raidmnoid raidmnoid komentáře u knih

Moskva Moskva Jack Grimwood (p)

Velmi jsem se bavil. Poutavá kniha, která mě vtáhla do děje.

24.03.2018 5 z 5

Zlomený král Zlomený král František Kalenda

Pro mě kniha konečně dostala grády a nepopisuje pouze alkoholem zmámeného lékaře. Pokud bude třetí díl pokračovat v započatém, tak se těším.

24.03.2018 4 z 5

Ukradené dívky Ukradené dívky Wolfgang Bauer

Nevím co ke knize říct. Na jedné straně je kniha, která popisuje zvěrstva, které se dějí v Africe a na druhé straně já, který se o to nikdy nestaral a bylo mu to jedno. Takové knihy jsou potřeba, protože popisují realitu, která se v dnešním globálním světě děje, a nemusím se pouze omezovat na Afriku. Na druhé straně jsme my, kteří se dívají jinam a častokrát to nevnímají = neděje se to tady, takže co je mi potom. Jenže jednoho dne dojde k tomu, že se nás tento problém bude týkat (i přes naši netečnost) a co potom. Chápu, že polemizovat nad problémem, když mám zadek v bezpečí je špatné, ale taková je doba.
Knihu vřele doporučuji, protože "otevírá oči" a !snímá růžové brýle". Zemi máme pouze jednu a vše se nás týká.

24.03.2018 5 z 5

Vraždy ve znamení hvězdy Vraždy ve znamení hvězdy František Kalenda

Tento díl jsem si moc neužil. Příběh byl pro mě takový jalový - pozorovat život alkoholika a feministky, mi moc požitků nepřinášelo. Na druhou stranu jako úvod jsem si knihu prostě přečíst musel.

06.03.2018 3 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Knihu jsem si musel koupit již z toho titulu, že mám všechny díly o Oldřichovi z Chlumu. Již někteří jiní to tady zmiňovali - příběh je trošku překombinovaný, ale děj jsem si užíval. U některých dílů jsem měl pocit, že se spíše jedná o "milostné eskapády obšourníka Oty", ale tento příběh byl z mého pohledu vyváženější. I tak doporučuji přečíst příznivcům Oldřicha.

06.03.2018 4 z 5

Modrá sféra Modrá sféra Jeffery Deaver

Srdeční záležitost. Zvraty prosycený příběh s nádherným zakončením. Pro příznivce technologií to je must :). Ale vážně, velice napínavý příběh z IT prostředí, kde jsem nejednou očekával jiný konec, ale děj mě překvapil svým změnou linie příběhu.

Počátek Počátek Dan Brown

Čtivá kniha, ale trochu mě vytáčely první desítky stran, kdy se stále mluvilo o Edmondově úžasném objevu, a že to změní svět, ale ani náznakem se nikdo nezmínil o co se jedná. Takže jako Colombova žena - víme, že je, ale nikdo ji neviděl. Pro mě však nádherná myšlenka, která však příslovečného peška dál - ale zápletka by se neměla vyzradit.

17.02.2018 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Já se opravdu bavil. Příběh o tom, jak lidská společnost dokáže z jakkoli čisté myšlenky vyprodukovat hnůj, pokud si vyhrneme rukávy a dáme se do díla. Chvílemi se bavím, chvílemi se mi otevírá kudla v kapse. Problém je v tom, že se jedná o popis společnosti jíž jsem součástí - a to je bohužel smutné.

17.02.2018 5 z 5

Listen To My Heart: Moje láska k životu Listen To My Heart: Moje láska k životu Helena von Zweigbergk

Občas mi kniha připomínala příběh dívky v jejímž světě jsou tři věci: hudba, boty a drahé oblečení, ale přitom to je pro mě poutavý příběh ženy, která zvítězila nad "smrtí". Můj blízký taktéž bojoval s rakovinou, a proto pro mě kniha má i citovou stránku.

17.02.2018 5 z 5

Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír Robert Menasse

Kniha není pro osoby zavrhující bližší integraci EU, ale i tak, pokud jste otevřená mysl, je vhodné si ji přečíst. Našel jsem zde ideje stojící za vznikem EU, ale i popis současného ochrnutí EU. Doporučuji.

08.02.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Knihu jsem si opravdu užil. To, že každý čin, rozhodnutí, ... vytváří vlastní linii, te je známé (alespoň někteří se k tomuto mnohovesmíru upínají), ale co když všechny postavy se mohou setkat v jedné časové linii je úžasné.

08.02.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Odpočinková napínavá kniha s nečekaným závěrem (alespoň pro mne). Ale jelikož jsem četl i Temné hlubiny, čekal jsem, že závěr bude překvapující.

08.02.2018 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Odpočinková literatura, která nenudí. Závěr byl pro mne překvapením.

08.02.2018 4 z 5

Poslední evangelium Poslední evangelium Jan Vyroubal

Pro spoustu osob asi rouhačství, ale já se bavil. Zajímavý příběh založený na myšlence, že vše bylo pouze hloupou sázkou a dotažený do absurdnosti, kde osoba Ježíše hrála na začátku vedlejší roli ve hře mocných Římanů - senátorů.

29.01.2018 4 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Připadal jsem si jako u nás na vesnici na Silvestra: ráno přestala fungovat elektřina, následoval ji internet a nakonec voda (kromě vody jsme se dočkali všeho, jen se netopilo). Pro mě zajímavá kniha, u které si dokáži představit důsledky kolapsu (příčiny jsem neřešil). Minimálně z tohoto úhlu pohledu doporučuji, protože si člověk uvědomí, že civilizace je super, ale vše to stojí na elektřině a bez ní, nemáme nic.

29.01.2018 5 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Nevím, jestli to vnímají ostatní stejně, ale osobně cítím takovou tu imunitu proti podobným hrůzám. Když se díváte na zprávy komerčních televizí, tak jsou prosyceny násilím (ten ubodal tu, ta se zabila, ...) a kde není poptávka, není ani nabídka. A u této knihy je to podobné. Když si ji beru ke čtení, tak si říkám, že se chci něco dozvědět o dané události. Ale co se chci dozvědět o tom masakru? Různé způsoby mučení, že bylo zabilo tolik a tolik lidí, ...?
Ale ke knize. Při nepozorném čtení se může zdát, že se jedná o běžný příběh na pozadí děsivých událostí, ale když si uvědomím, že hrdinou nemusí být pouze postava v pláštíku a upnutém trikotu, je kniha silně emocionální a popisuje a každodenní prohry a vítězství hlavních protagonistů.
A jak se posouvám knihou k jejímu konci a stále hledám ten šťastný konec, dostávám se až na poslední stránku a ono nic. Konec je temný jako doba, kterou kniha popisuje a to pro mě není fér. Je to jako brodit se bahnem a na konci vidět pevnou větev, která mi pomůže se odsud dostat. A když se nakonec k té větvi dostanu, tak ta se zlomí a vypíchne mi oko.
Tedy, hluboká kniha, kterou je potřeba číst s patřičným respektem.

16.01.2018 5 z 5

Husité u Postoloprt Husité u Postoloprt Jan Vávra

Zajímavě poskládaná kniha, kdy v první části jsem měl pocit, že se jedná o deníček dospívajícího chlapce a jeho sexuálních zkušeností prokládaný úryvky dospělého muže, který se snaží dostat do Německa. V tomto "guláši" jen chvílemi vnímáme dobu, ve které se vše odehrává. Druhá polovina knihy však již vše dá do souvislostí s, pro mě, překvapujícím závěrem, který jsem nečekal. Už jen kvůli tomu závěru stojí kniha za přečtení.
Po přečtení jsem se musel osobně zamyslet nad popisem událostí spáchaných na německém obyvatelstvu. Nedokáži si představit situaci po válce, frustraci, nálady, ale z odstupem doby mě osobně nepřipadá jako hrdinský čin "zabíjení dětí a žen" a s přihlédnutím ke stylu "padni komu padni", který je v knize líčen, je to pro mě ještě děsivější. Jen je potřeba zopakovat, že si nedokáži představit tu dobu.

16.01.2018 4 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Pro mě velice zajímavá kniha. U převážné vetšiny knih již od začátku mám osobního hrdinu a s ním následně prožívám celý příběh (díky stylu psaní některých autorů, je mým hrdinou ten špatný, bohužel), ale v této knize jsem to nepociťoval. Příběh jsem si užil, ale vnímal jsem jej z pohledu někoho třetího - občas se jako malý spratech choval Michelangelo, občas Leonardo. Ale i tak jsem si knihu užil a vůbec mi to nevadilo.

11.01.2018 4 z 5

Nevědomý svědek Nevědomý svědek Gianrico Carofiglio

Díky recenzi jsem očekával detektivku popisující způsob, kterým se advokát snaží vyřešit případ, jak postupně odkrývá jednotlivé dílky celé skládačky, ... A ejhle. Příběh není o detektivní činnosti, ale o soudu. Nemohu si však pomoci, já v něm vidím z velké části i příběh o konci jedné lásky a nutnosti se s tím vypořádat. Není to román, který by mě zcela strhl, ale první část, kdy se hlavní protagonista snaží vyrovnat se ztrátou, mě zasáhla. Avšak závěrečná řeč mě skoro uspala.

10.01.2018 4 z 5

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Na začátku jsem si představoval, že budu číst příběh o "Andělu smrti", takový ten mysteriózní (či thriller) román, ale spletl jsem se. Osobně jsem však rád, že jsem se spletl, protože i přesto, že se jedná o "obyčejnější" příběh, popisuje morální dilema, kterých je alespoň můj život pln.

09.01.2018 5 z 5