RADOST RADOST komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Každé místo a každý člověk má svou historii, svá tajemství, své krásy i zápory. Odpuzují i okouzlují. Toto komorní drama poutavě líčí minulost i současnost jedné pohraniční vesnice a život lidí v ní. Mladá žena odhaluje tajemství své rodiny a sdělí mnohé i o těch ostatních.

15.09.2021 4 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Knihu dostal můj starší bratr. Vůbec mu nevadilo, že ji musí přečíst do školy. Bavila ho. Byly to prostě příběhy kluků, kteří drželi pospolu a snažili se v těžké době pomáhat. Tak jsme to jako děti braly, škola i společnost propagovala stejné, nezdálo se nám to přitažené za vlasy. Bratr pak dokonce byl trubačem školní pionýrské skupiny. I když svým chováním to nebyl žádný Timur, ale spíše český Pepánek Nezdara.

21.08.2021 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Mistr českého jazyka. Skvělý pozorovatel. Vtipný vypravěč. V těchto povídkách oslavuje lidskost ve všech jejích podobách.

07.05.2021 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Nostalgie dávných časů, které plynou jaksi pomaleji a přívětivěji. Pochopení i pro černá zákoutí lidské duše. Skvělé charakteristiky osob. Nenásilné poučení, špetka nadhledu a vtipu. To vše vyjádřeno nádhernou bohatou češtinou.
Povídky, ke kterým jsem se vrátila po padesáti letech a znovu oceňuji jejich lidskost a krásu.

04.05.2021 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Skvělé vykreslení postavy stárnoucí sebestředné majetnické manželky mladšího muže. Oceňuji i použití slov ze slezského nářečí. Kniha byla kdysi v knihovně mých rodičů, ale nikdy jsem neměla potřebu si ji přečíst. Děkuji tedy za vydařenou nahrávku ČR. Postava Kláry ztělesnila všechno to, co jsem od dětství bytostně nesnášela u "paniček" , které tehdy, v padesátých letech, ještě zcela nevymizely.

30.03.2021 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

To jsem si početla! Neotřelý námět, ustavičné napětí, zajímavé postavy, nutnost neustále přemýšlet. Bavilo mě to moc.

12.03.2021 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Nejsem pejskař, obávala jsem se, zda mi nebude Maggie vadit. Překvapivě mě tato psí linie v příběhu zaujala mnohem více, než část detektivní. Proces uzdravování duší i těl Scotta a Maggie je krásně popsán a byl působivý i poučný. Proto dávám i čtvrtou hvězdičku.

27.01.2021 4 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Po knize jsem sáhla náhodou s představou lehkého čtení pro ženy. Potřebovala jsem se odreagovat, anotaci jsem nečetla. Mýlila jsem se!
Je to skvělá kniha, která mě velmi překvapila. Čím déle jsem četla, tím více jsem knize propadala a oceňovala obsah i způsob, jakým nám ho autorka sdělovala. Kniha je výborná! Reálná, nepřikrášlující, čtivá. Svým způsobem bolestná, ale i poučná. Popisy chování autistické dcery byly pro mě přínosné.

02.12.2020 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Pohádky mého dětství. Jak já se toho Kostěje bála!!

26.11.2020 4 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Co k tomu říct? Tak bolavé, tak smutné, tak reálné! Častější, než si připouštíme. V této knize se jednotlivosti navršily až do obludnosti. To ale neomlouvá naši "slepotu" vůči každé z nich. Mistrně napsané. I když by bylo lepší, kdyby to byly jen pusté výmysly....

16.11.2020 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Skvělé. A uvěřitelné, i když v mnohém šokující. Tento díl dokonce předčil ty předcházející.

30.12.2019 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Můj opětovný návrat k Bezručovi. Inspirovala mě vyhlídka z Lysé hory, pohled do údolí s vesničkami opěvovanými autorem, tak hluboce spjatým s tímto krajem. Maryčka mě provází celým dlouhým životem - školními léty, procházkami kolem její havířovské sochy, symbolizací zdejších pracovitých, odhodlaných, zoufalých a vnitřně silných žen.
Plakala Maryčka Magdonova... Dnes by možná byla šťastnou dívčinou - ale v kraji, který už téměř pohřbil svou hornickou minulost. Dnes pláčou především ti tvrdí chlapi, ti z dolů a harend, pamětníci.

29.07.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Vůbec mě nelákala kniha o HOKEJI. O to příjemnější pak bylo poznání, že v ní nejde až tak o hokej, ale o lidi. O to, jak je lehké a nebezpečné vytvořit si modlu (jakoukoliv), usilovat o její zviditelnění, slepě v ni věřit a alibisticky se za ni schovávat. A jak je možné postupně vše napravovat a znovu budovat. Kolik to chce síly, přátelství a odvahy. Fredrik Backman to vylíčil přímo mistrovsky, je to znalec lidských duší a síly slov.

08.05.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Novela o sebeobětování v zájmu udržení rodinných tajemství. Kniha o zbytečném sebezničení. Kniha o traumatech, která nevidíme nebo úmyslně přehlížíme. Skvěle napsaná. Hluboce se mě dotkla.

02.01.2019 4 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kniha provázela dětství už tří generací mé rodiny. Znovu jsem do ní nakoukla a opět se mi vybavily ty krásné chvíle večerního čtení a televizních Večerníčků, to okouzlení obrázky a povídáním o venkovském životě. Je to jeden z klenotů naší dětské literatury.

27.03.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Nejen oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Hrdince této knihy se staly špatným pánem sběr léčivých bylin a léky. V řádcích i mezi řádky je netradičním způsobem vylíčeno, co se stalo z kamarádské dívenky a milující ženy, která své obsesi zcela podřídila svůj život. Nešťastný život? Z našeho pohledu ano, ale ona to cítí jinak. Litovat? Závidět? Chápat? Zamýšlet se! To je sdělení, které si odnáším.

10.06.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Doposloucháno (výborná audiokniha) a v mysli mi utkvělo varování. Nevěřme svým rychlým a povrchním úsudkům o těch kolem nás. Zdání klame, skutečnost se může velmi lišit od toho, co si představujeme či vysníme. Zajímavá kniha.

21.12.2015 3 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Výborné. Psychologie a napětí. Nejde se odtrhnout. Přemýšlíte spolu s Josephem, bojíte se spolu s Piper, je ve vás naděje jak v rodičích dívek. Čtete a čtete, zapomenete na vše okolo.
S rozbřeskem odkládáte dočtenou knihu, ale stejně musíte na mnohé z ní dále myslet - příčiny, následky, možná nebezpečí....

06.05.2015 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Silný román o svědomí, vině a trestu, o nelidskosti i lidskosti, o různém chápání spravedlnosti, o úmyslném zatajování nezapomenutelného. Příběhy tří generací a jedna nedokončená kniha jsou plné symboliky a nutí k zamyšlení. Pátrání po minulosti, na kterou by se tak rádo zapomnělo, je zároveň výstrahou pro budoucnost. Člověk by neměl poslušně plnit příkazy, které z něho dělají nelidskou bestii. Protože bestie pak lehce vítězí nad všemi.

28.03.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělá životní a politická učebnice určená všem. Zrůdné a varující.
Viz (citace): "Nestrpíme, aby kdekoli na světě existovala chybná myšlenka, byť sebetajnější a sebebezmocnější."
nebo(citace): "Budeš dutý. Vymačkáme tě, až budeš docela prázdný, a pak tě naplníme sebou."
Opravdu si myslíte, že Velký bratr existuje jen v této knize?

26.03.2013 5 z 5