože mi unikl, když běžel před pár lety, jsem moc zvědav, jak byl tento příběh filmově uchopen a zpracován.

16.11.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Jedním slovem báječné. Krásná kniha, která mě přenesla do mně neznámých reálií Severofríských ostrovů v Nizozemsku. Moc se mi líbí dokonalé popisy autorky věnující se prostředí, atmosféře, lidem a jejich vztahům, což čtenáře zcela vtáhne do děje a má pocit, že je jeho součástí. Četbu jsem si moc užil, mám pocit, že jsem na tom ostrově skutečně byl. Je třeba přijmout volnější způsob vyprávění a pomalejší plynutí děje, jak je u této autorky zvykem, což ale umožňuje vychutnávat si každou větu a každý malý posun děje.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje první seznámení s detektivkami M. Klevisové. Pěkný příběh napsaný bohatým a kultivovaným jazykem, autorka umí fakt nádherně popisovat prostředí, atmosféru. Děj se místy trochu vlekl. Uvítal bych asi více prostoru pro inspektora Bergmanna, autorka věnuje hodně prostoru i ostatním postavám a na ně vázaným příběhům. Zaujalo mě, že v knize není žádná vyloženě sympatická postava, se kterou bych se snadno se ztotožnil a bezvýhradně mu fandil. Možná se jí stane J. Bergmann, ale na to mu v této knize nebyl věnován dost velký prostor, abych ho dobře poznal. Ale četlo se to dobře, půjdu na další knihy autorky.

06.09.2023 4 z 5

On On Elle Kennedy

Výborná knížka, zatím asi nejlepší gay romance, co jsem četl. Rychle vtáhne do děje, a i když nejsem žádný hokejový fanoušek, moc mě to bavilo. I když je oddechový, příběh má pořád nějaký vývoj, člověk se nenudí. Oceňuji popisy erotických scén.

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Detektivka se mi moc dobře četla, kniha mě vtáhla do děje, autorka perfektním způsobem vykresluje lidi, atmosféru i reálie, což už jsem poznal z jejích předchozích knih, a vysoce to oceňuji. Baví mě hlavní vyšetřovatel Josef Bergman, a opakovaně mě mrzí, že mu autorka věnuje méně prostoru než bych chtěl. Na druhou stranu by zase neměla prostor pro ta svá úžasná vykreslení prostředí a atmosféry, povah lidí a jejich vztahů. Četbu jsem si opravdu užil.

04.03.2024 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Tak tahle kniha mě dostala. Syrová, drsná a neučesaná forma plně koresponduje s těžkým obsahem knihy. Výpověď kluka, jehož intelekt, citlivost a odlišná sexuální orientace vůbec nezapadala do prostředí, do kterého se narodil. Dělnická chudá rodina, žádné vzdělání, žádné ambice, omezenost malé vesnice s podobnými sousedy a jejich dětmi, krutost, násilí, rvačky, alkoholismus, homofobie a xenofobie jako běžná součást života. Protože jsem tam poznával určitou podobnost s pocity a někdy i zážitky ze svého dětství kvůli své jinakosti, o to víc mě autor oslovil. Moc dobře rozumím tomu, že autor zvolil zdánlivě bezemoční přístup k líčení děsivé reality svého dětství - odstup od těchto věcí je nezbytný k přežití.

16.06.2023 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Pěkný a silný příběh se zvláštní atmosférou, sice ze současnosti, ale s odkazy na politicko-společenské události z drsné a složité doby 50. let 20. století na venkově, člověk je rychle vtažen do děje, někdy je trochu náročnější se v něm orientovat. Slyšel jsem i audioverzi na Českém rozhlasu, kde pomohlo soustředění na vybrané stěžejní pasáže.

My My Elle Kennedy

Neméně skvostné pokračování gay romance On. Příběh dvou kluků, hokejistů, a jejich (zde už dospělé) lásky. Báječný čas strávený nad touto knihou.

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha mě zaujala trochu víc než první díl. Rozjezd byl sice dost pomalý, ale jak se člověk dostal někam za padesátou stranu, už ho příběh chytil a nepustil. I druhá kniha M. Klevisové, kterou jsem četl, mi potvrdila, že kromě linky vyšetřování vraždy (kde je hlavní postavou inspektor Bergman, na něhož bych osobně rád viděl mnohem větší zaměření) tvoří významnou část příběhu dílčí děje týkající se jednotlivých postav. Bavila mě opět neobyčejná schopnost autorky barvitě popisovat prostředí a atmosféru. A ve druhé části bylo i dost napětí, které mě udržovalo v pozornosti. A nakonec nečekaný pachatel. V knize převažují ženské postavy, muži jim tvoří jen jakýsi nezbytný doplněk. Kniha se mi četla dobře, doporučuji.

04.10.2023 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Kolem obou knih Theo Addaira jsem našlapoval dost dlouho a stále jsem se nemohl odhodlat, zda si je mám přečíst. Jsem moc rád, že jsem se nakonec do nich ponořil. Moc milý příběh s neuvěřitelně pozitivní atmosférou a celkovým vyzněním, který mě zcela vtáhl. Do obou hlavních hrdinů Kita a Daniela s krásně čistými dušemi se nelze nezamilovat a držet jim palce, aby všechny své trable zvládli. Perfektně napsáno, a jak jsem překonal pár prvních stránek, už jsem nemohl přestat, a kontinuálně jsem přešel i do četby druhého dílu Koláčky a spiklenci, který mě také nezklamal. Snad jen upozornění pro čtenáře, který tyto knihy bude číst poprvé - Epilog v závěru prvního dílu nečtěte, patří až za druhý díl, jinak budete vědět, jak kluci nakonec dopadnou (dobře :-).

07.07.2023 5 z 5

Dar z nebe Dar z nebe Lenka Křížová

Moc pěkná lehká gay romance z maloměsta, báječně se četla, nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Oceňuji české reálie z východočeského města, hlášky a odkazy na různé filmy.

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Moje první seznámení s knihami Jiřího Březiny. Originální detektivka vyprávěná očima hlavního aktéra událostí na začátku 90. let, kterého hlavní hrdina Tomáš Volf zpovídá. Kniha mě vtáhla do děje, je velmi dobře napsaná, obklopila mě trochu tajemná atmosféra šumavské samoty, jejíž obyvatelé se jen postupně vyrovnávají s dávnými traumaty spojenými s koncem války. Rád sáhnu po dalších knihách tohoto autora.

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Hodně drsný příběh psaný drsným jazykem, takže ne každému bude vyhovovat. Ale přesto pěkná gay romance dvou dospívajících kluků, o hledání lásky a svého místa v životě, a najde se tam i kus romantiky a naděje. Autorky mám velmi rád, myslím, že umí moc dobře psát, škoda, že většina jejich tvorby je zatím jen na internetu (szabi.cz), snad časem vyjdou i jejich další knížky.

03.08.2023 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Moc pěkný příběh o první lásce dospívajících kluků, známý z neméně pěkného filmového zpracování (Já, Simon). Příběh, který mě oslovuje nevinností končícího dětství a vírou v tu pravou lásku. Knížka mě oslovila ještě více než film, což se mi stává celkem pravidelně, protože kniha mi jednak umožňuje uplatnit svoji fantazii a jednak poskytuje bohatší a pestřejší děj. Moc dobře napsaný a vystavěný příběh, Becky Albertalli prostě umí psát.

03.07.2023 5 z 5

První muž První muž Lenka Křížová

Pěkný lehký příběh k nedělní siestě. Gay romance, letní prázdninová atmosféra koupaliště a kempu, báječně mi to vyčistilo hlavu a pohladilo po duši.

12.06.2023 5 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Tak tohle byla fakt jízda. Nejbláznivější knížka, jakou jsem kdy četl. X-krát jsem se neudržel a musel se nahlas smát v tramvaji, v restauraci, v parku. Jednoduchý, ale originální příběh, patřící do stejné řady mnoha knížek o dětských a klukovských prázdninových dobrodružstvích (viz např. A. Lindren, A. Ransome, M. Twain aj.), ale mnohem humornější. Je to lehký úsměvný letní prázdninový příběh o úplně normálních klukovských dobrodružstvích, které zažívá jeden úplně normální kluk obklopený lidmi, kteří ho milují. Schválně používám slovo "normální", protože kniha odlehčeným způsobem ukazuje, že i trans kluk je úplně stejný jako každý jiný kluk, i když se musí navíc vyrovnávat s některými problémy, které jsou jen jeho. Oceňuji, že autor tyto problémy podává srozumitelně, přístupně a s velkým pochopením, a popisuje je z pohledu kluka, který se připravuje na tranzici. Pro mě bylo důležité, že tyto vážné věci jsou v knize zmiňovány jen jakoby mimochodem, mimo hlavní děj, a mně to tak nenásilnou formou umožnilo dozvědět se víc o této problematice, o které jsem doposud moc nevěděl, ale která je pro některé lidi, kteří se narodili v jiném těle, naprosto zásadní.

18.07.2023 5 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Pro mě hodně silná kniha, která mě velmi oslovila, a určitě se k ní budu často vracet. Čtení často těžké, náročné, ale každý odstavec, každá věta v sobě obsahuje vážné myšlenky, které člověka nutí se ve čtení zastavit, promyslet je a hledat odpovědi (a ty mohou být někdy i jiné než nabízí autor, většinou jsem ale motivům jeho jednání dobře rozuměl, ale ne vždy souhlasil). Pokračování příběhu autora (není to sice úplně nezbytné, ale k lepšímu pochopení doporučuji si nejdříve přečíst čtyři jeho předchozí knihy, na které tato volně navazuje), a jeho roky v Amiens a první roky v Paříži popisující jeho až úpornou snahu uniknout ze svého prostředí chudoby, nevzdělanosti, homofobie a rasismu, uniknout svému osudu (v závěru knihy naznačuje, že se mu to přes všechny hvězdné úspěchy ne úplně podařilo). Často mě při četbě napadaly až nehezké myšlenky (něco jako účel světí prostředky), jak ten mladík bezostyšně využívá (možná až zneužívá) mnohé, se kterými se setkal, na jeho cestě Stát se někým jiným (sám je si tohoto faktu vědom a v mnoha pasážích se s tím pokouší sám vyrovnat). Na druhou stranu jsem si uvědomil, že kluk, který dostal v životě tak špatné karty (narodil se jako homosexuál v chudém, nevzdělaném prostředí průmyslového venkova severní Francie), tak jednat musel, jinak by z prostředí, do kterého se narodil, nikdy neunikl. Při četbě jeho knih jsem si také uvědomil opodstatněnost levicového vidění světa (který u nás není z pochopitelných důvodů příliš populární), zvláště u lidí, kteří ne vlastní vinou zažívají různé nespravedlnosti. Musím ocenit a vyjádřit obdiv nad tím, jak často a intenzívně jsem na základě popisu prožitků autorova individuálního života nacházel podobnost a propojení s mnoha dílčími myšlenkami, pocity a zážitky z mého vlastního života (tento aspekt bude asi důležitým kritériem, proč některé čtenáře kniha zaujme a jiné nikoliv) - v tomto smyslu vnímám, že kniha výrazně přesahuje rámec pouhé autobiografie.

07.07.2023 5 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Ty dvě dámy prostě umí psát, a poklona patří i překladatelce. Příběh vás chytne a nepustí, vtáhne vás do děje, je fakt dobře vystavěn. Sice oddechovka - typická gay romance, ale člověk si to báječně užije, podobně jako další jejich knížky,

Jsem tu pro tebe Jsem tu pro tebe Lenka Křížová

Lenka Křížová mě opravdu baví, stává se z ní Paní Spisovatelka, mám pocit, že každá další knížka je stále lepší. I když jde o oddechovou literaturu, moc dobře napsaný příběh, nemohl jsem se od knížky odtrhnout. A na mnoha místech se mi draly slzy do očí. Typická gay romance, ale městské a studentské prostředí typické pro většinu podobných knih je zde osvěžujícím způsobem nahrazeno horami a manuálně pracujícími hlavními hrdiny.