Radovan_R Radovan_R komentáře u knih

Ostrov Lhářů Ostrov Lhářů E. Lockhart (p)

Velmi zvláštní kniha. Podle anotace nebylo jasné, co očekávat, ale někde jsem se dočetl, že to bude snad detektivka, i v knihovně je zatříděná pod "Detektivky. Thrillery. Horory". Není to tak, ale kdo se prokouše prvními třemi dosti nudnými částmi, nemusí být na konci zklamaný.
Za devatero horami a řekami žil byl král s královnou a jejich rodina byla nesnesitelně skvělá a dokonalá. Měli spolu tři dcery - princezny a ty byly taky úplně skvělé. Postupně se vdaly a měly spoustu dětí. Král měl svůj vlastní ostrov a každé princezně na něm postavil dům. Jenže časem se princezny rozvedly a když zemřela královna, dokonalost rodiny vzala za své. Princezny se hádaly o královniny věci a když král zestárnul a zblbnul, začaly se dohadovat i o budoucí dědictví a svoje domy. Začala válka o majetek, do kterého nutily i svoje děti a soudržnost rodiny šla k čertu. A pak někdo vzal celou situaci do svých rukou a něco provedl.....
Závěr mi celkem vyrazil dech, i když po přečtení úvodu bylo jasné, že se něco musí stát. Uvěřitelné je to zhruba jako Pí a jeho život (kde na začátku autor tvrdil, že popsal příběh, který slyšel, ale na konci zase píše, že je to celé vymyšlené - ale příběh zní tak uvěřitelně, že člověk vlastně neví, jestli to je nebo není pravda).
I na konci knihy zůstávají otázky - třeba proč si hrdinové říkali Lháři, nebo kdo to vlastně byl s Cadence v létě sedmnáct na ostrově (pokud tam vůbec někdo byl...), ale až tak na to zase nezáleží.
Kniha se čte dobře i přes tu nudu prvních třech částí a své publikum si najde, i když asi nesedne každému.

31.07.2022

Čekal jsem něco jako cestopis s tipy na výlety, rady, zkušenosti a vůbec informace, co se můžou hodit, kdybych se rozhodl na dané místo zajet. Čekal jsem zbytečně....
Kdysi jsem se pokoušel přečíst knihu o pacifické hřebenovce, tuším to byla Divočina od Cheryl Strayed a to bylo podobné. Vedle ne moc zajímavého popisu putování tam byla spousta rýpání se ve vlastních pocitech, což je přesně to, co nemusím a po pár kapitolách jsem to musel vzdát.
Tato kniha se zdá stejná kategorie - spousta nezajímavé omáčky, ale co by člověka fakt zajímalo, kdyby si tam chtěl zajet - nějaká mapka trasy, kde nechat auto, kde sehnat ubytování - takových informací moc není. Nesedí mi ani koncept bucket listu - na jedné straně si tam autorka napíše udělat školu - a pak píše, jak ji to nebaví, to dost nechápu. Taky dost vadí přehnané používání zdrobnělin a fňukání po zemřelém psovi. Chápu, že je to přítel člověka, ale jednou by snad stačilo.
Kniha mě dost zklamala, odkládám na straně 86. Počítám, že si ji časem prolistuju, ale celé v kuse to moc ke čtení není.
BTW - po pár otevřeních knize praskla vazba a to je fungl nová, nevím, jestli to nebrat jako znamení, že radši neotvírat...

23.02.2022

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Zdá se, že s touhle knihou jsem zas jednou sáhl vedle. Vědeckého fantastična je tu pomálu, spíš to připomíná směs všeho jiného.
První část se za scifi označit dá - kdysi odletěla výprava na Mars a po čase se potomek členů výpravy vrátil na Zemi. Pak je to spíš politický thriller - kdekdo chce zemo-marťana využít pro svůj politický prospěch a případně na tom vydělat. Následuje životopis svatého, konání zázraků, křížová cesta - a smrt.
Paralela s Ježíšem se velmi nabízí, řekl bych bible přepsaná do modernější doby. Zhruba někam do dvou třetin se čte dobře, dál už to bylo utrpení. Možná ta zkrácená verze je stravitelnější - nevím. Osobně nemůžu doporučit, čas strávený nad knihou se mi jeví ztracený.

16.02.2022

Duna Duna Frank Herbert

No, musím přiznat, že fanoušek Duny ze mě nebude. První část se mi docela líbila - taková malá Hra o trůny v jiném prostředí. Ovšem druhá a třetí část už se mi četla hůř, na můj vkus moc naboženství, vizí z omamných látek, to není můj šálek čaje. Taky je to na můj vkus moc dlouhé a to je teprve první díl. Třeba u Paoliniho to nevadí, tam to má spád a pořád se něco děje, zatímco tady se děj dost vleče. Ale usíná se u toho dobře, to se někdy hodí.

21.06.2021

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Docela zajímavá kniha s neotřelým námětem, nic podobného, co bych četl, mě nenapadá. Ovšem jak již psali jiní - je to strašlivě dlouhé a třetí a čtvrtá část je hrozně suchopárná. Prokousávat se různými zápisy z akcí, výpisy komunikace a byrokratickými pravidly, to mě prostě nebavilo. I když něco bylo vtipné, hlavně ty nezapamatovatelné zkratky - ty by mě zajímaly v originále, jestli jsou taky tak legrační.
Závěr opět má odpich, takže celkový dojem je příznivý. Vzhledem k délce a nudným částem ovšem víc jak 3 hvězdy dát nemohu.

26.11.2020 3 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

No tak to byl nářez. Královna porodí trojčata, o které se po šestém roce přestane starat (asi?) a předá je opatrovníkům, kteří je vycvičí v jejich schopnostech. A v šestnácti se koná deathmatch a kdo vyhraje, se stane novou královnou a kruh se uzavírá a jedeme další kolo. Zvláštní námět, kam na to ti spisovatelé chodí? Přijde mi to jako Hra o trůny říznutá detektivkou s přísadou Terryho Pratchetta (traviči = cech vrahů...).
Mnoho postav, že si čtenář nemůže vybrat, komu fandit (a kdo je ten kladný hrdina?). Děj skáče od jedné královny ke druhé (mimochodem, proč královny, když korunovaná bude až ta, která vyhraje? Neměly by to být princezny?), naštěstí kapitoly nejsou příliš dlouhé, takže se v tom člověk neztrácí.
Četl jsem tohle dílo jako e-knihu, která má určité chyby - uprostřed kapitoly se v novém odstavci najednou začne psát o něčem úplně jiném. Předpokládám, že v tištěném vydání je v těchto místech nějaký oddělovač, díky kterému se tyhle "záškuby" v ději vyrovnají. V e-knize taky chybí mapa (to mě dost mrzí).
A ke konci se dějí věci - každé královně hrozí v nějaké formě smrt a jelikož si všechny navzájem šláply na kuří oko, chystá se velký mazec - a konec zvonec, pokračování příště.
Román pro mládež, najmě pak dospívající dívky jak vyšitý :). Anotace ke knize nesedí, ale to je asi to nejmenší. Vůbec nevím, co čekat od dalších dílů, snad raději nic, ale ještě to zkusím.

01.06.2020 1 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Slušný nářez - doufám, že je to jen fikce a nestane se realitou ve vzdálenější době. Jen se mi zdá, že hlavní hrdina je podezřele neprůstřelný a na co sáhne, to se povede, hlavně ke konci knihy. No ale klaďas má vždycky vyhrát, ne?
Co mi ale dost vadilo, byla hromada překlepů a gramatických chyb, dost to bilo do očí. Doufám, že v dalších vydáních s tím něco udělají.

10.02.2020 4 z 5

Levá ruka tmy Levá ruka tmy Ursula K. Le Guin

Přečíst tuhle knihu byl dost boj, je to suchopárné, nezábavné, několikrát jsem ji odložil a zase otevřel... Těžko říct něco víc. Jak tu již někdo psal, nejlepší co autorka napsala, byl Čaroděj Zeměmoří, o tom není sporu.
Na druhou stranu zajímavě působí obyvatelé, kteří jsou po většinu času bezpohlavní. Divím se, že si toho v dnešní genderově i jinak vyvážené době nevšiml - až si všimne, má tahle kniha šanci stát se populární.

19.10.2019

Žár krve Žár krve Petra Neomillnerová

Oproti předchozímu dílu opět pokles kvality, děj se strašlivě táhne, málo akce, mnoho intrik. Viditelně je to nastavovaný druhý díl. Nebavilo mě to, ale když není nic jiného po ruce, přečíst se to dá.

06.01.2019 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Slušně napsaná kosmická, resp. měsíční detektivka. Rozhodně lepší než řada jiných "normálních". Oproti Marťanovi to bylo trošku slabší, ale stále dobré a dostatečně čtivé. Nevím, nakolik jsou technické věci reálné nebo přehnané, ale je zbytečné po tom pátrat, kniha, pokud to není odborná příručka, má pobavit, a tento účel splnila naprosto dobře.
Uvidíme, čím nás Andy překvapí příště. Zase něco z vesmíru?
Nepříliš pozitivní komentáře mě poněkud překvapily, ale kolik hlav, tolik názorů.

26.12.2018 4 z 5

Upír z činžáku Upír z činžáku Andrzej Pilipiuk

Výborná kniha! Bavil jsem se skvěle, ta doba je popsaná naprosto dokonale, je ale otázka, jestli ji ti, co už "socík" nepamatují, pochopí.
Oproti nabušeným Kotletovým upírům, kteří všechny převálcují, jsou tihle takoví normální, kterým i Stb dokáže trochu zavařit. Musím nějak sehnat i další díl, i když u nás v knihovně jej nemají...

24.11.2018 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Klasický Kotleta, jak ho dobře známe - spousta akce, cákající krev, odolné potvory, vtipné hlášky... Kupodivu zde se mluví víceméně slušně, skoro žádný sex, takže v podstatě kniha pro mládež :) Nelze než doporučit.

16.09.2018 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Jak píše DreamerX9 - do třetího dílu se mi už nechtělo, ale chtění vědět, jak to dopadne, zvítězilo. Část po návštěvě L` Eau Melancolique připomíná první díl, kde se Reid chová nemožně - zde ale proto, že zapoměl. V poslední části děj velmi zrychlí, až člověk ztrácí orientaci. Četné tiskové chyby to ještě ztěžují, když např. mužská oosoba mluví v ženském rodě.
Jsem rád, že jsem se prokousal celou trilogií, ale kromě prvního dílu to nebylo ono. Druhý a třetí jen na vlastní nebezpečí.

20.05.2024

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Kniha byla poněkud jiná, než to podle anotace vypadalo. Čekal jsem, že už při svatbě budou hlavní postavy vědět, kdo je co zač a přesto se vezmou, ale nebylo to tak. Tedy ne že by to nějak vadilo, možná je to tak i lepší. Lou ze svatby evidentně těží víc a Reida sem tam popichuje a vůbec to jejich manželství je taková malá Itálie, takže kniha vůbec není nudná a čte se skoro sama. Co mě ale moc nebavilo, byl závěr, kdy Louina matka ji unese, aby dokončila to, co dřív nepovedlo. Tady děj jaksi drhne a už to není ono. Ale zase se vyjasní, kdo je kdo (a co), takže dál to nejspíš bude zase zajímavé.

30.03.2024

Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy Kateřina Havlíková

Docela dobrá knížka, postapokalypsa snad, pohádka spíš ne - na to tu chybí dobrý konec. Konec je vůbec zvláštní, prostě šmik - a hotovo. Zlý pirát utekl a trest žádný, dobrá ptáčnice zabita - skoro to vypadá jako příprava na tvrdou realitu života, kde dobří to dobré nemají a zlým se nic moc nestane.
Obálka knihy je skvělá, jen je trochu škoda, že ty lampy ve tmě nefosforeskují, to by byla bomba.
A semtam se najdou i vtipné kousky, třeba:
Vzduchoplachetnice odletěla, jak nejnenápadněji to v případě takového kolosu šlo. Všimli si toho všichni.
nebo:
Otázkou není, jak je možné, že pan Straat spadl. Otázkou je, jak je možné, že tu teď s námi stojí a co víc - dožaduje se výkonu svého povolání, když má být mrtvý.

09.02.2024

Africký zápisník mladého medika Africký zápisník mladého medika Martin Palička

Zajímavá kniha - určitě je dobré se vrátit k minulosti s určitým odstupem. Jediné, co mi vadilo, že fotky jsou na dvou hromadách, takže když na ně byl odkaz v textu, musí listovat - a často je na fotce něco jiného, než o čem se píše před odkazem.
Ale to je jen čiré hnidopišství, čte se dobře, a člověk se cosi dozví.

20.06.2023

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

První tři díly jsem četl kdysi dávno, že už si je příliš nepamatuju. Nedávno jsem zjistil, že přibyly další, takže jsem se začetl. Moc mě to tedy nebavilo, byla to dost nuda, skoro zbytečně dlouhé a zajímavější to začalo být až ke konci. Ten je ustřižený a vyloženě nutí k přečtení dalšího dílu, i když jsem si při čtení říkal, že dočtu tenhle a konec. Třeba to bude zas lepší.

18.03.2023 3 z 5

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Opět slušně napsaná kniha, která se čte jedním dechem a těžko se od ní odtrhuje. Místy jsem se ale trošku ztrácel a v závěru už úplně, tam mi to přišlo poněkud překombinované.
Žánrově něco na úrovni detektivky, akorát místo lidí je tam dost zombíků. Pravděpodobně lze číst i bez znalosti prvního dílu.

12.01.2023 3 z 5

Dobrá kniha, i když Stařík je o třídu až dvě výše. Docela jsem se bavil a vzpoměl si na film Co je doma, to se počítá. Podnikání v oboru lámání končetin, kriminálník hlavou církve - samé skvělé nápady. Ke konci to ale trochu ztrácí šťávu.

20.12.2022

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Příjemná oddychovka plná různých nepřirozených bytostí, z nichž někteří jsou pořádní padouši. Řecký Olymp v bleděmodrém, jen kapku drsnější. O zábavu není nouze, za sebe doporučuji. A malý úryvek:
Budu muset Oberona požádat, aby mu nechal dáreček před prahem. Pošlu ho tam zamaskovaného, takže i kdyby se pan S. díval, dostal by nezvratný a hmatatelný důkaz, že občas se prostě něco posere samo od sebe.

29.11.2022